همیشه بعد از  راه اندازی وبسایت های وردپرسی ، یکی از اولین چالش های مدیروبسایت برطرف کردن مشکلات عجیب و غیر معمول میباشد. گاهی این چالش ها زمان زیادی از وبمستر مورد نظرمیگیرد ، اما عده دیگری که تجربه و آگاهی های این مقاله را دارند تنها در چند دقیقه مشکل را تشخیص میدهند و نسبت به برطرف کردن مشکل مورد نظر اقدام میکنند.اگر شما نیز مایل هستید که قدم به قدم رفع مشکلات وردپرسی را بدانید در این مقاله با ما همراه باشید

رفع مشکلات وردپرس

رفع مشکلات سایت وردپرسی

در این مقاله قصد داریم یک راهنمایی قدم به قدم برای رفع مشکلات سایت وردپرسی شما ارائه دهیم تا در صورت بروز مشکل چه برای سایت وردپرسی خود و چه برای مشتریان یا هر شخص دیگری که دچار چنین مشکلی است بتوانید نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید.احتمالا در مورد خطا های ۴۰۴ و یا خطاهای ۵۰۰ یا شنیده اید یا قبلا به این موارد برخورد کرده اید.اما این مقاله ای که در حال حاضر مشغول خواندن آن هستید یکی از شایع ترین و متداول ترین مشکلاتی است که در وردپرس صورت میگیرد

راه هایی ساده برای رفع مشکل

ما در این مقاله نمیتوانیم تمام مشکلات احتمالی را ذکر کنیم و برای همه آن ها یک راه کار تکراری را توضیح دهیم بلکه یک راهکار را توضیح میدهیم که همیشه کارساز میباشد و نیازی به توضیح اضافه نیست. خوشبختانه در تمام این سال ها  وقتی به مشکلی بر میخوردم از همین راهکار استفاده میکردم و شروع به دیباگ کردن سایت وردپرسی مد نظر میکردم. نکته : قبل از انجام هر کاری لطفا از وب سایت خود یک بک آپ تهیه کنید تا در صورت بروز مشکل بتوانید سایتتان را به شکل اولیه برگردانید.اگر تهیه بک آپ را قبلا آموزش ندیده اید میتوانید بر روی آموزش بک آپ گیری وردپرس کلیک کنید

۱-پلاگین های سایت را یکی یکی غیرفعال کنید.

در اکثر مواقع دلیل اصلی به وجود آمدن مشکلات در وب سایت وردپرسی شما ، همین پلاگین ها و افزونه های وردپرسی است که شما برای اضافه کردن امکانات جدید به سایت خود اضافه میکنید.شما با یکی یکی غیر فعال کردن پلاگین های وردپرسی خود میتوانید مشکل را پیدا کنید و بعد از غیرفعال کردن هر پلاگین یک بار سایت را رفرش کنید.تا متوجه شوید دقیقا کدام پلاگین با سایت شما دچار مشکل شده است.

#سوال :

چرا باید یک پلاگین برای سایت ما مشکل ایجاد کند؟

ببنید دوستان خود پلاگین هدفش برطرف کردن یک مشکل شما و ایجاد امکانات جدید در سایت شماست اما گاهی اوقات این پلاگین با نسخه وردپرس شما هماهنگ نیست.یا در پاره مواقع با یک پلاگین دیگر دچار مشکل میشود.در نسخه های قدیمی تر افزونه ووکامرس و افزونه edd اگر هر دو این افزونه ها را باهم روی سایت خود نصب میکردید دچار یک سری اختلالات و مشکلاتی میشدیم.که در نسخه های بعدی خیلی از این مشکلات برطرف شده.

 

اولین کار غیرفعال کردن افزونه هاست

با غیرفعال کردن اقدام کنید اما غالبا غیر ممکن است و باید از طریق پنل هاست خود اقدام کنید. اولین کاری که انجام میدهید غیرفعال کردن افزونه هاست اگر به ادمین وردپرس دسترسی دارید که از قسمت افزونه های نصب شده میتوانید نسل منیجر خود شود > مسیر را ادامه دهید تا به پوشه wp-content برسید وارد شوید و میتوانید پلاگین ها را یکی یکی به یک پوشه عقب تر هدایت کنید که اگر تعداد افزونه ها زیاد باشد قطعا خسته کنندست و شاید هم در آخر مشکل از افزونه ها نباشد.

سریع ترین راه ممکن برای تشخیص این مشکل

سریع ترین کار ممکن برای اینکه متوجه شوید مشکل از افزونه هاست یا نه این است که بر روی پوشه plugin کلید کنید و تغییر نام را بزنید و برای مثال plugin2 تغییر نام دهید.و بعد به صفحه اصلی سایت بروید و رفرش کنید.اگر مشکل شما حل شد یکی اینکه مشکل از قسمت پلاگین هاست .پس باید یکی یکی پلاگین ها را یا به یک پوشه عقب تر هدایت کنید یا همان جا نام پوشه را عوض کنید تا متوجه شوید کدام پلاگین در کار سایت شما اختلال ایجاد کرده است .

 

قدم به قدم برای رفع مشکلات سایت وردپرسی

 

قابلیت توسعه وردپرس با دانش برنامه نویسی

وردپرس طوری برنامه نویسی شده که اگر کسی دانش برنامه نویسی داشته باشد بتواند آن را توسعه دهد و نسبت به کاری که میخواهد انجام دهد امکاناتی را به آن اضافه کند.بنابراین دو مورد را به هسته خود اضافه کرد یکی add-action(); بود که شما یک کار جدید را یا یک امکان جدید را برای وردپرس تعریف میکنید و وردپرس این را شناسایی میکند و به هسته مرکزی خود اضافه میکند و قسمت بعدی do_action(); است که ما به این امکان میگوییم بعد از اضافه شدن به وردپرس حالا اجرا شود این دو تابع اساس و پایه کار پلاگین های وردپرس هستند.و احتمالا الان متوجه شدید که در این میان امکان دارد با افزونه دیگری تداخل ایجاد کند.

 

۲-عوض کردن قالب وردپرس

در صورتی که در راه کار اول به جواب نرسیدید به سراغ قسمت دوم یعنی تغییر قالب میرویم.دوستان هر قالبی که برای وردپرس ایجاد شده بنا به یک سلیقه شخصی ایجاد و طراحی شده و قطعا هم نو برنامه نویسی و ساختار کد های آن ۱۰۰% نمیتوان گفت با وردپرس یکی است.بنابراین بروز مشکلات خیلی طبیعی است و اصلا جای نگرانی نیست بهترین کار ممکن این است که شما قالب سایت خود را به حالت پیش فرض تغییر دهید.در حالت پیش فرض وردپرس سه قالب در هسته خود نگهداری میکند که میتوانید به قسمت نمایش > و پوسته ها مراجعه کنید و نسبت به تغییر آن اقدام کنید.

رفع مشکلات در سایت

# سوال:

اگر دسترسی به قسمت ادمین نداشتم چه کار کنم؟ در ضمن اگر از طریق هاست هم نسب به حذف قالبم اقدام کنم وردپرس اروری به من میده که میگه قالب در دسترس نیست مثل شکل زیر اآن وقت چکار کنم؟سوال خیلی خوبیست.شما وقتی قالب را از هاست حذف کنید و یا تغییر نام دهید یا به یک پوشه عقب تر هدایت کنید هنوز وردپرس بر روی قالب قبلی تمرکز دارد و کماکان تلاش میکند به آن قالب دسترسی پیدا کنه.اما نمیتواند چون ما این مسئله را ایجاد کردیم

 

قدم به قدم برای رفع مشکلات سایت وردپرسی

 

اما الان به راحتی میتوانیم به قسمت ادمین سایت مراجعه کنیم و وارد پنل شویم و از آنجا نسبت به تغییر قالب اقدام کنیم.کاری که در حالت عادی و زمانی که دچار مشکل شویم شاید نتوانیم انجام دهیم.حالا قالب سایت را به حالت پیش فرض تغییردهید تا مشکلاتتان حل شود.اگر مشکلات حل شد احتمالا در فایل فانشن قالب یا فراخوانی فایلی دچار مشکل شده و اگر از قالب های پرمیوم استفاده کردید میتوانید به مترجم یا برنامه نویس قالب تیکت بزنید و او کار شما را درست میکند.

 

۳-تغییر آدرس پیوند های یکتا

اگه تا حالا مشکلتان حل نشده که احتمالا بالای ۹۰% مشکلات در همون دو مرحله قبل حل میشوند ما بازم راهکار داریم.حالا باید با تغییر پیوند های یکتای سایت این کار را تمام کنید.به قسمت تنظیمات وردپرس خود بروید و در قسمت پسوند های یکتا بر روی نام نوشته کلیک کنید و ذخیره تغییرات را کلیک کنید.

 

قدم به قدم برای رفع مشکلات سایت وردپرسی

 

نکته: تجربه ثابت کرده که بهتره بعد از نام نوشته و ذخیره کردن یک بار برروی پیش فرض کلیک کنید و ذخیره را انجام دهید و مجددا نام نوشته را انتخاب کنید تا این عملیات به خوبی انجام شود و دچار مشکل نشود.

 

۴-حذف فایل htaccess سایت وردپرسی

و آخرین راهکار که امیدوارم در سه مرحله قبل مشکلاتان حل شده باشد حذف کردن فایل htaccess است.این فایل را باید از داخل هاست حذف کنید چرا که به طور معمول به آن دسترسی ندارید . وارد هاست شوید و از پوشه public_html میتوانید به آن دسترسی داشته باشید. و بعد از حذف کردن مجددا وارد پنل مدیریت وردپرسی خود شوید و در بخش تنظیمات و پیوند های یکتا بر روی نوشته ها کلیک کنید و ذخیره را انجام دهید تا مجددا این فایل در هاست شما تولید و درست شود.

یکی از دغدغه های اصلی ما که باعث شد ایده کارسازشو را عملی کنیم ، فراهم کردن تمام نیازمندی های فنی و آموزشی برای مدیران وبسایت ها در یک سامانه واحد و هماهنگ بود . این کار باعث صرفه جویی در زمان و انرژی مدیران کسب و کارها برای دریافت حداکثر خدمات با اختصاص کمترین زمان ممکن شده است و همواره سعی ما بر این خواهد بود که این خدمات ،به صورت مستمر به روزرسانی و تکمیل گردد.

میخواهم عضو شوم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۳۴۰

ممکن است علاقه مند باشيد :

مایل هستیم نظر شما را درباره این محتوا بخوانیم ، منتظر نظر شما هستیم!! :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. وحید طهماسبی
    ۸:۲۵ ۱۳۹۷/۱۱/۲۸

    واقعا یکی از ساده ترین روش ها برای رفع مشکلات و یا حداقل فهمیدن اینکه مشکل سایت ما از کجاست همین چند روش ساده است