معیار جدید Moz برای اندازه گیری ریسک پنالتی گوگل نام جدیدی از پروژه شرکت ماز(MOZ) برای بهبود عملکرد وب سایت ها برای دوری از پنالتی گوگل است ، در این پروژه که در ابتدا به صورت پولی قابل دسترس بود ، در حال حاضر به صورت رایگان قابل استفاده است، شما میتوانید وب سایت خود را مورد بررسی قرار دهید ، و دید کاملی نسبت به شرایط اسپم اسکوری سایت خود پیدا کنید.

سه سال پیش شرکت ماز که یکی از برند های برتر سئو و ابزارهایآنالیز سایت در دنیاست ، پروژه جدیدی به نام اسپم اسکور را شروع کرد ، این پروژه در ابتدا یک کار تحقیقاتی بود ولی رفته رفته باتوجه به بازخورد هایی که گرفته شد در نهایت تصمیم برآن شد که این پروژه باقی بماند. شرکت ماز تصمیم گرفت به عنوان یک پروژه مهم یکی از واحد های کاری شرکت را به این موضوع اختصاص دهد.

سوالی که برای بسیاری افراد در آن زمان پیش آمده بود ، این مسئله بود که چرا ماز یک پروژه تحقیقاتی را بعد از چند تست و آنالیز تبدیل به یک واحد مستقل کرد؟؟…..اگر در ادامه با ما همراه باشید ، قصد داریم به طور کامل به موضوع اسپم اسکور سایت بپردازیم و معنا و مفهوم آن را یاد بگیریم تا در پروژه های سئو مورد استفاده قرار دهیم. در حال حاضر پروژه اسپم اسکور در بخشی به نام API Mozscape در دسترش میباشد.

اسپم اسکور چیست؟

ابتدا باید بدانیم اسپم اسکور چیست و چرا مهم میباشد ، گوگل به عنوان یک موتور جستجو گر در دنیا نقش مهمی را ایفا میکند ، و فاکتورهای مهمی را برای میزان سنجش خوب یا بد بودن یک سایت را در نظر میگیرد ، اگر بخواهیم به بخشی از این ۲۱۰ فاکتور مهم گوگل اشاره کنیم میتوان به موارد زیر استناد کرد:

 • ۱-میتوان به تعداد سایت هایی که به شما لینک داده اند
 • ۲-میزان اعتبار سایت هایی که به شما لینک داده اند 
 • ۳-حضور و فعالیت شما در شبکه های اجتماعی 
 • ۴-تعداد صفحات با کیفیت سایت شما

تعداد فاکتورهای مهم گوگل برای میزان با ارزش بودن یک سایت حدودا ۲۱۰ فاکتور می باشد ، اما بعضی از سئوکارها یا مدیران سایت بیش از اندازه روی یک موضوع مانور می دهند و خود همین زمینه ساز اسپم شدن سایت مورد نظر نزد گوگل میشود که به طور  کلی به سئوی بیش از اندازه روی وبسایت ها over optimization نیز می گویند ، و ساده تر میتوان گفت که در اثر انجام یک سری از کارهای اشتباه و یا نقض قوانین مهم گوگل شما دچار اسپم میشود و این شرایط باعث بروز مشکلات بعدی از سمت موتور جستجوگر گوگل و سایر موتورهای جستجو خواهید شد و رفته رفته رتبه های خود را در نتایج گوگل از دست خواهید داد و به شما اعتباری نمیدهد.

اسپم اسکور سایت

اسپم اسکور سایت چیست؟

شرکت ماز به عنوان یک شرکت پیش رو در زمینه ابزارهای حرفه ای برای سئوکاران دائم در حال بررسی و آنالیز وبسایت ها میباشد ، از همین رو بعد از رایگان کردن این ابزار کمک بزرگی به مدیران سایت و وبمستر ها انجام داده است ، شما با استفاده از اسکتنشنی که روی کروم نصب  میشود ، هر لحظه میتوانید امار کاملی از وبسایت خود داشته باشید ، و قبل از اینکه گوگل شما را مورد جریمه خود قرار دهید ، نسبت به بهینه سازی سایت خود اقدام کنید ، شاید عده ای هنوز بپرسند اسپم اسکور سایت چیست؟ وقتی شما بعضی از مواردی که در ادامه در اینفوگرافی مطرح شده را بیش از اندازه یا کمتر از حد مجاز انجام دهید باعث میشود که ابزار ماز در قسمت تحلیل و آنالیز به شما اخطار درصد بالای اسپم اسکور دهد که بهتر است سریعا نسبت به بهبود آن اقدام کنید

اسپم اسکور چگونه کار میکند؟

به روایت از تیم ماز : طی سال های گذشته تیم تحقیقاتی ما به رهبری دکتر Matt Peters عوامل مهم و تاثیر گذار یک وب سایت را که امکان دارد توسط موتور جستجوی گوگل مورد منع قرار گیرد را بررسی و پیش بینی کرده ایم ما به حدودا ۱۷ عامل مهم برای اسپم شدن رسیدیم. تقریبا هر زیر دامنه در Mozscore دارای اسپم اسکور مربوط به آن است ، و این نمره در open site Explorer و سایر ابزارهای شرکت ماز از جمله تولبار ماز قابل مشاهده و ردگیری است.

هر چقدر تعداد پرچم های اسپم اسکور شما بالاتر رود احتمال جریمه از سمت گوگل برای شما بیشتر خواهد شد. همانگونه که آزمایش کرده ایم، متوجه شدیم که اسپم اسکور های سطح زیر دامنه بهترین راه حلی است که می توانیم در مقیاس وب ایجاد کنیم. این یک کار خوب واضح و یک کار شایسته جهت برجسته کردن ریسک و رفتارهای پرخطر در سطوح مختلف است.

چگونگی دسترسی به اسپم اسکور

تا چندین ماه پیش محاسبه اسپم اسکور سایت فقط در ماز نسخه پرو وجود داشت و این امکان برای کاربران نسخه رایگان امکان پذیر نبود ، ولی در حال حاضر شما میتوانید از open site explorer وب سایت خود را وارد کنید و از اسپم بودن یا نبودن و یا میزان دقیق آن آگاهی پیدا کنید ، به تصویر زیر دقت کنید. در فیلد مورد نظر باید آدرس سایت را به درستی وارد کنید و کلید اینتر را بزنید تا سایت شما مورد تحلیل وآنالیز قرار گیرد.

اسپم اسکور
شما می توانید بر روی هر ردیف Spam Score کلیک کنید و ریز جزئیات پرچم ها را مشاهده کنید. صفحه اصلی آنالیز Spam برگردید، در ردیف های خیلی پایین تر ، گزینه ای برای خارج کردن فایل disavow که سازگار با ابزار Google Webmaster است، پیدا خواهید کرد. شما می توانید فایل هایی را که فقط شامل سایت هایی با تعداد پرچم اسپم بیشتری هستند را در فیلتر قرار دهید

استخراج Disavow تا آخر معمولا کمتر از ۳ ساعت طول می کشد. بعد از آماده شدن این فایل یک ایمیل برای شما ارسال میشود که به شما اطلاع میدهد فایل مربوطه آماده شده است.

هشدار در رابطه با اسپم اسکور وب سایت

لطفا این فایل را خارج نکنید و فقط آن را در Google آپلود کنید! در صورت عدم آگاهی و دانش کافی ، شما می توانید به رتبه بندی سایت خود آسیب بزنید و ممکن است راهی برای بازیابی آن وجود نداشته باشد. در عوض، به دقت از طریق لینک های درون آن، آنها را مرتب کنید و اطمینان حاصل کنید که واقعا قصد دارید آنچه را که در آن وجود دارد، نادیده بگیرید.

شما به راحتی می توانید فایل را حذف یا ویرایش کنید تا لینک هایی را که احساس می کنید اسپم نیستند را بیابید. هنگامی که Cyrus Shepard سایت Moz، هر لینک را از سایت خود disavowe کرد، بیش از یک سال طول کشید تا رتبه خود را به دست آورد. در واقع فایل را برای آپلود در Google به طور کامل آماده کرده، تا به مراتب مطمئن شویم که افراد با این گام ویژه بیش از حد سرگردان نمیشوند. شما باید به مراتب جهت آماده سازی آن برای ابزار وب مستر آن را باز کنید و مقداری ویرایش روی آن انجام دهید.

در زیر ۲۷ مورد مهم برای اسپم اسکور سایت را به صورت تصویری قرارداده ایم 

اسپم اسکور سایت چیست؟

نحوه محاسبه اسپم اسکور

برای آن که بتوانید میزان دقیق اسپم اسکور سایت خود را چک کنید و دائم ردگیری کنید شما دو راه کار پیش رو دارید اول اینکه به وب سایت ماز مراجعه کنید و به قسمت open site explorer مراجعه کرده و ادرس وب سایت خود را وارد کنید و اطلاعات وب سایت خود را مشاهده کنید ، راهکار دوم استفاده از ماز بار (Moz Bar) برای کروم و یا فایرفاکس است که وقتی در سایت خود یا هر سایت دیگری هستید به صورت لحظه ای اطلاعات کاملی را از وب سایتی که در آن هستید به شما ارائه میدهد.

سپم سایت

در انتها نکاتی باید متذکر شوم که قبل از ایجاد بک لینک و ساختار های لینک دهی در هر وب سایتی که مد نظر دارید دقت کنید که این وب سایت مشکلی از بابت اسپم اسکور وب سایت نداشته باشد چرا که اگر بیش از اندازه باشد قطعا تمام زحمت شما بابت لینک بیلدینگ یا از بین خواهد رفت و یا کم می‌شود و این نکته را متاسفانه بسیاری از سئوکارها و متخصصین این حوزه رعایت نمیکنند.

سوالات متداول کاربران » (شما نیز میتوانید سوال خود را در قسمت نظرات بپرسید)

۱-اسپم اسکور سایت چیست؟

تعداد فاکتورهای مهم گوگل برای میزان با ارزش بودن یک سایت حدودا ۲۱۰ فاکتور می باشد ، اما بعضی از سئوکارها یا مدیران سایت بیش از اندازه روی یک موضوع مانور می دهند و خود همین زمینه ساز اسپم شدن سایت مورد نظر نزد گوگل میشود که به طور  کلی به سئوی بیش از اندازه روی وبسایت ها over optimization نیز می گویند ، و ساده تر میتوان گفت که در اثر انجام یک سری از کارهای اشتباه و یا نقض قوانین مهم گوگل شما دچار اسپم میشود و این شرایط باعث بروز مشکلات بعدی از سمت موتور جستجوگر گوگل و سایر موتورهای جستجو خواهید شد و رفته رفته رتبه های خود را در نتایج گوگل از دست خواهید داد و به شما اعتباری نمیدهد.

۲-چه زمانی اسپم اسکور برای سایت به وجود می آید؟

 به طور کلی زمانی اسپم اسکور سایت بالا می رود که وبمستر سایت یا سئو کار سایت ، فاکتورهای مهم گوگل که در مجموع ۲۱۰ فاکتور میباشد را بیش از اندازه رعایت کرده باشد که در این مرحله برای سایت اور اپتیمایزیشن پیش می آید

۳-آیا باید از بالا بودن اسپم اسکور سایت ترسید و آن را کاهشد داد؟

 اسپم اسکور تنها عاملی برای میزان ریسک اسپم شدن شما در گوگل میباشد ، اما راهنمایی کاملی از شرایط فعلی شماست که در صورت رعایت نکردن موارد مستعد اسپم شدن خواهید بود

یکی از دغدغه های اصلی ما که باعث شد ایده کارسازشو را عملی کنیم ، فراهم کردن تمام نیازمندی های فنی و آموزشی برای مدیران وبسایت ها در یک سامانه واحد و هماهنگ بود . این کار باعث صرفه جویی در زمان و انرژی مدیران کسب و کارها برای دریافت حداکثر خدمات با اختصاص کمترین زمان ممکن شده است و همواره سعی ما بر این خواهد بود که این خدمات ،به صورت مستمر به روزرسانی و تکمیل گردد.

میخواهم عضو شوم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۳۴۰

ممکن است علاقه مند باشيد :

مایل هستیم نظر شما را درباره این محتوا بخوانیم ، منتظر نظر شما هستیم!! :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. محمد
  ۳:۳۵ ۱۳۹۹/۰۵/۲۱

  سلام خسته نباشید
  شرمنده یه سوال داشتم من سایتم رو تازه راه انداختم و تا الان سایز moz کلا تونسته ۵ تا از بک لینک هامو پیدا کنه و یکی از این بک لینک ها اسپم اسکور ۳۰ درصد داشته.الان خودم اسپم اسکور سایتم رو که دیدم متوجه شدم عدد ۲۳ درصد رو زده.خیلی تعجب کردم چون واقعا خیلیه.این عدد به خاطر همون یه دونه سایتس؟

  • وحید طهماسبی
   ۳:۴۵ ۱۳۹۹/۰۵/۲۱

   با سلام و وقت بخیر
   موارد زیادی در چند وقت گذشته دیده شده که دامنه به تازگی ثبت شده اما اسپم اسکور سایت به شدت بالا بوده ، جدیدترین مورد مربوط به یکی از مشتریان شرکت بوده که بعد از ثبت و راه اندازی دامنه و سایت اسپم اسکور نمایش این سایت ۷۹ درصد بوده با پیگیری و تیکت های ارسالی به شرکت ماز متوجه شدیم که بعد از چند وقت از شروع به کار مجدد سایت (یعنی کمی فعالیت ، شامل تولید مقاله و کامل کردن صفحات داخلی ) این مورد اپدیت میشود و به ۱ درصد کاهش پیدا میکند.
   بهترین راهکار چند مقاله جدید را با فاصله منتشر کنید و صفحات داخلی وبسایت رو تکمیل کنید. تو آپدیت بعدی برطرف میشه نگران نباشید

 2. بهزاد طاها
  ۵:۲۴ ۱۳۹۹/۰۱/۱۹

  با سلام و وقت بخیر
  میخواستم بدونم مواردی که در تصویر بالا قرارداده شده تحت عنوان (در زیر ۲۷ مورد مهم برای اسپم اسکور سایت را به صورت تصویری قرارداده ایم) این موارد بودنشون باعث افزایش اسپم اسکور سایت میشه ، یا نبودن این موارد؟
  ممنون از آموزش خوبتون

  • وحید طهماسبی
   ۷:۴۳ ۱۳۹۹/۰۱/۱۹

   سلام و درود خدمت شما کاربر گرامی
   در نظر داشته باشید موارد بالا جز مهم ترین موارد برای ماز MOZ هستند ، برای مثال داشتن و متصل کردن گوگل انالیتیکس یه مزیت محصوب میشود و داشتن این مورد باعث بهبود نرخ اسپم اسکور سایت شما میشود سایر موارد هم به همین شکل می باشد
   موفق باشید