عرضه اولیه سهام ، یکی از بهترین فرصت ها برای سود زیاد و کسب درآمد میباشد ، اما قبل از پرداختن به موضوع کسب درآمد و سود ، باید بدانیم عرضه اولیه چیست؟ ، نحوه خرید آنلاین عرضه اولیه سهام به چه صورت میباشد؟ ، در نحوه خرید عرضه اولیه سهام به چه مواردی باید دقت کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با عرضه اولیه بیشتر آشنا کنیم

سرمایه‌گذاری در بازار بورس و کسب درآمد از این راه یکی از روش‌های جذاب برای کسب درآمد اینترنتی است. افرادی که با کسب اطلاعات کافی وارد بازار می‌شوند می‌توانند با تحلیل‌های صحیح، سود خوبی بدست بیاورند. یکی از جذاب‌ترین بخش‌های بازار بورس برای سهامداران، خصوصا تازه واردها، عرضه اولیه سهام شرکت‌ها است. برخی از افرادی که هنوز وارد بازار نشده‌اند شاید در میان اخبار یا از زبان اطرافیان درباره‌ی عرضه اولیه و سودی که معمولا از این سهام نصیب سهامداران می‌شود، شنیده باشند. ممکن برای این دسته از افراد این سوال مطرح باشد که عرضه اولیه سهام چیست؟ آیا همه‌ی سهامداران می‌توانند عرضه اولیه سهام را خریداری کنند؟ آیا سهام عرضه اولیه همیشه سودآور هستند؟ در این مقاله تصمیم داریم به این سوالات پاسخ دهیم. با ما در کارسازشو همراه باشید.

عرضه اولیه

عرضه اولیه سهام چیست؟

زمانیکه یک شرکت برای اولین بار سهام خود را در بازار بورس یا فرابورس منتشر می‌کند، اصطلاحا عرضه اولیه سهام گویند. معمولا عرضه اولیه‌ها سود خوبی برای سهامداران به همراه دارند. در سال‌های اخیر افراد زیادی جذب بازار بورس و عده‌ی زیادی فقط به منظور خرید عرضه اولیه‌ها وارد بازار شده‌اند، همین موضوع سبب شده است که عرضه اولیه‌ها با استقبال بالایی همراه باشند. اولین عرضه اولیه سال ۱۳۹۹، سهم صبا (سرمایه‌گذاری صبا تامین‌) در تاریخ چهارشنبه ۲۰ فروردین در بازار عرضه شد و با بیش از ۱ میلیون ۹۳۰ نفر رکورد جدیدی در مشارکت سهامداران برای خرید عرضه اولیه ثبت شد. حال که می‌دانیم عرضه اولیه سهام چیست باید با نحوه‌ی خرید این سهام آشنا شویم.

آموزش بورس

نحوه خرید عرضه اولیه سهام

اطلاعیه‌های مربوط به زمان عرضه‌ی یک سهم جدید در بازار را می‌توانید در سایت‌ بورس اوراق بهادار، سایت فرابورس و بسیاری از کانال‌های تلگرامی ببینید. تمام افرادی که کد بورسی داشته باشند می‌توانند اقدام به خرید عرضه اولیه سهام کنند. خرید عرضه اولیه‌ها در روز اول با بقیه‌ی سهام متفاوت است. سهامداران در بازه‌ی زمانی خاصی که توسط سازمان بورس اوراق بهادار اعلام می‌شود می‌توانند سفارش خود را ثبت کنند (معمولا بازه‌ی زمانی ۲ تا ۳ ساعته در نظر گرفته می‌شود). بعد از تمام شدن بازه‌ی زمانی ثبت سفارش سهام بین متقاضیان تقسیم می‌شود؛ به این روش، روش بوک بیلدینگ می‌گویند. در ادامه توضیح میدهیم که روش بوک بیلدینگ در عرضه اولیه سهام چیست؟

چگونه عرضه اولیه بخریم

روش بوک بیلدینگ در عرضه اولیه سهام چیست؟

در سال‌های اخیر از روش بوک بیلدینگ برای ارسال سفارش در عرضه اولیه‌ها استفاده می‌شود. اما منظور از روش بوک بیلدینگ در عرضه اولیه سهام چیست؟ همانطور که گفته شد در یک بازه‌ی زمانی که توسط سازمان بورس اعلام می‌شود، سهامداران می‌توانند سفارش خود را ارسال کنند. در این روش هیچ‌گونه اولویت زمانی مطرح نیست (یعنی کسی که ساعت ۱۰ سفارش را ثبت می‌کند، هیچ اولویتی بر شخصی که ساعت ۱۲ سفارش خود را در سایت قرار می‌دهد، ندارد و به یک اندازه سهم دریافت می‌کند).

چند نکته‌ی مهم درباره‌ی ثبت سفارش عرضه اولیه‌ها به روش بوک بیلدینگ:

با هر کد بورسی تنها می‌توان یک سفارش ثبت کرد.
بازه‌ی زمانی برای ثبت سفارش را در اطلاعیه‌ها دنبال کنید، چون تنها در این زمان می‌توانید سفارش خود را ثبت کنید.
در این روش یک بازه‌ی قیمتی اعلام می‌کنند. قیمت کف و سقف برای خرید آن سهم مشخص می‌شود، از آنجایی که معمولا تقاضا برای عرضه‌ اولیه‌ها بالا است، سهام به کسانی تعلق می‌گیرد که حداکثر قیمت را در سفارش ثبت کنند. پس بهتر است بالاترین قیمت را انتخاب کنید.
در روش بوک بیلدینگ حداکثر مقدار سهمی که هر فرد می‌تواند خریداری کند، اعلام می‌شود. شما می‌توانید کمتر از این میزان نیز برای سفارش خود ثبت کنید.
حساب خود را در روزهای قبل شارژ کنید چون گاهی ممکن است سامانه دچار مشکل شود و شما در روز عرضه اولیه سهام موفق به شارژ حساب خود نشوید و نهایتا عرضه اولیه را در آن رو از دست بدهید.

آموزش خرید سهام

خرید عرضه اولیه از چند کارگزاری

یکی از سوالاتی که برای سهامداران تازه وارد مطرح می شود این است که آیا می توانند با یک کد از طریق چند کارگزاری برای خرید عرضه اولیه اقدام کنند یا خیر؟ همانطور که پیش تر هم گقتیم، هر کد بورسی تنها یک بار می تواند سفارش ثبت کند؛ یعنی اینکه اگر شما در چند کارگزاری حساب داشته باشید، تنها از طریق یک کارگزاری قادر خواهید بود که سفارش خود را ثبت کنید. بهتر است در روز ثبت سفارش از کارگزاری که خدمات آنلاین بهتری می دهد برای ثبت سفارش خود اقدام کنید.

عرضه اولیه را کی بفروشیم؟

نمیتوان یک قاعده‌ی کلی برای همه‌ی مطرح کرد زیرا افراد با استراتژی‌های متفاوتی وارد بازار می‌شوند و تصمیم به خرید و فروش سهام می‌گیرند. اما به طور کلی می‌توان گفت که سهامداران با استفاده از تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال برای خرید و فروش‌ سهام در بازار تصمیم ‌می‌گیرند. با استفاده از تحلیل‌های تکنیکال می‌توان در مورد زمان ورود یا خروج از یک سهم تصمیم گرفت؛ اما نکته‌ی مهم این است که ابزار تکنیکال براساس روند گذشته‌ی سهم کار می‌کند در عرضه اولیه سهام نمودار سهم به گونه‌ای نیست که بتوانید از ابزار تکنیکال استفاده کنید (در واقع سهم گذشته‌ی خاصی ندارد که بتوانید از آن در تحلیل استفاده کنید)؛ پس تکلیف زمان فروش عرضه اولیه سهام چیست؟

بررسی عوامل زیر می‌تواند به شما کمک کند که درباره‌ی زمان فروش سهم عرضه اولیه تصمیم بگیرید:

با استفاده از اطلاعات مالی که شرکت در کدال قرار می‌دهد وضعیت فعلی و آینده شرکت را بررسی کنید.
وضعیت آن صنعت را بررسی کنید. به طور مثال اگر سهم مورد نظر زیر مجموعه‌ی گروه پتروشیمی باشید، شما باید وضعیت این گروه را بررسی کنید.
رفتار سهامداران عمده را از اولین روز پس از عرضه‌ اولیه سهم، زیر نظر داشته باشید.
میزان کوچک یا بزرگ بودن شرکت را بررسی کنید.
روند صف خرید را در روزهای پس از عرضه بررسی کنید.
وضعیت بازار بورس از لحاظ رکود یا رونق بررسی کنید.

بورس

زمانیکه بازار در شرایط رونق باشد، سرمایه‌ی زیادی در بازار وجود دارد پس تقاضا برای خرید عرضه اولیه سهام بالا است و ممکن است روزهای زیادی صف خرید برای این سهام برقرار و در نتیجه قیمت سهم رشد قابل توجهی داشته باشد. در زمان رکود عکس این موضوع اتفاق می‌افتد به دلیل اینکه اغلب افراد سرمایه‌ی خود را از بازار خارج می‌کنند و صف‌های خرید زود جمع می‌شوند.

آیا عرضه اولیه‌ها همیشه سودآور هستند؟

در بازار بورس ایران سهامداران دید مثبتی نسبت به عرضه اولیه سهام دارند. اغلب تصور می‌شود که عرضه اولیه‌ها حتما رشد قیمتی قابل توجهی دارند و در ۹۰ درصد مواقع نیز این چنین است؛ اما گاهی عرضه اولیه‌ها زود متعادل می‌شوند و حتی در برخی موارد حتی در روز پس از عرضه با کاهش قیمت مواجه می‌شوند. برخی عوامل که موجب می‌شود عرضه اولیه با سود همراه باشد به شرح زیر است:

اگر قیمتی که اعلام می‌شود از ارزش ذاتی سهم کمتر باشد، برای سهامداران از جذابیت بیشتری برخوردار است و این موضوع باعث رشد قیمت سهم می‌شود.
وضعیت بازار قطعا بر میزان رشد قیمت سهم تاثیرگذار است.
اگر وضعیت شرکت مطلوب باشد، رشد قیمت سهام شرکت بیشتر خواهد بود.
به هیچ عنوان بدون بررسی، عرضه اولیه را نخرید. صورت‌های مالی مربوط به شرکت‌ که در کدال قرار می‌گیرد بررسی و سپس اقدام به خرید کنید.

آموزش بورس

خرید عرضه اولیه بدون پول

برخی از کارگزاریها برای سهامداران خود خدماتی در نظر گرفته‌اند. در این خدمات اعتباری به سهامدار اختصاص داده می‌شود که سهامداران بتوانند بدون اینکه در حساب خود پول داشته باشند، در خرید عرضه اولیه سهام شرکت کنند. سهامدار بعد ا چند روز باید با کارگزاری تسویه کند وگرنه کارگزاری سهام را می‌فروشد و بدهی را شما را تسویه می‌کند. برای اینکه بدانید این خدمات در کارگزاریی که شما در آن حساب دارید انجام می‌شود یا خیر، باید از کارگزار خود کسب اطلاع کنید.

خرید عرضه اولیه در روز دوم

برخی از سهامداران ممکن است نتوانند در روز اول، سهام را خریداری کنند و بخواهند برای خرید در روزهای بعد اقدام کنند. فقط در روز اول عرضه‌ی سهم این روش خرید متفاوت است، در روزهای بعد شما باید سفارش را در زمان پیش گشایش ثبت کنید و هر کسی که زودتر سفارش خود را ثبت کند، موفق به خرید خواهد شد. اما به دلیل اینکه در اغلب موارد تقاضا برای خرید سهم بالا است شما با صف خرید طولانی مواجه می‌شوید و امکان اینکه در این صف‌های سنگین بتوانید خرید کنید پایین می‌آید (من تا کنون موفق نشدم در روزهای بعد از عرضه، خریدی انجام دهم).

آین مقاله در روزهای آینده آپدیت های کاملتری خواهد داشت.

سوالات متدوال درباره این مقاله

۱. عرضه اولیه چیست؟

زمانیکه یک شرکت برای اولین بار سهام خود را در بازار بورس یا فرابورس منتشر می‌کند، اصطلاحا عرضه اولیه سهام گویند.

۲. روش بوک بیلدینگ در عرضه اولیه چیست؟

در روش بوک بیلدینگ بازه ی قیمتی و زمانی برای ثبت سفارش اعلام می شود. سهامداران می توانند در بازه ی زمانی که سازمان بورس اعلام می کند، سفارش خود را ثبت کنند و هیچگونه اولویتی برای شخصی که سفارش خود را زودتر ثبت می کند وجود ندارد.

۳. آیا می توان با یک کد بورسی از چند کارگزاری، عرضه اولیه خرید؟

 خیر، هر کد بورسی تنها می تواند یک بار سفارش خرید را از یک کارگزاری، ثبت کند.

محبوبه پیروز هستم کارشناس ارشد اقتصاد، مفتخر هستم که تیم پویا و جوان کارسازشو را در امر تولید محتوا، موضوعی که نیاز به آن هر روز بیش از پیش برای موفقیت در کسب و کارهای اینترنتی احساس می شود، همراهی می کنم.

میخواهم عضو شوم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۳۳۸

ممکن است علاقه مند باشيد :

مایل هستیم نظر شما را درباره این محتوا بخوانیم ، منتظر نظر شما هستیم!! :