بازاریابی محتوا (به انگلیسی: Content marketing) در واقع نوعی از بازاریابی است که به فرایند تولید و به اشتراک‌گذاری محتوایی که باعث حفظ مشتریان قبلی و بدست آوردن مشتریان جدید می‌پردازد. این محتوا و اطلاعات می‌تواند به انواع مختلفی چون اخبار تحلیلی، ویدئو، کتاب الکترونیکی، اینفوگرافی، مطالعه موردی، راهنما و دستور العمل‌ها، سوالات و پاسخ، مقالات و تصاویر و… تولید و منتشر گردد.

بازاریابی محتوا یکی از رویکردهای استراتژیک بازاریابی و توسعه کسب‌وکار است که بر تولید و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و سازگار با اهداف برندها متمرکز شده‌است. بازاریابی محتوا به دنبال جذب، حفظ و تعامل با مخاطبانی است که به وضوح تعریف و شناخته شده هستند. این عمل با هدف هدایت کاربران برای انجام اقداماتی سودده صورت می‌گیرد.

تاریخچه بازاریابی محتوا

تولید و انتشار مطالب مفید و مرتبط، برای جذب بازار هدف، بازاریابی محتوا نام دارد. هدف بازاریابی محتوا آن است که مخاطب با استفاده از مطالب رایگان، اعتماد و علاقه بیشتری به کسب‌وکار شما پیدا کند و در نهایت از شما خرید کند. بازاریابی محتوا برای تمام کسب‌و‌کارها قابل استفاده است. شما توسط بازاریابی محتوا به مخاطبان نشان می‌دهید متخصص هستید و می‌خواهید به خریداران کمک کنید تا با دانش بیشتر درست تصمیم بگیرند. شما با بازاریابی محتوا به یک مشاور حرفه‌ای تبدیل می‌شوید به دیگران مشاوره می‌دهید تا بهترین خرید ممکن را انجام دهند.

بازاریابی محتوا
فرض کنیم کارتان فروش گل و گیاه است. شما می‌توانید فیلم‌های کوتاهی درباره نگهداری از گل‌ و گیاه تولید کنید. می‌توانید سوالات رایج دارندگان گلدان در آپارتمان‌ را پاسخ دهید حتی می‌توانید کتابی الکترونیکی درست کنید و انواع گل‌ها و گیاهان آپارتمانی را معرفی کنید. همچنین می‌توانید آموزش‌های درباره تزئین خانه با گل و گیاه بدهید. سپس این محتواها را به کمک رسانه‌های اجتماعی، سایت، مجلات و … منتشر کنید.

مخاطبان شما زمانی از محصولات و خدمات شما استفاده میکنند که متخصص بودن شما را در زمینه مربوطه ببینند

مزایای بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوایی مزایای بسیار زیادی دارد همین دلیل هم باعث شده که مدیران سایت و صاحبان کسب و کار اینترنتی به این موضوع بسیار اهمیت دهند و بخشی از استراتژی بازاریابی خود را روی بازاریابی محتوایی متمرکز کنند با بررسی هایی که انجام شده میتوان به طور کلی مزایای بازاریابی محتوا را به چند قسمت کلی تقسیم کرد.

بازاریابی محتوایی چیست؟
تبلیغات و بازاریابی در محصول

۱- اولین مزیت بازاریابی محتوا کاهش هزینه های تبلیغات و بازاریابی است به این شکل که ما با تولید محتوا می توانیم از موتورهای جستجوگر مثل گوگل بازدید کننده های زیادی را به سمت سایت خود یا صفحه ای از صفحات وب سایت خود هدایت کنیم و شاید تمام هزینه ای که برای ما ایجاد کنند زمانی است که برای نوشتن یک مقاله یا درست کردن یک صفحه از صفحات وب سایت باید سرد کنیم.

برندینگ و برندسازی در بازاریابی

۲- دومین مزیتی که می توان برای بازاریابی محتوا قائل شد. موضوع برندینگ و برندسازی کسب و کار مورد نظر می باشد وب سایت یا کسب و کار آنلاین ای که دائم نیازها و مشکلات کاربران خود را از طریق یک محتوا که می تواند یک مقاله باشد یا یک پادکست یا حتی یک ویدئو باشد در ذهن مخاطب ارزش های فراوانی را ایجاد می کند و این حس را در مخاطب به وجود می آورد که تمام نیازهای من در این وبسایت برطرف خواهد شد و نیازی به وبسایت دیگر ندارم.

بازاریابی محتوایی مزایای بسیار زیادی دارد که هر شخص بسته به نیاز خود می تواند از آن استفاده کند تا هم هزینه کمتری برای تبلیغات پرداخت کند و همچنین باعث بهبود کسب و کار آنلاین در موتورهای جستجو شود.

آموزش بازاریابی محتوا

در بازاریابی محتوا مهمترین نکته‌ای که می‌توان به آن اشاره کرد آسان کردن فرآیند انتقال دانش به کاربر مورد نظر یا کاربران مورد نظر می‌باشد برای مثال فرض کنید شما یک مدرس برنامه نویسی هستید و قصد دارید یک دوره آموزشی برای اصول برنامه نویسی یا برای یک زبان خاص برنامه نویسی تهیه کنید و به عنوان یک محصول آن را به فروش برسانید مادر بالا اشاره کردیم که مهمترین موضوع برای بازاریابی محتوا یا هدف نهایی ما فروش محصولات یا خدمات خود به کاربران در سطح وب هست.

بازاریابی

این شخص یا شما که به عنوان یک متخصص برنامه نویسی هستید قصد دارید محصول آموزشی خود را به فروش برسانید ، مهمترین نکته‌ای که شما باید در بازاریابی محتوا و بازاریابی این محصول انجام دهید این است که شما با تولید یک سری مقالات آموزشی یا پادکست و یا حتی محتوای ویدئویی به کاربر نهایی خود که مخاطب شما می باشند نحوه تدریس و قدرت ارائه را نشان دهید.

 

گاهی لازم است که در صفحه محصول چند ویدئو از نمونه ویدیوهای نهایی را ارائه دهید گاهی هم لازم است برای این محصول چند مقاله کامل و جامع بنویسید تا کاربر ها از طریق آن مقاله با وب سایت شما آشنا شوند و یک مشکل آنها در مقاله مورد نظر حل شود تا این حس در کاربر مورد نظر به وجود بیاید که این شخص یا این وبسایت می تواند به من در رسیدن به هدف خود کمک کند حالا اگر هدف این شخص برنامه نویس شدن یا یک برنامه نویس حرفه ای شدن باشد و به اندازه کافی شما در مقالات خود و صفحه محصول مورد نظر اطلاعات کافی به کاربر داده باشید قطعاً این کار بر میل و رغبت به خرید خواهد داشت.

بازاریابی آنلاین

نکات بازاریابی محتوا

در بازاریابی محتوا به چند مورد بسیار مهم باید توجه کنید تا اثربخشی مطلب شما یا آموزش شما به حداکثر ممکن برسد ، خیلی‌ها بر این باور هستند که نباید اطلاعات بسیار زیادی در اختیار کاربر ها قرار دهند چرا که کاربری که اطلاعات کامل و جامع دریافت می کند هیچ نیازی به محصولات و خدمات ما پیدا نمی کند. اما خود این یک تفکر کاملاً اشتباه است کاربر زمانی متوجه می شود که شما می توانید مشکلات آموزشی یا مشکلات کاری آن را برطرف کنید که به طور کامل موارد بسیار مهم را از سمت شما حل شده ببیند.

پس تا جایی که می‌توانید اطلاعات کامل و جامع در حوزه کاری خود یا در حوزه‌ای که قصد بازاریابی آن را دارید ارائه کنید و از گفتن اطلاعات مهم نترسید وقتی کاربری در یک مقاله عادی نه تنها مشکل خود را حل شده ببیند بلکه چندین راهکار مهم برای برطرف کردن مشکلات احتمالی ببیند احتمال این که این کاربر سایر صفحات سایت شما را مشاهده کند زیاد می باشد یا حتی صفحات مورد نظر را به عنوان بوکمارک به مرورگر خود اضافه کند و در بهترین حالت ممکن از محصولات و خدمات شما استفاده کند و آن را نیز به دیگران توصیه کند و این تمام چیزی است که مدیران و صاحبان کسب و کار اینترنتی به دنبال آن هستند پس در بازاریابی محتوا باید به کاربر مورد نظر اطلاعات کافی دهیم.

خیلی ها باور اشتباهی درباره بازاریابی محتوا دارند .. شما جز آن دسته از افراد نباشید

اهداف نهایی بازاریابی محتوا محور

با توجه به اینکه عملیات بازاریابی در کسب و کار اینترنتی بسیار پیچیده‌تر از گذشته دنبال می شود. و امروزه جذب مخاطب جدید و تبدیل کردن آن به مشتری بسیار سخت تر از گذشته شده دلیل آن هم چیزی نیست جز بالارفتن سطح انتظارات کاربران می بایست در انجام دادن هر کاری یک دلیل قانع کننده داشته باشیم تا وقت خود را تلف نکنیم برای بازاریابی محتوا نیز ما باید یک دلیل قانع کننده داشته باشیم تا تایم و زمان زیادی را برای تولید محتوای مورد نظر قرار دهیم یکی از مهمترین اهداف بازاریابی محتوا جذب مخاطب می باشد ، دومین هدف در بازاریابی محتوا معرفی کردن خدمات و محصولات به کاربری که وارد صفحات وب سایت ما شده ، سومین هدف از بازاریابی محتوا فروش خدمات و محصولات به کاربر مورد نظر می‌باشد.

فرمت متداول بازاریابی محتوایی


محتوای شما می‌تواند به چهار فرمت تولید و عرضه شود:

۱. متن در بازاریابی محتوا

یکی از ساده‌ترین فرمت‌های محتوا متن است. شما می‌توانید یک گزارش ویژه تهیه کنید و در آن به بررسی وضعیت بازار، محصولات، مشتریان و … بپردازید. اگر شما بازاریاب محتوا هستید مخاطبان خود را از نمایشگاه‌های مرتبط و … آگاه خواهید ساخت. پاسخ به سوالات رایج در کارتان می‌تواند بسیار جذاب و اثرگذار باشد. فرض کنید کارتان فروش تلویزیون است.

مخاطبان شما ده‌ها سوال دارند که دوست دارند جوابش را بدانند؛ مثلا تلویزیون خمیده بخرند یا تخت؟ برای فضایی که دارند بهترین اندازه تلویزیون چقدر باید باشد؟ پاسخ این سوالات می‌تواند در قالب یک مقاله یا PDF منتشر شود. حتی می‌توانید کتاب‌های الکترونیکی کوچکی در حد ۱۰ تا ۲۰ صفحه منتشر کنید و در آن به دادن اطلاعات مفید بپردازید. بسیاری از کسب‌و‌کارها خبرنامه یا مجلات الکترونیکی ماهانه منتشر می‌کنند و علاقه‌مندان زیادی را به خود جذب می‌کنند.

بسیاری از کسب‌و‌کارها خبرنامه یا مجلات الکترونیکی ماهانه منتشر می‌کنند و علاقه‌مندان زیادی را به خود جذب می‌کنند.

۲. عکس در بازاریابی محتوا

مغز طوری ساخته شده است که به‌راحتی تصاویر را ذخیره و تحلیل کند. تحلیل عکس بسیار آسان‌تر از تحلیل نوشته است. پس استفاده از عکس در بازاریابی محتوا می‌تواند احتمال انتقال مطلب را افزایش دهد.برای بازاریابی محتوا، می‌توانید اینفوگرافیک‌هایی درست کنید تا اطلاعات ارزشمندی را به مخاطب منتقل کند. اینفوگرافیک ترکیبی از عکس و متن است که اطلاعات زیادی را منتقل می‌کند. اگر با اینفوگرافیک آشنا نیستید در گوگل جست‌وجو کنید و می‌توانید ایده‌های خوبی برای ساختن آن پیدا کنید.کار خلاقانه دیگر آن است که یک پاورپوینت درست کنید و آن را در سایت یا رسانه‌های اجتماعی انتشار کنید.

سایت‌هایی مثل slideshare.net به شما کمک می‌کنند پاورپوینت خود را آنجا آپلود کنید، سپس کدی در اختیارتان قرار می‌دهند که با کپی کردن آن کد در متن ویرایشگر سایتتان، پاورپوینت در سایتتان نمایش داده شود و بازدیدکنندگان می‌توانند اسلایدها را عوض کنند و پاورپوینت را به‌ صورت آنلاین در سایت مشاهده کنند.البته واضح است می‌توانید از عکس‌هایی که با دوربین گرفته‌اید و عکس‌های ترسیمی هم استفاده کنید. شاید بهترین رسانه برای انتشار این عکس‌ها اینستاگرام باشد. قبلا مقاله‌ای درباره روش‌های بازاریابی با اینستاگرام نوشته‌ایم که می‌توانید مطالعه کنید.

کارسازشو
۳. ویدیو در بازاریابی محتوا

با توجه به رشد رسانه‌های اجتماعی، دیدن ویدیو به عادت روزانه مردم تبدیل شده است. یک بازاریاب محتوا می‌تواند از این فرصت به‌ خوبی استفاده کند و با تولید ویدیوهای کوتاه ۳ تا ۵ دقیقه‌ای توجه مخاطبان را به خود جلب کند. برای تولید ویدیو لازم نیست فیلم‌بردار حرفه‌ای باشید. با یادگیری اصول کار مثل کادربندی درست و به کمک یک گوشی موبایل می‌توانید کارتان را شروع کنید.شما می‌توانید با مشتریان محصولات یا خدمات خود مصاحبه کوتاهی انجام دهید و آن را در رسانه‌ها منتشر کنید.

گزارش‌های مستند کوتاه می‌تواند بسیار جذاب باشد. گزارش‌ها می‌تواند درباره بازار کارتان، نمایشگاه‌ها و همایش‌های مرتبط یا هر موضوع جذاب دیگر باشد.همچنین اگر کار با نرم‌افزارهای ویرایش فیلم را یاد بگیرید می‌توانید تیزرهای کوتاه و جذابی درست کنید که توجه مخاطبان را به خود جلب کند. با ساخت ویدیوهای کوتاه ۶۰ ثانیه‌ای و انتشار آن در اینستاگرام می‌توانید توجه افراد را به کارتان جلب کنید.

با ساخت ویدیوهای کوتاه ۶۰ ثانیه‌ای و انتشار آن در اینستاگرام می‌توانید توجه افراد را به کارتان جلب کنید.

۴. صدا در بازاریابی محتوا

در بازاریابی محتوا، شاید ساده‌ترین و سریع‌ترین راه برای تولید محتوا ضبط صدا باشد. احتمالا موبایل شما مجهز به امکان ضبط صدا است. کافی است در مورد موضوعی چند دقیقه صحبت کنید و آن را منتشر کنید. رادیوهای اینترنتی و پادکست‌ها روز به روز رایج‌تر می‌شوند. در سایت‌تان می‌توانید به آموزش‌های صوتی بپردازید. همچنین در رسانه‌های اجتماعی مناسب‌ترین گزینه برای انتشار صوت تلگرام است.

حتما از این فرصت استفاده کنید و کانالی درست کنید و در آن فایل‌های صوتی را منتشر کنید.برای ویرایش صوت می‌توانید از اپلیکیشن‌های زیادی که برای موبایل وجود دارند استفاده کنید. البته این کار توسط کامپیوتر و با نرم‌افزارهایی مثل Audition نیز امکان‌پذیر است.همیشه یادتان باشد بازاریابی محتوا یکی از کم‌هزینه‌ترین و پربازده‌ترین روش‌های بازاریابی است. هر چه محتوای بهتر و ارزشمندتری منتشر کنید به همان نسبت موفقیت شما در فروش بیشتر می‌شود. شروع بازاریابی محتوا فقط به تصمیم شما بستگی دارد. پس همین الان تصمیم بگیرید و شروع کنید!

آموزش بازاریابی محتوا

content Markting

یکی از دغدغه های اصلی ما که باعث شد ایده کارسازشو را عملی کنیم ، فراهم کردن تمام نیازمندی های فنی و آموزشی برای مدیران وبسایت ها در یک سامانه واحد و هماهنگ بود . این کار باعث صرفه جویی در زمان و انرژی مدیران کسب و کارها برای دریافت حداکثر خدمات با اختصاص کمترین زمان ممکن شده است و همواره سعی ما بر این خواهد بود که این خدمات ،به صورت مستمر به روزرسانی و تکمیل گردد.

میخواهم عضو شوم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۳۴۰

ممکن است علاقه مند باشيد :

مایل هستیم نظر شما را درباره این محتوا بخوانیم ، منتظر نظر شما هستیم!! :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *