چرا مشتری به ما نه میگوید؟چرا با اینکه توضیحات کامل میدهیم باز هم پاسخ مشتری به درخواست خرید ما منفی میباشد؟مشکل دقیقا از کجاست که باعث برخورد به این سد میشود؟ یکی از دلایلی که مشتری به ما پاسخ منفی میدهد این است که ما به عنوان یک فروشنده نتوانستیم محصولی متناسب با نیاز مشتری ارائه ندادیم.

از مشتری نه می شنویم چون محصولی متناسب با شرایط او ارائه نمیکنیم.

یکی از بزرگترین چالشهای و سوالاتی که فروشندگان در مواجهه با مشتریان با آن رو به رو میشوند این مورد است که بدون شناسایی نیاز مشتری مثل یک نوار ضبط شده ی ویدئویی، کاملا خشک و بی احساس شروع به پخش خبر می کنند و انتظار دارند که مشتری هم به دست و پایشان بیفتد و با التماس از وی درخواست خرید کند. و دائم این سوال را میپرسند که چرا مشتری به ما نه میگوید

چرا مشتری به ما نه میگوید
بیایید منصفانه قضاوت کنیم برای چند لحظه خودتان را به جای مشتری نگونبخت بگذارید. صدای ضبط شده ی خودتان را گوش کنید و ببینید آیا حاضر هستید چنین محصولی را از شخصی با شرایط فعلی خودتان خریداری کنید؟ آیا با این نحوه ی مذاکره با مشتری، هیچ رغبتی برای خرید در شما ایجاد می شود؟پس به مشتری هم حق بدهید که به شما بگوید نه و بابت این نه ارزشمندی که به شما میگوید، از وی سپاسگزاری کنید، چون این نه باعث رشد و شکوفایی شما میشود.

دو حالت کلی بعد از شنیدن نه از مشتری

همواره بعد از شنیدن نه از مشتریان، دو حالت پیش خواهد آمد: یا شما این کار را رها می کنید و به دنبال کار دیگری می گردید و به این ترتیب شما از شر این کار خلاص میشوید و هم مشتریان و هم سایر همکاران شما از دست شما خلاص خواهند شد و یا انتخاب دیگری می کنید که در این صورت، هم به شما تبریک میگویم و هم از شما قدردانی می کنم که به دنبال رشد و ارتقای شخصی خودتان می روید تا بتوانید به مردم و جامعه کمک بیشتری بکنید.

چرا مشتری به ما نه میگوید

همانطور که هر پیچی آچار مخصوص خودش و هر قفلی کلید مناسبش را میخواهد، هر مشتری هم برای متقاعد شدن برای خرید، محصولی متناسب با نیازش می خواهد. قفلی که با کلید مناسب خودش مواجه شود، چارهای جز باز شدن ندارد.

چرا مشتری به ما نه میگوید؟

چرا مشتری به ما نه میگوید ؟ بسیاری از مشتریان گاها وقتی با شما تماس میگیرند و نیازشان را مطرح نمیکنند چون به خوبی به نیاز خودشان واقف نیستند ، شاید کمی تعجب کنید اما حقیقت دارد ، و این موضوع را در کسب و کار های مختلفی که تجربه کردم به خوبی مشاهده کردم ، زمانی که به عنوان بازاریاب بودم بعد ها که فروشنده شدم و بعد هم که در صنعت بیمه فعالیت خودم را شروع کردم و تا زمانی که همزمان در کار ای تی فعالیت داشتم و تا این لحظه که به عنوان مشاور کسب وکار های اینترنتی هستم هنوز هم روی حرف خودم یک صدا ایستاده ام که مشتری به خوبی نیاز خود را نمیشناسد.

و یک فروشنده و متخصص فروش واقعی کسی است که به خوبی نیاز ها و شرایط فعلی مشتری را ارزیابی میکند و با توجه به چندین پارامتر اقدام به مشاوره میکند ، بارها و بارها در مشاوره های خودم به مشتری هایی که قصد راه اندازی کسب وکار اینترنتی دارند میگویم شما به هیچ وجه نیازی به کسب و کار اینترنتی ندارید و همین طور بیشتر و بهتر موفق خواهید شد و در نگاه اول فکر میکنند من قصد ندارم کاری برای انها انجام دهم اما وقتی دلایل بنده رو به دقت گوش میدهند ده ها برابر از قبل بیشتر به من اعتماد میکنند که چقدر به فکر آنها بودم که اجازه ضرر به آنها را ندادم ، اما همین افراد که کاری برای انها انجام ندادم من را مشتری های جدیدی وصل کردند که چندین برابر قبل سود عایدم شد.

مشتری به خدمات و محصول شما نیاز دارد؟

چرا مشتری به ما نه میگوید را از نگاهی دیگر بررسی میکنیم ، گاهی اوقات مشتری به دنبال رفع نیاز خود محصول و یا خدماتی از شما را انتخاب میکند که شما میدانید در حال حاضر به آن احتیاجی ندارد و یا پیش نیاز ها و مقدماتی دارد که مشتری فعلی ندارد و در این شرایط شما موظف هستید به عنوان یک فروشنده حرفه ای به وی مشاوره ای حرفه ای داده تا جلوگیری کنید از مشکلات بعدی و این سوال دائم در ذهن شما پیش نیاید که چرا مشتری به ما نه میگوید مشتری که امروز درست راهنمایی نشود و محصول متناسب با نیاز خود را از شما تهیه نکند قطعا مشتری دائمی و وفاداری نخواهد شد چون متوجه میشود شما فقط به دنبال سود کوتاه مدت خود هستید.


پس چرا مشتری به ما نه میگوید ؟ یکی از دلایلی عمده که مشتری به ما نه میگوید این است که ما محصول متناسب با نیازش به او ارائه ندادیم و همین امر باعث جواب نه از سمت مشتری خواهد شد.

توصیه ای برای اینکه میزان نه مشتری را کاهش دهید؟

سعی کنید با پرسیدن سوالات حرفه ای هم به مشتری و هم به خود کمک کنید تا محصولی متناسب با نیاز اون معرفی کنید ، مطمئن باشید در ذهن مشتری شما یک فرد حرفه ای هستید و برای خرید های بعدی اولین فردی که در ذهن این مشتری جای دارد شما هستید.

یکی از دغدغه های اصلی ما که باعث شد ایده کارسازشو را عملی کنیم ، فراهم کردن تمام نیازمندی های فنی و آموزشی برای مدیران وبسایت ها در یک سامانه واحد و هماهنگ بود . این کار باعث صرفه جویی در زمان و انرژی مدیران کسب و کارها برای دریافت حداکثر خدمات با اختصاص کمترین زمان ممکن شده است و همواره سعی ما بر این خواهد بود که این خدمات ،به صورت مستمر به روزرسانی و تکمیل گردد

میخواهم عضو شوم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۳۳۸

ممکن است علاقه مند باشيد :

مایل هستیم نظر شما را درباره این محتوا بخوانیم ، منتظر نظر شما هستیم!! :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۴ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. مهران مومن
  ۱۰:۱۳ ۱۳۹۸/۰۵/۱۵

  سلام خدمت شما جناب طهماسبی
  مرسی واقعا عالی بود
  اینکه چرا مشتری به ما نه میگوید سوالیه که خیلی از فروشندگان باهاش درگیرن
  لطفا اگر کتاب خاصی مد نظرتون هست معرفی کنید
  سپاس

  • وحید طهماسبی
   ۱۱:۰۱ ۱۳۹۸/۰۵/۱۵

   سلام خدمت شما کاربر محترم
   کتاب های زیادی درباره مشتری مداری و بازاریابی هست
   بنده پیشنهاد کتاب هایی که اقای پرویز درگی نوشتن رو میکنم
   موفق باشید

 2. علی اکبر محمدی
  ۱۰:۲۳ ۱۳۹۸/۰۴/۲۴

  سلام استاد خیلی عالی بود
  این مقالات رو بیشتر کنید لطفا
  ممنون