سوشیال مارکتینگ چیست؟ اثر سوشیال مارکتینگ بر کسب وکارهای امروزی چگونه است؟ با پیدایش گوشی‌های هوشمند دسترسی به شبکه‌های اجتماعی به مراتب آسانتر شد. به گونه‌ای که هر فرد درهر موقعیتی و در هر ساعتی از شبانه روز به راحتی می‌تواند به هر کدام از رسانه های اجتماعی مدنظر خود سر بزند. همین استفاده ی آسان موجب به وجود آمدن یک استراتژی بازاریابی جدید به نام سوشیال مارکتینگ شد که در این مقاله به تعریف آن و انواع سوشیال مدیاهای محبوب می‌پردازیم. با ما در کارسازشو همراه باشید.

سوشیال مارکتینگ چیست؟

سوشیال مارکتینگ چیست؟ 5 شبکه اجتماعی محبوب و اثرگذار در بازاریابی اینترنتی. سوشیال مارکتینگ چیست؟ سوشیال مارکتینگ از جمله روش‌های مهم بازاریابی دیجیتال است که به راحتی و اغلب بدون صرف هزینه‌ای با استفاده از آن می‌توانید کسب و کار خود را بر سر زبان‌ها بیندازید. اخیرا فعالیت افراد در شبکه‌های اجتماعی بسیار رشد داشته و این خود پوئن مثبتی برای ارتقا کسب و کارهای اینترنتی و وب سایت ها محسوب می‌شود. چرا که اغلب مردم با استفاده از گوشی همراه خود به صورت لحظه ای در شبکه های اجتماعی حضور دارند و در حال دریافت و یا ارسال مطالب به یکدیگر هستند.
 
پس اگر بخواهیم  بطور دقیق بگوییم سوشیال مارکتینگ چیست؟ باید بگوییم ابزار یا روشی آسان برای افزایش ترافیک وب سایت و در واقع ارتقا آن است، که به صورت مخفف SEM هم بکار می‌رود. لازم به ذکر است که یکی از معیارهای رنکینگ گوگل هم میزان سوشیال مارکتینگ وب سایت شماست که در ادامه به صورت مفصل به آن خواهیم پرداخت. 
 
سوشیال مارکتینگ

سوشیال مارکتینگ و پر استفاده ترین رسانه‌های اجتماعی

همانطور که گفتیم سوشیال مارکتینگ هر گونه فعالیت در شبکه‌های اجتماعی در جهت رونق کسب و کار و وب سایت است که طیف وسیعی از کاربران را در بردارند. چرا که گوشی‌های هوشمند دسترسی به رسانه‌های اجتماعی را برای افراد آسان نموده و درنتیجه این سوشیال مدیاها از ضریب نفوذ بالاتری نسبت به ابزارهای تحت وب برخوردارند. 
 
سوشیال مارکتینگ
 
فیس بوک،اینستاگرام، توییتر، لینکدین، پینترست و چندین شبکه‌ی اجتماعی دیگر، هم اکنون به منظور سوشیال مارکتینگ در حال فعالیت هستند.در ادامه 5 مورد از محبوب ترین‌های شبکه های اجتماعی و نحوه صحیح فعالیت در آن‌ها به منظور بهبود کسب و کار شرح می‌دهیم:
 

فیس بوک

فیس بوک بزرگترین شبکه ی ارتباط جمعی هم از نظر تعداد کل کاربران و هم از نظر اعضای حقیقی است که در سال 2004 راه اندازی شد و توانست در عرض12 سال تعداد 1.59میلیارد کاربر فعال را به خود جذب کند. آمارها نشان می‌دهد که کسب و کارهای بسیاری، هر چند کوچک و متوسط در فیس بوک برند تجاری خود را تبلیغ می‌کنند. از آن مهم‌تر اینکه هم اکنون فیس بوک دارای 2 میلیارد و ده میلیون کاربر فعال در ماه است، که این خود آمار چشمیگری است و به شما می‌گوید که همین حالا به فکر یک حساب کاربری فعال با برند خود در این پلتفرم باشید!
 

اینستاگرام

اینستاگرام که یک شبکه ی اجتماعی مبتنی بر تصویر است درست شش سال بعد از فیس بوک ایجاد شد و دارای 400 میلیون کاربر است. ازآنجا که این مدیا توسط فیس بوک راه اندازی شد، حدود 95% از کاربران آن در فیس بوک هم عضو هستند. همانطور که گفتیم مبنای عملکرد این پلتفرم براساس تصاویر است، و می‌دانیم که عکس ها در سئو و رتبه ی سایت تاثیر بسزایی دارند بنابراین با انتخاب یک عکس مناسب و مرتبط با کسب و کار خود و گذاشتن یک هشتگ با نام تجاری خود در زیر آن می‌توانید تعداد لایک وبازخورد مثبت بالایی دریافت کنید و درنتیجه رتبه ی وب سایت خود را ارتقا دهید. 
 

توییتر

پلتفرمی است با محدودیت 140 کاراکتری که توانسته 320 میلیون کاربر فعال در ماه را به خود اختصاص دهد. بنابراین نمی‌توان گفت که چون فقط مجاز به نوشتن 140 کاراکتر هستیم شبکه ای مناسب برای تبلیغ نیست! آمار فعالیت این تعداد کاربر با همین تعداد کاراکتر نشان می‌دهد که می ‌شود روی تویتر هم در زمینه‌ی سوشیال مارکتینگ حساب کرد. چرا که کاربران زیادی برای تبلیغات تجاری و مشاغل مختلف به منظور تعامل و ارتباط با مشتریان خود از این شبکه ی اجتماعی استفاده می‌کنند. درواقع باید بگوییم که شما باید برای طیف مختلفی از افراد که در پلتفرم‌های مختلف عضویت و فعالیت دارند سرمایه گذاری کنید و تبلیغات خود را در آن شبکه ها به اشتراک بگذارید و محدودیت‌ها را مانع خود ندانید. 
 

لینکدین

لینکدین اساسا به صورت حرفه‎‌ای برای بهبود کسب و کارها طراحی و راه اندازی شده است. بنابراین علاوه بر تبلیغ کسب وکار خود با استفاده از این پلتفرم به راحتی می‌توانید افرادی که در حوزه‌ی کاری شما مشغول به فعالیت هستند را بیابید و با آنها به تعامل اطلاعات کاری خود بپردازید. تعداد کاربران لینکدین حدود 015 میلیون بوده است که باتوجه به اینکه یک پلتفرم با کاربرد خاص است آمار خوبی است، و توصیه میکنیم حتما فعالیت هدف داری در راستای تبلیغ کسب و کار خود در این شبکه ی اجتماعی حرفه ای داشته باشید. 
 

پینترست

الگوریتم پینترست هم مانند اینستاگرام مبنی بر تصویر است. این پلتفرم با اینکه فقط ده سال از آغاز به کارش می‌گذرد پیشرفت چشمگیری در جذب کاربران داشته است. در پینترست شما می‌توانید یک آلبوم منظم و حرفه ای از تصاویر مربوط به کسب و کار خود داشته باشید بدون هیچ محدودیتی در تعداد عکس! همانطور که در بخش‌های قبل هم ذکر کردیم عکس و انتشار آن در شبکه های اجتماعی در رتبه ی وب سایت ما تاثیر مهمی دارد. پس بهتر از از فعالیت در این پلتفرم هم غافل نشوید.
 

تغییرات مشتری مداری در پی سوشیال مارکتینگ چیست؟

 
حال که با چند شبکه ی اجتماعی محبوب در زمینه سوشیال مارکتینگ آشنا شدیم بهتر است به بررسی اثر تبلیغات در این رسانه ها بر مشتریان و کاربران هم بپردازیم. علاوه بر آنکه سوشیال مدیا پیشرفت عظیمی در صنعت بازاریابی ایجاد کرد و موجب توسعه ی کسب وکارها در زمان کوتاه و با هزینه‌ی کمتر شد تاثیر مثبتی هم بر مشتری مداری شرکت‌ها و مدیران وب سایت ها گذاشت.
 
به این ترتیب که وقتی مشتری با خرید از آن ها در رسانه های اجتماعی و در زیر پست‌های مربوط به آن کالا و … نظر خود را بازگو می‌کند بر دیدگاه دیگر کاربران نیز اثر می‌گذارد، بنابراین مدیران می‌کوشند تا رضایت مشتری خود را جلب کنند و اگر مشکلی پیش بیاید سریعا به رفع آن می‌پردازند. چرا که با اعلام نارضایتی یک مشتری ممکن است شرکت بخش عظیمی از مشتریان خود را از دست بدهد و این یک ضرر است.
 
سوشیال مارکتینگ

محتوای جذاب در سوشیال مارکتینگ چیست؟

اگر شما صاحب یک کسب و کار اینترنتی و یا وب سایت هستید از اهمیت محتوا در مدیریت آن اطلاع دارید و باید بگوییم که فرقی نمیکند که شما محتوا را برای وب سایتتان آماده می‌کنید یا شبکه‌های اجتماعی که قصد تبلیغ کسب و کارتان را در آن دارید، این محتوا باید از کیفیت مطلوب برخوردار باشد و بقدر کافی جذاب باشد، تا بتواند در هر موقعیتی اثر گذاری مناسبی داشته باشد. پس بهتر است محتوا یا اینفوگرافیک تبلیغاتی مد نظر خود را به گونه ای طراحی کنید که کاربران و مخاطبانتان در شبکه های اجتماعی لایک و امتیاز مثبت بیشتری به آن بدهند و مهمتر از آن تشویق به انتشار و اشتراک گذاری آن شوند.
 
محتوای جذاب خود به تنهایی حکم یک تبلیغ کننده‌ی خودکار را برای کسب وکار شما ایفا میکند. عکس‌های گویا به همراه متن و محتوای باکیفیت بازخورد مثبت بیشتری به ارمغان می‌آورد
 
 
رسانه های اجتماعی

عملکرد مناسب در شبکه‌های اجتماعی

اگر می‌خواهید زحمت شما به هدر نرود و بازخورد مدنظر خود را از تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی دریافت کنید بهتر است به الگوریتم هر کدام از پلتفرم‌هایی که به تبلیغ در آن مشغول هستید، اهمیت دهید و با شناخت کافی از آنها فعالیت خود را آغاز کنید. به طور مثال در اغلب پلتفرم‌های معرفی شده در این مقاله نرخ درگیری مخاطبان یا همان engagement بسیار اهمیت دارد. بنابراین باید با ترفندهای مخصوص به خود بکوشید تا کاربران شما به پستی که در این رسانه‌ها به اشتراک می‌گذارید عکس العمل نشان دهند. مثلا با طرح سوالی آسان در انتهای پست خود می‌توانید مخاطبان را به گذاشتن کامنت تشویق کنید، یا مسابقه ای طراحی کنید وجوایزی درنظر بگیرید که مخاطبان انگیزه پیدا کنند که هم مطلب و محتوای شما را لایک کنند و هم اینکه آن را با دیگران به اشتراک بگذارند.
 

مزایای سوشیال مارکتینگ چیست؟

تا به حال از شبکه های اجتماعی و سوشیال مارکتینگ در آنها گفتیم اکنون وقت آن رسیده که بدانیم مزایای سوشیال مارکتینگ چیست؟ راحتی و در دسترس بودن رسانه‌های اجتماعی باعث شده بعنوان یک ابزار برای تبلیغ کسب وکارها مورد استفاده قرار بگیرند. علاوه بر آن کم هزینه بودن و بعضا رایگان بودن فعالیت تبلیغاتی در این رسانه‌ها آن‌ها را بستری مناسب برای کسب و کارها قرار داده است تا بتوانند وب سایت و کسب وکار خود را به مخاطبان معرفی کنند. از دیگر مزایای سوشیال مارکتینگ می‌توان به افزایش ترافیک سایت اشاره کرد. افزایش شهرت و برند سازی از جمله مزایای دیگر این ابزار مفید است. 
 

سخن آخر

رسانه های اجتماعی هم در جهان و هم در ایران خیلی سریع پیشرفت کردند و همه گیر شدند. دنیای کسب و کار با آمدن اینترنت و پیشرفت آن، توسعه یافت و در نتیجه روش‌های بازاریابی و تبلیغات دگرگون شد و صاحبان کسب وکارها برای عقب نماندن از این قافله باید تلاش کنند و همواره در پی دریافتن اطلاعات جدید در این زمینه باشند. از جمله جدیدترین روش‌های بازاریابی سوشیال مارکتینگ است که هر مدیری با دقت و توجه می‌تواند نهایت استفاده از آن را ببرد. در این مقاله سعی کردیم به ساده‌ترین زبان ممکن به تعریف و تشریح سوشیال مارکتینگ بپردازیم تا بتوانیم قدمی در رونق کسب و کار شما برداشته باشیم. امیداوریم مورد استفاده شما عزیزان واقع شده باشد. 
 

سوالات متداول و پرتکرار درباره این مقاله:

 
1.سوشیال مارکتینگ چیست؟ ابزار یا روشی آسان برای افزایش ترافیک وب سایت و در نتیجه ارتقا رتبه ی آن.
 
2.مزایای سوشیال مارکتینگ چیست؟ در دسترس بودن شبکه های اجتماعی، کم هزینه و بعضا رایگان بودن تبلیغات در این پلتفرم ها از مهمترین مزایای سوشیال مارکتینگ است.
 
3.عملکرد مناسب در شبکه های اجتماعی به چه صورت است؟
در اغلب پلتفرم های ارتباط جمعی نرخ درگیری مخاطبان از اهمیت بالایی برخوردار است بنابراین باید بکوشید به روش مناسبی مخاطبان خود را تشویق به گذاشتن کامنت کنید و….

دوره های آموزشی

زهرا سپنج پور هستم کارشناس ارشد اقتصاد، علاقه‌مند به فعالیت در حوزه محتوا نویسی به صورت تخصصی در زمینه‌ی بازاریابی آنلاین و تبلیغات، که سعی میکنم بروزترین مطالب در این زمینه را که نیاز ضروری رونق هرکسب و کاری هست را در اختیار شما عزیزان قرار دهم و در این راستا با دوستان خوبم در تیم کارسازشو همراه شده‌ام.

میخواهم عضو شوم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۳۸

ممکن است علاقه مند باشيد :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. oaxzikwnnx
  12:52 2020/05/04

  Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?

 2. Stephany
  1:20 2020/04/24

  من مدتیه دارم از سایت گیفینگ استفاده می کنم که خیلی تو بازاریابی بهم کمک کرده،به خصوص در زمینه سوشیال مدیا، رایگان هم هست: https://gifing.com/

  • سلام خدمت شما کاربر محترم
   مرسی از نظرتون و معرفی سایت gifing – قطعا بررسی خواهد شد و در صورت نیاز در پستی معرفی میشود.
   موفق و پیروز باشید

   • Stephany
    8:08 2020/04/24

    ممنون از جوابتون، این کمپانی توی کانادا هستش که من خودم هم جزوی از تیمشون هستم،اگه سوالی بود خوشحال میشم به کاربرای ایران هم کمک کنم 🙂

    • بسیار خوشحالیم شدیم
     اگر مایل بودید میتونید یک محتوا از معرفی و سرویس های این وبسایت برای ما ارسال کنید. هم به نام خودتون منتشر میشه ، هم کمک میشه به افرادی که این سرویس میتونه بهشون کمک کنه

     • Stephany
      12:42 2020/04/28

      حتما، ممنون میشم اگر آدرس ایمیلی بدین که باهاتون در تماس باشم. مرسی 🙂

     • وحید طهماسبی
      11:46 2020/04/28

      سلام ، سپاس از همراه شما
      برای ارتباط با سایت ، در صورتی که قصد دارید مقاله ای ارسال کنید ، (https://karsazsho.com/user-panel/send-post) از این و در صورتی که قصد دارید با قسمت خاصی از مجموعه ارتباط داشته باشید از (https://karsazsho.com/user-panel/tickets) این قسمت استفاده شود
      موفق باشید

     • Stephany
      1:16 2020/04/29

      ممنون میشم بگین چه جوری می تونم محتوا رو براتون بفرستم.

     • Stephany
      1:37 2020/04/30

      ممنونم از توضیحاتتون.

      فقط مشکلم اینه که وقتی روی لینکی که برام فرستادین می زنم میرم روی صفحه ی اصلی سایت و از اونجا نمیدونم باید وارد کجا بشم.

      ممنونم

     • وحید طهماسبی
      2:35 2020/04/30

      سلام ، دوست عزیز برای دسترسی به داشبورد ارسال مقالات باید در سایت لاگین باشید
      موفق باشید