اصول گرافیک وب را از نظر اهمیت می‌توان هم تراز با کدنویسی سایت دانست. چرا اگر سایتی قوی از نظر برنامه نویسی داشته باشید اما گرافیک مناسبی برای آن در نظر نگرفته باشید نمی‌توانید جزئ برترین وب سایت‌ها قرار گیرید. پس به منظور دانستن این اصول با ما در این مقاله همراه باشید.

اصول گرافیک وب

اصول گرافیک وب

اصول گرافیک وب چیست؟ چه نکاتی را باید در طراحی قالب سایت رعایت کرد؟ تصور کنید قرار است یک مهمانی برگزار کنید که حداقل بیست نفر در آن حضور دارند. شما برای این مهمانی غذاها و دسرهای مختلفی فراهم کرده‌اید‌، اما آخر سر همه ی این غذا ها را با قابلمه و ظرفی که در آن پخته و آماده شده‌اند، سر سفره می‌آورید آیا کسی مایل خواهد بود که از این غذاها مصرف کند؟ شاید چند نفری هم شروع به تناول کنند اما همان ها هم پس از چند لقمه دست از غذا خوردن می‌کشند چرا که راحت نیستند. اما اگر همین غذاها را در ظروف زیبا و با دیزاینی جذاب سر سفره بیاورید، ممکن است حتی یک ذره هم از غذاها باقی نماند.

طراحی‌ گرافیک وب هم برای سایت شما حکم ظروف زیبا و دیزاین غذا را دارد. اگر سایت شما از ظاهر جذاب و گیرایی برخوردار نباشد، بدون شک تعداد کاربرانی که به آن مراجعه می‌کنند و در صفحات آن جستجو می‌کنند بسیار کم خواهد بود. شاید بخاطر محتوای سایت تعداد زیادی مراجعه کننده داشته باشید اما این که، این مراجعه کنندگان چقدر در سایت شما می‌مانند و صفحات دیگر وب سایت تان را مطالعه می‌کنند بستگی به ظاهر وب سایت شما دارد. پس باید سعی کنید که ظاهر وب سایت تان را هم مانند محتوای آن گیرا و جذاب کنید.

اصول گرافیک وب از جمله مواردی است که از همان ابتدا که اقدام به راه اندازی سایت خود می‌کنید باید به آن توجه داشته باشید. در ادامه به تعریف دقیق تری از طراحی گرافیک وب خواهیم پرداخت و اصول آن را بررسی می‌کنیم.

طراحی و اصول گرافیک وب چیست؟

طراحی گرافیک وب در واقع به مجموعه فعالیت‌های که در زمینه طراحی قالب، چیدمان صفحات سایت، ساختار و پیکربندی یا همان لایوت (layot) صورت می‌گیرد گفته می‌شود. اینکه منو سایت کجا قرار بگیرد، یا متن آن با چه فونتی باشد و چه رنگی، یا سایر بخش های سایت کجای صفحه باشند مربوط به حوزه طراحی گرافیک وب است.
در مقالات قبل در وب سایت کارسازشو به اصول محتوا نویسی و سئو سایت و… پرداختیم. و از اهمیت آنها گفتیم. حالا وقت آن رسیده است که این غذای خوب را در یک ظرف خوب ارائه دهیم. به عبارتی درست است که باید محتوای سایت خوب باشد اما یک سایت با کدنویسی و برنامه نویسی خوب وقتی کامل می‌شود که اصول گرافیک وب را هم رعایت کرده باشد. در ادامه مهمترین موارد موثر در اصول گرافیک وب را شرح می‌دهیم.

تصاویر و اصول گرافیک وب

در بحث محتوانویسی گفته می‌شود که بهتر است از تصاویر مناسب در محتوای خود استفاده کنید. نکته‌ای که هنگام استفاده از تصاویر در وب سایت باید به آن توجه داشته باشید این است که علاوه بر همخوانی تصاویر با وب سایت و موضوع شما، باید به حجم آنها هم توجه داشته باشید. هر چقدر حجم تصاویر بیشتر باشد سرعت لود آن کمتر و در نتیجه جذب مخاطب پایین تری خواهد داشت، چرا که کاربران به طور متوسط برای لود شدن یک سایت فقط ۲۰ ثانیه صبر می‌کنند. بنابراین انتخاب با شماست!

استفاده از تصاویر متحرک و چشمک زن ممنوع! استفاده ی بیش از حد از این موارد موجب عدم تمرکز کاربر بر محتوای سایت شما می‌شود.

اهمیت فونت در اصول گرافیک وب

مرورگرها قادر به خواندن تعداد محدودی فونت هستند، با این وجود هر سایت می‌تواند هر فونتی که میخواهد را انتخاب کند اما اگر فونتی را انتخاب کنید که برای مرورگر تعریف نشده باشد باید آن فونت را به همراه فایل‌های سایت آپلود کنید. آپلود فونت به همراه فایل های سایت موجب کند شدن سرعت لود سایت می‌شود، بنابراین بهتر است که سعی کنید از همان فونت‌هایی استفاده کنید که برای مرورگر تعریف شده اند. نکته مهم دیگر در اربتاط با فونت، سایز آن است. در اصول گرافیک وب حداقل سایز خوانا برای کاربر ۱۲PX است، پایین تر از این حد برای کاربر خوانا نیست.

فونت انتخابی شما باید متناسب با محتوای سایت تان باشد. به طور مثال فونت فانتزی مناسب یک سایت رسمی یا اداری نیست!

اعمال سلیقه کاربران در اصول گرافیک وب

منظور از سلیقه کاربران در اصول گرافیک وب این است که توجه داشته باشید اکثریت کاربرانِ مخاطب شما چه گروهی یا چه جنسیتی هستند. به طور مثال اگر شما یک سایت فروش کفش پسرانه دارید باید بدانید که در این دوره از زمان سلیقه این گروه چه چیزی را طلب می‌کند که شما در طراحی وب سایت خود بگنجانید.

اصول گرافیک وب

تفاوت اصول گرافیک وب و گرافیک چاپی

واضح ترین تفاوتی که باید به آن اشاره کنیم ترکیب رنگ‌ها است که در گرافیک وب بسیار متفاوت از چاپ است. به این صورت که در چاپ ممکن است ترکیب بسیاری از رنگ‌ها مناسب و زیبا باشد و در واقع برای مخاطب چشم‌نواز، در حالی که اگر همان ترکیب را در وب استفاده کنیم ممکن است زننده و نامناسب باشد.

علاوه بر ترکیب راحت رنگ‌ها در چاپ، امکان استفاده از رنگ‌های متعدد و متنوع نیز وجود دارد، در حالی که در گرافیک وب بهتر است بیشتر از دو یا سه رنگ غالب استفاده نشود. همچنین رنگ‌های انتخابی باید در همه‌ی صفحات وب یکسان باشند. در حالی که در چاپ ضرورتی بر یکسان بودن رنگ‌ها در تمام صفحات چاپی (مانند:بروشور) نیست.

اصول گرافیک وب

اینتراکتیو

اینتراکتیو (Interactive) یا تعاملی بودن یکی از مهمترین ویژگی‌های گرافیک وب است که آن را از نسخه چاپیِ گرافیک متفاوت می‌کند. منظور از تعاملی بودن ارتباط دو طرفه‌ی کاربر با المان‌های گرافیک در وب است. به این صورت که با بردن موس روی عبارتی رنگ آن تغییر می‌یابد و یا با کلیک کردن در نقطه‌ای شکل یا رنگ آن مورد تغییر می‌کند. دقیقا مشابه این موارد را می‌توانید در تصاویر این مقاله مشاهده نمایید.

موشن گرافیک ها

موشن گرافیک‌ها همان تصاویر متحرکی است که در طراحی وب سایت‌ها از آن استفاده می‌شود. تصاویر متحرک که در واقع جزء همان اینتراکتیو بودن گرافیک وب است، یکی دیگر از وجه تمایزهای گرافیک وب از چاپ است.

حرف آخر

از جمله عوامل موثر بر موفقیت یک سایت رعایت اصول گرافیک وب در طراحی آن است. بنابراین اگر به قدر کافی در زمینه‌ی سئو و برنامه نویسی آن دقت به خرج داده‌اید برای اینکه این تلاش شما به درستی به ثمر بنشیند باید و باید به وجه ظاهری سایت نیز توجه کنید. چه بسا وب سایت‌هایی بوده‌اند که محتوای عالی و اصولی داشته‌اند اما با رعایت نکردن این موارد نتوانسته‌اند به موفقیت مطلوب خود برسند. ما را در کارسازشو دنبال کنید تا بروزترین مقالات را در زمینه‌ی بهبود سایت دریافت کنید.

سوالات متداول و پر تکرار درباره این مقاله:

۱.تصاویری که در سایت استفاده می‌شوند باید چه ویژگی‌های داشته باشند؟

تصاویر مورد استفاده در وب سایت، علاوه بر مرتبط بودن باید کم حجم باشند، و از به کاربردن تصاویر متحرک و چشمک زن خودداری نمایید.

۲.حداقل سایز فونت استاندارد در اصول گرافیک وب چند است؟

در اصول گرافیک وب حداقل سایز خوانا برای کاربر ۱۲PX است، پایین تر از این حد برای کاربر خوانا نیست.

۳.منظور از اینتراکتیو بودن در اصول گرافیک وب چیست؟

منظور از تعاملی بودن ارتباط دو طرفه‌ی کاربر با المان‌های گرافیک در وب است. به این صورت که با بردن موس روی عبارتی رنگ آن تغییر می‌یابد و یا با کلیک کردن در نقطه‌ای شکل یا رنگ آن مورد تغییر می‌کند.

 

Principles of Web Graphics

زهرا سپنج پور هستم کارشناس ارشد اقتصاد، علاقه‌مند به فعالیت در حوزه محتوا نویسی به صورت تخصصی در زمینه‌ی بازاریابی آنلاین و تبلیغات، که سعی میکنم بروزترین مطالب در این زمینه را که نیاز ضروری رونق هرکسب و کاری هست را در اختیار شما عزیزان قرار دهم و در این راستا با دوستان خوبم در تیم کارسازشو همراه شده‌ام.

میخواهم عضو شوم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۳۴۰

ممکن است علاقه مند باشيد :

مایل هستیم نظر شما را درباره این محتوا بخوانیم ، منتظر نظر شما هستیم!! :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *