در اولین جلسه از دوره آموزشی التیمیت اد ان (ultimate addons) شما را با این ابزار آشنا خواهیم کرد. با استفاده از این ابزار به راحتی می‌توانید المان‌های زیبایی را در طراحی صفحات خود بکار ببرید. پیش از اینکه راجع به این ابزار توضیح دهیم بهتر است شما را با دنیای برنامه‌نویسی و ابزارهایی که برنامه‌نویسان و طراحان سایت در سراسر دنیا برای طراحی سایت به کار می‌برند، آشنا کنیم. با ما در کارسازشو همراه باشید.

دنیای برنامه‌نویسی

هدف دنیای برنامه‌نویسی ایجاد بستری برای ساده‌سازی کارها است. قبل از اینکه موبایل، کامپیوتر و اینترنت، مثل امروز، جزئی از زندگی ما باشند؛ انجام دادن بسیاری از کارها یک پروسه زمان‌بر بود. در حال حاضر بدون مراجعه به فروشگاه‌ها می‌توانیم بسیاری از کالاها را خریداری کنیم؛ یا با استفاده از نرم‌افزارهای مختلف، انجام بسیاری از پروژه‌ها ساده‌تر شده و میزان خطای در حین انجام کار کمتر شده است. می‌توانیم دنیای برنامه‌نویسی را به ۳ دسته‌ تقسیم کنیم:
 
زبان‌های برنامه‌نویسی موبایل: این زبان‌های برای طراحی اپلیکیشن‌های موبایل مورد استفاده قرار می‌گیرند. اپلیکیشن‌هایی مثل تلگرام، اینستاگرام و … با همین زبان‌ها طراحی شده‌اند.
زبان‌های برنامه‌نویسی Desktop: نرم‌افزارهایی که در کامپیوتر از آن‌ها استفاده می‌کنیم با این زبان‌ها برنامه‌نویسی می‌شوند؛ مانند نرم‌افزار آفیس، انواع playerها و … 
زبان‌های برنامه‌نویسی وب: زبان‌هایی که به وسیله‌ی آن‌ها وب سایت‌ها را طراحی می‌کنند. در ادامه تصمیم داریم شما را با دنیای برنامه‌نویسی وب آشنا کنیم.
 

طراحی وب‌سایت

برنامه‌نویسان با قرار دادن یک سری کد در کنار هم، وب‌سایت‌ها را طراحی می‌کنند. زبان‌های برنامه نویسی وب به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ Frontend و Backend.

Frontend

کدهای سمت کاربر یا Frontend، شامل زبان‌های برنامه‌نویسی می‌شود که برای طراحی ظاهر سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قسمت همه‌ی آن بخش‌هایی را شامل می‌شود که کاربران می‌بینند. در این قسمت ۳ نوع زبان برنامه‌نویسی داریم:
 
Html
CSS
جاوا اسکریپت

Backend

کدهای سمت سرور یا Backend، شامل زبان‌های برنامه‌نویسی است که برای مدیریت سایت به کار می‌رود. این قسمت را کاربران مشاهده نمی‌کنند. برای مدیریت قسمت Backend زبان‌های برنامه‌نویسی متعددی وجود دارد که به ۳تا از مهم‌ترین‌های آن‌ها اشاره خواهیم کرد.
 
PHP
Asp.net
پایتون
در قسمت Backend دو حالت ممکن است اتفاق بیفتد:
برنامه‌نویس ۰ تا ۱۰۰ طراحی سایت را خودش کدنویسی کند.
از CMS‌های مختلفی که وجود دارد برای طراحی سایت استفاده کند.

سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) 

سیستم مدیریت محتوا (Content Management System) نرم‌افزارهایی هستند که برنامه‌نویسان بزرگ دنیا طراحی کرده‌اند تا سایر افراد بتوانند به راحتی و بدون صرف وقت بسیار یک وب سایت را راه‌اندازی کنند. بسیاری از افراد می توانند با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا، بدون اینکه دانش برنامه نویسی داشته باشند، یک سایت را طراحی کنند.
 
بیش از ۲۵۰ CMS در دنیا وجود دارد که می‌توان آن‌ها را به دو دسته‌ی کلی تقسیم کرد؛ برخی از آن‌ها به طور تخصصی برای طراحی سایت‌های فروشگاهی و برخی از آن‌ها برای طراحی سایت‌های وبلاگی، طراحی شده‌اند. در ادامه به برخی از این موارد اشاره می‌کنیم.

CMSهای فروشگاهی:

سیستم های مدیریت محتوای بسیاری در دنیا وجود دارد که برای طراحی سایت های فروشگاهی مورد استفاده قرار می گیرتد. در زیر به سه تا از مهمترین های آن ها، اشاره کرده ایم.
مجنتو
پرستاشاپ
اپن کارت

CMSهای وبلاگی:

سیستم های مدیریت محتوای وبلاگی برای طراحی سایت هایی که محتوا محور هستند به کار می رود، مانند سایتی مثل کارسازشو. در ادامه چندتا از معروفترین سیستم های مدیریت محتوای وبلاگی را معرفی می کنیم. 
دروپال 
جوملا

WordPerss

وردپرس یکی از محبوبترین سیستم‌های مدیریت محتوای دنیا است. قالب‌ها و افزونه‌های مختلفی که برای وردپرس طراحی شده‌اند این امکان را فراهم آورده‌اند که این سیستم مدیریت محتوا هم برای طراحی سایت‌های فروشگاهی و هم برای طراحی سایت‌های وبلاگی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
برای اینکه بتوانیم صفحات سایت را به سرعت و به زیبایی طراحی کنیم، ابزارهای صفحه‌ساز مختلفی وجود دارد که در زیر به ۳ تا از معروفترین‌های آن‌ها اشاره خواهیم کرد:
المنتور
ویژوال کامپوزر
Page builder

ویژوال کامپوزر

ویژوال کامپوزر یک افزونه‌ی صفحه‌ساز است که افراد می‌توانند به راحتی با استفاده از آن صفحات سایت خود را طراحی کنند. این افزونه یکی از پر فروش ترین افزونه های صفحه ساز وردپرس است.  دوره آموزشی التیمیت اد ان، برای معرفی یکی از افزودنی‌های ویژوال کامپوزر، است. پس بهتر است با ویژوال کامپوز آشنا باشید. در صورتیکه با نحوه‌ی کار افزونه‌ی ویژوال کامپوزر آشنایی ندارید، می‌توانید دوره‌ی آموزش ویژوال کامپوزر را در سایت مشاهده کنید.

Ultimate Addons

بعد از نصب ویژوال کامپوزر، می‌توانید این افزونه را نصب کنید و از المان‌های پیشرفته برای طراحی سایت بهره‌ ببرید. در ادامه چندتا از دلایل استفاده از این افزونه را اشاره می‌کنیم.
المان‌های پیشرفته و زیبایی را به ویژوال کامپوزر اضافه می‌کند.
یکی از پر فروش‌ترین افزودنی های ویژوال کامپوز است.
فارسی‌سازی شده و به راحتی می‌توان از آن استفاده کرد.
با بسیاری از قالب‌های وردپرس سازگاری دارد.
به راحتی می‌توان آن را بروزرسانی کرد.
امیدواریم که دوره آموزشی التیمیت اد ان برای شما مفید واقع شود. در ویدئوی آموزشی بالا توضیحات کاملی راجع به این ابزار داده‌ایم. ویدئو را تماشا کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

مایل هستیم نظر شما را درباره این محتوا بخوانیم ، منتظر نظر شما هستیم!! :