مزرعه لینک چیست؟ و چرا گوگل روی آن حساس است؟ تلاش برای بهبود رتبه‌ی سایت بین همه‌ی مدیران سایت رایج بوده و هرکدام سعی می‌کنند به روش‌های ممکن خود را به رتبه‌های بالای گوگل برسانند. بک لینک گرفتن برای وب سایت یکی از روش‌هایی است که در عین حال که می‌تواند برای بهبود رتبه، مفید و موثر باشد ممکن است موجب افت رتبه‌ی وب سایت نیز شود.

اینکه چه عاملی باعث می‌شود بک لینک برای وب مضر باشد، موضوعی است که در این مقاله به آن می‌پردازیم. بنابراین اگر به دنبال لینک گرفتن برای وب سایت خود هستید باید بدانید که بک لینک شما جزو کدام دسته از لینک‌ها است، باکیفیت و موثر یا بی کیفیت و مضر! مزرعه لینک، یکی از روش‌های تولید بک لینک بی‌کیفیت است، که موجب می‌شود سایت‌هایی که به لحاظ محتوایی صلاحیت رتبه‌های برتر را ندارند، در صدر نتایج گوگل قرار گیرند، در ادامه و پس از بررسی ماهیت بک لینک‌ها به اصطلاح مزرعه لینک و اهمیت آن نزد گوگل نیز خواهیم پرداخت.

مزرعه لینک چیست و چه ضرری ایجاد میکند؟

چرا برخی بک لینک‌ها با کیفیت و برخی بی کیفیت هستند؟

خوب یا بد بودن در کنار یکدیگر معنا پیدا می‌کنند، درست مانند وقتی که لینک‌ بی کیفیت، اهمیت لینک با کیفیت را پر رنگ می‌کند. درست است که با لینک سازی برای وب سایت می‌توان به رتبه‌های برتر رسید، اما نه ایجاد لینکی که صرفا به دلیل افزایش رتبه باشد، گوگل در این زمینه دست مدیران وب سایت را باز گذاشته است، و تاکید می‌کند که محتوای با کیفیت تولید کنید و سپس به بک لینک گرفتن برای آن بپردازید، بدین ترتیب مشمول جریمه‌های گوگل در این مورد نخواهید شد.

بنابراین در همین جا متوجه شدیم که منظور از لینک با کیفیت چیست؟ درواقع لینکی که برای محتوای با کیفیت ایجاد می‌شود در دسته‌ی لینک‌های با کیفیت است که در عین حال مورد تایید گوگل می‌باشد به طوری که گوگل در ترفندهای لینک‌سازی، در اولین پاراگراف خود به این اشاره دارد که:

بهترین راه تولید بک لینک ، تولید محتوا

«بهترین راه برای ترغیب وب‌سایت‌های دیگر نسبت به ایحاد لینک‌های با کیفیت و مرتبط برای شما، تولید محتوای منحصر به فرد و متناسبی است که می‌تواند به طور طبیعی در میان جوامع اینترنتی محبوبیت کسب کند. تولید محتوای خوب نتیجه می‌دهد: لینک‌های دریافتی معمولا رای سردبیری (ویراستاری) مثبتی هستند که بدون “اجبار” به سایت شما داده می‌شوند و هر چه محتوای سودمند بیشتری داشته باشید، احتمال اینکه آن محتوا از دید صاحب وب‌سایت دیگری برای مخاطبانش ارزشمند به نظر برسد و به آن لینک بدهد بیشتر می‌شود.»

منظور گوگل از این بند چیست؟ گوگل می‌خواهد مدیران وب سایت را ترغیب به تولید محتوای ارزشمند کند که این محتوای ارزشمند به خودی خود باعث می‌شود وب‌سایت‌های دیگر به آن لینک بدهند. لینکی که با رضایت و تحت کنترل ویراستار و سردبیر آن سایت و یا سایت‌های دیگر است، این نوع لینک که به آن لینک سردبیری یا ویراستاری نیز گفته می‌شود لینک با کیفیت به شمار می‌آید.

درحالی که لینک‌هایی که بدون کنترل ویراستار یا سردبیر وب سایت‌ها و به صورت خودکار ایجاد می‌شوند، لینک بی کیفیت بوده و از نظر گوگل ارزشی ندارند و حتی ممکن است مشمول جریمه شوند. در ادامه با تمرکز بیشتری به تعریف لینک سردبیری و روش‌های ایجاد آن می‌پردازیم.

لینک سردبیری یا Editorial Link چیست؟

گفتیم که لینکی که به دلیل با ارزش بودن محتوا مورد توجه قرار گرفته و با نظر ویراستار یا سردبیر وب سایت دیگران به آن لینک داده می‌شود، درواقع لینک سردبیری ترجمه شده‌ی Editorial Link است، که البته ترجمه‌های دیگری از جمله: لینک ویراستاری، لینک سرمقاله‌ای هم شده است، و هرکدام از این اصطلاحات که استفاده شوند در واقع منظور همان لینک سردبیری است که به دلیل مفید بودن محتوا ایجاد شده است.

بنابراین هرچه عمیق‌تر متوجه لینک سردبیری و با کیفیت می‌شویم بهتر معنی لینک بی‌کیفیت را درک خواهیم کرد. اگر بخواهیم تعریف دقیقی از لینک سردبیری بدهیم باید بگوییم که لینک‌هایی که سردبیر یک سایت بدون درخواست صاحب لینک(محتوا) و کاملا مختار و به دلیل با ارزش بودن محتوا، ایجاد می‌کند لینک سردبیری گفته می‌شود. در لینک سردبیری، مدیر وب‌سایت کنترل کاملی به ایجاد یا عدم ایجاد لینک دارد و با میل و رغبت این کار را انجام می‌دهد.

تولید محتوا تنها راه موفقیت نیست

با این حال تولید محتوای باکیفیت به تنهایی موجب لینک دادن به سایت شما نمی‌شود و شما باید برای آن تبلیغ کنید، تا دیگران به آن لینک بدهند. روش‌های مختلفی برای لینک سردبیری وجود دارند، مانند: تولید محتوا، مصاحبه، اینفوگرافیک و … . با ااستفاده از این روش‌ها به راحتی می‌توانید به ایجاد لینک‌های سردبیری بپردازید. اما روش‌هایی هستند که به دریافت لینک‌های بی کیفیت ختم می‌شوند، یکی از رایج‌ترین روش‌های دریافت لینک بی کیفیت مزرعه لینک است. به منظور آشنایی با این روش و اثرات مخرب آن بر وب‌سایت در ادامه با همراه باشید.

با وجود این‌ها، باید به یک نکته جالب توجه که وضعیت را پیچیده‌تر می‌کند نیز اشاره کنیم و آن اینکه «هر لینک غیر سردبیری، لزوماً لینک بدی نیست.» به عنوان مثال، لینک دادن به سایتتان در پروفایل‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی دارید هیچ ضرری ندارد؛ یا مثلاً تغییر قالب محتوا از متن به ویدئو یا اسلایدشو (همراه با لینک) و یا انتشار آن در یک سایت معتبر.

اما چرا این لینک‌ها ایرادی ندارند؟ دلیلش این است که همه این‌ها فعالیت‌های ترویجی و تبلیغی معمولی هستند که بیش از آنکه به افزایش رتبه شما ربط داشته باشند، با هدف برندینگ و جذب ترافیک انجام می‌شوند؛ هر چند که در نهایت باعث بهبود رتبه شما در نتایج جستجو نیز خواهند شد. به عبارت دیگر، علاوه بر لینک‌های سردبیری، معمولاً لینک‌هایی که برای جذب ترافیک یا در راستای اهداف مرتبط با روابط عمومی ایجاد می‌شوند نیز از نظر گوگل ایرادی ندارند؛ البته به شرطی که در این مسیر به سمت انجام اقدامات غیرمعمول نروید.

تاثیر لینک بی کیفیت بر رتبه سایت

گوگل در گذشته بر مبنای اینکه شما به عنوان مدیر وب‌سایت کنترل کاملی بر لینک‌های دریافتی خود ندارید، برای لینک‌های بی کیفیت ارزش چندانی قائل نمی‌شود و این لینک‌ها تاثیر مثبت یا منفی بر روی وضعیت سایت در نتایج جستجو نداشتند، هرچند در مواردی به صورت غیر اتوماتیک جرایم سنگینی را برای دستکاری‌های واضح درنظر می‌گرفت، اما به طور کلی اهمیت چندانی به لینک‌هایی که کیفیت بالایی نداشتند، نمی‌داد. به همین دلیل مدیران وب‌سایت بدون نگرانی از جریمه شدن یا هرچیز دیگری با یک استراتژی کمیت محور به فعالیت لینک گرفتن بپردازید.
اما رفته رفته شرایط تغییر کرد و گوگل به لینک‌های بی‌کیفیت حساس شد و در نتیجه وجود این نوع لینک‌ها موجب افت رتبه سایت در نتایج جستجو می‌شود. دلیل این امر الگوریتم “پنگوئن” گوگل است که برای همین منظور طراحی شده‌است.

الگوریتم پنگوئن بر مزرعه لینک

گفتیم که مزرعه لینک یکی از روش‌های مرسوم ایجاد لینک از نوع بی کیفیت است، برای همین گوگل در سال ۲۰۱۲ از الگوریتم جدید خود به نام پنگوئن رونمایی کرد، که هدف آن، از بین بردن مزرعه‌های لینک یا همان Link Farm بود. پس از اجرای الگوریتم پنگوئن، گوگل تمام اقدامات مربوط به ایجاد لینک را رصد می‌کند و اجازه نمی‌دهد سایت‌هایی که از روش‌های ناصحیح لینک‌سازی استفاده می‌کنند دارای رتبه باشند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن‌ها را به زیر می‌کشد. با بروزرسانی الگوریتم پنگوئن، فیلترهای آن که لینک‌های اسپم را تشخیص می‌دهند بهبود یافته و در نتیجه جریمه‌های غیرخودکار گوگل افزایش شدیدی داشته است، چرا که گوگل منابع بیشتری را به تیم‌های اسپم‌یاب اختصاص داده‌است.

منظور از مزرعه لینک چیست؟

هدف از طراحی الگوریتم پنگوئن توسط گوگل، مقابله با لینک‌های بی‌کیفیت یا همان مزرعه‌های لینک بود. اما منظور از مزرعه لینک دقیقا چیست؟ همانطور که از اسم مزرعه مشخص است مزرعه لینک به گروهی از وب‌سایت‌ها گفته می‌شود که با هدف تامین لینک برای سایر وب‌سایت‌ها راه‌اندازی شده‌اند، هدف این وب‌سایت‌ها تحت تاثیر قرار دادن رتبه وب‌سایت‌هایی است که در آن‌ها لینک ایجاد کرده‌اند. درواقع وب‌سایت‌هایی که صرفا به منظور لینک‌دهی و تغییر رتبه‌ی سایت‌های دیگر ایجاد شده و توجهی به کیفیت محتوا ندارند. برای درک بهتر این موضوع

به مثال زیر توجه کنید:
فرض کنید، چهار وب سایت به نام‌های A و B و C و D داریم. براساس روش مزرعه لینک، وب سایت A به وب‌سایت B، C و D لینک می‌دهد و در مقابل از آنها نیز بک لینک می‌گیرد. به عبارتی با لینک دادن هر سایت به سایت دیگر ، یک شبکه از سایت‌هایی که به یکدیگر لینک داده‌اند ایجاد می‌شود.

چرا مزرعه لینک مورد تایید گوگل نیست؟

هدف اصلی گوگل جلب رضایت کاربران خود است، برای همین منظور همیشه به‌دنبال یافتن بهترین، مناسب‌ترین و نزدیک‌ترین نتایج برای عبارات سرچ شده توسط کاربران خود است، در نتیجه رتبه‌های بهتر را به وب‌سایت‌هایی می‌دهد که دارای محتواهای با کیفیت‌تری نیز هستند. حال نیز با وجود مزرعه لینک ممکن است یکسری از وب‌سایت‌هایی که محتوای پرباری ندارند به واسطه‌ی این روش در رتبه‌های بالاتر قرار بگیرند، که این خود تبعاتی همچون عدم رضایت کاربران را بدنبال دارد، بنابراین گوگل به مزرعه لینک توجه خاصی دارد و با الگوریتم پنگوئن خود سعی می‌کند آن را کمرنگ کند و اثرش را از بین ببرد.

پس اگر شما نیز برای بهتر شدن رتبه‌ی وب سایت خود به دنبال استفاده از روش مزرعه لینک هستید بهتر است که از این اقدام خودداری کنید و یا اگر هم‌اکنون در حال استفاده از آن هستید، از ادامه این راه دست بکشید و به اصلاح آن بپردازید، چرا که توسط الگوریتم پنگوئن شناسایی شده و از سوی گوگل جریمه می‌شوید.

Link farm

یکی از دغدغه های اصلی ما که باعث شد ایده کارسازشو را عملی کنیم ، فراهم کردن تمام نیازمندی های فنی و آموزشی برای مدیران وبسایت ها در یک سامانه واحد و هماهنگ بود . این کار باعث صرفه جویی در زمان و انرژی مدیران کسب و کارها برای دریافت حداکثر خدمات با اختصاص کمترین زمان ممکن شده است و همواره سعی ما بر این خواهد بود که این خدمات ،به صورت مستمر به روزرسانی و تکمیل گردد.

میخواهم عضو شوم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۳۴۰

ممکن است علاقه مند باشيد :

مایل هستیم نظر شما را درباره این محتوا بخوانیم ، منتظر نظر شما هستیم!! :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *