۱۵ قطعه کد برای سفارشی کردن فایل wp-config وردپرس،  برای شما در مقاله زیر قرار داده شده  است تا به راحتی بتوانید مهم ترین و تاثیرگذار ترین فایل وردپرس را به راحتی مدیریت کرده و باعث افزایش امنیت و سرعت لود بیشتر در وب سایت وردپرسی خود شوید.

فایل wp-config

بخش مدیریت وردپرس باعث شده است که اگر شما به دانش برنامه نویسی مسلط نیستید بتوانید به راحتی و بدون تغییر در کدها پیکربندی وردپرس را مدیریت کنید. این بخش مدیریت در داخل پایگاه داده و در پوشه ای به نام wp-options قرار درد اما اگر میخواهید که به وسیله کدها عمل سفارشی سازی و شخصی سازی را انجام دهید وردپرس فایلی را برای اینکار در اختیار شما قرار داده به نام wp-config.php که به وسیله آن میتوانید هر کدی را در پیکربندی وردپرس اعمال کنید.

فایل wp-config میتواند نام پایگاه داده , میزبان پایگاه داده و تمام مشخصات وردپرس را بعد از نصب در خود ذخیره و سیو کند. شما محدودیتی در وارد کردن گزینه های پیکربندی در این فایل ندارید. البته این گزینه ها توانایی فعال و یا غیرفعال کردن مواردی مانند ورود ssl , آپدیت های خودکار , اشکال زدایی , مولتی سایت را دارند.با یک مقاله دیگر از سلسله مقالات آموزشی وردپرس با شما کاربران محترم هستیم، بهینه سازی و افزایش سرعت وب سایت یکی از کارهایی است که هر مدیر وب سایت باید انجام دهد، اما این بین مشکلات عمومی وردپرس باعث به وجود آمدن اختلالاتی در روند وب سایت میشود.

مزیت استفاده از اسنیپت ها در فایل wp-config

شما از طریق اضافه کردن کدهایی در فایل wp-config میتوانید امنیت , سرعت و … وب سایت تان را افزایش دهید. همچنین میتوانید بدون نصب افزونه های جانبی و سنگین کردن دیتابیس , با وارد کردن قطعه کدهایی عمل سفارشی سازی را به نحو بهینه در وب سایت وردپرسی انجام دهید.

کدهایی مفید و ضروری برای افزودن به فایل وردپرس تان

ویرایش و محلی کردن فایل wp-config

اگر از بسته های نصبی استفاده میکنید و میزبان ارائه دهنده شما از Softculous auto installer استفاده کرده است شما بعد از نصب وردپرس هر دو فایل wp-config.php و config-sample.php را در اختیار دارید. اما اگر وردپرس خام را دانلود کرده اید بعد از نصب آن متوجه خواهید شد که پوشه ای به نام wp-config.php در پوشه وردپرس وجود ندارد. برای اینکه این فایل را در اختیار داشته باشید باید فایل config-sample.php را کپی کنید و به wp-config.php تغییر نام دهید . بعد از انجام این مرحله باید داده های اصلی خود را که شامل ( نام دیتابیس, نام کاربری دیتابیس, پسورد دیتابیس , نام میزبان و کلیدهای امنیتی) را به فایل wp-config.php اضافه کنید.

کدهای پیکربندی wp-config در وردپرس

برای ویرایش فایل wp-config به این نکته بسیار توجه کنید که ترتیب تنظیمات را تغییر ندهید زیرا این ترتیب بسیار مهم است و مرتب سازی دوباره آنها باعث ایجاد اختلال در این پوشه میشود. بهترین ابزار برای ویرایش فایل wp-config استفاده از ویرایشگرهایی مانند notpad++ , visual studio code . TextMate , Sublime Text، Atom است زیرا فایل را مرتب و تمام کدها را سرجای خود نمایش میدهد و در هنگام ویرایش فایل به مشکلی برنخواهید خورد. هیچگاه برای ویرایش فایل ها از ویرایشگرهایی مانند مایکروسافت آفیس، Google Ducs، LiberOffice استفاده نکنید زیرا نمیتوانند فایل را به صورت منظم نمایش دهند.


نکته مهم : تنظیمات ذخیره شده در wp-config , تنظیمات دیتابیس را از بین میبرد و آن را باطل میکند. پس اگر یک نوع از پیکربندی را در هر دو فایل دیتابیس و فایل wp-config مشاهده کردید این نکته را مدنظر داشته باشید.

اسنیپت‌های کد را کجا قرار بدهیم

ما در این مقاله ۲۰ قطعه کد را برای شخصی سازی فایل wp-config.php به شما معرفی میکنیم تا بتوانید با قرار دادن صحیح آن ها پیکربندی وردپرس را به راحتی سفارشی سازی کنید.کدهایی را که به شما معرفی میکنیم باید در زیر تگ <?php و کامنت‌های کد؛ اما در بالای تنظیمات MySQL قرار دهید .

محل کپی کردن قطع های کد در وردپرس

۱-روشن کردن مشخصه اشکال زدایی یا WP debugger

شما میتوانید برای اشکال زدایی و پیدا کردن خطاها در وردپرس این مشخصه را فعال کنید. به وسیله این کد میتوانید قابلیت اشکال زدایی را در وردپرس خاموش و یا روشن کنید. البته این قابلیت به صورت پیش فرض در پوشه wp-config وجود دارد اما برای اینکه آن را روشن کنیم باید مقدارش را از false بر روی true قرار دهیم.دومین اسنیپت یا قطعه کد میتواند fronted debugger را روشن کند. این اسنیپت قابلیتی را در اختیار شما قرار میدهد که میتوانید به وسیله آن CSS و اسکریپت های JavaScript را اشکال زدایی و رفع باگ کنید.

# Turns on PHP debugger
define( 'WP_DEBUG', true );
# Turns on CSS and JavaScript debugger
define( 'SCRIPT_DEBUG', true );
# Turns on PHP debugger
define( 'WP_DEBUG', true );
# Turns on CSS and JavaScript debugger
define( 'SCRIPT_DEBUG', true );

۲- تغییر دادن پیشوند جدول دیتابیس

همانطور که میدانید سیستم مدیریت محتوای وردپرس از پیشوند –WP برای جداول خود استفاده میکند که عمومی بودن این پیشوند میتواند راه هک کردن سایت تان را برای هکرها هموارتر کند. پیشنهاد کارسازشو به شما این است که پیشوند جداول وردپرس تان را تغییر دهید. تغییر این پیشوند یکی از عوامل افزایش امنیت در وب سایتتان است.برای اینکار باید مقدار $table-prefix را در فایل wp-config تغییر دهید. قبل از تغییر این مقدار این نکته مهم را مدنظر داشته باشید که اعمال این تغییر در فایل wp-config در صورتی که نصب صحیح و یا سایت توسعه نداشته باشید خطرناک است . به این دلیل که تغییر مقدار $table-prefix بر روی سایت های فعال خطرناک است و ممکن است مشکلاتی را برای آن به وجود آورد.

# Creates secure table prefix for database tables
# Only numbers, letters, underscores
$table_prefix = 'a81kJt_';

# Creates secure table prefix for database tables
# Only numbers, letters, underscores
$table_prefix = 'a81kJt_';

۳- تغییر دادن URLها یا آدرس های اینترنتی سایت

به طور معمول میتوانید URL های سایت و صفحه اصلی تان در پیشخوان وردپرس و در بخش تنظیمات > همگانی انجام دهید. اما اگر بنا به هر دلیلی به پنل مدیریت وب سایتتان دسترسی نداشتید میتوانید با مراجعه به فایل wp-config , URL های سایت تان را تغییر دهید.
تعریف ثابت‌های WP_SITEURL و WP_HOME در فایل wp-config دو مزیت به دنبال دارد:

  • اولین مزیت این است که اگر نتوانستید به پنل مدیریت خود دسترسی داشته باشید میتوانید از این بخش اقدام به تغییر URL ها کنید.
  • دومین مزیت این است که میتواند تعداد تماس های دیتابیس سایت تان را در هنگام لود سایت کاهش دهد. این امر به این دلیل اتفاق میافتد که wp-config میتواند تنظیمات ذخیره شده در دیتابیس را باطل کند.

WP_SITEURL و WP_HOME چیست؟

WP_SITEURL میتواند URL یا همان آدرس اینترنتی که کاربران به وسیله آن به وب سایتتان هدایت میشوند را تعیین میکند. WP_HOME روت(ریشه) نصب وردپرس شما را تعریف می‌کند.

نکته مهم :

وردپرس به صورت پیشفرض در پوشه روت نصب میشود به همین دلیل WP_SITEURL و WP_HOME نیز همان مقادیر را میگیرند.

# Specifies site URL
define('WP_SITEURL', 'http://www.yourwebsite.com');

# Specifies home URL (the root of the WP install)
define('WP_HOME', 'http://www.yourwebsite.com/wordpress');

# Specifies site URL
define('WP_SITEURL', 'http://www.yourwebsite.com');

# Specifies home URL (the root of the WP install)
define('WP_HOME', 'http://www.yourwebsite.com/wordpress');

۴- خالی کردن زباله‌دان بعد از مدت معین

همانطور که میدانید اگر اقدام به خالی کردن و پاک کردن سطل زباله نکنید بعد از مدتی حافظه هاست شما با فایل های بدرد نخور پر میشود و حافظه مفید هاست تان را از دست خواهید داد. ما در این بخش به شما خواهیم گفت که چگونه وردپرس را پیکربندی کنید تا خود بعد از مدت معینی که شما تعریف میکنید اقدام به پاک کردن زباله دان کند. توجه کنید که کوچک ترین مقدار ۰ است. یعنی زمان تعیین شده ای برای پاک شدن زباله دان شما وجود ندارد. با وارد کردن کد زیر در فایل wp-config میتوانید ساعت , روز و …. برای پاک کردن دوره ای زباله دان تعیین کنید.

# Empties trash after 7 days
define( 'EMPTY_TRASH_DAYS', 7 );

# Empties trash after 7 days
define( 'EMPTY_TRASH_DAYS', 7 );

۵- فعال کردن کش وردپرس

مهم ترین مزیتی که فعال کردن کش در وردپرس برای شما دارد این است که سرعت وب سایت شما افزایش پیدا میکند. بالا بودن سرعت لود سایت یکی از مهم ترین دلایل بهبود تجربه کاربری است و رضایت کاربران وب سایت را در پی دارد. اگر نمیخواهید که از افزونه های جانبی مانند W3 Total Cache و WP Super Cache برای فعال کردن کش وردپرس استفاده کنید میتوانید این قطعه کد را به فایل wp-config اضافه کنید.

# Enables WP cache
define( 'WP_CACHE', true );
# Enables WP cache
define( 'WP_CACHE', true );

۶- فعال ساختن مشخصه مولتی سایت در وردپرس

اگر شما دارای چند وب سایت وردپرسی باشید برای مدیریت کردن آن ها باید به تک تک وب سایت ها سر بزنید و برای ایجاد تغییرات و یا آپدیت افزونه ها آن ها را یکی یکی بررسی کنید و این مساله ممکن است برای شما بسیار خسته کننده و وقت گیر باشد. اما ویژگی مولتی سایت به شما این امکان را میدهد تا بتوانید چندین وب سایت مستقل را از طریق یک نرم افزار و به صورت مرکزی مدیریت کنید. شما با اضافه کردن WP_ALLOW_MULTISITE به پوشه wp-config میتوانید این شبکه مرکزی را برای مدیریت سایت های وردپرسی تان ایجاد کنید.

# Turns on WordPress Multisite
define( 'WP_ALLOW_MULTISITE', true );

# Turns on WordPress Multisite
define( 'WP_ALLOW_MULTISITE', true );

۷- ریدایرکت کردن زیرپوشه و زیردامنه‌هایی که وجود ندارند

یکی از خطاهای رایج در وردپرس خطای ۴۰۴ است. این خطا به دلایل زیادی در سایت های وردپرسی اتفاق میافتد که یکی از مهم ترین دلایل آن تایپ اشتباه URL توسط کاربران است. شما به عنوان مدیر وب سایت میتوانید کاربران را پس از تایپ اشتباه آدرس اینترنتی به صفحه دلخواه خود هدایت کنید و یا اصطلاحا آن ها را ریدایرکت کنید. به کمک ثابت NOBLOGREDIRECT این امر امکان پذیر است.

 

# Redirects non-existing subdomains and subfolders to homepage
define( 'NOBLOGREDIRECT', 'http://www.yourwebsite.com' );

# Redirects non-existing subdomains and subfolders to homepage
define( 'NOBLOGREDIRECT', 'http://www.yourwebsite.com' );

۸-مدیریت رونوشت‌ها(revisions) پست‌ها

یکی از دلایل اشغال فضای هاست ذخیره رونوشت های پست ها است. یکی از ویژگی های وردپرس ذخیره بازنویسی های مطالب است. پس اگر نسخه های ذخیره شده را پاک نکنید بعد از مدتی شاهد اشغال فضا خواهید بود. شما به وسیله ثابت WP_POST_REVISIONS میتوانید تعداد این رونوشت ها را محدود کنید و یا آن را غیر فعال کنید تا هیچ رونوشتی ذخیره نشود. به این ترتیب میتوانید از اشغال فضای هاست تان جلوگیری کنید.

# Completely disables post revisions
define( 'WP_POST_REVISIONS', false );

# Allows maximum 5 post revisions
define( 'WP_POST_REVISIONS', 5 );

# Completely disables post revisions
define( 'WP_POST_REVISIONS', false );

# Allows maximum 5 post revisions
define( 'WP_POST_REVISIONS', 5 );

 

۹- فعال ساختن بهینه سازی درونی دیتابیس

یکی از ویژگی های وردپرس این است که در درون خود قابلیت بهینه سازی دیتابیس را دارد و شما میتوانید با اضافه کردن کد زیر به فایل wp-config آن را روشن کنید. اما به این نکته توجه کنید که فقط زمانی آن را روشن کنید که قصد اجرای ابزار بهینه سازی را دارید. زیرا صفحه بهینه سازی دیتابیس برای تمام کاربران وب سایت تان قابل مشاهده است پس بهتر است بعد از اجرای ابزار بهینه سازی آن را به طور کامل پاک کنید تا قابل مشاهده توسط کاربران نباشد.

# Turns on database optimization feature
define( 'WP_ALLOW_REPAIR', true );

# Turns on database optimization feature
define( 'WP_ALLOW_REPAIR', true );

۱۰- غیر فعال ساختن آپدیت‌های خودکار

اگر میخواهید که بر روی وردپرس آپدیت های خودکار اعمال نشود میتوانید از مقدار ثابت AUTOMATIC_UPDATES_DISABLED (برای تمام آپدیت‌ها) و WP_AUTO_UPDATE_CORE (برای آپدیت‌های اصلی) استفاده کنید و آن را به فایل wp-config اضافه کنید و به این وسیله این ویژگی وردپرس را فعال و غیر فعال کنید.

 

# Disables all automatic updates
define( 'AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED', true );

# Disables all core updates
define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', false );

# Enables all core updates, including minor and major releases
define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', true );

# Enables core updates only for minor releases (default)
define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', 'minor' );

# Disables all automatic updates
define( 'AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED', true );

# Disables all core updates
define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', false );

# Enables all core updates, including minor and major releases
define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', true );

# Enables core updates only for minor releases (default)
define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', 'minor' );

 

۱۱- افزایش محدوده حافظه PHP

یکی از شایع ترین خطاهای وردپرس محدودیت حافظه PHP است که به صورت زیر خود را نشان میدهد :
Allowed memory size of ×××××× bytes exhausted
در موقع مشاهده این پیغام باید حافظه PHP وردپرس را تغییر دهید و آن را افزایش دهید. برخی از سرویس های میزبانی هاست اجازه نمیدهند که شما این تغییر را به صورتی دستی اعمال کنید و برای افزایش حافظه PHP باید با آن ها تماس بگیرید . اما اگر سرویس میزبان شما اجازه میدهد که شما حافظه PHP را به صورت دستی تغییر دهید باید از WP_MEMORY_LIMIT برای وب‌سایت و از WP_MAX_MEMORY_LIMIT برای بخش ادمین استفاده کنید.

 

# Sets memory limit for the website
define( 'WP_MEMORY_LIMIT', '96M' );

# Sets memory limit for the admin area
define( 'WP_MAX_MEMORY_LIMIT', '128M' );

# Sets memory limit for the website
define( 'WP_MEMORY_LIMIT', '96M' );

# Sets memory limit for the admin area
define( 'WP_MAX_MEMORY_LIMIT', '128M' );

۱۲- اجبار برای ورود SSL

پروتکل امنیتی SSL باعث میشود که داده ها بین سرویس دهنده و سرویس گیرنده به صورت رمزنگاری شده منتقل شود. به وسیله کد زیر کاربران را مجبور میکنید که از طریق SSL وارد وب سایت تان شوند. این کار باعث میشود که امنیت سایت تان نیز افزایش پیدا کند. در حال حاضر بسیاری از مرورگرهای استاندارد مانند فایر فاکس , گوگل کروم و … از SSL پشتیبانی میکنند. برای آن که کاربران شما از طریق SSL به وب سایتتان وارد شوند کد زیر را در پوشه wp-config قرار دهید.

# Forces SSL login
define( 'FORCE_SSL_ADMIN', true );
# Forces SSL login
define( 'FORCE_SSL_ADMIN', true );

۱۳- غیرفعال ساختن ویرایش‌ها/آپدیت‌های پلاگین و تم

در افزایش امنیت وب سایت ها عوامل زیادی دخیل هستند که یکی از این عوامل غیرفعال کردن ویرایش و آپدیت های تم و افزونه های وردپرس است. شما میتوانید به وسیله کد ثابت DISALLOW_FILE_EDIT ویرایشگر تم و افزونه های وردپرس را به حالت غیرفعال دربیاورید. این مساله باعث افزایش امنیت و عدم دسترسی هکرها به پوشه های تم و پلاگین وب سایت شماست.برای غیرفعال سازی ویرایش تم و پلاگین های وب سایتتان میتوانید از DISALLOW_FILE_EDIT و یاDISALLOW_FILE_MODS استفاده کنید.

# Disables the plugin and theme editor
define( 'DISALLOW_FILE_EDIT', true );

# Disables the plugin & theme editor PLUS the plugin & theme update
define( 'DISALLOW_FILE_MODS', true );

# Disables the plugin and theme editor
define( 'DISALLOW_FILE_EDIT', true );

# Disables the plugin & theme editor PLUS the plugin & theme update
define( 'DISALLOW_FILE_MODS', true );

۱۴- حذف کردن ویرایش‌های تصویر

وردپرس به طور پیشفرض تصاویر را در رزولوشن های متفاوتی ذخیره و سیو میکند. اما اگر میخواهید که فایل های ذخیره شده جدید با فایل های قبلی جایگزین شوند میتوانید از مقدار ثابت IMAGE_EDIT_OVERWRITE به true حذف کنید.

# Cleans up image edits
define( 'IMAGE_EDIT_OVERWRITE', true );
# Cleans up image edits
define( 'IMAGE_EDIT_OVERWRITE', true );

۱۵- غیر فعال کردن HTML فیلتر نشده(unfiltered)

در این مقاله به بررسی چند مورد جهت افزایش امنیت وب سایت تان پرداختیم. آخرین موردی که قصد داریم به شما آموزش دهیم تا بتوانید به وسیله آن امنیت سایت تان را بالاتر ببرید غیر فعال کردن HTML فیلتر نشده است.
ویرایشگرها و مدیران وب سایت اجازه انتشار HTML فیلتر نشده را دارند اما همانطور که عرض کردیم برای افزایش امنیت وب سایت میتوانید به وسیله قطعه کدی جلوی انتشار HTML های فیلترنشده را بگیرید. قطعه کد زیر را در فایل wp-config اضافه کنید.

# Disables unfiltered HTML for admins and editors
define( 'DISALLOW_UNFILTERED_HTML', true );
# Disables unfiltered HTML for admins and editors
define( 'DISALLOW_UNFILTERED_HTML', true );

مستندات

یکی از دغدغه های اصلی ما که باعث شد ایده کارسازشو را عملی کنیم ، فراهم کردن تمام نیازمندی های فنی و آموزشی برای مدیران وبسایت ها در یک سامانه واحد و هماهنگ بود . این کار باعث صرفه جویی در زمان و انرژی مدیران کسب و کارها برای دریافت حداکثر خدمات با اختصاص کمترین زمان ممکن شده است و همواره سعی ما بر این خواهد بود که این خدمات ،به صورت مستمر به روزرسانی و تکمیل گردد.

میخواهم عضو شوم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۳۴۰

ممکن است علاقه مند باشيد :