بیت کوین چیست و چرا می تواند جایگزین مناسبی برای سیستم پولی در آینده شود؟ بیت کوین یکی از شاخص ترین ارزهای دیجیتال است که به صورت رمزنگاری شده و در بستر بلاک چین قرار دارد. این ارز رمز نگاری شده در سال ۲۰۰۹ و توسط فردی به نام ساتوشی ناکاموتو خلق شد. اما دقیقا بیت کوین چیست و چه ابهاماتی درباره آن وجود دارد؟ در این مقاله به صفر تا صد بیت کوین و تمام پرسش های راجع به آن خواهیم پرداخت.

ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟ همه چیز درباره جذاب ترین ارز دیجیتال و راه های کسب درآمد از آن . آیا بیت کوین اولین ارز دیجیتال محسوب می شود ؟ ابتدا به تعریف واضحی از ارز دیجیتال می پردازیم تا کاملا با مفهوم آن آشنا شوید. ارز دیجیتال که به نام ” Cryptocurrency ” نیز شناخته می شود را می توان نوع جدیدی از پول دانست که به دلیل رمزنگاری شدن غیر قابل نفوذ و هک توسط دیگران است. این ویژگی به علاوه شفافیت در روند استخراج , تغییر ناپذیر بودن و تداوم فعالیت در بستری امن به نام بلاک چین موجب شده که از محبوبیت زیادی برخوردار شوند . اما ویژگی هایی که گفتیم چیست و چگونه می تواند ارزهای دیجیتال را جایگزین مناسبی برای سیستم پولی در آینده قرار دهد؟

شفافیت در روند استخراج

یکی از مهم ترین ویژگی های ارزهای دیجیتال شفافیت در روند استخراج آن هاست. تمام اطلاعات استخراج بر روی بلاک ها قرار دارند و هیچ فرد سومی نمی تواند به آن ها دسترسی داشته باشد زیرا بلاک چین بستری بی طرف و بسیار قابل اعتماد است که شما هر لحظه که بخواهید می توانید اطلاعات ارز دیجیتال مورد نظر خود را بر روی آن مشاهده کنید.

زمانی که شما اقدام به انجام تراکنش ها می کنید هیچ اطلاعاتی از شما در آن جا موجود نیست . مگر اینکه کلید خصوصی خود را در اختیار شخص سومی قرار دهید.

امنیت و کنترل

امنیت و کنترل در ارزهای دیجیتال و بیت کوین چیست ؟ دو مورد در این ویژگی نهفته است که به واسطه آن ها امنیت و کنترل بر روند استخراج ارزهای دیجیتال میسر می شود. اولین مورد این است که پرداخت های ارز دیجیتال به افراد بدون پیوست شدن اطلاعات شخصی به تراکنش انجام می شود. عدم پیوست اطلاعات شخصی به تراکنش ها به ای معنی است که شما هیچ اطلاعات شخصی بر روی تراکنش های خود ندارید و این مساله از پرداخت های ناخواسته و از پیش اعلام نشده از طرف شما جلوگیری می کند.

دومین موردی که می تواند امنیت استخراج ارزهای دیجیتال را تامین کند امکان تهیه نسخه پشتیبان از پول دیجیتالی شان است. زمانی که شما اقدام به تهیه نسخه بکاپ می کنید به هیچ عنوان ارزهای دیجیتالی را که استخراج کرده اید را از دست نخواهید داد.

غیر قابل برگشت بودن

تراکنش هایی که انجام می شوند به هیچ عنوان قابل برگشت نیستند. زیرا با انجام هر تراکنش یک بلاک جدید ایجاد می شود و این مساله مهر تایید دیگری بر امنیت این شبکه است و اگر شما کلید خصوصی کیف پول خود را در اختیار شخص ثالثی قرار ندهید به هیچ عنوان ارزهای دیجیتالی که استخراج کرده اید را از دست نخواهید داد.

غیر متمرکز بودن

سیستم پولی کنونی متمرکز است به این معنی که در اختیار دولت , نهاد و بانک های مختلف می باشد. اما ارزهای دیجیتال به هیچ عنوان تمرکز یافته نیستند و شما برای کسب و استخراج آن ها نیازی به هیچ گونه واسطه , افتتاح حساب و …. نخواهید داشت. غیر متمرکز بودن یکی از مهم ترین ویژگی های ارزهای دیجیتال است که توانسته سیستم پولی کنونی را زیر سوال ببرد و تهدیدی برای جایگزین شدن آن در آینده ای نزدیک باشد.

بیت کوین چیست؟

هدف از خلق ارزهای دیجیتال چه بود؟

خلق ارزهای دیجیتال به دلیل برطرف کردن بسیاری از مشکلات سیستم پولی بود. ارزهای رمز نگاری شده به راحتی توانستند مشکلاتی از قبیل اعتماد به شخص ثالث , تقلب در چاپ و خرج پول , کند بودن سرعت معاملات و جابجایی پول , خلق بی رویه آن و بسیاری مسائل دیگر را حل کنند.

عدم امکان تقلب در ارزهای دیجیتال

تقلب در پول های کاغذی یکی از مشکلات همیشگی دولت ها بوده است. تقلب در چاپ پول های فیزیکی مسائل مختلفی را برای کشورها و افراد به وجود آورده که نمی توان آن ها را نادیده گرفت. اما شاخص ترین ویژگی های ارزهای دیجیتال و بیت کوین چیست که توانسته جلوی این مساله را بگیرد؟ ارزهای دیجیتال به هیچ عنوان قابل تقلب نیستند. عدم تقلب در تراکنش ها و انتقال آن نیز مشهود است.

افزایش سرعت در انتقال پول

انتقال ارزهای دیجیتال نسبت به ارزهای کاغذی و فیزیکی در زمان بسیار کمتری انجام می شود. این زمان ممکن است به ۱۰ دقیقه بینجامد و تصور کنید که اگر می خواستید مبلغی پول کاغذی را از کشوری به کشور دیگر جابجا کنید به دلیل وجود واسطه های مختلفی مانند بانک این زمان به چند روز افزایش پیدا می کرد. پس هدف بعدی ارزهای رمز نگاری شده حل مشکلات نقل و انتقال پول است که تا به امروز توانسته به خوبی خود را در این زمینه ثابت کند.

 

ارز دیجیتال چیست

هزینه کم برای انجام تراکنش های مالی

به طور عادی برای انجام تراکنش های مالی در سیستم پولی کنونی باید مبلغی را به عنوان کارمزد پرداخت کنید و این مساله در دراز مدت می تواند موجب هدر رفتن مقداری از سرمایه شما شود. اما در خصوص انجام تراکنش های ارزهای دیجیتال این مشکل وجود ندارد. نه تنها شما هیچ کارمزدی را پرداخت نمی کنید بلکه با انجام تراکنش ها نیز کارمزد را دریافت خواهید کرد و کسب ارزهای دیجیتال در قالب سکه و … نشان دهنده دریافت پاداش شما از شبکه است.

غیر قابل سرقت بودن هویت فردی

از مشکلات دیگری که در سیستم پولی کنونی وجود دارد این است که زمانی که شما می خواهید پولی را به وسیله کارت خوان به شخص و یا فروشگاهی پرداخت کنید به طور معمول فروشنده از شما کارت بانکی و رمز ان را می خواهد و به محض اینکه شما این اطلاعات را در اختیار او قرار دادید هیچ تضمینی نمی توانید بکنید که این اطلاعات به سرقت نرود. ارزهای دیجیتال توانستند به خوبی این مشمل را نیز حل کنند. زیرا زمانی که شما می خواهید مقداری ارز دیجیتال را به فردی انتقال دهید نیازی به دادن اطلاعات خود به او ندارید.

در سیستم اول مبنای انتقال وجه بر ” کشیدن ” بود. اما در این سیستم مبنای انتقال وجه بر ” فرستادن ” است. و شما می توانید مبلغ مشخصی را بدون دادن هیچ گونه اطلاعات اضافه به فردی دیگر منتقل کنید.

قابلیت کارکرد جهانی

قابلیت کارکرد جهانی در ارزهای دیجیتال چگونه است؟ در حالت عادی سرمایه شما تحت تاثیر نرخ سود بانکی , سیاست , هزینه های جانبی و … قرار می گیرد و این موارد می تواند موجب کاهش و افزایش سرمایه شما شود. اما ارزهای رمز نگاری شده به این دلیل که در بستری نامتمرکز قرار دارند تحت تاثیر هیچ کدام از این عوامل نیستند و می توانند در سطح جهانی مورد استفاده قرار بگیرند. ساده کردن تراکنش ها , انجام سریع نقل و انتقالات مالی و … از پیامدهای مثبت عملکرد جهانی ارزهای دیجیتال است.

عدم خلق بی رویه ارز دیجیتال

یکی دیگر از شاخص ترین ویژگی های ارزهای رمز نگاری شده این است که به هیچ عنوان مانند پول های فیزیکی بی رویه خلق نمی شوند. خلق بی رویه در این گونه پول ها امکان پذیر نیست و این مساله نیز به دلیل مزایایی است که این سیستم غیرمتمرکز دارد. در سیستم پولی که اکنون در دنیا حاکم است به دلایل مختلفی اقدام به خلق پول می کنند. خلق پول در زمان کوتاهی می تواند منجر به کاهش شدید ارزش آن شود. همان طور که می دانید کاهش ارزش پول می تواند به سرعت موجب ایجاد موج تورمی در کشور و عواقب منفی آن شود.

یکسان شدن واحد پولی در کل جهان

یکسان شدن واحد پولی در کل جهان امری بسیار جذاب است. تصور کنید برای خرید و فروش در سایت های بین المللی هیچ مشکلی نخواهید داشت. برای سفر به دیگر کشورها نیازی به تبدیل پول کشور خود را ندارید. یکسان بود واحد پولی در جهان می تواند بسیاری از مشکلات را در این حوزه بر طرف کند و عواقبی مانند تورم و کاهش ارزش پول از بین برود.

اولین ارزهای دیجیتال کدامند؟

بعد از اینکه به تعریف ارز دیجیتال , ویزگی های آن و هدف از خلق آن را پرداختیم نوبت به معرفی اولین ارزهای دیجیتال می رسد. شاید شما نام تعداد کمی از ارزهای دیجیتال را شنیده باشید اما حتما برای شما جالب است اگر بدانید که در طول ۱۰ سالی که ارزهای دیجیتال خلق شده اند ۲/۲۰۰ ارز دیجیتال پا به این عرضه گذاشته اند. این تعداد بسیار زیاد است و تمام آن ها در طول این چند سال نتوانستند ارزش خود را حفظ کنند به همین دلیل بسیاری از آن ها از بین رفته اند و دیگر نامی از آن ها شنیده نمی شود.

امروز که داریم درباره این نوع از پول های نسل جدید با شما صحبت می کنیم به جرات می توان تنها نام چند ارز را به عنوان با ارزش ترین ارزهای دیجیتال معرفی کرد.

۱-ارز دیجیتال بیت کوین

بیت کوین مشهورترین و با ارزش ترین ارز دیجیتال است که از زمان خلق آن که ۱۰ سال می گذرد تا به امروز نه تنها ارزش خود را از دست نداده بلکه ارزش آن نیز افزایش پیدا کرده است. این ارز دیجیتال که به نام اختصاری (BTC) نمایش داده می شود نیز مانند تمام ارزهای دیجیتال دارای نوسانات قیمتی بوده اما به طور معمول با افزایش قیمت مواجه بوده و این مساله موجب شده که افراد زیادی اقدام به سرمایه گذاری در آن و استخراج کنند. امروزه استخراج بیت کوین برای بسیاری از افراد تبدیل به یک منبع درآمد شده است. اگر شما هم می خواهید از راه استخراج این ارز دیجیتال درآمد کسب کنید تا پایان با ما همراه باشید تا به تمام سوالات شما پاسخ دهیم.

انواع ارز دیجیتال

۲-ارز دیجیتال اتریوم

با ارزش ترین ارز دیجیتال بعد از بیت کوین چیست ؟ اتریوم در دومین رتبه از این لیست قرار دارد که با نام اختصاری (ETH)نمایش داده می شود. عمر اتریوم به ۶ سال می رسد و اولین سکه آن در سال ۲۰۱۴ انجام شد. جالب است اگر بدانید که از اتریوم برای ایجاد قرارداد های هوشمند نیز استفاده می شود و خالق آن شخصی به نام ” ویتالیک بوترین ” بوده است. اتریوم نیز در بازه های زمانی مختلف با افزایش و کاهش ارزش دست و پنجه نرم کرده است اما در طی چند سال اخیر توانسته به خوبی جایگاه خود را حفظ کند و بعد از بیت کوین گزینه مناسبی برای کسب درآمد دلاری باشد به نحوی که بسیاری از افراد آن را مرد مناسبی برای سرمایه گذاری می پندارند.

۳-ارز دیجیتال ریپل

ریپل سومین جایگاه را در لیست با ارزش ترین ارزهای دیجیتال دارد. تاریخچه خلق این ارز رمز نگاری شده به سال ۲۰۰۴ بر می گردد. یعنی ۴ سال قبل از ظهور بیت کوین ! ریپل با ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم دارای تفاوت هایی است. ریپل که شرکت آن در ایالت سانفرانسیسکو واقع است برای بانک ها و نهادهای مالی محصولات مالی غیر متمرکز می سازد. ساخت این محصولات مالی توانسته نقل و انتقال پول های بین بانکی و بین المللی را راحت تر و سریع تر کند. از این نظر می تواند عملکرد ریپل را بر خلاف بیت کوین دانست زیرا بیت کوین در حذف واسطه های بانکی تلاش می کند و معاملات خود را همتا به همتا می داند. ریپل که با نام اختصاری (XRP) شناخته می شود پلتفرمی مناسب برای انجام تراکنش های مالی ارزان و سریع است.

۴-ارز دیجیتال لایت کوین

تفاوت لایت کوین با بیت کوین چیست ؟ لایت کوین تسط فردی به نام چارلی لی خلق شد. تاریخچه خلق این ارز دیجیتال به سال ۲۰۱۱ بر می گردد. زمانی که چارلی لی تصمیم گرفت با ایجاد تغییراتی بر روی کدهای بیت کوین یک ارز دیجیتال جدید به نام لایت کوین بسازد. نماد این ارز دیجیتال (LTC) است که به نام نقره دیجیتال نیز از او یاد می شود . یکی از مهم ترین تفاوت های لایت کوین با بیت کوین انجام تراکنش های سریع تر به میزان چهار برابر است که مانند بیت کوین در بستر بلاک چین و به صورت متن باز و غیر متمرکز معامله می شود.

۵-ارز دیجیتال بیت کوین کش

بیت کوین کش را می توان انشعابی از بیت کوین دانست که برای حل مشکلاتی مانند کندی تراکنش های بیت کوین پا به این عرصه گذاشت. این انشعاب جدید از بیت کوین در سال ۲۰۱۸ به وجود آمد که بعد از مدتی تبدیل به دو زنجیره ارزی متفاوت شد. زنجیره ABC و SV از انشعابات بیت کوین کش هستند که اکنون زنجیره ABC به نام بیت کوین کش به فعالیت خود ادامه می دهد.

به جرات می توان سرشناس ترین ارز دیجیتال در حال حاضر بیت کوین است. دلیل سرشناسی بیت کوین چیست ؟ و چگونه توانسته نه تنها ارزش خود را حفظ کند بلکه به مرور زمان بر ارزش خود نیز اضافه کند؟

دلایل محبوب شدن بیت کوین چیست ؟

در طول ۱۰ سالی که بیت کوین خلق شده و به عنوان ارز دیجیتال مورد استفاده قرار گرفته است قیمت آن نوسانات بسیار زیادی داشته اما به طور کلی قیمت آن همیشه رو به افزایش بوده است. یکی از دلایل محبوبیت این ارز دیجیتال را می توان عدم تاثیر پذیری آن از سیاست های اقتصادی در هر کشوری بیان کرد. زمانی که در یک کشور تورم و شوک اقتصادی به وجود می آید ارزش پول به شدت افت می کند و می توان گفت که دارایی افراد کاهش می یابد اما اگر فردی بر روی بیت کوین سرمایه گذاری کرده باشد اتفاقات سیاسی و اقتصادی هیچ تاثیری بر ارزش پول دیجیتالی او نخواهد گذاشت. اما بیت کوین چگونه ارزش خود را حفظ می کند؟ این سوالی است که برای بسیاری از افراد پیش می آید. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم دلیل حفظ ارزش بیت کوین چیست ؟

 

بیت کوین

 

بیت کوین چگونه ارزش خود را حفظ می کند؟

حفظ ارزش بیت کوین به دلایل مختلفی به واقعیت پیوسته است که در ادامه به بررسی هر کدام از آن ها می پردازیم :

۱-محدودیت

هر محدودیت و کمیابی موجب افزایش ارزش می شود. به طور مثال الماس را در نظر بگیرید. الماس عنصری است که به شدت در زمین کمیاب است و استخراج و عرضه محدود آن باعث می شود تا ارزش بسیار بالایی را کسب کند. بیت کوین نیز بر طبق همین قاعده با ارزش محسوب می شود. زیرا استخراج بیت کوین تنها تا سال ۲۱۴۰ ادامه دارد و فقط ۲۱ میلیون واحد از آن استخراج خواهد شد و افزایش تقاضا در افزایش عرضه آن هیچ تاثیری نخواهد داشت. درست بالعکس پول های کاغذی.

زمانی که تقاضا برای پول های کاغذی بالا برود بانک مرکزی اقدام به چاپ پول می کند و این مساله می تواند به شدت ارزش پول را کاهش دهد. اما زمانی که تقاضا در خصوص بیت کوین بالا برود به جای اینکه عرضه آن افزایش پیدا کند ارزش آن زیادتر خواهد شد. پس محدودیت اولین فاکتور در حفظ و افزایش ارزش بیت کوین است.

۲-اثر شبکه ای

آیا چیزی از اثر شبکه ای می دانید؟ اثر شبکه ای به این معنی است که هر چه افراد حاضر در شبکه بیشتر باشند موجب افزایش ارزش خواهد شد. بیت کوین به این دلیل که ارز دیجیتالی محسوب می شود که در شبکه بلاک چین فعالیت می کند هر چه تعداد کیف پول های بیشتری در شبکه به ثبت رسیده باشد موجب خواهد تا بیت کوین با ارزش تر شود.

۳-کاربردهای روزمره

افزایش کاربرد های روزمره یکی دیگر از دلایل حفظ و افزایش ارزش بیت کوین است. تاثیر کاربردهای روزمره در افزایش ارزش بیت کوین چیست ؟ تا دو سال پیش هیچ کس تصور نمی کرد که بتوان با بیت کوین خرید کرد. اما این اتفاق در سال های اخیر افتاد و یک برنامه نویس توانست به صورت آنلاین دو عدد پیتزا را با بیت کوین خریداری کند. در آینده ای نزدیک خواهید توانست خریدهای بیشتری را به وسیله بیت کوین انجام دهید. زیرا روز به روز در حال گسترش است و نهادها و خرده فروشان بیشتری بیت کوین را به عنوان یک ارز رسمی برای مبادله قبول خواهند کرد. بدین ترتیب با افزایش کاربردهای روزمره شاهد افزایش ارزش بیت کوین نیز خواهیم بود.

۴-هاوینگ

نصف شدن بیت کوین های استخراج شده در هر ۴ سال یکبار رخ می دهد. این مساله به دلیل افزایش ارزش بیت کوین انجام می شود. اگر استخراج بیت کوین به همین روند ادامه داشته باشد تمام ۲۱ میلیون واحد بیت کوین تا سال ۲۱۴۰ به اتمام خواهند رسید. در حال حاضر در هر ۱۰ دقیقه ۱۲ /۵ بیت کوین استخراج می شود .این تعداد از سال ۱۳۹۵ بوده و تا ۱۳۹۹ ادامه خواهد داشت. و بعد از گذشت ۴ سال نیز دوباره این تعداد به نصف خواهد رسید به طوری که از سال ۱۳۹۹ به بعد بیت کوین های استخراج شده در هر ۱۰ دقیقه به ۶/۷۵ می رسد. با این روند می توان گفت که عرضه بیت کوین کاهش پیدا می کند اما طبق توضیحاتی که در بالا گفتیم کاهش عرضه موجب افزایش ارزش بیت کوین خواهد شد.

 

بیت کوین

خالق بیت کوین کیست؟

این سوالی است که نمی توان پاسخ قاطعی به آن داد بلکه هیچ کس نمی داند چه فرد یا گروهی اقدام به پایه گذاری بیت کوین کردند. تنها اطلاعاتی که می توان درباره تاریخچه بیت کوین داد این است که بیت کوین و تکنولوژی بلاک چین در سال ۲۰۰۹ و توسط فرد یا گروهی به نام ” ساتوشی ناکاموتو ” تولید شد. جالب است که بدانید بسیاری از افراد ساتوشی ناکاموتو را به عنوان خالق بیت کوین نمی دانند. بلکه این فرد خود را مردی ۳۷ ساله و از کشور ژاپن معرفی کرده که هیچ ادعایی در این خصوص ندارد.اما شواهد نشان می دهد که او یکسال بعد از خلق بیت کوین و در سال ۲۰۱۰ آن را در اختیار چند عضو برجسته در جامعه ارزدیجیتال قرار داد و در آخرین پیام های خود شخصی به نام ” گاوین اندرسون ” را به عنوان خالق و توسعه دهنده بیت کوین اعلام کرد.

اما هر چه که هست هنوز هم هیچ کس از صحت این اطلاعات مطمئن نیست و نمی توان فردی را بنیانگذار بیت کوین معرفی کرد. اما سوال مهمی که در ذهن بسیاری از علاقه مندان بیت کوین وجود داد این است که دلیل ناشناس بودن خالق بیت کوین چیست ؟ آیا رازی در این مساله نهفته است؟ آیا خلق یک ارز دیجیتال می توانسته جان او را به خطر بیندازد؟

چرا خالق بیت کوین ناشناس است؟

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چرا خالق بیت کوین خود را ناشناس باقی گذاشت؟ دلیل اصلی آن را می توان به راحتی حدس زد. همان طور که می دانید ارزهای دیجیتال در سال های آینده می توانند جایگزین سیستم پولی فعلی شوند و این مساله به مذاق خیلی ها خوش نخواهد آمد. به همین دلیل اگر خالق بیت کوین شناسایی می شد ممکن بود بسیاری از ذینفعانی که در این سیستم پولی فعالیت می کنند او را از سر راه بردارند و اجازه ندهند که تکنولوژی جدید منافع آن ها را به خطر بیندازد. بیت کوین به دلایل بی شماری که در بالا به برخی از آن ها اشاره کردیم گزینه بسیاری مناسبی برای فراگیر شدن و افزایش تبادلات به وسیله آن است پس جایگزین شدن او به جای سیستم پولی فعلی اصلا دور از انتظار نیست.

بیت کوین با چه الگوریتمی کار می کند؟

شاید تا به حال نام ” بلاک چین ” را شنیده باشید. بلاک چین بستری است که بسیاری از ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین در آن فعالیت می کنند. تکنولوژی بلاک چین را می‌توان یکی از اختراعات هوشمندانه‌ی بشر در قرن ۲۱ دانست. در سال ۲۰۰۹ برای اولین بار همزمان با اینکه بیت کوین، توسط یک شخص یا گروهی از افراد ناشناس که با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) شناخته می‌شوند، به عنوان یک ارز دیجیتالی معرفی شد، این تکنولوژی نیز توسط این گروه ناشناس معرفی شد. سوال اساسی که برای هر شخصی مطرح می‌شود این است که “ تکنولوژی بلاک چین چیست” و این الگوریتم چگونه موجب شفافیت در عملکرد بیت کوین شده است؟

بلاک چین چیست؟

تکنولوژی بلاک‌ چین که در واقع می‌توان آن را پیشتیبان ارزهای دیجیتالی دانست یک شرکت یا برنامه‌ی کامپیوتری نیست بلکه روشی کاملا جدید برای مستندسازی داده‌ها در اینترنت است. این تکنولوژی ابتدا برای انجام تراکنش‌های مالی در بازار ارز‌های دیجیتال راه‌اندازی شد؛ اما در ادامه در زمینه‌های دیگری از جمله در پزشکی، سیستم‌های رای‌گیری، پیام رسان‌ها، شبکه‌های اجتماعی‌، بازی‌ها و … مورد استفاده قرار گرفت‌.

بلاک چین به زبان ساده

برای این که بدانیم بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند ابتدا می‌توان با ریشه‌یابی این کلمه کار را ‌آغاز کرد. این کلمه از ترکیب دو واژه‌ی بلاک (block) به معنای بلوک و چین (chain) به معنای زنجیر ساخته شده است. در این بلوک‌ها هر گونه اطلاعاتی را می‌توان ذخیره کرد و این بلوک‌ها به صورت زنجیره‌وار با بلوک‌های دیگر، با اطلاعات مشابه، در ارتباط هستند و رشته‌ای از اطلاعات را به وجود می‌آورند.

این تکنولوژی دارای ویژگی‌هایی زیر است:

امنیت
اطلاعات رمزنگاری می‌شوند و با قرار گرفتن در زنجیره‌ای از بلوک‌ها امنیت این اطلاعات افزایش میابد.
شفافیت
اطلاعاتی که در بلاک چین ذخیره می‌شوند در دسترس همگان قرار می‌گیرند.
غیر قابل تغییر بودن
اطلاعات ثبت شده در هر بلوک قابل تغییر نیستند و برای تغییر اطلاعات ثبت شده باید کل بلوک‌ها تغییر کنند که کار ساده‌ای نیست.

بلاک چین چگونه کار می‌کند؟

برای اینکه با نحوه کار بلاک چین بهتر آشنا شوید برای شما یک مثال ملموس می زنیم. نحوه‌ی کار تکنولوژی بلاک چین به این صورت است که فرض می‌کنیم شخصی A تمایل دارد در بازار ارزهای دیجیتال مبادله‌ای با شخص B انجام دهد. ابتدا تراکنشی که شخص A انجام می‌دهد به شکل یک بلوک وارد شبکه می‌شود و در تمامی شبکه منتشر می‌شود، سپس تراکنش در شبکه تایید و ثبت می‌شود و در ادامه این بلوک جدید به انتهای زنجیره‌ی بلوکی اضافه می‌شود و در نهایت پول به حساب شخص B وارد می‌شود.

بلوک جدیدی که به بلاک‌چین اضافه می‌شود قابل تغییر نمی‌باشد اما به صورت عمومی در دسترس همگان قرار می‌گیرد. به طور مثال شما می‌توانید در بلاک‌چین بیت‌کوین داده‌های مربوط به تراکنش‌های انجام شده را همراه با اطلاعات در مورد زمان، مکان و کسی که بلوک را به بلاک‌چین اضافه کرده، مشاهده نمایید. حالا که متوجه شدیم این تکنولوژی چیست و تا حدودی با نحوه‌ی کار آن آشنا شدیم می‌توانیم از جزئیات بیشتری از ارزهای دیجیتال صحبت کنیم.

امنیت بلاک چین چیست ؟

با استفاده از این تکنولوژی انجام فرایند بالا در فضایی با امنیت بسیار بالا اتفاق می‌افتد. اولین نکته این است که هر بلوک جدیدی که ایجاد می‌شود به انتهای بلاک چین اضافه می‌شود. در هر بلوک داده‌های مختلفی مثل زمان ثبت اطلاعات ذخیره می‌شود. همچنین هر بلوک شامل یک امضای دیجیتال است که متصل به یک حساب کاربری است و یک لینک منحصر بفرد را در قالب یک کد هش (به عنوان یک اثر انگشت دیجیتال در نظر گرفته می‌شود و هر بلوک حاوی “هش” مخصوص خود همراه با “هش” بلوک قبل از خود است) ایجاد می‌کند.

آیا می توان بیت کوین را هک کرد؟

کد هش پیوند ایجاد شده میان بلوک‌ها است که امکان تغییر هر یک از اطلاعات یا ایجاد بلوک بین دو بلوک ایجاد شده را غیر ممکن می‌سازد زیرا برای انجام تغییر در بلاک‌ چین ، باید تمام بلوک‌های پیشین ویرایش شوند. در نتیجه هر بلوک، بلوک قبلی و امنیت کل بلاک چین را تقویت می‌کند؛ زیرا این بدان معناست که باید بلوک‌های بیشتری برای دستکاری در هرگونه اطلاعات تغییر کند. لذا هکرها به راحتی نمی‌توانند به اطلاعات دسترسی پیدا کنند و برای تغییر ایجاد کردن نیاز دارند که کل بلوک‌ها را تغییر بدهند که تقریبا یک عمل غیر ممکن است. پس بیت کوین به هیچ عنوان هک نخواهد شد.

آیا می توان بیت کوین را هک کرد؟

روند رشد بیت کوین از ابتدا

در این بخش قصد داریم روند رشد بیت کوین را از ابتدای سال ۲۰۰۹ با شما بررسی کنیم. هر ساله عوامل مختلفی بر قیمت و ارزش بیت کوین تاثیر گذار بوده اند و هیچ گاه جهش قیمتی بیت کوین به یکباره رخ نداد.

سال ۲۰۱۰ میلادی

اولین اتفاق خوب در سال ۲۰۱۰ برای بیت کوین چیست ؟ همان طور که گفتیم زمانی که بیت کوین در سال ۲۰۰۹ معرفی شد اساسا هیچ ارزش و قیمتی نداشت. اولین ارز دیجیتالی بود که عرضه شده بود و در آن زمان عملا هیچ کاربردی نداشت. اولین قیمتی که برای این ارز دیجیتال در نظر گرفته شده بود تنها ۶ سنت بود. شاید ۱۰ سال پیش در باور هیچ کس نمی گنجید که این ارز ۶ سنتی زمانی به غول ارزهای دیجیتال تبدیل شود و روز به روز نیز بزرگ تر شود. اما در این سال یعنی ۲۰۱۱ چه عواملی بر روند افزایش قیمت و ارزش آن دخیل بوده اند و توانستند قیمت آن را از ۶ سنت به ۳۲ سنت برسانند؟

۱-راه اندازی اولین صرافی بیت کوین

اولین اتفاق در می سال ۲۰۱۰ رخ داد و آن هم راه اندازی اولین صرافی بیت کوین بود. این اتفاق توانست ثابت کند که بیت کوین آمده تا بماند! پس اولین قدم در افزایش ارزش بیت کوین قدم بسیار مهمی بود.

۲-اولین خرید اینترنتی

دومین اتفاقی که در این سال رخ داد و در بالا نیز به آن اشاره کردیم اولین خرید اینترنتی به وسیله بیت کوین بود. یک برنامه نویس روسی به نام ” لازلو هانیچ” اقدام به خرید اینترنتی دو عدد پیتزا با بیت کوین کرد. او با این کار نشان داد که بیت کوین می تواند وسیله ای برای مبادلات روزمره قرار بگیرد. او برای خرید دو عدد پیتزا ۱۰/۰۰۰ بیت کوین را پرداخت کرد که معادل ۴۱ دلار بود.

۳-معرفی بیت کوین در سایت slashdot.org

وب سایت slashdot.org یک وب سایت خبری و فناوری بود که دنبال کنندگان زیادی داشت. بیت کوین در سال ۲۰۱۰ در این وب سایت معرفی شد و تعداد زیادی از افراد علاقه مند به دنیای فناوری با اولین ارز دیجیتال آشنا شدند. برای خیلی از آن ها این سوال به وجود آمده بود که بیت کوین چیست ؟ و قیمت بیت کوین چگونه است؟ بلافاصله بعد از این اتفاق و بعد از ۵ روز قیمت بیت کوین به طرز عجیبی افزایش پیدا کرد. این افزایش به ۱۰ برابر رسید.

راه اندازی دومین صرافی بیت کوین

دومین صرافی بیت کوین را با نام MtGox فردی به نام ” مک کالب ” راه اندازی کرد. او فردی سرشناس در حوزه برنامه نویسی بود و توانسته بود که شبکه ” ای دانکی ” را گسترش دهد . او در این سال اعلام کرد که دومین صرافی بیت کوین برای خرید و فروش راه اندازی شده است و همه افراد می توانند از آن استفاده کنند. این صرافی در طول ۳ سال متوالی بیشترین معاملات بیت کوین را به خود اختصاص داد.

سال ۲۰۱۱ میلادی

در سال ۲۰۱۱ جهش فوق العاده ای در قیمت بیت کوین را شاهد بودیم. قیمت بیت کوین در این سال از ۳۲ سنت به ۲۹ دلار رسید !!! اما این جهش با فراز و نشیب های بسیار زیادی روبرو بود و در میانه راه یکبار ارزش خود را تا ۹۰% از دست داد. با ما همراه باشید تا اتفاقات جذاب در این سال را بررسی کنیم.

۱-هک شدن بزرگ ترین صرافی بیت کوین

در ماه ژوئن از سال ۲۰۱۱ بودیم که بزرگ ترین صرافی بیت کوین در جهان به نام MtGox هک شد ! این اتفاق موجب شد تا بیت کوین که در بیشترین ارزش خود به سر می برد ۹۰% ارزش خود را به راحتی از دست بدهد. این ضربه بسیار مهلکی برای علاقه مندان به ارزهای دیجیتال بود زیرا اعتماد خود را به کلی نسبت به این ارزها و بیت کوین از دست داده بودند.

۲-راه اندازی صرافی بیت کوین و معامله با ارزهای فیات

بعد از اتفاق ناگواری که برای صرافی MtGox رخ داد در ماه مارس ۲۰۱۱ یک صرافی در کشور برزیل راه اندازی شد که امکان مبادله بیت کوین را با سایر ارزها تسهیل می کرد. این امر به شدت مورد علاقه افرادی واقع شد که به تازگی پا به عرصه ارزهای دیجیتال گذاشته بودند. بازار به سرعت گسترش پیدا کرد و پیامدهای ناگوار هک شدن صرافی بزرگی مانند MtGox کم کم ناپدید شد.

۳-انتشار یک مقاله مهم

در ژوئن سال ۲۰۱۱ اقدام به انتشار یک مقاله مهم شد. مقاله ای با عنوان ” وب سایتی که هر گونه دارویی در آن پیدا می شود ” این عنوان برای بسیاری از افراد جذاب بود و به یکباره به ارزش بیت کوین پی بردند. نکته جالبی که در این مقاله وجود داد لینک دادن آن به صرافی MtGox بود. بعد از این اتفاق قیمت بیت کوین به ۳۱ دلار رسید که رکورد جدیدی در این سال محسوب می شد.

۴-هک شدن صرافی MtGox

در سال ۲۰۱۱ بار دیگر صرافی MtGox مورد حمله هکر ها قرار گرفت که موجب شد قیمت بیت کوین از ۳۱ دلار به ۱ سنت کاهش پیدا کند. این اتفاق بسیار وحشتناکی برای این صرافی و ارزش بیت کوین محسوب می شد اما این صرافی توانست با محدود کردن معاملات در ۱ هفته نسخه به سرقت رفته شده اطلاعات خود را بازگرداند و معاملات جعلی را که در شبکه انجام شده بود را معکوس کند. اما متاسفانه ۴۰۰۰بیت کوین از این صرافی به سرقت رفت که در ۶۰۰ حساب مختلف وجود داشتند.

۵-ساخت اپیزود در یک سریال

همان طور که می دانید سریال های تلویزیونی نقش مهمی در فرهنگ سازی و اطلاع رسانی دارند . در سال ۲۰۱۱ یک اپیزود در یک سرایل تلویزیونی به بیت کوین اختصاص یافت. نتیجه نیز بسیار واضح است. این سریال به خوبی توانست دست به آگاهی جمعی بزند.

سال ۲۰۱۲ میلادی

بازه قیمتی بیت کوین در سال ۲۰۱۲ میلادی بین ۴ تا ۱۳ دلار بود. اما واقعیتی که در این سال وجود داشت افزایش پذیرش مردم نسبت به این ارز دیجیتال بود. عوامل مختلفی که در این سال رخ دادند و موجب تاثیر بر ارزش بیت کوین شدند را در ادامه بررسی می کنیم.

۱-توقف فعالیت صرافی پاکسوم و ترید هیل

یک اتفاق مهم در ماه فوریه سال ۱۰۱۲ میلادی رخ داد و آن هم توقف فعالیت صرافی پاکسوم و ترید هیل در راستای پیروی از مواضع قانونی بود. بعد از این اتفاق مقامات نظارتی اقدام به فروختن بیت کوین ها برای بازگرداندن سرمایه به سرمایه گذاران کردند.

۲-وردپرس بیت کوین را پذیرفت

پی پال یکی از بزرگ ترین سرویس های برتر در پرداخت های بین المللی بیت کوین را رسما پذیرفت و سیستم پرداخت را در بسیاری از کشورها بدون منع اعلام کرد.

۳-هاوینگ

هاوینگ به معنی نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین است که هر ۴ سال یکبار اتفاق می افتد. در سال ۲۰۱۲ اولین هاوینگ رخ داد که نتیجه آن افزایش ارزش بیت کوین بود. این مساله به دلیل کنترل عرضه و تقاضا به وجود می آید و موجب می شود که با افزایش تقاضا , ارزش بیت کوین کاهش پیدا نکند.

 

ارزش بیت کوین

سال ۲۰۱۳ میلادی

سال ۲۰۱۳ سال بسیار پر تنشی برای بیت کوین بود. قیمت بیت کوین در این سال از ۱۳ دلار تا ۱۰۰۰ دلار در نوسان بود. این بازه نوسانی به دلایل مختلفی از جمله احداث اولین خودپرداز بیت کوین رخ داد. اگر می خواهید دیگر دلایل بروز این نوسانات را بدانید ادامه مطلب می تواند به شما کمک کند .

۱-فرار از بحران اقتصادی در قبرس

زمانی که بحران اقتصادی در کشور قبرس به وجود آمد به حساب های بانکی که مبلغی بالای ۱۰۰/۰۰۰ یورو داشتند مالیات های سنگینی در نظر گرفته می شد. این مساله نه تنها در قبرس و به دلیل بحران مالی بلکه در کشورهایی مانند روسیه که قوانین سخت گیرانه مالیاتی دارند نیز وجود دارد. بسیاری از مردم قبرس بعد از وضع این قانون تصمیم گرفتند که دارایی خود را تبدیل به بیت کوین کنند زیرا در این صورت میزان دارایی آن ها نامعلوم بود و هیچ مالیاتی نیز بر آن ها وضع نمی شد. این اتفاق اولین اتفاق در سال ۲۰۱۳ بود که توانست باعث رشد قیمت بیت کوین شود. و قیمت آن را از ۸۰ دلار به ۲۶۰ دلار رساند.

۲-افزایش بی سابقه حجم معاملات در صرافی MtGox

در ماه آوریل سال ۲۰۱۳ به دلیل آگاه شدن مردم از نجات مالیاتی که در کشور قبرس اتفاق افتاده بود دست به معاملات بسیار کلان بیت کوین زدند. حجم این معاملات به قدری زیاد بود که برای مدت کوتاهی سرور های این صرافی ار کار افتادند. ابتدا تصور می شد که این صرافی باز هم در معرض حملات هکرها واقع شده اما با بررسی هایی که انجام شد مشخص شد که استقبال بی سابقه مردم برای انجام معاملات دلیل آن بوده است.

۳-باز گذاشتن دست چینی ها

چین از پر جمعیت ترین کشورهای آسیایی به شمار می رود. زمانی که در کشور بزرگی مانند چین بازار بیت کوین آزاد شود حتما تاثیر زیادی در کل اوضاع بیت کوین خواهد گذاشت. یکی از نهادهای مالی در کشور چین در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که مردم هیچ محدودیتی در بازار بیت کوین و انجام معاملات آن نخواهند داشت. در آن سال حجم معاملات بیت کوین به بیش از دوبرابر صرافی های مطرح در این زمینه رسید.

۴-محدودیت نهادیهای مالی چین از استفاده بیت کوین

با رونق گرفتن معاملات بیت کوین توسط مردم چین یک نگرانی گسترده در بین مسئولان مالی این کشور مشاهده شد و آن هم عدم کفایت این ارز به جای ارزهای کاغذی بود. به همین دلیل مسئولان این کشور استفاده نهادهای مالی و بانک ها را از بیت کوین ممنوع اعلام کردند . اما این ممنوعیت ضربه ای بر قیمت بیت کوین وارد کرد. به نحوی که در آن هنگام ارزش بیت کوین ۱۰۰۰ دلار بود اما به ۸۳۰ دلار کاهش یافت.

سال ۲۰۱۴ میلادی

سال ۲۰۱۴ برای قیمت بیت کوین سال مناسبی نبود زیرا با افت شدیدی همراه شد. مهم ترین دلیل افت این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۴ را می توان تعطیل شدن صرافی های مطرح معامله بیت کوین دانست. علاوه بر این وضع برخی قوانین در بعضیکشورها مبنی بر ممنوعیت مبادله بیت کوین نیز مزید بر علت شد تا این سال بدترین سال بیت کوین شناخته شود. در این سال بیت کوین به ۴۵۰ دلار رسید که خبر بدی برای دارندگان آن بود. عوامل موثر دیگر در سال ۲۰۱۴ بر کاهش ارزش بیت کوین چیست ؟

۱-نفوذهای گسترده به صرافی ها

سال ۲۰۱۴ اوج حملات هکرها به صرافی ها بود. صرافی های مشهوری مانند بیت استمپ، ام‌تی‌گاکس و بی‌تی‌سی‌ای به دلیل این حملات مجبور به توقف فعالیت شدند. توقف تولید این صرافی ها منجر به کاهش قیمت و ارزش بیت کوین شدند.

۲-رکود شدید بازار

بعد از حملات گسترده ای که به صرافی های مشهور و بزرگ بیت کوین شد موجب شد که بازار این ارز دیجیتال به مدت دو سال راکد شود. حتما برای شما جالب است اگر بدانید که در این حملات تعداد ۷۴۴۰۰۰ بیت کوین به سرقت رفت. این اتفاق بسیار ناگواری برای بیت کوین بود.

۳-اعمال مالیات بر درآمدهای حاصل از بیت کوین

مورد جالبی که در سال ۲۰۱۴ به وجود آمد و موجب شد که این ارز دیجیتال بار دیگر کاهش قیمت و ارزش را تجربه کند این بود که سازمان خدمات درآمد داخلی ایالت کالیفرنیا بر بیت کوین مالیات اعمال کرد. اعمال مالیات بر درآمد حاصل از بیت کوین بر مذاق خیلی از افراد خوش نیامد . این سازمان بیت کوین را یک ارز نمی دانست بلکه وجه دارایی آن را مورد توجه قرار داده بود.

۴-مزایده بیت کوین های ضبط شده

در سال ۲۰۱۴ کشور آمریکا در یک اقدام غیر منتظره بیت کوین های ضبط شده را که تعداد آن ها به ۳۰۰۰ عدد می رسید را به مزایده گذاشت. این بیت کوین ها از وب سایت غیر قانونی سیلک رود در یک سال قبل ضبط شده بودند.

۵-پذیرش بیت کوین توسط یک شرکت مطرح

شرکت “DEL” که یک شرکت مطرح در جهان است در این سال اعلام کرد که افراد می توانند محصولات این شرکت را با بیت کوین خریداری کنند. این مساله را می توان قدمی مثبت در جهت افزایش ارزش بیت کوین دانست . زیرا برای بسیاری از افراد جالب و جذاب بود که بتوانند یک لپ تاپ عالی از شرکت دل با بیت کوین خریداری کنند !

۶-پذیرش بیت کوین توسط مایکروسافت

بعد از اینکه شرکت “EDL” اعلام کرد که محصولات خود را به وسیله بیت کوین معامله می کند شرکت مایکروسافت نیز قدمی جلو نهاد و اعلام کرد که اپلیکیشن ها و بازی های خود را در فروشگاه آنلاین خود با بیت کوین خواهد فروخت. این قابلیت در خصوص ویندوز , ایکس باکس و سایر محتواهای مایکروسافت نیز وجود دارد.

سال ۲۰۱۵ میلادی

سال ۲۰۱۵ نیز مانند سال های گذشته قیمت بیت کوین نوسان داشت. اما این نوسان مدت زمان زیادی طول نکشید و قیمت بیت کوین دوباره به ثبات رسید. به طوری که در پایان سال ۲۰۱۵ به ۴۰۰ دلار رسید. این نوسان در سال جاری بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار بود .

۱-راه اندازی صرافی تحت عنوان کوین بیس

در این سال صرافی با عنوان ” کوین بیس ” راه اندازی شد. اگر چه این صرافی در سال های گذشته به عنوان پردازشگر پرداخت های بیت کوین فعالیت می کرد اما در سال ۲۰۱۵ تصمیم گرفت که از پلتفرمی جدید برای معامله بیت کوین رونمایی کند تا افراد برای انجام معاملات خود به سراغ استفاده از این پلتفرم بروند.

۲-قانون گذاری درباره بیت کوین در نیویورک

یکی از اتفاقات خوب که در این برا ارز دیجیتال و بیت کوین افتاد انتشار یک سیاست نامه و وضع قوانینی در این خصوص بود. ایالات متحده نیویورک بعد از انتشار این سیاست نامه موجب افزایش قیمت بیت کوین شد.

۳-معافیت بیت کوین از مالیات

دیوان دادگستری اروپا اقدام به کار جالبی کرد و آن هم این بود که بیت کوین را از پرداخت هر گونه مالیات معاف کرد. این مساله انگیزه بیشتری به افراد داد تا بتوانند دارایی های خود به بیت کوین تبدیل کنند و نگران پرداخت هیچ گونه مالیات بر دارایی نباشند.

۴-پذیرش لوگوی بیت کوین

بعد از چند سال فعالیت بالاخره نوبت به ثبت لوگوی بیت کوین رسید. این لوگوی که با حرف “B” نشان داده می شود در کمیته یونیکد پذیرفته شد و به ثبت رسید.

سال ۲۰۱۶ میلادی

همان طور که در سال ۲۰۱۳ مشاهده کردید قیمت بیت کوین به ۴۰۰ دلار رسیده بود به همین دلیل در اوایل سال ۲۰۱۵ نیز با همین قیمت معامله می شد. اما از زمانی که سرمایه گذاران چینی اقدام به خرید بیت کوین کردند قیمت آن تا ۷۷۰ دلار رسید. سرمایه گذاری چینی ها در این زمینه توانست گام مهم دیگری در افزایش قیمت آن محسوب شود. اما به دلایل مختلفی که در ادامه به آن ها اشاه می کنیم این مبلغ در انتهای سال به ۶۳۰ دلار رسید.

۱-رونمایی از اولین پلتفرم معامله بیت کوین

ویژگی های اولین پلتفرمی که برای معامله بیت کوین رونمایی شد شامل عدم واسطه در معامله , عدم دریافت کارمزد برای معامله , مبادلات همتا به همتا و بسیاری مزایای دیگر بود . این پلتفرم به نام ” اپن بازار ” شناخته می شد که توانست معاملات را به راحتی انجام دهد.

۲-هک شدن صرافی بیتفینکس

در این ایام یک صرافی بزرگ به نام بیتفینکس هک شد. در طی این نفوذ و هک گسترده ۱۱۹۰۰۰ بیت کوین به سرقت رفت. این مساله تاثیر بسیار منفی در ارزش بیت کوین گذاشت و قیمت آن را با افت شدیدی مواجه کرد.

۳-رئیس جمهور شدن ترامپ

زمانی که دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور اآمریکا منتصب شد ارزش بیت کوین افزایش یافت. در مقابل ارزش کل بازار آمریکا به میزان ۱ درصد افت پیدا کرد. اما به طور کلی بالاترین نرخی که بیت کوین در سال ۲۰۱۶ معامله شد ۹۷۰ دلار بود.

قیمت بیت کوین

سال ۲۰۱۷ میلادی

سال ۲۰۱۷ سالی باشکوه برای قیمت بیت کوین محسوب می شد. زیرا با بالاترین میزان خود در طی سال های اخیر معامله شد. قیمت های ۲۰۰۰ دلار و ۳۰۰۰ دلار در این برای معامله بیت کوین در نظر گرفته شده بود و این مبلغ به معنای ارزش یک اونس طلا بود.

۱-راه اندازی ماهواره بیت کوین

زمانی که ماهواره بیت کوین راه اندازی شد و توانست ثابت کند که می تواند از این طریق اقدام به پخش بیت کوین کند ارزش بیت کوین به ۴۰۰۰ دلار رسید. در همین زمان بود که بیت کوین کش متولد شد. می توان گفت بیت کوین کش یکی از انشعابات بیت کوین است که به دلیل بر طرف کردن برخی از مشکلات بیت کوین پا به عرصه ارزهای دیجیتال نهاده است. بیت کوین کش در سال ۲۰۱۷ پا به این عرصه گذاشت و توانست مشکلاتی مانند کند بودن تراکنش های بیت کوین را برطرف کند. به همین دلیل خود را ” ارز همتا به همتا ” نامید که می توان از آن در انجام بسیاری از معاملات استفاده کرد.

بیت کوین کش علاوه بر افزایش سرعت استخراج می تواند با افزایش سایز بلاک ها پردازش بیشتر تراکنش ها را میسر کند. بیت کوین و بیت کوین کش شباهت های زیادی به یکدیگر دارند. یکی از این شباهت ها عرضه مساوی آن ها به تعداد ۲۱ میلیون واحد است و واحد هش برای هر دوی آن ها کاربرد دارد.

۲-پذیرش بیت کوین تسط ژاپن

ژاپن بیت کوین را به عنوان یک ارز قابل معامله پذیرفت. همان طر که می دانید هر چه تعداد بیشتری از کشورهای جهان اقدام به پذیرش بیت کوین کنند به معنی رسمیت بخشیدن به آن است و تاثیر مستقیمی در ارزش آن خواهند گذاشت. ژاپن بدین منظور قوانینی را نیز وضع کرد. اما بعد از عرضه اولین سکه بیت کوین آن را ممنوع اعلام کردند

۳-افزایش قیمت بیت کوین

در ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ بیت کوین به بالاترین قیمت خود رسید . یعنی ۵۰۰۰ دلار. این افزایش ارزش بیت کوین بسیاری از افراد را ترغیب به استخراج آن کرد. تا جایی که افزایش بی سابقه قیمت بیت کوین رخ داد یعنی معامله آن با قیمت ۱۰/۰۰۰ دلار!!!

سال ۲۰۱۸ میلادی

بالاترین قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۸ اتفاق افتاد. یعنی ۱۶۰۰۰ دلار !!! اما این قیمت پایدار نبود و نوسانات زیادی را در این سال تجربه کرد. به طوری که در انتهای سال ۲۰۱۸ میلادی با نرخ ۴۰۰۰ دلار معامله شد. اما مهم ترین اتفاقات سال ۲۰۱۸ در بیت کوین چیست ؟

۱-حذف صرافی های کره جنوبی از مارکت کپ

در سال ۲۰۱۸ صرافی های کره جنوبی از محاسبات مارکت کپ حذف شدند و این مساله ضربه سنگینی به ارزش بیت کوین زد. در این هنگام بود که مسئولان کره جنوبی اقدام به تحقیقات مفصلی در این حوزه کردند.

۲-استخراج ۸۰% از کل بیت کوین ها

در این سال ۸۰% از کل بیت کوین های موجود استخراج شدند. همان طور که قبلا گفتیم در استخراج این ارز دیجیتال محدودیت وجود دارد و تعداد کل سکه های بیت کوین ۲۱ میلیون واحد است. در سال ۲۰۱۸ ۱۶/۸۰۰/۰۰۰ واحد استخراج شد.

۳-ممنوعیت تبلیغات بیت کوین در فیس بوک

شبکه اجتماعی فیس بوک که یکی از شبکه های مطرح در حوزه اجتماعی است دست به اقدام عجیبی زد که در جهت منافع بیت کوین بود. و آن هم این بود که تمام تبلیغات مربوط به بیت کوین را در این شبکه ممنوع اعلام کرد. هدف او از اعمال این کار بر بیت کوین چیست ؟ هدف اصلی او جلوگیری از کلاهبرداری توسط معامله گران این ارز دیجیتال بود.

۴-ثبت تمام پلتفرم ها به عنوان صرافی

آمریکا در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که تمام پلتفرم هایی که در حوزه معاملات ارز دیجیتال به خصوص بیت کوین فعالیت می کنند باید به عنوان صرافی ثبت و شناخته شوند در غیر این صورت از ادامه فعالیت آن ها جلوگیری خواهد شد. این قانون به دلیل جلوگیری از سوء استفاده های افراد بود.

۵-ممنوعیت تبلیغات بیت کوین توسط گوگل

بعد از اینکه فیس بوک اقدام به ممنوع کردن تبلیغات بیت کوین کرد گوگل نیز دست به چنین اقدامی زد و تمام تبلیغات این حوزه را از ماه ژوئن متوقف کرد.

۶-سالگرد ۱۰ سالگی

بیت کوین در این سال ۱۰ امین سالگرد تولد خود را جشن گرفت ! بعد از ۱۰ سال که از معرفی و آغاز به کار بیت کوین می گذرد هنوز هم در صدر بهترین و با ارزش ترین ارزهای دیجیتال قرار گرفته و بسیاری از افراد به دنبال کسب درآمد از آن هستند.

سال ۲۰۱۹ میلادی

سال ۲۰۱۹ بیت کوین دوباره با رشد قیمتی مواجه شد و با اینکه قیمت خود را در ابتدای سال با ۳۰۰۰ دلار شروع کرده بود توانست بعد از فراز و نشیب های زیاد قیمت خود را به ۱۴۰۰۰ دلار نیز برساند. اما مهم ترین اتفاقات در سال ۲۰۱۹ بر بیت کوین چیست ؟

۱-راه اندازی بکت

بکت یک نوع پلتفرم است ه در سال ۲۰۱۹ برای اولین بار رونمایی شد. این پلتفرم توانست یک بازار قانونی را برای دارایی های دیجیتال راه اندازی کند.

۲-قرار دادن بیت کوین در پلتفرم شرکت فیدلیتی

شرکت فیدلیتی که یکی از ثروتمندترین شرکت ها محسوب می شود و ارزش آن به بیش از ۷ تریلیون دلار می رسد دست به اقدامی جالب زد و آن هم امکان خرید و فروش بیت کوین در پلفترم خود بود. این اتفاقدر ماه می افتاد.

۳-هک شدن صرافی بایننس

اما در ماه می ۲۰۱۹ اتفاق دیگری نیز افتاد و آن هم هک شدن صرافی بایننس بود. در این هک و سرقت بزرگ ۷۰۰۰ بیت کوین به ارزش ۴۰ میلیون دلار دزدیده شد. متاسفانه وجود این سرقت ها در تاریخ بیت کوین هر بار موجب سقوط ارزش آن می شود.

۴-قابلیت مبادله بیت کوین در واتساپ

سال ۲۰۱۹ سال اوج استفاده از پیام رسان واتساپ بود. بیتکوینیست اعلام کرد که افراد با استفاده از رباتی به نام lite.im می توانند در واتساپ اقدام به معامله بیت کوین کنند. این مساله نه تنها باعث افزایش ارزش بیت کوین شد بلکه ارزش پیام رسان واتساپ را نیز بیشتر کرد.

۵-پذیرفتن بیت کوین به وسیله شرکت ای‌تی‌اند‌تی

شرکت شرکت ای‌تی‌اند‌تی را به عنوان غول مخابرات جهان می نامند. این غول در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که به جهت افزایش رفاه کاربران , آن ها می توانند از طریق درگاه پرداخت بیت پی ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین را پرداخت کنند.

۶-پیش بینی در مورد قیمت بیت کوین

در این سال یک تحلیلگ ناشناس ادعا کرد که قیمت بیت کوین تا پایان سال به مرز ۱۶۰۰۰ دلار خواهد رسید. از آن جایی که این تحلیل گر تا تا آن زمان چند پیش بینی صحیح در مورد قیمت این ارز دیجیتال انجام داده بود برخی از افراد را بسیار کنکجاو کرد. اما در پایان سال قیمت بیت کوین به این میزان نرسید و پیش بینی او اشتباه از آب درآمد!

۷-توئیت ترامپ

ترامپ رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا توئیتی جالب در مورد عقیده خود نسبت به ارزهای دیجیتال و بیت کوین زد. توئیت او حاوی این پیام بود که : ” طرفدار بیت کوین نیستم و تنها ارزی که داریم دلار است ! “

۸-حمایت سامسونگ از بیت کوین

غول فناوری کره جنوبی به نام سامسونگ در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که بیت کوین را به جمع ارزهای پذیرفته شده وارد کرده است و افراد می توانند با پرداخت بیت کوین کالاهای مورد نیاز خود را از این شرکت خریداری کنند.

۹-اظهار نظر مجدد بورس و اوراق بهادار امریکا درباره بیت کوین

در سال ۲۰۱۹ کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا مجددا اعلام کرد که بیت کوین در طبقه بندی اوراق بهادار قرار ندارد و ارزش زیادی برای آن قائل نیست.

۱۰-رد کردن بیت کوین از طرف ETF

در ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ETF به طور واضح بیت کوین را رد کرد. این رد کردن از سوی بیت ویزا بوده است.

 

روش های کسب بیت کوین

شاید با خواندن این مطلب این سوال برای شما پیش آمد که چگونه می توان بیت کوین به دست آورد؟ روش های کسب بیت کوین چیست و چگونه می توان از آن کسب درآمد کرد؟ کسب درآمد از طریق ارزهای دیجیتال گزینه جذابی برای افادی است که به دنبال درآمدی دلاری هستند. اما تصوری که در خصوص کسب درآمد از بیت کوین وجود دارد این است که افراد تصور می کنند این کار بسیاده است و هیچ ریسکی ندارد.

در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است و شما برای کسب درآمد باید هزینه مالی و زمانی صرف کنید. چندین روش برای به دست آوردن بیت کوین وجود دارد که هر کدام از آن ها دارای درجات مختلف در هزینه زمان , پول و ریسک هستند که در ادامه به این روش ها اشاره می کنیم.

استخراج بیت کوین

کلیک بر روی تبلیغات بیت کوین

این روش در دسته روش های کم ریسک قرار می گیرد که نیاز به تلاش زیادی دارد. بیت کوین های کسب شده از این طریق بسیار ناچیز هستند و نسبت به زمانی که بر روی این روش صرف می کنید درآمد بسیار کمی نصیب تان خواهد شد. اما نحوه کسب درآمد از این روش چگونه است؟سایت هایی به نام PTC وجود دارند که شما می توانید با کلیک بر روی تبلیغات شان بیت کوین به دست بیاورید. همان طور که اشاره کردیم این روش با اینکه روشی بسیار ارزان و کم ریسک است اما نمی تواند درآمد زیادی را نصب شما کند. شاید نتواند حتی هزینه برق مصرفی شما را تامین کند.

راه اندازی فاست

تا چه حد با مفهوم فاست آشنایی دارید؟ این روش که دومین روش متداول در دنیا برای کسب بیت کوین است اما در ایران استقبال زیادی از آن نشده نیاز به تلاش زیادی دارد. اگر عملکرد خوبی در راه اندازی و مدیریت فاست داشته باشید می توانید درآمدی متوسط را از آن خود کنید. در مورد میزان ریسک این روش باید بگوییم که متوسط است و ریسک خیلی بالایی متوجه شما نخواهد بود. 

فاست چیست و چگونه می توان از آن کسب درآمد کرد؟

برخی از وب سایت ها در قبال انجام یک سری از کارها بیت کوین به کاربران خود پاداش می دهند. اما دلیل دادن بیت کوین چیست ؟ کارهایی را که این وب سایت در نظر دارد را می توان بازی , نصب اپلیکیشن , دیدن کلیپ ها و بسیاری موارد دیگر دانست. اما نکته مهمی که وجود دارد این است که شما این قابلیت را دارید که به جای استفاده از فاست ها یک فاست راه اندازی کنید.

راه اندازی فاست و رساندن آن به درآمد علاوه بر اینکه نیاز به زمان و هزینه زیادی است اما می تواند تا ۱۰۰۰ دلار در ماه برای شما درآمد داشته باشد.اگر به دانش سئو و دیجیتال مارکتینگ مسلط هستید این روش می تواند روش مناسبی برای کسب بیت کوین باشد. زیرا یکی از فاکتورهای مهم در راه اندازی و مدیریت کردن فاست ها در استخراج بیت کوین چیست ؟ پاسخ یک کلمه است و آن هم تسلط به این دانش می باشد.

خرید و فروش بیت کوین

خرید و فروش بیت کوین نظر بسیاری از افراد علاقه مند را به خود جلب کرده است. این روش که نیاز به دانش زیادی در حوزه خرید و فروش دارد می تواند ریسک بالایی را متوجه شما کند. اما هر چه ریسک بالاتر باشد قطعا درآمد هم بیشتر است. خرید و فروش بیت کوین نیاز به تلاش متوسط دارد اما زمانی از این روش نتیجه می گیرید که قبل از آن فوت و فن های خرید و فروش ارزهای دیجیتال را به خوبی کسب کرده باشید. افرادی که پا در این عرصه می گذارند باید سرمایه زیادی داشته باشند. مهم ترین مرحله در خرید و فروش بیت کوین چیست ؟ شناسایی بهترین زمان برای خرید ( افت قیمت ) و بهترین زمان برای فروش ( افزایش قیمت ) است.

همکاری در فروش بیت کوین

روش دیگری که قصد دایم شما را با آن آشنا کنیم همکاری در فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتال است. همکاری در فروش بیت کوین چیست و از چه طریقی می توان آن را انجام داد. این روش جزو روش هایی محسوب می شود که نیاز به تلاش زیاد و شبانه روزی دارد و می تواند درآمد خوبی را نصب شما کند. ریسک این روش نیز زیاد نیست و می توانید با خیال راحت اقدام به آن کنید. اما این روش چگونه می تواند برای شما درآمد زایی کند؟ شما می توانید با ارسال لینک های مربوطه در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و … اقدام به فروش محصولات کنید. و در قبال فروش آن ها بیت کوین به عنوان پاداش دریافت کنید.

معامله بیت کوین از طریق صرافی ها

این روش نیازمند تلاش زیادی است. اگر همت کنید می توانید از این روش درآمد خوبی به دست بیاورید و در عین حال ریسک کمتری ر نیز متحمل شوید. معامله از طریق صرافی بیت کوین چیست ؟ این روش بسیار ساده است و تنها لازم است شما صرافی را پیدا کنید که بیت کوین را از بقیه صرافی ها ارزان تر می فروشد. بعد از خرید آن را به صرافی بفروشید که بیت کوین را از بقیه صرافی ها گران تر می خرید. از ما به التفاوت قیمت آن ها می توانید سودی را حاصل کنید.

اما نکته ای در این روش وجود دارد و آن هم این است که باید تعداد زیادی بیت کوین را معامله کنید تا ما به التفاوت آن ها مبلغ زیادی شود.

استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین چیست ؟ برای بسیاری از افراد که سودای ثروتی یک شبه را در سر میپرورانند واژه جذابی است. این روش نه تنها در ایران بلکه در جهان از طرفداران زیادی برخوردار است. استخراج بیت کوین به چند روش انجام می شود که هر کدام از آن ها دارای درجات مختلفی از میزان تلاش , بازدهی و ریسک هستند. در ادامه مطلب به روش های متنوعی که در این حوزه وجود دارند اشاره می کنیم.

کسب بیت کوین

ماینینگ چیست و استخراج ارز دیجیتال چگونه است؟

ماینینگ ارزهای دیجیتال به معنی انجام تراکنش ها در بستر بلاک چین است که موجب حل معادلات پیچیده و در نهایت کسب سکه های بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به عنوان پاداش خواهد شد. بلاک چین برای ادامه حیات نیاز به ورود افراد برای انجام معاملات دارد زیرا سیستمی غیر متمرکز است.

استخراج ارزهای دیجیتال به وسیله کامپیوتر خانگی

شاید اولین گزینه ای که به ذهن افراد برای استخراج ارز دیجیتال می آید استفاده از کامپیوترهای خانگی است. این روش نیاز به تلاش زیادی ندارد و ریسک آن نیز بسیار کم است. اما باید زمان زیادی را صرف آن کنید. زیرا در این روش بیت کوین زیادی نمی توانید استخراج کنید و در بهترین حالت سود کمی عاید شما خواهد شد که با آن می توانید هزینه برق مصرفی را پوشش دهید.

مزایا و معایب استفاده از کامپیوترهای خانگی در ماینینگ بیت کوین چیست ؟

موارد زیادی را می توان در دسته مزایا و معایب این روش قرار داد.  مزایای ماینینگ با کامپیوتر خانگی بیت کوین چیست ؟ آن می شود می توان به کنترل کامل و دقیق میزان تراکنش ها اشاره کرد. زمانی که شما از سیستم خانگی برای استخراج استفاده می کنید می توانید حتی سرعت ماین را نیز تعیین کنید. انتقال ارزهای دیجیتال به کیف پول , عدم مصرف زیاد برق و … از دیگر مزایای این روش است.

اما مورد مهمی که در دسته معایب این روش قرار می گیرد کم بودن سرعت تراکنش هاست. زیرا به طور عادی در هر ۱۰ دقیقه یک بلاک ایجاد می شود اما شما به وسیله های دیگری که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم می توانید سرعت انجام تراکنش ها را افزایش دهید.

بهترین مرورگرها برای استخراج بیت کوین چیست ؟

۱-مرورگر Cryptotab

شما با نصب مرورگر Cryptotab می توانید علاوه بر انجام کارهای روزمره و گشت و گذار در اینترنت بیت کوین نیز استخراج کنید. با نصب این مرورگر بر روی ویندوز می توانید با توجه به قدرت پردازنده کامپیوتر اقدام به استخراج بیت کوین کنید. مرورگر Cryptotab شباهت زیادی با مرورگر گوگل کروم دارد و شما با وارد کردن ایمیل خود در این مرورگر می توانید استخراج بیت کوین را شروع کنید.

۲-مرورگر Blockchain

مرورگر Blockchain.com یکی از شناخته شده ترین مرورگر ها در استخراج ارزهای دیجیتال و بیت کوین است. آدرس قبلی این سایت blockchain.org بوده است. ویزگی مثبتی که در این مرورگر وجود دارد این است که شما می توانید تمام اطلاعات مربوط به تراکنش های خود را مشاهده کنید. اطلاعاتی مانند بلاک , آدرس و ….
این مرورگر از جمله قابل اطمینان ترین مرورگرهای استخراج بیت کوین است که توانسته اعتماد بسیاری از افراد را در این حوزه به خود جلب کند.

۳-مرورگر Blockchair

این مرورگر که روز به روز بهینه تر می شود و امکانات بی نظیری را در اختیار افراد قرار می دهد یک شعار جالب دارد و آن هم این است : ” هرچیزی که بخواهید را می‌توانید در دنیای بلاک چین جست و جو کنید”. شما می توانید تمام اطلاعاتی که را نیاز دارید در این مرورگر جست و جو کنید. شاید جالب باشد اگر بدانید که شما قادر به جستجوی عبارت ها و کلماتی که در بلاک چین رمزنگاری شده اند نیز هستید.

۴-مرورگر Tokenview

این مرورگر که در ابتدای سال ۱۳۹۷ و توسط یک تیم چینی راه اندازی شد این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که از بیش از ۲۰ بلاک چین به طور همزمان استفاده کنید. این مرورگر هنوز به در سیر تکاملی به سر می برد به همین دلیل است که گاهی دچار اختلالاتی مانند مشکل در ترجمه می شود. اما به طور کلی عملکرد مناسبی را از خود ارائه کرده و می تواند تعداد بلاک چین های زیادی را پوشش دهد . از این مرورگر نیز مانند مرورگرهای دیگر می توانید اطلاعاتی را در مود تراکنش ها و همچنین اطلاعات کاملی از سایر ارزهای دیجیتال کسب کنید.

۶-مرورگر Bitcoin.com

این مرورگر با طراحی زیبا و منحصر به فرد قابلیت های مختلفی را در اختیار شما قرار می دهد. یکی از این قابلیت ها کد QR است که به وسیله آن می توانید آدرس کیف پول خود را بررسی کنید. همچنین امکان جابجایی بیت کوین را نیز خواهید داشت. این مرورگر گزینه مناسبی برای استخراج بیت کوین و بیت کوین کش که یکی از انشعابات بیت کوین است را نیز فراهم کرده است.

استخراج با کامپیوتر خانگی

استخراج ارزهای دیجیتال به وسیله ماینرها

ماینرها دستگاه هایی برای استخراج ارزهای دیجیتال هستند. این دستگاه ها در مدل ها و انواع مختلفی وجود دارند. در کشور ما تنها یک نوع از ماینرها به طور قانونی وارد می شود که تحت عنوان (Asic) در اختیار افراد قرار می گیرد. برای تهیه این ماینرها باید مجوز آن را دریافت کنید. این دستگاه ها علاوه بر پردازش بالا و انجام سریع تر تراکنش ها صدای زیادی تولید می کنند و همچنین باید برای خنک نگهداشتن آن ها از دستگاه های خنک کننده استفاده کرد.

عوامل موثر بر سودآوری ماینرها

عوامل زیادی در تعیین سودآوری ماینر وجود دارد که مهم ترین آن ها را بررسی می کنیم.

هش چیست؟ :

هش به قدرت دستگاه اشاره دارد. طبیعتا هر چه قدرت ماینر برای تولید هش بیشتر باشد به معنی استخراج بیشتر بیت کوین خواهد بود. و این مورد اولین عامل در تعیین سودآوری ماینرها محسوب می شود.

میزان برق مصرفی :

معمولا ماینرها برق زیادی مصرف می کنند اما میزان آن در دستگاه های مختلف فرق می کند. هر چه وات دستگاه بالاتر باشد به معنی پر مصرف تر بودن آن است.

قیمت ماینر :

مانیرها در قیمت های مختلفی در بازار وجود دارند و شما می توانید یکی از آن ها را با توجه به بودجه خود تهیه کنید. اما نکته ای که در قیمت ماینر وجود دارد این است که شما هر چه مبلغ بیشتری برای خرید آن صرف کنید زمان بیشتری طول خواهد کشید تا سرمایه شما برگردد و هر چه این میزان کمتر باشد بازگشت سرمایه زودتر انجام خواهد شد.

 

بهترین ماینرها

با شروع سال ۲۰۲۰ میلادی و فراگیر تر شدن استخراج ارزهای دیجیتال بسیاری از افراد به دنبال منبعی برای تحقیق در خصصو دستگاه های مختلف هستند. ما در این بخش قصد داریم چند مورد از بهترین ماینرها را برای استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۰ به شما معرفی کنیم.

۱-بیت مین انت ماینر اس ۱۷ پلاس (+Bitmain Antminer S17)

قدرت این ماینر ۷۳ تراهش بر ثانیه است و میزان برق مصرفی آن ۲/۹۲۰ وات می باشد. قیمتی که برای این ماینر در سطح جهانی تعیین شده حدود ۲/۶۰۰ دلار است. شرکت بیت مین یکی از بزرگ ترین تولید کننده های دستگاه های استخراج ارز دیجیتال در جهان هستند که این مدل از ماینر نیز از بهترین تولیدات آن ها محسوب می شود. تاریخ معرفی این محصول از شرکت بیت مین در ماه دسامبر ۲۰۱۹ بوده که دارای ویژگی های مهمی به شرح زیر است :

کاهش چشم گیر صدا
فناوری انتقال گرمای دوگانه
تغییر مکانسیم تحمل گرما
مکانیسم خنک کنندگی
کمترین نوسان

۲-بیت مین انت ماینر اس ۱۷ پرو (Bitmain Antminer S17 Pro)

این مدل از ماینر دارای قدرت ۵۳ تراهش بر ثانیه است که بعد از محصول بیت مین در رتبه دوم بهترین ماینرها قرار گرفته است. همچنین میزان برق مصرفی ۲/۰۹۴ وات می باشد که قیمت جهانی آن مبلغی حدود ۱/۹۰۰دلار محاسبه می شود. این ماینر در آوریل سال ۲۰۱۹ میلادی به بازارهای جهانی عرضه شد که دارای ویژگی های زیر است :

کارایی بالا
قیمت مناسب
قابلیت راه اندازی در سه حالت کم مصرف , معمولی و توربو

۳-اینوسیلیکون تی ۳ پلاس  (Innosilicon T3+ 52T)

این نوع از ماینرها ۵۲ تراهش بر ثانیه قدرت دارند و در سومین رتبه از بهترین ماینرها قرار گرفته اند. مصرف برق آن ها چیزی حدود ۲۱۰۰ وات می باشد که قیمتی بالغ بر ۱۷۰۰ دلار برای آن ها در نظر گرفته شده است. این مایرن که محصولی از شرکت اینوسیلیکون است نسبت به ماینرهای هم رده خود از قدرت بسیار ابلایی برخوردار است. این شرکت از معتبرترین شرکت ها در تولید دستگاه های استخراج بیت کوین محسوب می شوند که ابعاد و وزن مناسب آن نیز نقطه قوت بعدی آن محسوب می شود. این دستگاه وزنی حدود ۱۰ کیلوگرم دارد که وزن بسیار مناسبی در میان ماینرها است.

۴-واتس‌ماینر ام۲۰ اس ( Whatsminer M20S )

این مدل از ماینرها دارای قدرتی بالغ بر ۶۸ تراهش بر ثانیه هستند که مصرف برق آن ها ۳۳۶۰ وات محاسبه شده است. قیمت آن ها ۱۸۰۰ دلار می باشد. وزن دستگاه حدود ۲۰ کیلوگرم است که می توان گفت وزنی معمولی در میان مدل های دیگر محسوب می شود. همچنین قدرت بالای این دستگاه در استخراج بیت کوین موجب شده تا رقیبی جدی برای سایر مدل ها به شمار آید. کاربرد این ماینر به دلیل قدرت بالای آن در صنایع کلان و خرد است.

۵-ای‌بنگ ای‌بیت ای‌۱۲ پلاس (Ebang Ebit E12+)

مدل بعدی که می خواهیم به شما معرفی کنیم قدرت کمتری نسبت به مدل قبل دارد و توان آن ۵۰ تراهش بر ثانیه محاسبه شده که مصرف برق آن حدود ۲۵۰۰ وات است. قیمت این دستگاه در بازارهای جهانی ۲۳۰۰ دلار است که ماه سپتامبر ۲۰۱۹ معرفی شد. این ماینر که محصول شرکت ای بنگ است در میان بقیه محصولات این شرکت بسیار قدرتمند ظاهر شده و توانسته نظر بسیاری از استخراج کنندگان بیت کوین را به خود جلب کند. وزن تقریبی این دستگاه حدود ۱۰ کیلوگرم است که وزنی ایده آل در میان ماینرها است.

۶-کنان آوالون‌ماینر ۱۰۶۶ (Canaan AvalonMiner 1066)

این ماینر قدرتی بالغ بر ۵۰ تراهش بر ثانیه دارد که مصرف برق آن حدودا مشابه مدل های بالاست. ۳۲۵۰ وات میزان برق مصرفی این دستگاه است که قیمت جهانی آن حدود ۱۴۰۰ دلار می باشد. شرکت کنان را می توان دومین شرکت تولید کننده در دستگاه های ماینر دانست که می خواهد سهم بیشتری از بازار ماینر را در اختیار بگیرد و خود را به رتبه اول برساند. این مدل ماینر که از جدیدترین تولیدات شرکت کنان محسوب می شود از کارآمدترین ماینرها است و اگر در منطقه ای زندگی می کنید که برق ارزان است می توانید بیشترین کارآیی را از این دستگاه انتظار داشته باشید.

۷-بیت مین انت ماینر تی ۱۷ پلاس (+Bitmain Antminer T17)

ماینر بعدی که به شما معرفی می کنیم از شرکت بیت مین است که سابقه خوبی در تولید ماینرهای قدرتمند داشته است. این مدل از دستگاه استخراج بیت کوین قدرت ۶۴ تراهش بر ثانیه دارد که مصرف برق آن ۳۲۰۰ وات است. قیمتی حدود ۱۹۰۰ دلار در بازارهای جهانی بای آن در نظر گرفته شده است که می توان بلغ مناسبی نسبت به مدل های مشابه است. این دستگاه را به جرات می توان سودآورین ماینرهای این شرکت خواند. این محصول به این دلیل که به تازگی معرفی شده هنوز به صورت انبوه در بازارهای جهانی وجود ندارد.

۸-واتس‌ماینر ام۲۱‌ اس (Whatsminer M21S)

واتس ماینر ام ۲۱ اس قدرت ۵۶ تراهش بر ثانیه را دارد و میزان برق مصرفی آن ۳۳۶۰ وات می باشد. این ماینر در بازارهای جهانی با قیمت ۱۳۰۰ دلار عرضه و به فروش می رسد. این مدل از ماینر که جزو دستگاه های پر قدرت نیز محسوب می شود در ماه جولای ۲۰۱۹ معرفی شد. سودآوری و کارآیی عالی این دستگاه موجب شده که بسیاری از استخراج کنندگان بیت کوین به آن توجه داشته باشند.

استخراج بیت کوین با ماینر

استخراج بیت کوین با کامیپوتر |  کارت گرافیک

استفاده از کارت های گرافیک با پردازش های بالا نیز گزینه مناسبی برای ماینینگ هستند. این نوع از کارت های گرافیک هزینه بالاتری نسبت به کارت های گرافیک عادی دارند و مواردی مانند داغ شدن دستگاه نیز شامل حال آن خواهد شد. استفاده از کارت های گر افیک مخصوص بازی های کامپیوتری گزینه مناسبی برای استخراج محسوب می شوند.

۱-کارت گرافیک مدل Nvidia GeForce GTX 1070

اولین مدل از کارت گرافیک که قصد داریم برای استخراج بیت کوین به شما معرفی کنیم مدل Nvidia GeForce GTX 1070 است. این مدل نه تنها قدرت بالایی برای انجام سنگین ترین بازی ها دارد بلکه می تواند بهترین کارت گرافیک برای استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین باشد. از ویژگی های مثبت کارت گرافیک Nvidia GeForce GTX 1070 مصرف پایین برق و سودآوری بالاست. قدرت این کارت گرافیک برای ستخراج بیت کوین حدود ۳۰ مگاهش بر ثانیه است. اما ویژگی منفی آن را می توان قیمت بسیار بالای آن دانست.

۲-کارت گرافیک مدل AMD Radeon RX580

در انتخاب کارت گرافیک برای استخراج بیت کوین باید به مکانیسم خنک کنندگی آن نیز توجه داشته باشید کارت گرافیک در حین ماینینگ داغ می شود و اگر به خنک کردن آن توجه نداشته باشید ممکن است دستگاه دچار آسیب جدی شود. این مدل از کارت گرافیک که قدرت ۲۹ مکاهش بر ثانیه را دارد دارای مکانیسم خنک کنندگی است که علاوه بر محبوب بودن و قدرت بالایی که دارد هزینه زیادی بابت مصرف برق نیز برای شما نخواهد داشت. شاید این مدل را نتوانید به راحتی در بازارهای جهانی پیدا کنید زیرا فروش آن بسیار بالاست. یکی دیگر از دلایل کمیاب بودن این مدل هزینه مناسب آن با دیگر مدل های قدرتمند است.

۳-کارت گرافیک مدل AMD Radeon RX 480

این مدل از کارت گرافیک که حافظه ای ۸ مگابایتی دارد از مدل های قدیمی اما کارآمد محسوب می شود که با توجه به قیمت مناسبی که دارد می تواند گزینه خوبی برای افرادی باشد که در شروع کار هستند و نمی خواهند سرمایه زیادی را در نظر بگیرند. این کارت گرافیک قدرتی معادل ۲۸ مگاهش بر ثانیه دارد. نسخه ۴ مگابایتی آن دارای حافظه پایین تر و قیمت مناسب تری است.

۴-کارت گرافیک مدل AMD Radeon RX Vega 56

اگر به دنبال یک کارت گرافیک با صرفه هستید به شما پیشنهاد می کنیم این مدل را تهیه کنید. این نوع از کارت گرافیک شاید گزینه مناسبی برای بازی های سنگین کامپیوتری نباشد اما می تواند در استخراج ارزهای دیجیتال بسیار کارآمد عمل کند و سود خوبی را برای شما داشته باشد. نکته ای که در خصوص این مدل وجود دارد عدم دارا بودن مکانیسم خنک کنندگی است که می تواند منجر به داغ شدن بیش از حد دستگاه شود. از طرفی مصرف بالای برق را نیز می توان از نکات منفی آن به شمار آورد.

۵-کارت گرافیک مدل Nvidia GTX 1080 TI

قدرت این مدل از ماینر ها به ۳۲ مگاهش بر ثانیه می رسد. این کارت گرافیک دارای مزایای زیادی از جمله قدرت بالا و محبوب بودن آن در میان گیمرها نیز اشاره کرد. اما اگر سرمایه زیادی برای شروع کار ندارید بهتر است این مدل از کارت گرافیک را انتخاب نکنید زیرا مبلغ بسیار بالایی دارد و مدت زمان زیادی طول می کشد تا بتوانید هزینه را برگردانید.

۶-کارت گرافیک مدل Nvidia GTX 1070 Ti

این مدل از کارت های گرافیک نیز از قیمت بسیار بالایی برخوردار هستند و باید زمان زیادی بگذرد تا هزینه شما برگردد. اما این مدل دارای قدرت بی نظیری در استخراج انواع ارز دیجیتال و بیت کوین است. اما وجود برخی نکات موجب می شود که استخراج کنندگان به سراغ این مدل نروند . مصرف برق بسیار بالا و هش ریت بسیار کمتری از حد توان را می توان از نقاط ضعف این کارت گرافیک دانست. البته ناگفته نماند که این مدل در حال بروز رسانی است و ممکن است به زودی شاهد رفع ایرادات آن باشیم.

۷-کارت گرافیک مدل Rebtech RX 470-Based GPU

اگر به دنبال کار گرافیک بی صدا هستید به شما توصیه می کنیم این مدل را بررسی کنید. این کارت گرافیک دارای پوشش فلزی است و فن هایی که در آن به کار رفته ۹۰ سانتی متر هستند که این مساله موجب شده که در بالاترین دور هم صدایی از خد تولید نکند.

 

استخراج ابری در ماین بیت کوین

استخراج ابری را با نام Cloud mining کلود ماینینگ می شناسند. استخراج ارزهای دیجیتال و بیت کوین به این وسیله نیازی به خرید هیچ گونه تجهیزات و سخت افزار ندارد بلکه کار استخراج و پاداش ارزهای دیجیتال را به یک شرکت می سپارید که آن ها برای شما این کار را انجام دهند. تنها چیزی که باید داشته باشید داشتن اینترنت است تا بتوانید وارد حساب کاربری خود شوید و سود احتمالی خود را بررسی کنید. اما این روش برای بسیاری از افراد توصیه نمی شود زیرا دارای معایب و همچنین مزایایی است که اگر شما اطلاعات کافی در این زمینه نداشته باشید ممکن است با از دست دادن سرمایه تان مواجه شوید .

ابتدا به بررسی مشهورترین وب سایت ها در این حوزه می پردازیم سپس به سراغ معایب و مزایای استخراج بیت کوین از این طریق اشاره می کنیم.

۱-HashFlare

اولین سایتی که قصد داریم در حوزه استخراج ابری بیت کوین به شما معرفی کنیم سایت هش فلر است. این سایت که جزو با سابقه ترین سایت ها در حوزه کلود ماینینیگ است این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که بتوانید با سرمایه گذاری سود حاصل از استخراج بیت کوین را به دست بیاورید. این وب سایت علاوه بر استخراج بیت کوین ارز های دیجیتال دیگری را نیز استخراج می کند. وب سایت هش فلر در سال ۲۰۱۸ به دلیلا مختلفی مانند پایین بودن قیمت بیت کوین و مشکلات فنی فعالیت خود را متوقف کرد اما امروزه همچنان فعالیت خود را از سر گرفته و مشغول انجام کار است.

۲-MinerGate

بعد از هش فلر دومین سایت معتبر در حوزه استخراج ییت کوین چیست ؟ سایت ماینر گیت نیز در زمینه استخراج بیت کوین و ارز مونرو فعالیت می کند. این سایت نیز که یکی از معتبرترین سایت ها در حوزه استخراج ارز دیجیتال است نسبت به رقیبان خود سود مناسب تری را در اختیار کاربران قرار می دهد. و شما می توانید با استفاده از ماشین حساب آن مقدار سود خود را محاسبه کنید. خوش نامی و خوش حساب بودن سایت ماینر گیت از ویژگی های مثبت آن است.

۳-Genesis Mining

این وب سایت فعالیت خود را از سال ۲۰۱۴ آغاز کرده و مانند وب سایت های دیگر تنها با پرداخت اجاره می توانید اقدام به استخراج بیت کوین کنید. سرورهای این وب سایت در اروپا , آسیا و آفریقا قرار دارند که بخش بزرگی از آن نیز در کشور ایسلند است. قرار دادن سرور در کشور ایسلند به دلیل کاهش هزینه خنک کردن سرورهاست.

۴-Just-Mining

وب سایت Just-Mining را می توان در دسته وب سایت معتبر استخراج ابری قرار داد. این وب سایت دارای هزینه کمتری برای اجاره است و شما می توانید با پرداخت هزینه مناسب اقدام به درآمد زایی از طریق استخراج بیت کوین کنید. ویژگی دیگر این وب سایت این است که علاوه بر انجام کلود ماینینگ دستگاه های ماینر نیز به فروش می رساند و منبع معتبری برای خرید محسوب می شود.

۵-NiceHash

این وب سیت دارای تفاوت هایی با دیگر وب سایت های مشابه است. شما برای استخراج بیت کوین نیاز به پرداخت هزینه ندارید بلکه با دانلود کردن نرم افزاری به نام NiceHash می توانید بر روی کامپیوتر خانگی اقدام به استخراج ارز دیجیتال کنید. در این سایت ماینرهای زیادی فعالیت می کنند که عدد آن ها به ۱۷۰۰۰ می رسد همچنین به دلیل امکان تبادل بیت کوین در این سایت نیز تا کنون ۱۸۱۰۰۰ بیت کوین پرداخت شده است.

 

معایب کلود ماینینگ بیت کوین چیست ؟

۱-افزایش ریسک

ریسک استخراج ابری را می توان کلاهبرداری دانست. زیرا بسیاری از شرکت هایی که در این زمنیه فعالیت می کنند می توانند به راحتی سرمایه و سود شما را از دست تان خارج کنند.شرکت های زیادی در این حوزه فعالیت دارند که اغلب آن ها به قصد سود جویی شروع به کار کرده اند. به شما توصیه می کنیم قبل از اینکه سرمایه خود را وارد این شرکت ها کنید از پیشینه و سوابق آن ها اطلاعات مناسبی بدست بیاورید.

۲-عدم شفافیت

زمانی که شما استخراج ارز دیجیتال را به شرکت های دیگر می سپارید دیگر هیچ نظارتی بر روی کیفیت و شفافیت استخراج ندارید. عدم شفافیت در این حوزه باعث می شود که شما نتوانید کنترل دقیقی در انجام این پروسه داشته باشید.

۳-کاهش سود

به این دلیل که شرکت های استخراج ابری دارای تعدادی کارمند و طبیعتا هزینه های جانبی هستند ممکن است از سود شما به عنوان کارمزد کم کنند تا بتوانند هزینه های خود را پوشش دهند و سود شما بسیار کمتر از زمانی شود که می توانستید استخراج مستقیم را انجام دهید.

۴-تاثیر نوسانات قیمت بر کارکرد شرکت

یکی از مواردی که می توان آن را در دسته معایب استخراج ابری دسته بندی کرد تاثیر نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال بر تداوم فعالیت شرکت است. اگر به هر دلیلی قیمت ارزها با کاهش روبرو شود و شرکت نتواند هزینه های خود را تامین کند ممکن است در زمان کوتاهی اقدام به توقف فعالیت کند.

کلود ماینینگ چیست

 

مزایای کلود ماینینگ بیت کوین چیست ؟

۱-عدم نیاز به محیطی مجزا

استفاده از دستگاه های استخراج ارز دیجیتال نیاز به مکانی برای نگهداری آن ها دارد. مهم ترین مزیت استفاده از کلود ماینینگ را می توان عدم نیاز به این محیط دانست.

۲-عدم پرداخت هزینه برق

شاید در ظاهر عدم پرداخت هزینه برق جزو مزایای کلود ماینینگ باشد اما زمانی که به این مورد توجه می کنیم این طور استنباط می شود که شرکت های استخراج ابری هزینه برق را از سود شما کم خواهند کرد.

۳-عدم نیاز به دستگاه های خنک کننده

زمانی که شما اقدام به استخراج از طریق کامپیوتر , ماینر و … می کنید بعد از مدتی با داغ شدگی دستگاه مواحه می شوید و برای رفع این مشکل باید اقدام به تهیه تجهیزاتی برای خنک کردن دستگاه ها کنید تا بر اثر گرم شدن بیش از حد آسیب نبینند. اما هنگامی که ماینینگ را به شرکت ها می سپارید این مشکل نیز به خودی خود برای شما پیش نمی آید.

 

ساخت کیف پول بیت کوین

بعد از استخراج بیت کوین باید آن را به کیف پول انتقال دهید. در کیف پول می توانید عملیات ذخیره سازی , تراکنش و انتقال آن را به کیف پول های دیگر انجام دهید. همچنین ساخت کیف پول امنیت ارزهای شما را تضمین می کند زیرا هیچ کس به جز خودتان نمی تواند به آن دسترسی داشته باشد. اگر با نحوه ساخت کیف پول ارز دیجیتال آشنایی ندارید به شما توصیه می کنیم مقاله مربوط به آن را در وب سایت کارسازشو مطالعه کنید. اما کیف پول های معتبر و شناخته شده برای نگهداری بیت کوین چیست ؟ در ادامه به معرفی چند نمونه از کیف پول های ارز دیجیتال اشاره می کنیم.

۱-کیف پول بلاک چین

کیف پول بلاک چین با آدرس اینترنتی Blockchain.com از مشهورترین کیف پول های بیت کوین محسوب می شود که شما می توانید تراکنش , نگهداری و انتقال بیت کوین را در آن انجام دهید. این کیف پول علاوه بر بیت کوین این امکان را در اختیار شما قرار می دهد تا سایر ارزهای دیجیتال را نیز ذخیره کنید. کیف پول بلاک چین از امنیت بالایی برخوردار است.

۲-کیف پول سخت افزاری لجر

لجر نام یک شرکت فرانسوی در حوزه ساخت و تولید کیف پول های ارز دیجیتال است. نوعی از کیف پول سخت افزاری به نام ” لجر نانو اس ” توسط این شرکت معرفی شده که امنیت بالایی دارد. همچنین کلید خصوصی بسیار ایمن آن موجب می شود که تحت هیچ شرایطی تحت نفوذ و هک قرار نگیرد. شما در این کیف پول علاوه بر بیت کوین می توانید دیگر ارزهای دیجیتال را نیز نگه داری کنید. اما کیف پول های سخت افزاری دارای معایبی نیز هستند. لجر نانو برای حمل و نقل روزمره دارای وزن زیادی است و نمی توان همیشه آن را به همراه داشت.

۳-کیف پول سخت افزاری تزورر

تزور نیز مانند لجر در زمینه تولید کیف پول های امن فعالیت می کند. شرکت تزور دارای چند مدل کیف پول است که تمام آن ها امنیت بالایی را در اختیار کاربران خود قرار می دهند. راه اندازی آسان و پشتیبانی از تمام ارزهای دیجیتال را می توان جز مزایای استفاده از آن بر شمرد. کلید خصوصی امن و غیر قابل را در اختیار شما قرار می دهد و بدنه ضعیف و عدم تناسب برای استفاده های روزمره از معایب آن محسوب می شود.

۴-کیف پول Mycelium

این کیف پول از بهترین و امن ترین کیف پول ها برای نگهداری بیت کوین است که امکانات جانبی آن موجب شده تا گزینه مناسبی برای استفاده شود. یکی از ویژگی های جالب این کیف پول قابلیت اتصال به کیف پول های سخت افزاری است. اما این کیف دارای یک عیب عمده نیز هست و آن هم این است که تنها قابلیت استفاده بر روی موبایل را دارد.

۵-کیف پول کاغذی بیت کوین

کیف پول کاغذی بیت کوین با تمام کیف پول ها تفاوت دارد. در مدل هایی که در بالا به آن اشاره شد شما برای نگهداری بیت کوین ها نیاز به استفاده از یک کیف پول اینترنتی یا سخت افزاری داشتید اما در این مدل کلید خصوصی شما بر روی یک کاغذ چاپ می شود. این روش برای نگهداری بیت کوین دارای مزایایی از جمله امنیت کامل است اما معایب کیف پول کاغذی بیت کوین چیست ؟ این کیف پول معایبی مانند سرقت و خراب شدن کاغذ در مرور زمان نیز وجود دارد و نمی توان از آن در استفاده های روزمره استفاده کرد.

کیف پول بیت کوین

آینده بیت کوین چیست؟

در مورد آینده بیت کوین سوالات زیادی وجود دارد. اما بیت کوین به یک منظور مهم ساخته شد و آن هم جایگزین شدن به جای سیستم پولی کنونی بود. امروزه بسیاری از وب سایت ها و افراد اقدام به انجام معامله با این ارز دیجیتال می کنند و روز به روز هم تعداد آن ها در حال گسترش است. اما آیا این گسترش تا مرز جایگزینی پیش می رود؟ تا به امروز که قیمت و ارزش بیت کوین در حال رشد بوده پس باید نشست و تماشا کرد که این ارز دیجیتال چه می کند ! و آینده بیت کوین چیست .

پشتوانه بیت کوین

پشتوان بیت کوین چیست ؟ واقعیت درباره بیت کوین و پشتوانه آن این است که هیچ پشتوانه ای غیر از اعتماد مردم ندارد. اما آیا این مساله موجب می شود تا مردم از آن روی برگردانند؟ به هیچ وجه. زیرا ارزهای فیزیکی هم هیچ پشتوانه ای ندارند و تنها اعتماد مردم به ارزشمند بودن آن است که آن ها را با ارزش می کند. در حال حاضر بیت کوین ابزاری برای سرمایه گذاری به شمار می رود و در خرید و فروش های روزمره کمتر از آن استفاده می شود.

آیا استخراج بیت کوین در کشورها قانونی است؟

در مورد قانونی بودن استخراج بیت کوین هنوز تمام کشورها به یک نظر واحد نرسیده اند. برخی از کشورها قانون آن را تصویب کرده اند و مردم آن کشور استقبال بی نظیری از این ارز دیجیتال داشته اند. اما در برخی دیگر از کشورها حتی با وجود استقبال مردم هنوز قانون بر علیه آن است و مجوز استخراج بیت کوین را صادر نمی کند. در ادامه به وجود قوانین در برخی از کشورها در این حوزه اشاره می کنیم و در نهایت کشور ایران را در این خصوص بررسی می کنیم.

۱-استخراج بیت کوین در بحرین

قوانین استخراج ارز دیجیتال در کشور بحرین در خصوص بیت کوین چیست ؟ بحرین در خصوص استخراج ارزهای دیجیتال و مبتنی بر بلاک چین نظر مثبتی دارد. بانک مرکزی این کشور در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که هیچ گونه محدودیتی در استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال قائل نیست مجوز استخراج ارز دیجیتال را رسما صادر کرد. کشور بحرین این امکان را در جهت استفاده بهینه از تکنولوژی عنوان کرد و به همین منظور گفت که ما ارزهای دیجیتال را به عنوان بستری برای انجام بهتر معاملات می شناسیم و این مساله به این معنی نیست که این ارزها را به هر شکلی قبول داریم.

۲-استخراج بیت کوین در ترکیه

ترکیه جزو آن دسته از کشورهایی است که استقبال خوبی ارز های دیجیتال نشان دادند. شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید ۱۸% مردم ترکیه اقدام به خرید و فروش و سرمایه گذاری در ارزهایی مانند بیت کوین کرده اند و این آمار بسیار بیشتر از مردم آمریکاست. این استقبال تا حدی بوده که حکومت کشور ترکیه به فکر خلق یک ارز دیجیتال به نام ” ترک کوین ” افتاده است. او قصد دارد پول ملی خود را پشتوانه ” لیر ” که واحد پولی ترکیه است راه اندازی کند. اگر ازمردم ترکیه بپرسید بیت کوین چیست اغلب آن ها پاسخ روشنی به این سوال می دهند زیرا با آن آشنایی دارند.

۳-استخراج بیت کوین در قطر

مجوز استخراج ارز دیجیتال در کشور قطر صادر نمی شود زیرا این کشور به شدت با بیت کوین مخالف است و دلایل قانع کننده ای نیز برای آن عنوان کرده که در ادامه به آن اشاره کرده ایم.دولت قطر بیان کرده که به دلیل مواردی مانند عدم دارا بودن پشتوانه برای بیت کوین هیچ گاه مجوز استخراج ارز دیجیتال را صادر نخواهد کرد. از طرفی اگر شاهد تخطی کردن بانک ها و نهاد های مالی و قانونی باشد به شدت آن ها را جریمه خواهد کرد. دلیل دیگری که دولت قطر بر ممنوعیت استخراج ارز دیجیتال اعلام کرده این است که بیت کوین قابل تبدیل شدن به پول یا طلا نیست و بی ثباتی قیمت و سو استفاده از آن در حملات سایبری مهم ترین دلیل بر غیر قانونی بودن آن است.

قانون استخراج بیت کوین

 

۴- استخراج بیت کوین در عربستان سعودی

نظر عربستان سعودی در صدور مجوز استخراج ارز دیجیتال و بیت کوین چیست ؟ این کشور نیز با کشور قطر هم نظر است. ارزهای دیجیتال در این کشور به شدت با محدودیت روبرو هستند و هیچ کدام از شهروندان حق خرید و فروش آن را ندارد. هیچ نهاد مالی وقانونی تا کنون موفق به کسب مجوزهای لازم از این کشور نشده است. دولت کشور عربستان سعودی نیز به شهروندان خود توصیه می کند معامله ارز دیجیتال ریسک های مالی فراوانی را به همراه دارد و مراقب وعده ها و فریب ها در این حوزه باشند.

۵- استخراج بیت کوین در عراق

در کشور عراق تکلیف مجوز استخراج ارز دیجیتال و بیت کوین چیست ؟ در عراق صادر نمی شود زیرا دولت این کشور معتقد است که ریسک مالی این نوع از پول ها بسیار زیاد است و موجب هدر رفتن سرمایه افراد می شود. علاوه بر اینکه ارزهای دیجیتال در کشور عراق با استقبال مواجه نشده اند اسلامی بودن این کشور را نیز می توان دلیلی دیگر بر غیر قانونی بودن استخراج آن ها دانست.

۶- استخراج بیت کوین در کویت

بانک مرکز کشور کویت اعلام کرده است که ارزهای دیجیتال را به رسمیت نمی شناسد و با هر بانک یا نهاد مالی و قانونی که اقدام به انجام معامله با این ارزها کرد به شدت برخورد می کند. دولت کویت به صراحت اعلام کرده که به این دلیل نمی تواند در این حوزه کنترل و تسلط ایجاد کند مجوز آن را صادر نخواهد کرد.

۷-استخراج بیت کوین در مصر

کشور مصر جزو آن دسته از کشورهایی محسوب می شود که مجوز استخراج ارز دیجیتال را بر اساس شریعت و دین صادر نمی کند. حکومت این کشور هنوز استفاده از رمز های ارزنگاری شده به طور کامل ممنوع اعلام نکرده اما به دلیلی مانند فراهم شدن بستری برای سو استفاده , جعل و کلاهبرداری به مردم خود هشدار جدی داده است.

۸-استخراج بیت کوین در اردن

استخراج ارزهای دیجیتال در کشور اردن نیز ممنوع اعلام شده است و دولت آن اعلام کرده که این نوع از ارزها را فاقد ارزش می داند و چه مردم و چه نهادهای مال و حکومتی حق استفاده از آن ها را ندارند. عدم وجود پشتوانه پولی و طلا برای این ارزها به خصوص بیت کوین را از دلایل عدم صدور مجوز استخراج ارز دیجیتال بیان کرده اند.

۹-استخراج بیت کوین در عمان

قوانین کشور همان در خصوص بیت کوین چیست ؟ استخراج ارز دیجیتال در کشور عمان نه رسمی است و نه غیر قانونی. بلکه دولت عمان اعلام کرده که هیچ قانونی برای این مساله تدوین نشده است و اگر شخصی در انجام معاملات و خرید و فروش ارزهای دیجیتال متضرر شد هیچ قانونی از او پشتیبانی نخواهد کرد. به عبارتی دیگر تمام مسئولیت حاصل از استخراج ارز به عهده شخص است.

۱۰- استخراج بیت کوین در لبنان

ارزهای دیجیتال در کشور لبنان به عنوان یک کالا یاد می شوند نه پول ! دولت این کشور استخراج ارزها را غیر قانونی بر شمرد و جزو اولین کشورهایی در خاورمیانه بود که نسبت به انجام معاملات ارز دیجیتال به مردم خود هشدار داد. در کشور لبنان نیز مانند عمان تمام مسئولیت خرید و فروش ارز دیجیتال به عهده فرد است و برای جبران خسارت نمی تواند به هیچ نهاد دولتی و قانونی مراجعه کند.

۱۱-قانون استخراج بیت کوین در ایران

ایران نیز جزو آن دسته از کشورهای است که استخراج بیت کوین را جرم نمی داند اما هنوز قانون آن را به طور شفاف اعلام نکرده است. استخراج بیت کوین در ایران منوط به اخذ مجوز از وزات صنعت و معدن است.کشور ایران با وارد کردن دستگاه های استخراج بیت کوین تحت عنوان (ASIC) این امکان را در اختیار افراد قرار می دهد که با اخذ مجوز بتوانند از این دستگاه ها به صورت قانونی استفاده کنند. اما نهادهایی مانند بانک , صرافی ها و موسسات مالی و اعتباری در حال حاضر اجازه ورود به حوزه را ندارند و نمی توانند عملیات خرید و فروش آن را انجام دهند.

در این مقاله تلاش کردیم به طور جامع و کامل به پرسش بیت کوین چیست ؟ بپردازیم. اگر سوالی در این خصوص دارید از طریق پشتیبانی مطرح کنید تا در آپدیت های بعدی به آن بپردازیم.

سوالات متداول درباره این مقاله 

۱-بیت کوین چیست ؟

بیت کوین را می توان نوع جدیدی از پول دانست که به دلیل رمزنگاری شدن غیر قابل نفوذ و هک توسط دیگران است.

۲-چگونه می توان از بیت کوین کسب درآمد کرد؟

روش های مختلفی مانند استخراج بیت کوین , خرید بیت کوین , همکاری در خرید و فروش بیت کوین و … موجب کسب درآمد از آن می شود.

۳-آیا بیت کوین می تواند جایگزین پول کاغذی شود؟

ویژگی هایی مانند شفافیت , متمرکز بودن , امنیت و کنترل در استخراج موجب شده تا بتوان از بیت کوین به عنوان جایگزین مناسب برای سیستم پولی در آینده نام برد.

در شرایط حال حاضر کسب و کارهای اینترنتی با رقابتی که ایجاد شده , کسب و کاری برنده این ماراتن خواهد شد که بتواند محتوای حرفه ای و کاربر پسند برای بازدیدکنندگان سایت خود ایجاد کند. نگین حبیب زاده هستم استراتژیست تولید محتوا برای کسب و کارهای تحت وب. بنده و تیم تولید محتوای کارسازشو آماده ارائه خدمات مشاوره و تولید محتوا به کسب و کارهای نوپا در وب هستیم. بنده را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

میخواهم عضو شوم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۳۴۰

ممکن است علاقه مند باشيد :

مایل هستیم نظر شما را درباره این محتوا بخوانیم ، منتظر نظر شما هستیم!! :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *