بازاریابی اجازه‌ای یکی از تکنیک‌های بازاریابی است که در زبان فارسی به آن بازاریابی اذنی هم گفته می‌شود. این مفهوم که توسط ست گودین در سال ۱۹۹۹ برای اولین بار ابداع شد، درواقع نوعی از بازاریابی است که درست نقطه‌ی مقابل بازاریابی وقفه‌ای محسوب می‌شود. مخاطبان و مشتریان رفته رفته باهوش‌تر شده و دربرخورد با مسائل مختلف تامل و تحلیل بیشتری را به خرج می‌دهند از این رو لازم است که روش‌های بازاریابی درخور این رفتار، به کار گرفته شود و به همین دلیل است که روش‌ بازاریابی اجازه‌ای یا Permission Marketing به وجود آمده‌است.

بازاریابی اجازه‌ای چیست و چه کاربردی دارد؟

بازاریابی اجازه‌ای Permission Marketing

بازاریابی، استراتژی و روشی برای برقراری ارتباط و معرفی محصولات و خدمات به مشتریان و مخاطبان است. با بازاریابی شما قادر خواهید بود که اطلاعات کافی از محصول خود را در اختیار مشتری قرار دهید. آگاهی از ویژگی‌ها و مزایای محصولات موجب تشویق و ترغیب مشتری به خرید آن می‌شود. اما مسئله‌ی اصلی و مهمی که در ارتباط با بازاریابی وجود دارد این است که به‌گونه‌ای صورت بگیرد که بیشترین اثرگذاری و کمترین هزینه را داشته باشد.

بازاریابی اجازه‌ای جزو این دسته‌ از روش‌های بازاریابی است که می‌تواند بیشترین بهره‌وری را با کمترین هزینه به همراه داشته باشد.

تبلیغات و بازاریابی به حدی فراگیر شده که اغلب از حوصله‌ی مخاطب خارج شده و موجب بی توجهی وی به آن می‌شود. اگر به تبلیغات تلوزیونی و … توجه کنید متوجه این موضوع خواهید شد. بخصوص اینکه اغلب تبلیغات و بازاریابی‌ها به صورت اجباری و بدون توجه به اینکه مخاطب می‌خواهد آن را ببیند و بشنود یا خیر، پخش می‌شوند، و در واقع نوعی تجاوز به حق و حقوق مخاطب است، و این موضوع خود موجب نتیجه‌ی معکوس می‌گردد.

این درحالی است که در بازاریابی اجازه‌ای خبری از این تبلیغات گاه و بی‌گاه بدون اجازه نیست و اگر قرار است عملی در جهت بازاریابی صورت بگیرد با اطلاع و خواست مخاطب است. بازاریابی اجازه‌ای درست نقطه‌ی مقابل بازاریابی وقفه‌ای و یا به تعبیر ست‌گودین بازاریابی مزاحمت‌آمیز است؛ از این رو برای درک بهتر این نوع بازاریابی و استفاده‌ی صحیح از آن، باید دید درستی از بازاریابی وقفه‌ای داشته باشید. در ادامه تعریفی از بازاریابی وقفه‌ای و ویژگی‌های آن آمده است.

بازاریابی اجازه‌ای درست نقطه‌ی مقابل بازاریابی وقفه‌ای و یا به تعبیر ست‌گودین بازاریابی مزاحمت‌آمیز است

بازاریابی وقفه‌ای چیست؟

یکی از روش‌های بازاریابی که از گذشته تاکنون رواج داشته و به عبارتی از اولین روش‌های بازاریابی به شمار می‌آید بازاریابی وقفه‌ای است، که همانطور که از نام آن پیدا است منظور این است که با ایجاد وقفه‌ای به معرفی محصول و یا خدمات شرکتی خاص پرداخته می‌شود؛ مواردی شبیه به تبلیغات میان برنامه‌ای تلوزیون و سایر رسانه‌ها، و یا تبلیغات ابتدای ویدیوهای آپارات و … .در این روش طی قراردادی مابین صاحبان کسب و کار و رسانه‌ها، قرار بر این می‌شود که در ازای مبلغی معین، رسانه وقفه‌ای در برنامه‌ی خود ایجاد کرده و به معرفی و تبلیغ محصولات و یا خدمات آن شرکت می‌پردازد.

اغلب این بازاریابی‌ها درست نقطه‌ی حساس فیلم یا هر برنامه‌ی دیگری پخش می‌شوند، و صاحبان کسب و کار با خود فکر می‌کنند این بهترین روش برای معرفی است، درحالی که اغلب مردم و حتی خود شما در این مواقع ممکن است هیچ توجهی به تبلیغات نکنید و یا حتی شاکی باشید به طوری که صدای تلوزیون خود را برای دقایقی قطع می‌کنید و یا اقدام به تعویض کانال می‌نمایید. بنابراین این روش یعنی روش وقفه‌ای علاوه‌بر اینکه تاثیر چندانی در فروش ندارد بلکه ممکن است موجب تنفر مخاطب از برند شما شود. اکنون که دانستید منظور از بازاریابی وقفه‌ای چیست بهتر است بدانید بازاریابی اجازه‌ای چیست و مزایای استفاده از آن کدامند.

بازاریابی اجازه‌ای چیست؟

در این مدل، بازاریابی با اجازه‌ی مشتری صورت می‌گیرد و درواقع به درخواست خود او است که هر کسب و کاری به معرفی محصولاتش می‌پردازد. در بازاریابی اجازه‌ای رضایت مخاطب و مشتری، ملاک عمل است و درصورتی بازاریابی صورت می‌گیرد که مشتری بخواهد، چرا که امروزه نمی‌توانید مخاطب را مجبور کنید که تبلیغات شما را ببیند و یا گوش کند. ذکاوت و قدرت تحلیل مخاطبان همسو با پیشرفت روش‌های بازاریابی افزایش یافته، بنابراین نمی‌شود با تبلیغات تحمیلی وی را وادار به توجه و خرید نمود.

این روش بازاریابی از دو بخش صریح و ضمنی تشکیل می‌شود. منظور از بازاریابی اجازه‌ای صریح روشی است که در آن شما به طریقی از مخاطب خود اجازه می‌گیرید که محصولات خود را به وی معرفی کنید به طور مثال می‌گویید: “اگر در استفاده از گوشی همراه خود دچار مشکل شده‌اید می‌توانید از ما مشاوره‌ی رایگان بگیرید” و در ادامه ایمیل آنها را درخواست کنید تا بتوانید راحت‌تر در ارتباط باشید و خدمات و یا محصولات بعدی خود را به آنها معرفی نمایید. ما در بازاریابی اجازه‌ای ضمنی به صورتی که غیر آشکار از وی کسب اجازه می‌نماید و یا اینکه ایمیل و راه ارتباطی او را درخواست می‌کنید تا در دفعات بعدی به معرفی محصولات خود بپردازید.

مزایای بازاریابی اجازه‌ای

در بازاریابی وقفه‌ای شما مجبورید که با صرف هزینه‌ی سنگینی، محصول خود را برای طیف گسترده‌ای از افراد، معرفی نمایید که ممکن است فقط ۲۰ درصد از آنها به محصول شما نیاز داشته باشند. به طور مثال تصور کنید شما یک شرکت تولید و پخش شیرخشک دارید و تصمیم می‌گیرید که محصول خود را از طریق بازاریابی وقفه‌ای و به وسیله‌ی تلوزیون به مردم معرفی کنید، آیا همه‌ی مردم به شیرخشک شما نیاز دارند؟ خیر، درواقع فقط خانواده‌هایی که فرزندان شیرخواره دارند ممکن است متقاضی محصول شما باشند بنابراین صرف هزینه‌ی زیاد برای تبلیغ شیرخشک در تلوزیون که طیف گسترده‌ای از مخاطبان را دارد کاری غلط است. این درحالی است که در بازاریابی اجازه‌ای شما به صورت متمرکز به معرفی محصول خود برای افرادی که احتمال دارد خرید نمایند، می‌پردازید. در ادامه با مزایای این روش نوین بازاریابی بیشتر آشنا می‌شوید.

این درحالی است که در بازاریابی اجازه‌ای شما به صورت متمرکز به معرفی محصول خود برای افرادی که احتمال دارد خرید نمایند، می‌پردازید

افزایش نرخ تعامل و نرخ تبدیل

تعامل صحیح با کاربر و افزایش ارتباط با وی به مرور زمان موجب تبدیل وی به مشتری و در نتیجه خرید می‌شود. بارزترین ویژگی و مزیت بازاریابی اجازه‌ای همین است که به افزایش تعامل با کاربر کمک می‌کند، به خصوص اینکه این ارتباط با رضایت خود کاربر صورت گرفته و در نهایت باعث تشویق وی به خرید می‌شود. تصور کنید که کاربر در یک بازاریابی اجازه‌ای ایمیل خود را در اختیار شما قرار داده‌است و از این پس شما اخبار و محصولات جدید و بروز خود را برای او ارسال می‌کنید، و چون با اختیار و میل خودش این کار صورت می‌گیرد، احتمال ری اکشن و در واقع دنبال کردن مطالب توسط وی بیشتر می‌شود و به همین ترتیب احتمال خرید هم افزایش می‌یابد.

صرفه‌جویی در هزینه‌های بازاریابی

همانطور که در بخش‌های قبل ذکر شد هزینه‌ای که برای بازاریابی وقفه‌ای صرف می‌شود بسیار زیاد است زیرا طیف گسترده‌ای از مخاطبان و کاربران را در برمی‌گیرد، در حالی که در بازاریابی اجازه‌ای اینگونه نیست، چرا که اولا بازاریابی فقط بر روی کسانی صورت می‌گیرد که تمایل به خرید کالای شما را دارند و یا اینکه به آن احتیاج دارند، دوما اینکه از ابزارهای کم هزینه‌تر و یا حتی رایگان مانند ایمیل و شبکه‌های اجتماعی به این منظور استفاده می‌شود. بنابراین در مقایسه با سایر روش‌های بازاریابی روشی کم هزینه است.

افزایش اعتبار

از آنجا که در بازاریابی اجازه‌ای ارسال مطالب و اطلاعات با رضایت قلبی کاربر است، این کار شما حکم مزاحمت برای وی را نخواهد داشت، که این سبب ایجاد حس خوب نسبت به برند شما شده و در نهایت افزایش اعتبار را در پی خواهد داشت.

ایجاد ارتباط بلند مدت و مشتری دائمی

بسیاری از کسب وکارها بدون توجه به این موضوع که باید مشتری خود را دائمی کنند، مشغول به فعالیت هستند و در طی بازاریابی خود به این نکته توجه نمی‌کنند، در حالی که تبدیل شدن مشتری به یک مشتری دائمی بسیار سودمندتر و کم هزینه‌تر از پیدا کردن یک مشتری جدید است. در بازاریابی اجازه‌ای با ایجاد یک محتوای ارزشمند می‌توانید مشتری خود را دائمی کنید.

ابزارهای بازاریابی اجازه‌ای

با گذر زمان و تغییر و تحولات صورت گرفته در بازارها و روش‌های بازاریابی افراد در زمینه‌ی دریافت تبلیغات و یا اطلاعات مربوط به محصول مثل گذشته صبور نیستند که دقایق طولانی را صرف آن کنند که ببینند قرار است به آنها چه بگویید، بنابراین باید بکوشید که به صورت خلاصه و مفید و به روشی صحیح اطلاعات لازم را به وی انتقال بدهید. در همین راستا بازاریابی اجازه‌ای روشی صحیح است چرا که کاربر با میل خود به شما اجازه می‌دهد هرچند کوتاه اما اطلاعات جدید را به وی انتقال بدهید. در ادامه روش‌ها و ابزارهایی که از طریق آنها می‌توانید بازاریابی اجازه‌ای را اجرا کنید آمده‌است:

۱-ایمیل مارکتینگ

یکی از روش‌های رایج و کم هزینه برای این مدل بازاریابی ایمیل مارکتینگ است، روش کار ایمیل مارکتینگ به این صورت است که زمانی که فرد در وب سایت شما عضو می‌شود، در روند ثبت نام ایمیل خود را وارد می‌کند و به شما اجازه می‌دهد که اطلاعیه‌ها و اخبار جدید خود را برای او ایمیل کنید. در نتیجه شما محصولات جدید خود را به وی که یک مشتری وفادار است، از این طریق معرفی می‌کنید.

۲-شبکه‌های اجتماعی

اینستاگرام، تلگرام، لینکدین و … از جمله شبکه‌های اجتماعی هستند که به راحتی می‌توانید در آنها یک صفحه‌ی کاری و مخصوص کسب و کار خود داشته باشید و تقریبا کاملا رایگان محتواهای مربوط به حوزه‌ی کاری‌تان را در آنجا قرار دهید و در نتیجه کاربرانی که به کسب و کار شما علاقه داشته باشند، صفحه‌ی شما را دنبال می‌کنند و یا در کانال تلگرامی‌تان عضو می‌شوند. اما باید توجه داشته باشید که صرفا به تبلیغات نپردازید بلکه محتواهای جذاب برای مخاطبان آماده و منتشر کنید.

۳-پیامک (SMS)

بازاریابی از طریق پیام کوتاه روشی است که چند سال اخیر بسیار مرسوم شده، و بسیاری از فروشگاه‌ها از مشتریان خود می‌خواهند که شماره تلفن خود را در فرمی که به آنها ارائه می‌شود وارد نمایند و یا به روش‌های دیگر (باشگاه مشتریان) شماره تلفن آنها را دریافت می‌نمایند و از این طریق اطلاعیه‌های مربوط به تخفیفات و یا فروش ویژه‌ی فروشگاه را به اطلاع آنها می‌رسانند. شما نیز در هر کسب وکاری که هستید می‌توانید از این طریق فروش ویژه‌ای را برای خود ایجاد کنید، اما در ارتباط با استفاده‌ی از این روش باید دقت داشته باشید که در ارسال پیامک، به ویژه تبلیغات زیاده روی نکنید.

۴-پلتفرم یوتیوب

گاهی کاربران ترجیح می‌دهند به جای مطالعه‌ی یک متن به تماشای ویدیوی مربوط به موضوع مدنظرشان بپردازند. بنابراین بهتر است ویدیوهای مرتبط با کسب و کار خود را ایجاد کنید و در یوتیوب که بیش از ۲میلیارد کاربر از سراسر جهان دارد منتشر نمایید. یوتیوب بزرگترین پلتفرم اشتراک ویدیو در جهان است، که وقتی شما در آن کانالی ایجاد می‌کنید کاربران با میل و علاقه‌ی خود شما را دنبال می‌کنند و از این پس هر تغییری که در کانال ایجاد کنید برای او ارسال می‌شود.

فید RSS: ثبت نام در سیستم RSS هر سایت باعث می‌شود که وقتی تغییری در سایت رخ می‌دهد، در کوتاه‌ترین زمان ممکن از آن تغییر باخبر شوید. این روش نیز می‌تواند به عنوان یکی از بهترین سبک‌های بازاریابی اجازه‌ای شناخته شود.

اثر گذاری بازاریابی اجازه‌ای

این روش بازاریابی به دلیل رعایت حقوق کاربر و مشتریان از جمله روش‌هایی است که می‌توان گفت بر روی همه‌ی مشتریان اثر می‌گذارد. درواقع چون مشتری خواهان دریافت اطلاعات درباره‌ی محصول و یا خدمت شما است، بازاریابی اجازه‌ای برای او مفید و موثر واقع می‌شود، به همین دلیل است که گفته می‌شود این مدل بازاریابی، مخاطبان و مشتریان هدفمند دارد. درواقع مشتریان هدفمند، افرادی هستند که یا از شما خرید کرده‌اند و یا اینکه بدنبال محصولی هستند که شما ارائه می‌دهید؛ بنابراین چه کسی که از شما خرید کرده و چه کسی که قصد خرید دارد، نیاز و تمایل دارد که با محصولات شما آشنا شود اما به تعبیر ست گودین زمانی این بازاریابی تاثیر گذار خواهد بود که نکات زیر را رعایت کنید:

 • خودخواه نباشید
 • مشتریان خود را کنترل نکنید
 • وعده‌های خود را عملی کنید

منبع:investopedia

سوالات متداول کاربران درباره بازاریابی اجازه ای :

۱-بازاریابی اجازه‌ای چیست؟

در این سبک از بازاریابی ، هدف نهایی کاربر و مشتری میباشد. پس برای هر موضوعی ازمشتری اجازه گرفته میشود. این تئوری اولین بار توسط آقای ست گادین نویسنده مشهور امریکایی ارائه شد و هدف آن احترام بیشتر و جلوگیری از مزاحمت های پی در پی بود.

۲- بازاریابی اجازه‌ای چه مزیتی برای ما دارد؟

در بازاریابی وقفه‌ای شما مجبورید که با صرف هزینه‌ی سنگینی، محصول خود را برای طیف گسترده‌ای از افراد، معرفی نمایید که ممکن است فقط ۲۰ درصد از آنها به محصول شما نیاز داشته باشند.

۳-ابزارهای بازاریابی اجازه‌ای کدامند؟

با گذر زمان و تغییر و تحولات صورت گرفته در بازارها و روش‌های بازاریابی افراد در زمینه‌ی دریافت تبلیغات و یا اطلاعات مربوط به محصول مثل گذشته صبور نیستند که دقایق طولانی را صرف آن کنند که ببینند قرار است به آنها چه بگویید (۱-ایمیل مارکتینگ ۲- شبکه های اجتماعی و….)

یکی از دغدغه های اصلی ما که باعث شد ایده کارسازشو را عملی کنیم ، فراهم کردن تمام نیازمندی های فنی و آموزشی برای مدیران وبسایت ها در یک سامانه واحد و هماهنگ بود . این کار باعث صرفه جویی در زمان و انرژی مدیران کسب و کارها برای دریافت حداکثر خدمات با اختصاص کمترین زمان ممکن شده است و همواره سعی ما بر این خواهد بود که این خدمات ،به صورت مستمر به روزرسانی و تکمیل گردد.

میخواهم عضو شوم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۳۴۰

ممکن است علاقه مند باشيد :

مایل هستیم نظر شما را درباره این محتوا بخوانیم ، منتظر نظر شما هستیم!! :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. Wiley
  ۷:۱۲ ۱۳۹۹/۰۵/۲۴

  بسیار پست خوبی نوشتید

 2. Kristina
  ۷:۱۰ ۱۳۹۹/۰۵/۲۴

  بسیار آموزش کاربردی نوشتید

 3. Layla
  ۷:۰۶ ۱۳۹۹/۰۵/۲۴

  خیلی پست زیبایی بود