خیلی از تولید کنندگان به این فکر میکنند که با تولید محصول با کیفیت میتوانند در بازار جایگاه خوبی به دست آورند ، تولید محصول با کیفیت، جز بایدها برای فروش است اما تبلیغات موثر و تبلیغ نویسی درست برای محصول خیلی واجب تر است. امروزه شاهد آن هستیم با کیفیت ترین محصولات، بدترین جایگاه فروش را، و بدترین محصول بهترین جایگاه فروش را در اختیار دارند. 

تبلیغ نویسی

تاثیر تبلیغات بر فروش کالا

تا به حال در دنیای واقعی و مجازی تبلیغات زیادی دیده‌اید. برخی از آن‌ها شما را هیجان زده کردند و مشتاق خرید و برخی هم بی‌روح و بدون جذابیت. به‌ راستی استانداردهای حرفه‌ای تبلیغات و تبلیغ نویسی چگونه باعث تاثیرات شگفت‌انگیز در موفقیت کسب‌وکارها می‌شوند؟ تبلیغ یعنی ابلاغ پیام و تبلیغ نویسی به معنی بالابردن کیفیت و اثر آن پیام روی مخاطب برای انجام عمل موردنظر است. ابتدا از اهمیت تبلیغات شروع می‌کنیم.

علم تبلیغات، همان‌طور که از معنی آن پیداست، برای ابلاغ پیام یک‌ شخص یا یک‌ برند به‌ کار می‌رود و هرچه به علم و ابزار آن اضافه می‌شود، همه و همه برای بالا بردن کیفیت، گستره و اثرگذاری این پیام تلاش می‌کنند؛ بنابراین سلسله مقالات و آموزش‌هایی ناب و کاربردی از تجربیات کارشناسان کارسازشو و متخصصان ایران و سراسر جهان برای شما تدارک دیده‌ایم تا در کنار یادگیری راه‌اندازی کسب‌وکار، به‌طور همزمان با روش‌های استاندارد و حرفه‌ای تبلیغات در فضای واقعی و مجازی نیز آشنا شوید تا بتوانید برخلاف خیلی از استارتاپ‌هایی که ابتدای راه متوقف و ناامید شدند، رقبا را به‌ راحتی پشت‌ سر بگذارید.

تبلیغات به زبان ساده:

هرگاه صحبت از تبلیغات می‌شود یاد مثال زیبایی از استادم میفتم که می‌گفت: هر زمان خواستی برای کسب‌وکار یا محصولی یک تبلیغ بنویسی، این‌طور تصور کن که این کسب‌وکار در انتهای یک کوچه باریک و بن‌بست قرار دارد و تردد خاصی در آن کوچه نمی‌شود. حالا ببین چه ایده‌هایی به ذهنت می‌رسد تا کاری کنی همه بدانند چنین مغازه‌ای وجود دارد و بیایند و از آن خرید کنند. این ساده‌ترین مثال برای بیان اهمیت تبلیغات بود.

اگر قبلاً یک دست‌فروش برای اعلام حراجی در بازار جار می‌زد، اگر برای ابراز وجود کسب‌وکارها روزانه هزاران کاغذ تبلیغاتی روانه خانه‌ها و خیابان‌ها می‌شد و اگر بهترین راه کسب اعتبار، آگهی تلویزیونی بود، با ورود فناوری اطلاعات و تبلیغات اینترنتی و همچنین گسترش شبکه‌های اجتماعی، شتاب انتقال و حتی کیفیت اثرگذاری پیام‌های تبلیغاتی بسیار بیشتر شده است به‌طوری که در چندروز هم یک برند از فرش به عرش می‌رسد و البته بالعکس!

کافیست در این هیاهوی بازار و ظهور هزاران کسب‌وکار جدید و همچنین کشانده شدن خرید و فروش به فضای اینترنت، محصول یا خدمتی جدید با مزیت‌های جذاب تولید شود و در ادامه با تبلیغ نویسی حرفه‌ای، خوب به مخاطبان معرفی شود، آن‌وقت است که یک شبه رفتن ره صدساله برای آن برند، از افسانه به حقیقت تبدیل می‌شود و این هنر تبلیغات است.

 

تبلیغات
نگاهی به وضعیت تبلیغات و تبلیغ نویسی در فضای واقعی و مجازی ایران!

اگر یک‌روز سری به یکی از آژانس‌های تبلیغاتی بزنیم و به مشتریانی که سفارش کار می‌دهند دقت کنیم، با کمال تعجب می‌بینیم که اکثر آنها فقط دغدغه انتخاب ابزار تبلیغاتی‌شان را دارند و برنامهٔ خاص و تعیین شده‌ای برای محتوایی که قرار است از طریق آن ابزار به مخاطبان هدف نشان داده شود، ندارند. شاید بیراهه نباشد اگر بگوییم خود آژانس‌های تبلیغاتی هم نه نیروی متخصص تبلیغ نویسی را در نظر گرفته‌اند و نه برای آنها اهمیتی دارد تبلیغاتی که طراحی و چاپ می‌کنند چقدر در افزایش بهره‌وری آن کسب‌وکار تأثیر دارد.

 

۹۰درصد تبلیغات بدون اثر بخشی

به جرات می‌توان گفت در فضای واقعی بیش از ۹۰ درصد برنامه‌های تبلیغاتی که در سطح بازار انجام می‌شود فاقد استانداردهای تبلیغ نویسی مدرن و خلاقانه بوده و چه از لحاظ جذابیت دیداری، چه محتوایی، گاهی از متوسط هم پایین‌ترند. در واقع دلیل این نقص‌ها و کمبودها این است که هنوز علم تبلیغ نویسی به صورت فراگیر و تخصصی در بین کسب‌وکارها و آژانس‌های تبلیغاتی گسترش پیدا نکرده و اکثر آن‌ها هنوز به سبک قدیم و با همان جملات تکراری و خسته کننده (مانند مژده، تخفیف ویژه و …) و طرح‌هایی که از نظر جذابیت دیداری و روانشناسی رنگ‌ها نیز ضعیف هستند برنامه‌های تبلیغاتی‌شان را اجرا می‌کنند که قطعاً بعضی از آنها را در خیابان‌ها و زیر پاهایتان له کرده یا با بی‌تفاوتی از کنار آنها گذشته‌اید.

 

فضای اینترنت ، فضای تفاوت تبلیغاتی است

در فضای اینترنت اما تفاوت بسیار چشم‌گیر است و بیشتر کسب‌وکارها سعی بر این دارند تا هم از لحاظ تجربه کاربری و هم قدرت اثرگذاری محتوا، از افراد متخصص کمک گرفته و سایت‌های خودشان را با استانداردهای جهانی تبلیغات وب هماهنگ می‌کنند. دلیل این است که کاربران فضای اینترنت بسیار باهوش و در عین حال کم‌حوصله شده‌اند و در نتیجه اولویت مدیران کسب‌وکارها، انتقال پیام با بالاترین تأثیر در کوتاهترین زمان ممکن شده است چون خیلی خوب می‌دانند کاربری که یک‌بار از محیطی در وب خوشش نیامد، احتمال اینکه به همان محیط برگردد ضعیف خواهد بود.

کاربران اینترنت بسیار باهوش و در عین حال بسیار کم حوصله شده اند ، تبلیغات شما باید حرفه ای و هدفمند باشد

تبلیغات با چاشنی نوآوری!

در فضای کسب‌وکار تا وقتی حرف جدیدی برای گفتن نداشته باشید، موفقیت چشمگیری هم در انتظار شما نخواهد بود. برای برنده‌شدن در میدان رقابت، همیشه نوآوری حرف اول را میزند. به‌طور مثال با اینکه چندین سال بود گوشی‌های لمسی وارد بازار شده بود اما اسقبال چندانی از آنها نمی‌شد (مانند گوشی سونی اریکسون P990) تا اینکه شرکت گوگل با ایجاد مزیت‌های جدید مثل سیستم‌عامل منعطف و نرم‌افزارهای کاربردی فراوان با امکانات منحصربه‌فرد، نیازهای جدیدی برای انسان‌ها تعریف و تحمیل کرد و در نتیجه تحول بزرگی در صنعت گوشی‌های لمسی ایجاد کرد. این محصولات که گوشی‌های هوشمند لقب گرفتند، در دنیای امروز از سایه هم به انسان‌ها نزدیک‌تر شده‌اند.

البته نوآوری همیشه به این معنی نیست که محصول یا خدمت جدیدی خلق شود، بلکه گاهی با اجرای تغییرات کوچکی در نحوه ارائه خدمات به مشتریان و خلق ارزش برای آنان هم می‌توان مشتریان احتمالی را به مشتریانی قطعی و وفادار تبدیل کرد.

جذب مشتریان

تبلیغات در معرفی محصول!

ایده‌های تولیدی که به ذهن انسان‌های خلاق می‌رسد معمولاً از سه حالت خارج نیست. یا یک محصول جدید طراحی می‌کنند، یا محصول فعلی بازار را بهینه‌سازی کرده و به مزیت‌های آن اضافه می‌کنند و یا یک محصول مکمل برای محصولی دیگر را درنظر می‌گیرند. هنگامی که محصول یا خدمت جدیدی برای عرضه آماده می‌شود، اولین مأموریت، شناساندن آن به بازار مصرف کننده‌های هدف خواهد بود که با تعیین سیاست‌ها و ابزارهای تبلیغاتی لازم و متناسب و انتقال این پیام‌ها توسط تبلیغ نویسی حرفه‌ای، این‌کار میسر خواهد شد.

ایده های فعلی بازار در سه حال اساسی میباشند : محصول جدید ، بهینه کردن محصول قبل ، محصول مکمل

کسب‌وکارها برای ورود به کارزار رقابت، پس از اینکه هویت و ساختار برند خود را طراحی کردند، باید آن را به دیگران معرفی کنند به‌طوری که تک‌تک فعالیت‌های آن‌ها نشان‌دهنده ارزش‌های برندشان باشد و فقط به عنوان یک علامت تجاری به آن نگاه نکنند. علاوه بر این، کسب‌وکارهای بزرگ و مشهور نیز همواره به تبلیغات و تبلیغ نویسی نگاه ویژه‌ای دارند و حفظ برند خود را در گرو ادامه‌دار بودن تبلیغات خود از طریق ایجاد نوآوری در محصولاتشان می‌بینند. به عنوان نمونه شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده که شرکت‌های بزرگ و مشهور که اکثر مصرف‌کنندگان آنها را می‌شناسند و محصولاتشان را می‌خرند، چرا باز هم میلیاردها تومان هزینه آگهی‌های تلویزیونی و بنرهای غول پیکر در سطح شهرها می‌کنند؟

 

شرکت های بزرگ برای معرفی خود تبلیغ نمیکنند

واضح است که شرکت‌های بزرگ صرفاً برای شناساندن برند خود تبلیغ نمی‌کنند. آن‌ها با طراحی محصولات جدید و ایجاد سیاست‌های تشویقی مانند امتیازات، جوایز و … به دنبال حفظ و افزایش سهم خود از بازار هستند و از طرفی با سخت‌تر شدن رقابت و ورود رقبای قوی مجبورند برای یاداوری و حفظ برند در ذهن مردم، به تبلیغات متوسل شوند و حاضرند در این راه هرگونه هزینه‌ای را متقبل شوند. یکی از بهترین نمونه‌ها برای این موضوع، شرکت ارتباطات ایرانسل است. با وجود اینکه تقریباً همه ایرانی‌ها آن را می‌شناسند و بیشترشان استفاده هم می‌کنند، اما شاهد هستیم که تبلیغات کوچک و بزرگ این شرکت، تلویزیون، رادیو، روزنامه‌ها، سایت‌ها و حتی بیلبوردهای شهر را پر کرده است. همین مثال کافیست تا بدانیم تبلیغات چه میزان در معرفی و ماندگاری برندها مؤثر است، حتی اگر رقیب شما فقط همراه اول باشد!

 

تبلیغات

 

نتیجه گیری رابطه تبلیغات و فروش

همانطور که گفته شد، تبلیغات در فرآیند ایجاد، رشد و توسعه کسب‌وکار نقشی بسیار حیاتی دارد و اگر بتوان اصول آن را به‌درستی پیاده‌سازی کرد، واقعاً انقلابی در بازار آن کسب‌وکار ایجاد می‌کند. علاوه بر این تا هنگامی که رقبای صنفی شما در حال فعالیت به شکل سنتی و نادیده گرفتن اهمیت تبلیغات و تبلیغ نویسی هستند، بهترین فرصت برای جهش رو به‌ جلو و کسب سهم از بازار برای شما به دست می‌آید که باید بیشترین بهره را از آن ببرید. در این راه ما گام‌به‌گام همراه شماییم تا به نتایج خیره‌کننده برسید. این تعهد ما به شماست.

به دنیای هیجان‌انگیز تبلیغات و تبلیغ نویسی مدرن و خلاقانه خوش آمدید…
دوره های آموزشی

همیشه علاقمند بودم که در یک وب سایت به صورت کامل هر آنچه برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی نیاز هست ، راه اندازی کنم تا اگر شخصی به حوزه کسب درآمد از اینترنت و راه اندازی کسب وکار اینترنتی علاقه مند بود ، بتواند به راحتی تمام نیاز های خود را در یک سایت پیدا کند. امروز تمام تلاش من و تیم کارسازشو بر این اصل استوار هست

میخواهم عضو شوم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۳۸

ممکن است علاقه مند باشيد :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *