ساخت اینفوگرافی آنلاین موجب می شود تا تمام اطلاعات مورد نظر در قالب یک تصویر یا نمودار به مخاطب منتقل شود. از آن جایی که حافظه دیداری افراد بسیار قوی می باشد ساخت اینفوگرافی آنلاین تبدیل به یکی از مهم ترین ابزارهای تبلیغاتی شده است. در این مقاله علاوه بر بررسی جوانب مختلف اینفوگرافی به معرفی پلتفرم هایی در این خصوص می پردازیم.

 

ساخت اینفوگرافی آنلاین

 

اینفوگرافی چیست؟

ساخت اینفوگرافی آنلاین , معرفی 6 ابزار برتر برای ساخت اینفوگرافی. ساخت اینفوگرافی آنلاین یک روش نوین در تبلیغات و برندینگ محسوب می شود که کاربرد بسیار گسترده ای در این حوزه پیدا کرده است. حافظه دیداری افراد بسیار قوی عمل می کند و زمانی که اطلاعات در قالب تصویر به نمایش در می آید بهتر در ذهن او می نشیند. به همین دلیل اغلب صنایع از این روش برای تبلیغات و معرفی کسب و کار خود استفاده می کنند.

شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید که ارائه اطلاعات با ساخت اینفوگرافی آنلاین موجب تاثیر گذاری به میزان 43% بیشتر از ارائه اطلاعات به وسیله متن است. اگر در شبکه های اجتماعی هستید و قصد دارید که از این رسانه اقدام به تبلیغ محصول کنید بهترین روش استفاده از اینفوگرافی است. زیرا تحقیقات نشان داده که میزان بازدید و لایک این نوع از پست بسیار بیشتر از پست های متنی است.

 

حافظه دیداری افراد بسیار قوی عمل می کند و زمانی که اطلاعات در قالب تصویر به نمایش در می آید بهتر در ذهن مخاطب می نشیند.

 

چگونه اینفوگرافی بسازیم؟

قبل از اینکه اقدام به ساخت اینفوگرافی بزنید باید مراحل مهمی را طی کنید تا این ابزار تبلیغاتی دارای بیشترین تاثیرگذاری بر مخاطب باشد. بدین منظور ماحل زیر را قبل از شروع کار در نظر بگیرید.

شناخت مخاطب

اولین و مهم ترین مرحله در ساخت اینفوگرافی و طراحی آن شناخت مخاطب است. آیا مخاطب شما یک فرد تازه وارد است؟ آیا مخاطب شما در دسته افراد متخصص قرار می گیرد؟ شاید با این پرسش تصور کنید که باید برای هر کدام از این افراد یک اینفوگرافی جداگانه طراحی کنید. اما اینطور نیست. بلکه منظور ما از این پرسش ها این است که باید اینفوگرافی را به نحوی طراحی کنید که تمام افراد متخصص , افراد عمومی , تازه کارها و …. پیام آن را دریافت کنند و برای دریافت این پیام با دشواری مواجه نشوند.

جمع آوری داده ها

در جمع آوری داده ها می توانید از دو منبع استفاده کنید. اولین منبع داده های شخصی شماست و دومین منبع را می توان از داده های شخص ثالث استفاده کرد. اگر قصد دارید از منبع دوم استفاده کنید حتما نام و لینک آن را در پایان اینفوگرافی قرار دهید. در ساخت اینفوگرافی آنلاین این نکته را در نظر داشته باشید که اطلاعات موثق و ارزشمند باشند. در غیر این صورت اینفوگرافی شما فاقد ارزش خواهد بود.

انواع اینفوگرافی | انتخاب قالب

بعد از شناخت مخاطب و جمع آوری داده های صحیح نوبت به انتخاب یک قالب مناسب برای ساخت اینفوگرافی می رسد. قالب های متنوعی بدین منظور وجود دارند که به آن ها اشاره می کنیم.

مقایسه ای
زمانی قالب مقایسه ای را انتخاب کنید که قصد دارید دو موضوع را با یکدیگر مقایسه کنید. این قالب برای نشان دادن تفاوت ها و مزیت ها کاربرد دارد.

فلوچارت
هنگامی که قصد دارید یک چرخه را به نمایش بگذارید می توانید از قالب فلوچارت استفاده کنید. این قالب برای نمایش فرآیندها کاربرد وسیعی دارد.

گاه شمار
در ساخت اینفوگرافی موقعی از قالب گاه شمار استفاده می شود که قصد دارید یک تاریخچه را روایت کنید. این قالب همان طور که نامش پیداست یک روند را در طول تاریخ و زمان مشخص روایت می کند.

نمودار
اگر داده های شما حجم زیادی دارد و باید آن را به گونه ای نشان دهید که تمام افراد از آن سردر بیاورند باید از قالب نمودار استفاده کنید تا پیام اینفوگرافی به خوبی منتقل شود.

تصویری سنگین
اگر داده های شما باید به صورت اشکال و تصاویر به نمایش دربیایند باید از قالب تصویری استفاده کنید. زیرا این نوع از قالب های اینفوگرافی بدین منظور طراحی شده اند.

 

 

نکته مهم : انتخاب نادرست قالب می تواند اینفوگرافی شما را بی معنی و غیر ارزشمند نشان دهد.

 

دانلود قالب مناسب پاور پوینت

در این بخش نیاز دارید تا قالب مورد نظر خود را دانلود کنید. ابتدا داده های خود را بررسی کنید سپس اقدام به یافتن قالب مناسب و دانلود آن کنید. پاور پوینت دارای قالب های متنوعی برای موضوعات مختلف است که می تواند به خوبی محتوای شما را منعکس کند.

 

اینفوگرافی

 

سفارشی کردن اینفوگرافی

بعد از اینکه تمام مراحل بالا را به دقت انجام دادید نوبت به این می رسد تا تمام اطلاعات خود را در قالب سفارشی سازی کنید. انتخاب رنگ مناسب , فونت مناسب , سایز قلم و …. شمال این سفارشی سازی می شوند. این مرحله باید به دقت انجام شود زیرا انتخاب رنگ نامناسب , تیر نامناسب و حتی سبک نامناسب در فونت می تواند کار شما تحت الشعاع قرار دهد.

قرار دادن منابع , پاورقی و لوگو

همان طور که قبلا به آن اشاره کردیم در صورتی که از منابع شخص ثالث استفاده می کنید باید منبع را ذکر کنید. قرار دادن لینک منبع , قرار دادن لوگو و در صورت نیاز پاورقی از الزامات این مرحله به شمار می رود.

قرار دادن دکمه های شبکه اجتماعی

یکی از مهم ترین عوامل در انتشار اینفوگرافی قرار دادن دکمه شبکه های اجتماعی در آن است. با قرار دادن این دکمه موجب به انتشار گذاری آن توسط کاربران خواهید شد.

 

بهترین سایت های اینفوگرافی

حتما تا به اینجای مطلب به اهمیت ساخت اینفوگرافی ها پی برده اید و قصد دارید که شما هم از این روش برای تبلیغات استفاده کنید. واقعیت این است که روش های زیادی برای ساخت این نوع از تبلیغات وجود دارد که یکی از آن ها استفاده از پلتفرم هایی برای این منظور است.

Canva

برای استفاده از این پلتفرم ابتدا باید در آن ثبت نام کنید. پلتفرم Canva امکانات مختلفی را در اختیار شما قرار می دهد که با توجه به نیاز خود می توانید از آن ها استفاده کنید. تمام قالب های مورد نظر در این سایت موجود هستند که می توانید یکی از آن ها را براساس نوع داده های خود انتخاب کنید. بسیاری از عناصر موجود در قالب ها قابلیت جایگزینی دارند و شما می توانید برای برخی از آن ها نیز هزینه پرداخت کنید.

Venngage

پلتفرم Venngage امکانات ابتدایی را در اختیا شما قرار می دهد. می توانید با همین امکانات اقدام به ساخت اینفوگرافی آنلاین کنید و یا با خرید اشتراک امکانات خود را افزایش دهید. این پلتفرم مانند تمام پلتفرم ها دارای قالب های متنوعی برای انتخاب و ساخت اینفوگرافی آنلاین است.

Piktochart

سایت Piktochart برای افرادی که تخصص کافی در ساخت اینفوگرافی آنلاین ندارند بسیار مناسب است. زیرا محیط کاربری ساده ای دارد و شما می توانید کشیدن و رها کردن عناصر مدنظر اقدام به تکمیل اینفوگرافی خود کنید. وجو سایزهای مختلف از ویزگی های این پلتفرم محسوب می شود.

easel.ly

هنگامی که وارد سایت easel.ly می شود دو انتخاب در اختیار شما قرار می گیرد. گزینه هایی به نام ساخت پروژه و قالب های آماده. اگر در ساخت اینفوگرافی تبحر دارید می توانید با انتخاب گزینه اول اقدام به طراحی و ساخت اینفوگرافی آنلاین کنید. در غیر این صورت به شما پیشنهاد می کنیم که از قالب های آماده استفاده کنید و با سفارشی سازی آن را به هدف خود نزدیک کنید.

Visme

سایت Visme عمر زیادی ندارد و به تازگی به جمع پلتفرم های ساخت اینفوگرافی پیوسته است. دو امکان برای استفاده از این پلتفرم وجود دارد. رایگان و اشتراکی. زمانی که حساب کاربری خود را ارتقا می دهید امکانات بیشتری در اختیار شما قرار می گیرد که به وسیله آن می توانید اینفوگرافی زیباتری بسازید.

infogr.am

می توان گفت تقریبا اغلب پلتفرم ها دارای امکانات مشابهی هستند. اما برخی از آن ها حرفه ای تر و مناسب برای افراد حرفه ای و متخصص و برخی دیگر نیز دارای محیط کاربری ساده و برای افراد مبتدی است. اما پلتفرم infogr.am در دسته اول قرار دارد و برای افرادی مناسب است که تبحر کافی در زمینه ساخت اینفوگرافی آنلاین را دارند. اگر تازه وارد هستید کار کردن با این پلتفرم زمان زیادی نیاز دارد.

 

ساخت اینفوگرافی آنلاین

 

نکات مهم در ساخت اینفوگرافی آنلاین

از نکات مهمی که می توان در ساخت اینفوگرافی آنلاین به آن اشاره کرد این است که باید از محتوای متنی و تصویری به یک میزان استفاده کرد. اشتباه رایجی که اغلب افراد در ساخت این ابزار تبلیغاتی مرتکب می شوند این است که این تعادل را رعایت نمی کنند و با بیشتر کردن محتوای متنی نسبت به تصویر و بالعکس موجب عدم پیام رسانی صحیح می شوند. این مساله نه تنها پیام اینفوگرافی را به خوبی نمی رساند بلکه موجب تحت تاثیر قرار دادن زیبایی آن نیز می شود. زیرا یکی از اصول مهم در ساخت اینفوگرافی بکارگیری همزمان متن و تصویر است.

نکته دومی که می توان به تاثیر گذاری بیشتر این ابزار کمک کند این است که حتما از دکمه های اشتراک گذاری استفاده کنید. این مساله ای است که برخی از افراد به آن اهمیت نمی دهند و آن را نادیده می گیرند. اشتراک گذاری اینفوگرافی نقش مهمی در بازنشر آن دارد.

دوره های آموزشی

در شرایط حال حاضر کسب و کارهای اینترنتی با رقابتی که ایجاد شده , کسب و کاری برنده این ماراتن خواهد شد که بتواند محتوای حرفه ای و کاربر پسند برای بازدیدکنندگان سایت خود ایجاد کند. نگین حبیب زاده هستم استراتژیست تولید محتوا برای کسب و کارهای تحت وب. بنده و تیم تولید محتوای کارسازشو آماده ارائه خدمات مشاوره و تولید محتوا به کسب و کارهای نوپا در وب هستیم. بنده را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

میخواهم عضو شوم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۳۸

ممکن است علاقه مند باشيد :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *