تمامی وب سایت‌ها به دنبال این هستند که بتوانند بهتر از رقبای خود عمل کنند و نتایج برتر گوگل را از آن خود کنند. اگر وب سایت شما از ساختار مناسبی برخوردار باشد، گوگل برای شما در نتایج جستجو سایت لینک ها را قرار می دهد. این لینک ها با هدایت هدفمند کاربران به سایت باعث بالا رفتن ترافیک وب سایت شما می‌شوند و این موضوع منجر به بهبود رتبه شما نزد گوگل می شود.

اما سوالی که برای برخی کاربران ایجاد می‌شود این است که سایت لینک چیست؟ و چگونه به بهبود وضعیت وب سایت‌شان در گوگل کمک می‌کنند؟ چگونه می توانند برای سایت خود سایت لینک ایجاد کنند؟ اگر شما نیز به دنبال یافتن پاسخ این پرسش‌ها هستید با ما در کارسازشو همراه شوید.

سایت لینک گوگل

سایت لینک چیست؟

سایت لینک، لینک‌هایی هستند که در نتایج جستجوی گوگل به کاربران نشان داده می‌شود. سایت لینک‌ها فقط در صورت اینکه یک نام تجاری خاص یا نام یک وب سایت را جستجو کنید برای شما نمایش داده می‌شود؛ و حتما بارها مشاهده نموده‌اید که با جستجوی نام یک وب سایت علاوه بر آدرس اصلی سایت، گوگل به شما لینک صفحات دیگر آن وب سایت را در زیر URL اصلی نمایش می‌دهد؛ این‌ها همان سایت لینک ها هستند. از آنجایی که از این طریق دسترسی مستقیم و سریع به قسمت‌های مختلف یک سایت ایجاد می‌شود، به افزایش ترافیک وب سایت کمک می‌کند.

این سایت لینک‌ها توسط گوگل انتخاب می‌شوند و مدیران وب سایت نمی‌توانند انتخاب کنند که چه صفحاتی در جستجوی گوگل نمایش داده شوند؛ اما با این حال فوایدی دارند که می‌تواند به بهبود جایگاه وب سایت شما در موتورهای جستجو کمک کنند. حال که می‌دانید سایت لینک چیست بهتر است با تفاوت سایت‌ لینک‌های گوگل ادوردز آشنا شوید.

تفاوت میان گوگل سایت لینک و گوگل ادوردز سایت لینک

زمانیکه از سایت لینک‌ها صحبت می‌کنیم ممکن است عده‌ای سایت لینک‌های گوگل را با سایت لینک‌های گوگل ادوردز، اشتباه بگیرند. اما این دو با یکدیگر تفاوت دارند.

در سایت لینک گوگل شما نمی‌توانید انتخاب کنید که چه صفحاتی نشان داده شوند؛ اما زمانیکه برای راه اندازی کمپین تبلیغاتی در گوگل ادوردز اکانت می‌سازید می‌توانید انتخاب کنید که چه صفحاتی به کاربران نشان داده شود.

شما برای نمایش سایت لینک‌ها توسط گوگل هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید اما برای سایت‌ لینک‌های گوگل ادوردز، مانند تبلیغات کلیکی گوگل، به ازای هر کلیک بر لینک‌هایی که مشخص کرده‌اید هزینه‌ای را پرداخت می‌کنید.

همانگونه که اشاره شد شما در انتخاب صفحات در این نوع سایت لینک‌ها نقش چندانی ندارید اما این نوع سایت‌ لینک‌ها مزایای خاص خود را دارند. در ادامه خواهیم گفت که مزایای سایت لینک چیست؟

مزایای سایت لینک چیست؟

در این بخش برای شما خواهیم گفت که مزایای سایت لینک چیست؟

هدایت ترافیک به بخش‌های مختلف سایت

همانطور که قبلا گفتیم سایت لینک ها کمک می‌کنند که صفحات مختلف سایت شما به طور مستقیم در دسترس مخاطبان قرار گیرد. این موضوع باعث می‌شود که ترافیک به بخش‌های مختلف سایت شما هدایت شود. اما توجه به این نکته ضروری است که چون کاربران مستقیما به این صفحه‌ی سایت شما وارد می‌شوند، ظاهر این صفحات باید برای کاربران جذاب باشد و همواره باید بروزرسانی شود چون ممکن است کاربری برای اولین بار به سایت شما مراجعه و بر اساس این صفحات راجع به سایت شما قضاوت کند؛ پس نباید تمرکز شما تنها روی صفحه‌ی اول سایت‌تان باشد.

ظاهر صفحات سایت از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا کاربران براساس تمام صفحات در مورد سایت شما قضاوت می کنند؛ پس تنها بر صفحه اصلی سایت تمرکز نکنید

اختصاص فضای بیشتر به وب سایت شما در نتایج جستجو

منظور از کسب فضای بیشتری در نتایج جستجو توسط سایت لینک چیست؟ وقتی کاربری در گوگل جستجو می‌کند، صفحه‌ی اول جستجوی گوگل به او نشان داده خواهد شد؛ در این صفحه بخش زیادی از این فضا به سایت شما اختصاص پیدا می‌کند، اگر این جستجو با موبایل صورت گیرد، سایت شما کل نتایج جستجو را از آن خود خواهد کرد و این موضوع باعث افزایش کلیک کاربران بر صفحات مختلف سایت شما می‌شود که در نهایت به افزایش بازدید کلی سایت شما منجر خواهد شد.

اختصاص فضای بیشتر در نتایج جستجو

Google Sitelink به افزایش اعتبار شما کمک می‌کند

گوگل سایت لینک ها را برای وب سایت‌های ضعیفی که ساختار مناسبی ندارند نشان نمی‌دهد، زمانیکه گوگل برای سایت شما این لینک ها را به نمایش می‌گذارد به معنای این است که سایت شما از ساختار مناسبی برخوردار است و با اصول مورد نظر گوگل تطابق دارد.

به افزایش آگاهی نسبت به برند و محصولاتتان کمک می‌کند

گوگل تلاش می‌کند که صفحات مهم سایت که برای کاربران مفیدتر هستند را به نمایش بگذارد. الگوریتم‌های گوگل بر اساس ساختار وب سایت و محتوای سایت شما تصمیم می‌گیرد که چه مطالبی به کاربران نشان دهد. گوگل بیشتر صفحاتی مثل “درباره ما”، “معرفی محصول و خدمات”، “صفحات پرداخت” و … را در سایت لینک نشان می‌دهد؛ این کار باعث می‌شود که کاربران با اولین جستجو با صفحه محصولات شما آشنا شوند.

افزایش دسترسی به صفحات قدیمی‌تر

قطعا وقتی کاربران به سایت شما مراجعه می‌کنند، به صفحات قدیمی رجوع نمی‌کنند. بیشتر وقت‌ها کاربران به صفحه‌ی اصلی سایت شما وارد می‌شوند بدون اینکه به سراغ مطالب قدیمی‌تر بروند. Sitelink کمک می‌کنند که بهترین مطالب و محصولات شما به سرعت در دسترس مخاطبان قرار بگیرند. حالا که می‌دانیم سایت لینک چیست و چه مزایایی دارد، بهتر است بدانید شما چگونه می‌توانید برای سایت خود این سایت‌ لینک‌ها را داشته باشید.

چگونه می‌توان برای سایت، سایت لینک ایجاد کرد؟

همانطور که قبلا گفته شد ابزار خاصی وجود ندارد که شما از طریق آن بتوانید سایت لینک ایجاد کنید. این فرآیند به طور کامل توسط الگوریتم‌های گوگل انجام می‌شود؛ شما تنها می‌توانید با رعایت اصول سئو گوگل را متقاعد کنید تا این سایت لینک‌ها را برای شما ایجاد کند. اما چگونه می‌توان رضایت الگوریتم های گوگل را در این مورد جلب کرد؟ در ادامه به برخی از این موارد اشاره می‌کنیم.

انتخاب یک اسم خاص برای وب سایت‌تان

سایت لینک‌های گوگل به طور کلی برای یافتن برندهای خاص طراحی شده است. انتخاب یک برند منحصر به فرد و خاص باعث می‌شود که الگوریتم‌های گوگل شما را به راحتی تشخیص دهند و در رتبه‌ی اول قرار دهند.

به طور مثال اگر شما یک نام عمومی مثل “موفقیت” را انتخاب کنید، گوگل نمی‌تواند به راحتی تشخیص دهد که منظور کاربر از جستجوی این کلمه، رسیدن به سایت شما است یا به دنبال مفاهیم و راه‌های موفقیت است. پس شما با انتخاب یک نام عمومی نمی‌توانید به سایت لینک گوگل دست پیدا کنید.

البته در مواردی خیلی خاص ممکن است الگوریتم‌های گوگل حتی یک نام عمومی برای برند را تشخیص دهند و در رتبه‌ی اول قرار دهند. مثلا اگر شما کلمه‌ی Apple را جستجو کنید، الگوریتم‌های گوگل کمپانی Apple را در رتبه‌ی اول نشان می‌دهند. توجه کنید که این مورد یکی از موارد خاص است و یک برند با نام عمومی به راحتی نمی‌تواند در رتبه‌ی برتر قرار گیرد.

اپل

 

اگر به دنبال راه اندازی یک استارت‌آپ هستید، حتما به فکر انتخاب یک نام خاص برای برند خود باشید.

باید نام برندتان در رتبه‌ی نخست گوگل قرار بگیرد

سایت لینک‌‌ها فقط به وب سایت‌هایی تعلق می‌گیرند که در رتبه‌ی اول گوگل قرار بگیرند. دستیابی به این مورد قطعا ساده نخواهد بود. اما شما می‌توانید در کنار انتخاب یک نام منحصر برای برندتان، با انتخاب یک URL مناسب، قرار دادن آدرس و شماره تلفن، به روز نگه داشتن شبکه‌های اجتماعی، استفاده از بک لینک‌ها و استفاده از روش‌های بازاریابی محتوا، می‌توانید در رتبه‌ی اول گوگل قرار بگیرید.

ساختار وب سایت باید واضح باشد

اگر سایت شما ساختار مشخصی نداشته باشد علاوه بر اینکه کاربران نمی‌توانند به راحتی به صفحات مختلف سایت دسترسی پیدا کنند، کار برای خزنده‌های گوگل نیز سخت خواهد شد. اگر گوگل نتواند ارتباط بین صفحات در سایت شما را تشخیص دهد، در نهایت قادر نخواهد بود که صفحات سایت لینک شما را مشخص کند. برای اینکه ساختار سایت شما برای گوگل واضح باشد

باید مطمئن شوید که دسترسی به همه‌ی صفحات سایت شما از صفحه اول سایت امکان پذیر باشد.

از عناوین واضح برای طبقه‌بندی در سایت خود استفاده کنید.

داشتن صفحاتی مثل “درباره‌ی ما”، “ارتباط با ما” و “محصولات/ خدمات” بسیار اهمیت دارد.

رعایت این نکات موجب می‌شود که گوگل صفحات شما را به راحتی شناسایی کند و بهترین صفحات را در سایت لینک قرار دهد.

نقشه سایت خود را بسازید

در نقشه سایت (سایت مپ) همه‌ی صفحات سایت لیست شده است. نقشه‌ی سایت کمک می‌کند تا کاربران و همچنین موتورهای جستجو بتوانند وب سایت شما را راحتتر مرور کنند. اگر ساختار وب سایت شما اصولی باشد، هنگامی که نقشه سایت را به حساب خود در گوگل سرچ کنسول لینک کرده باشید، خزنده‌های گوگل به راحتی وارد سایت شده و به تجزیه و تحلیل سایت شما می‌پردازند و بهترین صفحات را برای قرار دادن در سایت لینک انتخاب می‌کنند.

لینک‌های داخلی ایجاد کنید

لینک‌های داخلی همان لینک‌هایی هستند که ما از یک صفحه‌ی سایت‌مان به صفحه‌ی دیگری از سایت خودمان لینک بدهیم. (در این مقاله از لینک‌های داخلی استفاده کرده‌ایم). لینک‌های‌های داخلی علاوه بر اینکه کاربران را به راحتی به صفحات مرتبط هدایت می‌کند، به گوگل نیز کمک می‌کند تا ارتباط صفحات را با یکدیگر به آسانی متوجه شود.

استفاده از لینک‌های داخلی یکی از نکات مهم در سئو می‌باشد، به هر صفحه‌ای از سایت که لینک دهید گوگل آن صفحه را جز صفحات مهم‌تر شما قرار می‌دهد. اگر بیشتر به صفحات درباره ما، ارتباط با ما یا خدمات لینک دهد بیشتر احتمال دارد که به عنوان کاندیداهای گوگل برای قرار گرفتن در سایت لینک‌ ها قرار می‌‌گیرند.

از عناوین مناسب برای صفحات سایت خود استفاده کنید

عناوین صفحات در وب سایت یکی از نکات مهم در سئو وب سایت است. از آنجا که سایت لینک‌ها با عناوین صفحات سایت ایجاد می‌شوند، باید اطمینان حاصل کنید که این عناوین به قدر کافی برای گوگل واضح باشند. انتخاب عناوین مناسب به خزنده‌های گوگل کمک می‌کنند که راحت‌تر بتوانند ماهیت صفحه را مشخص کنند و در سایت لینک قرار دهند. عناوین صفحات چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟

عناوین باید کوتاه باشند.

توضیح منطقی داشته باشند.

عناوین باید با محتوای صفحه همخوانی داشته باشند تا موجب سردرگمی گوگل نشوند.

به عنوان مثال اگر شما به جای اینکه از عنوان “درباره ما” استفاده کنید از عنوانی مانند “چه چیزی موجب برتری ما نسبت به رقبا می‌شود” احتمال اینکه گوگل متوجه منظور شما شود بسیار کم است.

آگاهی نسبت به برند خود را افزایش دهید

افزایش آگاهی نسبت به برند، یک هدف بلند مدت است و نمی‌توان در کوتاه مدت به آن دست یافت. باید در فضای آنلاین نام برند شما شناخته شود تا وب سایت و برند شما در بین کاربران شناخته شود. این موضوع سبب می‌شود تا گوگل شما را در رتبه‌ی برتر قرار دهد. اما چگونه می‌توان آگاهی نسبت به برند خود را افزایش داد؟

تولید محتوای مناسب و با رعایت اصول سئو

استفاده از تبلیغات اینترنتی

فعال بودن در شبکه‌های اجتماعی

افزایش تعامل با کاربران

هر چقدر افراد بیشتری با برند شما آشنا شوند میزان جستجوی نام برند شما در گوگل افزایش خواهد یافت و شانس شما برای دستیابی به سایت لینک گوگل افزایش می‌یابد.

سخن آخر

شاید برخی از افراد پیش از این تصور می‌کردند که سایت لینک‌ها از اهمیت چندانی برخوردار نیستند؛ در این مقاله سعی کردیم توضیح دهیم سایت لینک چیست و چه مزایایی دارد؟ همانطور که گفتیم سایت‌ لینک‌های گوگل را نمی‌توان با نصب یک پلاگین بدست آورد ولی همانطور که در این مقاله توضیح داده شد، می‌توان با رعایت برخی اصول به این سایت لینک‌ها دست یافت. امیدواریم که از این مقاله بتوانید جهت بهبود شرایط وب سایت خود استفاده کنید. اگر شما نیز با روش‌هایی آشنا هستید که می‌تواند شانس بدست آوردن سایت لینک را برای یک وب سایت بالا ببرد با ما در میان بگذارید.

محبوبه پیروز هستم کارشناس ارشد اقتصاد، مفتخر هستم که تیم پویا و جوان کارسازشو را در امر تولید محتوا، موضوعی که نیاز به آن هر روز بیش از پیش برای موفقیت در کسب و کارهای اینترنتی احساس می شود، همراهی می کنم.

میخواهم عضو شوم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۳۴۰

ممکن است علاقه مند باشيد :

مایل هستیم نظر شما را درباره این محتوا بخوانیم ، منتظر نظر شما هستیم!! :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. JamesDiz
  ۵:۵۵ ۱۳۹۹/۰۲/۱۰

  You’re a really practical website; couldn’t make it without ya!

 2. بهاره کوهستانی
  ۲:۱۳ ۱۳۹۹/۰۱/۱۷

  سلام و وقت بخیر خدمت همکار محترم خانم پیروز
  به نظر بنده مقالتون میتونست کمی بهتر باشه و از تصاویر بهتری استفاده کنید
  موفق باشید

  • محبوبه پیروز
   ۳:۵۸ ۱۳۹۹/۰۱/۱۷

   سلام و وقت بخیر
   مرسی از اینکه مقاله رو مطالعه کردید و نظرتون رو بیان کردید.
   اگر احساس می کنید باید درباره ی موضوعی خاص صحبت بشه که در مقاله از قلم افتاده، ولی می تونه برای سایر کاربران مفید باشه، لطفا با ما به اشتراک بگذارید.

 3. BrianTiz
  ۳:۳۶ ۱۳۹۹/۰۱/۱۴

  سلام شما در بین بهترین صفحات وب قرار گرفته اید، تبریک