اسکیما چیست و چه کاربردی دارد؟ زمانی که کاربر عبارت مدنظر خود را درموتور جستجوگر، جستجو می‌کند، هزاران نتیجه برای او نمایش داده می شود، که باید از بین این تعداد، یک مورد را برای مطالعه انتخاب کند. بنابراین اگر می‌خواهید وب سایت و محتوای شما انتخاب شود باید در بین نتایج نمایش داده شده، بهترین باشید، اسکیما یک روش برای بهتر بودن است. اسکیما به وب سایت شما کمک می‌کند تا در بین هزاران نتیجه، در نظر کاربر بهترین جلوه کنید.

هدف موتورهای جستجو نمایش نتایجی است که به کاربر کمک می‌کند تا پاسخ خود را از آن بگیرد، اسکیما به گوگل میفهماند که محتوای وب سایت شما برای کاربر مفید است. چرا که گوگل به قدر کافی باهوش نیست که منظور دقیق را از هر قسمت وب سایت شما درک کند، بنابراین با اسکیما، محتوای وب سایت را برای گوگل و خزنده های آن قابل فهم ‌کنید. در ادامه با توضیحات و مثال های متعدد بهتر متوجه می‌شوید که اسکیما چیست .

چرا باید از اسکیما ها در وبسایت استفاده کنیم؟ اسکیما هم برای گوگل حکم یک آدرس پستی را بازی می‌کند چرا که گوگل آنقدر باهوش نیست که محتوای موجود در سایت را به راحتی و به درستی درک کند، پس لازم است یکسری کد گذاری‌ها و یا به زبان ساده آدرس دهی ها صورت بگیرد که گوگل متوجه بشود که در هر قسمت از محتوا منظور ما چیست. احتمالا تاحدودی متوجه شده‌اید منظور از اسکیما چیست ، اما برای درک دقیق و علمی آن در ادامه با ما همراه باشید.

اسکیما سئو

ما انسان‌ها با هوش و ذکاوتی که داریم برای درک و فهم همه چیز نیاز به نشانه‌ها و علامت‌هایی دارم که بتوانیم آن شی، فرد و یا هر چیز دیگر را درک کنیم. درواقع مجموعه‌ای اطلاعات و تجربیات هستند که ما را در درک بهتر اطرافمان یاری می‌رسانند. در رابطه با گوگل نیز این قضیه صدق می‌کند چه بسا که گوگل هوشمندی انسان را ندارد، بنابراین به مجموعه‌ای کامل‌تر و ملموس تر از اطلاعات و نشانه‌ها احتیاج دارد تا او را در درک مقالات و محتویات وب سایت‌ها یاری کند. به همه‌ی این نشانه ها و علامت‌ها (که در ادامه مفصل درباره‌ی آنها صحبت می‌کنیم) اسکیما می‌گویند.

اسکیما سئو سایت را به شدت تحت تاثیر قرار داده و کمک می‌کند تا وب سایت شما رتبه‌ی بهتری بدست بیاورد.

ماهیت اسکیما چیست؟

اسکیماها کدهایی هستند که مابین کدهای سایت و صفحات مختلف آن قرار می‌گیرند و وظیفه‌ی آنها رساندن اطلاعات بیشتری از محتوا به گوگل است. گوگل با استفاده از این کدها علاوه بر این که محتوا را راحت تر درک می‌کند در بهبود سئو سایت از آنها استفاده می‌کند. استفاده‌ی وب مسترها از اسکیما چیست؟ وب مسترها با استفاده از اسکیما برای اینکه به گوگل بگویند هر بخش از محتوا مربوط به چه چیزی است از این کدها استفاده می‌کنند به طور مثال برای نشان دادن اینکه این متن یا بخش از محتوا مربوط به قیمت محصول است یا متن توضیحی، از این کدها در بین محتوای خود استفاده می‌کنند، و گوگل به راحتی آن را درک می‌کند و به شکل صحیح به کاربر نشان می‌دهد.

درک عملکرد اسکیما با یک مثال

اگر شما همین حالا نام فیلم و یا موضوع مورد علاقه‌ی خود را درگوگل سرچ کنید، گوگل یک کادر حاوی اطلاعاتی از آن را برای شما در سمت راست یا چپ مرورگرتان (بسته به زبان مرورگر) در لیست جستجو به نمایش می‌گذارد.

اکسیما چیست

ما در اینجا محمدرسول الله را سرچ کرده ایم اگر به تصویر زیر دقت کنید مشاهده میکنید که گوگل در این کادر اطلاعات زیادی در ارتباط با این فیلم در اختیار ما قرار داده‌است. همانطور که مشاهده می‌کنید این اطلاعات شامل:

تصاویر
نام فیلم
تاریخ ساخت فیلم
لینک ویدیو پیش نمایش در فیلیمو
امتیاز کاربران
توضیحات ویدیو
تاریخ اکران
مدت زمان فیلم
نویسندگان
بازیگران
و…

 

یک مثال بیشتر برای درک بهتر از اینکه اسکیما چیست ، در اینجا با سرچ عبارت ” آموزش سئو ” شکل دیگری از اسکیما را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید. 

 

اسکیما

 

همانطور که مشاهده می‌کنید در زیر عنوان سایت، یک کادر محتوی تعدادی سوال نمایش داده شده که با کلیک بر روی فلش های روبروی هر کدام می‌توان پاسخ را مشاهده کرد. در واقع این نوع از اسکیما مربوط به سوال‌های متداول یا همان FAQ است که با استفاده از آن به کاربر اطلاع می‌دهیم به چه سوالات و عنوان‌هایی پرداخته شده است.

منبع اطلاعات گوگل

همه ی این اطلاعات را گوگل از سایت ویکی پدیا برداشته است! بنظر شما چرا گوگل سایت دیگری را برای این کار انتخاب نکرده است؟ چرا ویکی پدیا؟ باید بگویم که اولا ویکی پدیا با علم به اینکه اسکیما چیست آن را در سایت خود استفاده کرده است و دوما اینکه هیچ یک از سایت‌های رقیب از اسکیما استفاده نکرده‌اند! در نتیجه با توجه به محبوبیت ویکی پدیا، گوگل برای تکمیل گراف دانش مربوط به این فیلم مجبور به استفاده از اطلاعات آن است.

البته ناگفته نماند که از آنجا که هدف گوگل نمایش مجموعه کامل و روانی از اطلاعات برای کاربر است، از هر سایتی که اسکیما و اطلاعاتی از موضوع مورد جستجوی کاربر را داشته باشد در نمایش نتایج خود استفاده کند. برای درک این مورد بار دیگر به تصویر بالا دقت کنید متوجه می‌شوید که علاوه بر ویکی پدیا، نام سایت دیگری مانند فیلیمو هم به چشم می‌خورد.

اسکیما چیست؟

استفاده‌های دیگر گوگل از اسکیما چیست؟

ریچ اسنیپت‌ها از جمله اطلاعات مربوط به سایت و صفحات آن است که در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می‌شود. در واقع ریچ اسنیپت‌ها برای سایت هایی که از اسکیمای مربوط به آن در صفحات و محتوای خود استفاده کرده‌اند به نمایش در می‌آید همانند گراف دانش، با این تفاوت که ریچ اسنیپت‌ها درست در پایین نتیجه ظاهر می‌شود.

انواع ریچ اسنیپت‌ها

ریچ اسنیپت امتیازدهی
ریچ اسنیپت کادر جستجو
ریچ اسنیپت قیمت

ریچ اسنیپت امتیاز دهی از جمله ریچ‌های رایج است که در وب فارسی هنوز قابل مشاهده نیست چرا که پیشرفت فعالیت گوگل در وب فارسی نسبت به وب انگلیسی کند است. از دیگر ریچ اسنیپت‌ها میتوان به کادر جستجو اشاره کرد که برای سایت‌های بزرگی همچون ویکی‌پدیا، یوتیوب و …نمایش داده می‌شود. ریچ جستجو درواقع کادر جستجویی است که در پایین نتیجه‌ی جستجو نمایان می‌شود و کاربر می‌تواند عبارت مدنظر خود را در آن جستجو کند و پس از نمایش نتایج توسط گوگل (مربوط به سایت مذکور) بهترین نتیجه را انتخاب کند. برای درک بهتر، در تصویر زیر می‌توانید این دو مورد را مشاهده کنید.

ریچ اسنیپت قیمت هم یکی دیگر از ریچ ها است که برای سایت‌های بزرگ فروشگاهی و سایت‌های مرجعی مانند اپل، سامسونگ و…نمایان می‌شود. البته باز هم می‌گوییم همه‌ی این موارد درصورتی رخ می‌دهد که سایت‌ها از اسکیماهای مربوط به آنها در کدنویسی خود استفاده کرده‌باشند.

اسکیما

مزایای استفاده از اسکیما چیست؟

تاکنون با موارد مختلف اسکیما آشنا شدیم و تقریبا متوجه شدیم که منظور از اسکیما چیست . حال مهم است که بدانیم مزایای اسکیما چیست و سایت‌ها چرا باید از آن استفاده ‌کنند؟ همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم اسکیما موجب بهبود سئو سایت نزد گوگل می‌شود، چرا که هم گوگل در راهنمای خود (با قرار دادن آموزش استفاده از اسکیما در بخش developerd خود، برای برنامه نویسان) بر استفاده‌ی از آن تاکید کرده و همین که تجربه ثابت کرده است که با استفاده‌ی صحیح از اسکیما مارک آپ، شاهد نتایج بسیار خوبی در سئو سایت خواهید بود.

دیگر مزایای اسکیما

اما مزیت استفاده از اسکیما به همین مورد ختم نمی‌شود. زمانی که گوگل الگوریتم‌های خود را آپدیت کرد، تمرکز خود را بر رفتار کاربر متمرکز نمود. حتما می‌پرسید چه ربطی به اسکیما دارد؟ با تمرکز بیشتر گوگل بر رفتار کاربر، نرخ کلیک کاربر، بانس ریت و مدت زمان ماندگاری در سایت مورد توجه شدید این موتور جستجو قرار گرفت، که تاثیر زیادی در رتبه بندی سایت‌ها دارد، در نتیجه با استفاده از ریچ اسنیپت‌ها و لینک سایت در گراف دانش گوگل، وجه تمایزی با رقبای خود ایجاد می‌کنید که موجب می‌شود نرخ کلیک سایت شما افزایش یابد و در نتیجه جذب کاربر بیشتر به سایت شما را در پی دارد.

علاوه بر آن با داشتن مطالبی جذاب و مفید، ماندگاری کاربر در سایت خود را افزایش دهید، که در نهایت می‌توانید به جایگاه اول نتایج گوگل در کلمات مختلف امیدوار باشید.

رابطه‌ی برندینگ با اسکیما چیست؟

برندینگ یکی از موارد اصلی سئو خارجی (سئو آف پیج) است که تاثیر زیادی در بهبود سئو دارد. اسکیما نیز با افزایش برندینگ باز هم می‌تواند بر سئو سایت اثر بگذارد. حتما برایتان سوال شده که رابطه‌ی برندینگ با اسکیما چیست؟ باید بگویم که نمایش سایت شما در گراف دانش گوگل و یا ریچ اسنیپت‌های سایت شما، باعث ماندگاری سایتتان در ذهن کاربر می‌شود چرا که سایت شما با ظاهری متفاوت از سایر سایت ها نمایان شده است، در نتیجه برند شما را در ذهن مخاطب ثبت می کند.

اسنیپت

ابزارهای اسکیما کدامند؟

میکرودیتا (microdata)، rdfa و JSON-LD از جمله ابزارهای ساخت کد اسکیما هستند. در گذشته تاکید گوگل بر استفاده از روش میکرو دیتا بود، اما با تغییر الگوریتم‌هایش بر استفاده از روش JSON-LD توجه دارد. در ادامه نحوه استفاده از هر کدام از این ابزارها را شرح می‌دهیم

Microdata

میکرو دیتاها، اطلاعات و داده‌های بسیار کوچکی هستند که در بخش های مختلف سایت می‌توان از آنها استفاده کرد. میکرودیتا از سه تگ تشکیل شده که به وسیله‌ی آنها می‌توان یک کد اسکیما نوشت. وبمسترها به منظور استفاده از کد میکرودیتا باید آن را به صورت درون خطی می‌نوشتند. به این صورت که مثلا اگر میخواستند سال ساخت یک محصول را تعیین کنند، باید کد میکرو دیتای مربوط به آن را دقیقا در کد HTML، مربوطه قرار می‌دادند.

Rdfa

در رابطه با نحوه‌ی استفاده از rdfa نیز باید بگوییم که همانند میکرو دیتا بصورت درون خطی نوشته می‌شده است. Rdfa ویژگی‌های منحصر به فردی همچون: مشخص کردن موضوع متا دیتا برای منبع، مشخص کردن ارتباط و یا تضاد با سایر منابع، در موارد خاص نوع داده ها و متن های خاص را شناسایی می‌کند. نوع rdfa منبع مورد نظر یا منابع دیگر را مشخص می‌کند.

JSON-LD

همانطور که گفتیم مدتی است گوگل کابران و برنامه نویسان را به استفاده از JSON-LD تشویق می‌کند. این کد برخلاف دو نوع قبلی به صورت اسکریپت است، یعنی برای نوشتن آن نیازی به مراجعه به کدهای Html نیست و به صورت یک تکه کد اسکریپت در Head یا بدنه سایت قرار می‌گیرند. احتمالا همین خاصیت کدهای JSON-LD است که باعث شده گوگل کاربران را به استفاه از آن تشویق کند. Schema.org مرجع استاندارد کدهای اسکیما است که می‌توانید به آن مراجعه کنید، اما سایت json-ld.org به صورت اختصاصی کدهای JSON-LD را به شما ارائه می‌دهد.

schema

پنج روش پیاده سازی اسکیما در سایت

از جمله روش‌های پیاده سازی کد اسیکما در سایت می‌توان به پنج روش زیر اشاره کرد:

 • کد نویسی تخصصی
 • استفاده از افزونه در سایت های وردپرسی
 • استفاده از ابزار JSON-LD schema generator tool (نزدیک روش اول)
 • استفاده از گوگل تگ منیجر (GTM)
 • و در نهایت استفاده از وبمستر تولز گوگل

با داشتن کمی دانش برنامه نویسی و با استفاده از ابزارهایی که در بالا نام بردیم می‌توانید به راحتی برای سایت خود کدهای اسکیما بسازید. ممکن است بخواهید بدانید که کدام یک از این ابزار ها برای کد نویسی بهترند، باید بگویم که نمی‌توان گفت که کدام یکی بهتر از دیگری است اما اگر بدنبال راحت انجام دادن آن هستید توصیه می‌کنیم از گوگل مستر تولز استفاده کنید، چرا که با استفاده از گزینه‌ی «Google Data Highlighter» به صورت اتوماتیک صفحات شما را نشانه گذاری می‌کند.

چه قسمت‌هایی از سایت را با اسکیما نشانه گذاری کنیم؟

تاکنون به تعریف و تشریح اسکیما پرداختیم و آموختیم انواع کد اسکیما چیست و ابزارهای استفاده از کدامند. حال ممکن است برایتان سوال شده باشد که باید همه‌ی قسمت‌های سایت را کدگذاری اسکیما کنیم یا خیر؟ در رابطه با استفاده از کد اسکیما برای کل قسمت‌های سایت هیچ محدودیت و یا ممنوعیتی وجود ندارد اما از آنجا که باید این کد گذاری‌ها را به صورت دستی انجام دهید بهتر است که مهمترین قسمت ها را انتخاب کنید و برای آنها کد اسکیما قرار دهید.

سخن آخر

بهبود سئو سایت و در نتیجه قرار گرفتن در رتبه های بالای گوگل از اهداف هر وبمستر است. برای این منظور نکات و روش های متنوع و گوناگونی وجود دارد که رعایت و اجرای هر کدام به نوبه ی خود حائز اهمیت است. کدهای اسکیما نیز از جمله‌ی این ابزارها هستند. که همانطور که گفتیم باعث می‌شوند گوگل محتوای وب سایت ما را راحت تر درک کند. در این مقاله سعی کردیم به زبان ساده بگوییم اسکیما چیست و روش‌های اجرا و ابزارهای آن را برای شما شرح دهیم. امیدواریم توانسته باشیم شما را در بهبود سایتتان یاری کنیم. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بهبود سئو سایت کارسازشو را همراهی کنید. 

زهرا سپنج پور هستم کارشناس ارشد اقتصاد، علاقه‌مند به فعالیت در حوزه محتوا نویسی به صورت تخصصی در زمینه‌ی بازاریابی آنلاین و تبلیغات، که سعی میکنم بروزترین مطالب در این زمینه را که نیاز ضروری رونق هرکسب و کاری هست را در اختیار شما عزیزان قرار دهم و در این راستا با دوستان خوبم در تیم کارسازشو همراه شده‌ام.

میخواهم عضو شوم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۳۴۰

ممکن است علاقه مند باشيد :

مایل هستیم نظر شما را درباره این محتوا بخوانیم ، منتظر نظر شما هستیم!! :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. بهاره کوهستانی
  ۲:۰۹ ۱۳۹۹/۰۱/۱۷

  سلام و وقت بخیر
  مقاله بسیار خوب و جالبی نوشتید ، اگر در آپدیت های بعدی به موارد مهم تری در مورد اسکیما بپردازید عالی میشه
  سپاس