چرا باید تبلیغ نویسی کرد و هدف از آن چیست؟ دنیای رقابتی امروز به گونه‌ای است که هر کسب و کاری که می‌خواهد موفق باشد باید مدام روش‌های بازاریابی و تبلیغاتی خود را بروز نگه دارد و همواره در تلاش برای جلب توجه مشتری باشد. تبلیغ نویسی یا همان کپی رایتینگ یک ابزار مهم در جهت فروش است به شرطی که بدرستی از آن استفاده شود.

چرا باید تبلیغ نویسی کرد؟

قبل از پرداختن به دلایل این که چرا باید تبلیغ نویسی کرد ابتدا به تعریف ساده ای از واژه‌ی تبلیغ نویسی یا کپی رایتینگ میپردازیم. منظور از تبلیغ نویسی در واقع معرفی محصول و یا خدمت،. به وسیله جملات و کلمات به صورت خلاصه و بهینه است. یعنی اگر قرار باشد شما کالای خود را به دیگران معرفی کنید باید سعی کنید در کوتاه ترین و گویاترین جملات آن را بیان کنید به طوری که مخاطب در کمترین زمان متوجه مزیت‌ها و موارد استفاده‌ی محصول شود و اثر مطلوب مدنظر را بر وی بگذارد. به عبارتی جمله ی شما باید به گونه‌ای باشد که وقتی مخاطب آن را می‌بیند و یا میخواند به دنبال یافتن ادامه اطلاعت در رابطه با آن محصول یا کالا باشد و منظور و مقصود شما با آن جمله به مخاطب منتقل شود.

چرا باید تبلیغ نویسی کرد

چرا باید تبلیغ نویسی کرد

امروزه در هر فضایی (مجازی یا غیر مجازی) پر از تبلیغات فراوان است به گونه‌ای که دیگر افراد تمایلی به توجه کردن به آنها نشان نمی‌دهند، پس چرا باید تبلیغ نویسی کرد! این مسئله که دنیا پر است از تبلیغات فراوان باعث نمی‌شود که ما دست از این امر مهم بکشیم، فقط باید یاد بگیریم چگونه تبلیغ بنویسم که در این دنیای پر از هرج و مرجِ تبلیغ، صدای ما به گوش مخاطبان برسد. پس صاحب هر کسب و کاری باید به دنبال یافتن پاسخ این سوال باشد و برای خود این مسئله را روشن کند که چرا باید تبلیغ نویسی کرد.

هر کسب و کاری که شروع به فعالیت می‌کند و محصول یا خدمتی را ارائه می‌دهد قطعا با هدف فروش آن محصول است، پس برای این منظور باید تلاش کند. اما پس از اهمیت فروش، مسئله‌ی دیگر، میزان فروش آن محصول است که انگیزه‌ی تولید کننده را برای ادامه ی کار مضاعف می‌کند. و تبلیغ نویسی یکی از راه های افزایش فروش و در نتیجه تحقق بخشیدن به خواسته ی صاحب هر کسب وکاری است.

محتوا نویسی تبلیغاتی

در حال حاضر محتوا نویسی به یکی از اصول اصلی کسب و کارها تبدیل شده‌است، درواقع به عبارتی ضامن زنده ماندن و پیشرفت هر کسب و کاری در دنیای مجازی توجه به امر محتوا نویسی است. محتوا نویسی تبلیغاتی نیز یکی از شاخه‌های محتوا نویسی است که هم اکنون توجه زیادی به خود جلب کرده‌است، چرا که اینگونه نوشتنِ محتوا، تاثیر شگرفی بر فروش کسب و کارها می‌گذارد و از این رو است که مدیران وب سایت‌ها به آن روی آورده‌اند. تبلیغات بخش جدا نشدنی هر کسب و کاری است. با ظهور اینترنت نیز تبلیغات پر رنگ‌تر شده و شکل جدیدی به خود گرفته‌اند، به حدی که بیشترین حجم ترافیک وب صرف امور تبلیغاتی می‌شود. بنابراین هر کسب و کار اینترنتی برای پیشرفت همسو با این تغییرات باید تبلیغ نویسی صحیح و درخور محصولات و خدمات خود داشته باشد.

تبلیغ نویسی و احساس نیاز در مشتری 

همانطور که در بخش قبل گفتیم انگیزه ی هر تولید کننده از تولید، فروش محصول است، و همینطور برای فروش بیشتر تلاش می‌کند. گفتیم که تبلیغ به مراتب باعث فروش بیشتر می‌شود. واضح و مبرهن است که تبلیغ هر چیز خوبی موجب فروش آن می‌شود اما آیا هر تبلیغی باعث فروش مطلوب ما هم می‌شود یا خیر؟ در واقع می‌خواهیم بگوییم که شما در تبلیغ نویسی علاوه بر توجه به خود محصول و مشخصات آن باید به گونه ای عمل کنید که در مخاطب ایجاد احساس نیاز کنید.
یک شرکت تولید روغن‌های خوراکی در تبلیغات خود اینگونه سخن می‌گوید:  بدلیل سبک زندگی امروزه و آپارتمان نشینی ویتامین دی بدن افراد بسیار کاهش یافته است، که عوارض بسیاری دارد. گروه تولیدی ما برای رفع این نیاز بدن دست به ابتکاری جدید زده و روغن هایی با فرمول جدید که حاوی ویتامین دی هستند را برای شما تولید کرده‌ایم.

چرا باید تبلیغ نویسی کرد
اصول تبلیغ نویسی

زمانی که به عنوان یک نویسنده و یا طراح تبلیغی شروع به نوشتن یک تبلیغ می‌کنید باید یکسری موارد مهم را در این زمینه رعات کنید. در ادامه به این موارد به طور خلاصه اشاره می‌کنیم.

۱. عنوان تبلیغ

عنوان تبلیغ مهمترین و یا بهتر است بگوییم حیاتی ترین بخش یک تبلیغ است، چرا که این عنوان است که باعث می‌شود مخاطب تصمیم بگیرد تبلیغ را بخواند یا خیر. بنابراین باید بگونه ای در نوشتن آن وسواس داشته باشید که وقتی مخاطب آن را می‌بیند به ماندن و خواندن ادامه‌ی تبلیغ ترغیب شود، اما فراموش نکنید که در نوشتن آن نباید اغراق کنید، درواقع باید بگونه‌ای باشد که مخاطب آن را باور کند. در ادامه به بررسی چند عنوان می‌پردازیم.

ابر قرص لاغری

با مصرف قرص های گیاهی ما در عرض یک هفته ده کیلو کاهش وزن دهید.

این عنوان و جمله، بسیار قشنگ و مهیج است برای افرادی که قصد کاهش وزن دارند اما با کمی تامل فرد متوجه می‌شود که چنین چیزی غیر ممکن است.

جعبه گشایی گلکسی زد فلیپ سامسونگ

عنوانی جذاب از سایت زومیت، که به راحتی حس کنجکاوی مخاطب را تحریک به خواندن می‌کند. چرا که قرار است یک موضوع واقعی را شرح دهد.

۲. متن تبلیغ

همانقدر که عنوان تبلیغ مهم است متن آن هم اهمیت دارد. چرا که اگر شما در عنوان خود چیزی را ذکر کرده باشید که در متن مشاهده نمیشود مخاطب احساس می‌کند که فریب خورده است. پس در عین صداقت سعی کنید متنی ساده و روان برای محصول خود بنویسید به گونه ای که مخاطب را مدام به خواندن ادامه‌ی آن تشویق کند و در نهایت منجر به خرید وی شود.

تبلیغات و موفقیت

یک اشتباه رایج کسب و کار ها در تبلیغ نویسی

زمانی که یک وب سایت فروشگاهی و یا آموزشی برای فروش محصولات خود دست به تبلیغ می‌زند، به اشتباه به معرفی مشخصات و ویژگی‌های محصول خود میپردازد، و در واقع با گزارش این موارد هیچ انگیزه‌ای در مشتری و مخاطب برای خرید ایجاد نمی‌کنند. چرا که کم هستند بسیاری از مشتریان که به ریز جزئیات محصول اهمیت دهند. بنابراین ابتدا لازم است که آنها را متقاعد کنیم که چرا باید این محصول را بخرند به مثال زیر در این مورد توجه کنید:

فروش پاور بانک

دو وب سایت که در زمینه فروش محصولات جانبی موبایل فعالیت می‌کنند را در نظر بگیرید.

فروشنده اول:

مشخصات پاوربانک سامسونگ مدل EB-U1200
ابعاد: ۱۴ × ۷۰ × ۱۴۹ میلی‌متر کلاس وزنی: معمولی|۲۰۰ تا ۴۰۰ گرم وزن: ۲۳۴ گرم
محدوده ظرفیت: ۵ تا ۱۰ هزار میلی‌آمپر‌ساعت ظرفیت اسمی: ۱۰۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت نوع باتری: لیتیوم-یونی
و…..

فروشنده دوم:

در کلاس درس مشغول به ضبط صدای استاد بودم که ناگهان آلارم باتری گوشی به صدا درآمد و دو راه بیشتر نداشتم یا باید وسط درس بلند میشدم و گوشی خود را به برق میزدم یا اینکه از ادامه‌ی ضبط کردن دست میکشیدم، هر دو این ها سخت و تقریبا غیر ممکن بود چون شارژر با خود نداشتم و این که مطالب آموزشی برایم بسیار پر اهمیت بود و نمیتوانستم از ضبط کردن آن صرف نظر کنم. اما آن لحظه چاره ای جز منصرف شدن از ضبط صدا نداشتم… این شد که به فکر خریدن یک پاوربانک مناسب افتادم.
ما به شما پاور بانک سامسونگ مدل EB-U1200 با مشخصات زیر را توصیه می‌کنیم.

ابعاد: ۱۴ × ۷۰ × ۱۴۹ میلی‌متر    کلاس وزنی: معمولی|۲۰۰ تا ۴۰۰ گرم       وزن: ۲۳۴ گرم
محدوده ظرفیت: ۵ تا ۱۰ هزار میلی‌آمپر‌ساعت     ظرفیت اسمی: ۱۰۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت      نوع باتری: لیتیوم-یونی و …

همانطور که مشاهده می‌کنید فروشنده ی اول به شرح مشخصات محصول بسنده کرده است به گونه ایی که گویی نمی داند اصلا چرا باید تبلیغ نویسی کرد. اما فروشنده دوم با ترسیم شرایطی که نیاز ضروری به پاوربانک است سعی کرده است احساس نیاز در مشتری را ایجاد کند. قضاوت با شما که کدامیک در فروش موفق تر خواهد بود.

 

چرا باید تبلیغ نویسی کرد

تبلیغات هدفمند

اگر قصد تبلیغ نویسی دارید بهتر است که به صورت هدفمند این کار را انجام دهید. منظور از تبلیغات هدفمند چیست؟ مقصود این است که شما بازار مخاطب خود را مشخص کنید و برای آن تبلیغ کنید بعد از رعایت اصول تبلیغ نویسی و اطلاع از این که چرا باید تبلیغ نویسی کرد باید سعی کنید تبلیغات خود را هدفمند کنید. به این معنی که مثلا اگر در زمینه‌ی فروش محصولات ورزشی فعالیت می‌کنید مسلما بخش عظیمی از مشتریان شما ورزشکاران خواهند بود پس بهتر است بعد از طراحی تبلیغ خود، آن را در یک ورزشگاه و یا یک سایت ورزشی قرار دهید. چرا که مراجعه ی ورزشکاران یا ورزش دوستان به این محل ها و سایت ها بسیار بیشتر است تا این که شما بنر خود را در سر چهار راه یا یک سایت عمومی قرار دهید.

تبلیغات هدفمند

خلاصه ی کلام

هر کسب و کاری یا به عبارتی هر فروشنده‌ای تمایل دارد که در فروش محصولات خود موفق باشد و حرف اول را بزند بنابراین باید برای این هدف خود هزینه کند و با دقت کافی یک تبلیغ درست و حسابی طراحی کند. البته ناگفته نماند که صرف تبلیغ نویسی منجر به فروش نمی‌شود بلکه محصول و خدمتِ خوب است که با تبلیغ، فروش بیشتری خواهد داشت! نه اینکه بخواهیم با تبلیغات، یک محصول بد را به مشتری عرضه کنیم. به منظور دریافت بروزترین اطلاعات در زمینه‌ی کسب و کار وبازاریابی کارسازشو را دنبال کنید.

سوالات متداول و پرتکرار درباره این مقاله:

۱. تبلیغ نویسی چیست؟

معرفی محصول با استفاده از کوتاه ترین و گویاترین جملات را تبلیغ می‌گویند.

۲.چرا باید تبلیغ نویسی کرد؟

  از آنجا هدف هر فروشنده ی فروش بیشتر است پس برای شناساندن محصول خود نیز باید تبلیغ کند.

۳.تبلیغات هدفمند چیست؟

منظور تبلیغ نویسی برای بخش مشخصی از بازار است که حجم عظیمی از مشتریان شما و کسانی که به محصول شما نیاز دارند را در بر میگیرد.

زهرا سپنج پور هستم کارشناس ارشد اقتصاد، علاقه‌مند به فعالیت در حوزه محتوا نویسی به صورت تخصصی در زمینه‌ی بازاریابی آنلاین و تبلیغات، که سعی میکنم بروزترین مطالب در این زمینه را که نیاز ضروری رونق هرکسب و کاری هست را در اختیار شما عزیزان قرار دهم و در این راستا با دوستان خوبم در تیم کارسازشو همراه شده‌ام.

میخواهم عضو شوم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۳۴۰

ممکن است علاقه مند باشيد :

مایل هستیم نظر شما را درباره این محتوا بخوانیم ، منتظر نظر شما هستیم!! :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *