بلاک چین چیست ، سوالیست که شاید تاچند سال پیش کسی به آن فکر نمیکرد چرا که چنین چیزی به اندازه امروز فراگیر و پر استفاده نبود ، اینکه بلاک چین چیست و چه کاربردی دارد موضوع مقاله پیش رو میباشد ، در این مقاله به طور ساده فناوری بلاک چین ، همچنین استفاده های این فناوری و نحوه کارکرد آن را برای شما عزیزان تشریح کرده ایم

تکنولوژی بلاک چین را می‌توان یکی از اختراعات هوشمندانه‌ی بشر در قرن ۲۱ دانست. در سال ۲۰۰۹ برای اولین بار همزمان با اینکه بیت کوین، توسط یک شخص یا گروهی از افراد ناشناس که با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) شناخته می‌شوند، به عنوان یک ارز دیجیتالی معرفی شد، این تکنولوژی نیز توسط این گروه ناشناس معرفی شد. سوال اساسی که برای هر شخصی مطرح می‌شود این است که “تکنولوژی بلاک چین چیست” و ما در ادامه به معرفی کامل این تکنولوژی جدید و پرطرفداری می‌پردازیم.


بلاک چین چیست؟

افرادی که علاقمند به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال هستند؛ علاوه بر اینکه باید با ارزهای دیجیتال آشنایی کافی را داشته باشند، باید از اطلاعات کافی درباره‌ی استفاده از بلاک چین و با نحوه‌ی کار آن را آشنا باشند.
تکنولوژی بلاک‌ چین که در واقع می‌توان آن را پیشتیبان ارزهای دیجیتالی دانست یک شرکت یا برنامه‌ی کامپیوتری نیست بلکه روشی کاملا جدید برای مستندسازی داده‌ها در اینترنت است. این تکنولوژی ابتدا برای انجام تراکنش‌های مالی در بازار ارز‌های دیجیتال راه‌اندازی شد؛ اما در ادامه در زمینه‌های دیگری از جمله در پزشکی، سیستم‌های رای‌گیری، پیام رسان‌ها، شبکه‌های اجتماعی‌، بازی‌ها و … مورد استفاده قرار گرفت‌.

بلاک چین به زبان ساده

برای این که بدانیم بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند ابتدا می‌توان با ریشه‌یابی این کلمه کار را ‌آغاز کرد. این کلمه از ترکیب دو واژه‌ی بلاک (block) به معنای بلوک و چین (chain) به معنای زنجیر ساخته شده است. در این بلوک‌ها هر گونه اطلاعاتی را می‌توان ذخیره کرد و این بلوک‌ها به صورت زنجیره‌وار با بلوک‌های دیگر، با اطلاعات مشابه، در ارتباط هستند و رشته‌ای از اطلاعات را به وجود می‌آورند.

مقاله خوبیه باید بخونمش
آموزش ارسال ایمیل گروهی در وردپرس


این تکنولوژی دارای ویژگی‌هایی زیر است:

امنیت :
 اطلاعات رمزنگاری می‌شوند و با قرار گرفتن در زنجیره‌ای از بلوک‌ها امنیت این اطلاعات افزایش میابد.
شفافیت:
 اطلاعاتی که در بلاک چین ذخیره می‌شوند در دسترس همگان قرار می‌گیرند.
غیر قابل تغییر بودن:
 اطلاعات ثبت شده در هر بلوک قابل تغییر نیستند و برای تغییر اطلاعات ثبت شده باید کل بلوک‌ها تغییر کنند که کار ساده‌ای نیست. در ادامه توضیحات بیشتری ارائه خواهیم کرد

بلاک چین چگونه کار می‌کند

نحوه‌ی کار تکنولوژی بلاک چین به این صورت است که فرض می‌کنیم شخصی A تمایل دارد در بازار ارزهای دیجیتال مبادله‌ای با شخص B انجام دهد. ابتدا تراکنشی که شخص A انجام می‌دهد به شکل یک بلوک وارد شبکه می‌شود و در تمامی شبکه منتشر می‌شود، سپس تراکنش در شبکه تایید و ثبت می‌شود و در ادامه این بلوک جدید به انتهای زنجیره‌ی بلوکی اضافه می‌شود و در نهایت پول به حساب شخص B وارد می‌شود.

بلوک جدیدی که به بلاک‌چین اضافه می‌شود قابل تغییر نمی‌باشد اما به صورت عمومی در دسترس همگان قرار می‌گیرد. به طور مثال شما می‌توانید در بلاک‌چین بیت‌کوین داده‌های مربوط به تراکنش‌های انجام شده را همراه با اطلاعات در مورد زمان، مکان و کسی که بلوک را به بلاک‌چین اضافه کرده، مشاهده نمایید. حالا که متوجه شدیم این تکنولوژی چیست و تا حدودی با نحوه‌ی کار آن آشنا شدیم می‌توانیم از جزئیات بیشتری از ارزهای دیجیتال صحبت کنیم.

کاربرد بلاک چین
امنیت بلاک چین چیست

با استفاده از این تکنولوژی انجام فرایند بالا در فضایی با امنیت بسیار بالا اتفاق می‌افتد. اولین نکته این است که هر بلوک جدیدی که ایجاد می‌شود به انتهای بلاک چین اضافه می‌شود. در هر بلوک داده‌های مختلفی مثل زمان ثبت اطلاعات ذخیره می‌شود. همچنین هر بلوک شامل یک امضای دیجیتال است که متصل به یک حساب کاربری است و یک لینک منحصر بفرد را در قالب یک کد هش (به عنوان یک اثر انگشت دیجیتال در نظر گرفته می‌شود و هر بلوک حاوی “هش” مخصوص خود همراه با “هش” بلوک قبل از خود است) ایجاد می‌کند.

مقاله خوبیه باید بخونمش
۸ روش برای افزایش ترافیک وب سایت

این کد هش. این پیوند ایجاد شده میان بلوک‌ها است که امکان تغییر هر یک از اطلاعات یا ایجاد بلوک بین دو بلوک ایجاد شده را غیر ممکن می‌سازد زیرا برای انجام تغییر در بلاک‌چین ، باید تمام بلوک‌های پیشین ویرایش شوند. در نتیجه هر بلوک، بلوک قبلی و امنیت کل بلاک چین را تقویت می‌کند؛ زیرا این بدان معناست که باید بلوک‌های بیشتری برای دستکاری در هرگونه اطلاعات تغییر کند. لذا هکرها به راحتی نمی‌توانند به اطلاعات دسترسی پیدا کنند و برای تغییر ایجاد کردن نیاز دارند که کل بلوک‌ها را تغییر بدهند که تقریبا یک عمل غیر ممکن است.

بلاک چین چیست
کاربردهای بلاک چین چیست

در واقع این تکنولوژی که وابسته به هیچ دولتی نیست و از امنیت نسبتا بالایی برخوردار است مورد توجه بخش‌های متفاوتی در اقتصاد قرار گرفته است. تا این بخش از مقاله متوجه شدیم چگونه کار می‌کند و امنیت کاربران را چگونه تامین می‌کند. حال برخی کاربردهای این تخصص را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

ارزهای دیجیتال

یکی از معروف‌ترین ارزهای دیجیتال بیت کوین است که با توجه به رشد قیمتی که در سال‌های اخیر داشت مورد توجه عده‌ی زیادی از افراد در سراسر دنیا قرار گرفت. بلاک چین را می‌توان به عنوان زیرساختی برای بیت کوین دانست. امروزه به دلیل اینکه سرویس‌های پرداخت بین‌المللی اغلب کارمزدهای زیادی در هنگام معامله دریافت می‌کنند و همچنین در همه‌ی کشورهای دنیا قابل دسترسی نیستند و سیاست‌مداران قادر هستند بر فعالیت این سرویس‌ها تاثیر بگذارند، لذا کسب و کارها مانند افراد عادی برای انجام معاملات در حال روی آوردن به استفاده از ارزهای دیجیتال هستند. همانگونه که بیان شد تکنولوژی بلاک چین امنیت این معاملات را تا حد زیادی تامین می‌کند. همچنین این فناوری را قدرتی مرکزی کنترل نمی‌کند.

پرداخت‌های تجاری

بخش‌ مالی شرکت‌ها با اکراه تکنولوژی بلاک چین را پذیرفتند. در ابتدا تصور می‌کردند که فناوری بلاک چین در معاملات اختلال ایجاد می‌کند اما دیری نگذشت که متوجه شدند تکنولوژی مورد نظر راه‌حل‌های بهتری را ارائه می‌دهد. آن‌ها دریافتند که این مورد ارتباط آنها با مشتری را بهبود می‌بخشد. همچنین می‌توانست نقش ابزاری را داشته باشد که زمان معاملات را کاهش دهد و امنیت معاملات و شفافیت در تجارت بین‌الملل را افزایش دهد.

مقاله خوبیه باید بخونمش
افزایش امنیت وردپرس و اسکن امنیتی وردپرس با Wordfence Security

بلاک چین چیست

صنعت بیمه

در صنعت بیمه تمرکز زیادی بر شناسایی حق اصلی دارایی وجود دارد که باید به راحتی شناسایی شود و قابل کپی شدن نباشد. بلاک چین می‌تواند با ذخیره کردن تاریخچه‌ی یک دارایی و تغییرات آن، هر زمانی که مالک دارایی تغییر می‌کند، این تغییرات را ثبت کند و این اطلاعات را در معرض دید همگان قرار دهد. در واقع صنعت بیمه می‌تواند از این تخصص در بخش‌های مختلفی مانند تایید سوابق، ماشین‌ها و سایر دارایی‌های فیزیکی استفاده کند.

مشاور املاک

در معاملات املاک امکان تقلب و کلاهبرداری بسیار بالاست بنابراین همیشه به مرجعی نیاز داریم که صحت سوابق ملک را تایید کنند تا دو طرف بتوانند با اطمینان خاطر معامله را انجام دهند. بلاک چین با ثبت اطلاعات مربوط به زمین یا ملک و قرار دادن آن در دید عموم، قادر به حل این مشکل است و همچنین می‌تواند از روندهای خسته کننده‌ی اداری جهت انجام و ثبت معاملات املاک جلوگیری ‌کند.

صنعت گردشگری

برای هر شخصی تجربه‌ی بدی خواهد بود اگر برای تعطیلات، اتاقی رزرو کند و بعدا متوجه شود که همان چیزی نیست که درخواست داده و برای آن پولی پرداخت کرده است. بلاک چین می‌تواند با تعامل با ‌آژانس‌های مسافرتی از بروز این مشکلات جلوگیری کند. به این صورت که در بلاک چین اطلاعات هتل‌ها بررسی و ثبت می‌شود تا از وضعیت اتاق‌ها اطمینان حاصل کرد و از بروز چنین خطاهایی جلوگیری کند. این روش آن‌ها می‌توانند از لیست اتاق‌های در دسترس هتل اطلاعات کسب کنند و برای رزرو اتاق تصمیم بگیرند.

بلاک چین چیست

قراردادهای هوشمند

یکی از زمینه‌های بالقوه استفاده از بلاک چین در قراردادها است. قراردادهای هوشمندی به قرارادهایی گفته قابل برنامه‌ریزی هستند که روی این تکنولوژی قرارمی‌گیرند و زمانی که تعهدات درج شده در قرارداد توسط طرفین اجرا شود، برنامه اجرا می‌شود. و می‌تواند ثبت، تایید و اجرای این قراردادها را راحت‌تر کند و این قراردادها را با امنیت بیش‌تری انجام دهد.

مقاله خوبیه باید بخونمش
آموزش ویرایش تصاویر در وردپرس

انتخابات الکترونیکی

این تکنولوژی می‌تواند در سیستم‌های رای‌گیری الکترونیکی مورد استفاده قرار گیرد. شرکت کنندگان در انتخابات می‌توانند به صورت آنلاین ثبت نام کنند. همچنین می‌تواند رای‌ها را ثبت کند و هر رای دهنده می‌تواند به صورت الکترونیکی رای دهد و از ثبت شدن صحیح رای‌ خود اطمینان حاصل کند. در نتیجه به شفافیت مراحل رای‌گیری کمک می‌کند و احتمال تقلب در انتخابات را کم می‌کند.

سوابق بهداشت و درمان

بلاک چین به دلیل داشتن امنیت، قابل اثبات بودن و هزینه‌های پایین انتخاب مناسبی برای ثبت سوابق درمانی است. در بخش پزشکی می‌توان سوابق بیماران را با امنیت بالا ذخیره کرد و در صورت لزوم در اختیار مراکز درمانی مختلف قرار داد. این فناوری برای سلامت افراد بسیار مفید خواهد بود زیرا به اجازه‌ی دسترسی به اطلاعات بالینی و مالی بیمار را می‌دهد و هزینه‌های واسطه را برای انتقال این اطلاعات را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

تایید اعتبار در بلاک چین

مسئله‌ی تقلب قدمتی به اندازه‌ی تاریخ بشریت دارد. حتی در حال حاضر که در عصر دیجیتال هستیم با این مشکل در ابعاد بیشتری مواجه هستیم و باید بیش‌تر با آن مقابله کنیم. اعتماد به فروشگاه‌های آنلاین بستگی به این دارد که عرضه‌کنندگان تولیدات خوبی را در اختیار مشتری‌ها قرار دهند. تکنولوژی بلاک چین می‌تواند با جمع آوری اطلاعات همه‌ی شرکت‌‌های تولیدی، عرضه‌کنندگان و فروشگاه‌ها می‌تواند صحت تولیدات را تایید کند و به بهبود زنجیره‌ی فروشنده‌ها و مشتری‌ها کمک کند.

شرکت‌های فیلم‌سازی

شرکت‌های فیلم‌سازی نیز به دنبال استفاده از فناوری بلاک چین تا بتوانند دارایی‌های خود را بهینه سازند. برخی از کاربردهای بلاک چین در این حوزه می‌توان به این موارد اشاره کرد: پرداخت فوری جهت پخش فیلم‌ها، اجاره فضای اضافی برای اهداف تبلیغاتی، داشتن هویتی دیجیتال و همچنین عقد قراردادهای هوشمند به جای قردادهای دیجیتال.

از آنجا که دولت‌ها تمایلی به شفاف‌سازی زیاد ندارند شاید بلک چین به راحتی راه خود را در دستگاه‌‌های دولتی پیدا نکند. همچنین ممکن است تا چندین سال آینده تکنولوژی بلاک چین رایج نشده باشد و شرکت‌های قدیمی تمایلی نداشته باشند که همه‌ی مبادلات و سوابق خود را در بلک چین ثبت کنند اما قطعا در سال‌های آینده این فناوری به تدریج مورد توجه افرادی بیشتری قرار خواهد گرفت، همانگونه که اینترنت با وجود همه‌ی مخالفان، راه خود را در زندگی انسان‌ها پیدا کرد و بخش مهمی از عصر جدید را به خود اختصاص داد؛ تکنولوژی بلاک چین نیز در آینده نقش بسزایی در زندگی انسان‌ها ایفا خواهد کرد.

مقاله خوبیه باید بخونمش
آموزش نصب افزونه در وردپرس

blockchain

محبوبه پیروز هستم کارشناس ارشد اقتصاد، مفتخر هستم که تیم پویا و جوان کارسازشو را در امر تولید محتوا، موضوعی که نیاز به آن هر روز بیش از پیش برای موفقیت در کسب و کارهای اینترنتی احساس می شود، همراهی می کنم.

میخواهم عضو شوم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید به هیچ وجه از ایمیل های خسته کننده تبلیغاتی خبری نسیت ...

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۱۳۴

ممکن است علاقه مند باشيد :

منتظر ثبت نظر شما هستیم :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *