بسیاری از علاقه‌مندان به اینستاگرام دائم به دنبال این هستند، متوجه شوند الگوريتم اينستاگرام چگونه کار ميکند؟ بسیاری هم سال هاست که با اینستاگرام کار میکنند، اما نمیدانند الگوريتم اينستاگرام چيست و نحوه کارکرد آن به چه شکل میباشد. باید بدانید که اینستاگرام هم مثل گوگل دائم در حال آپدیت خود میباشد و به دنبال روش های جدیدی برای بهبود خود میباشد. در این مقاله قصد داریم تا الگوريتم اينستاگرام ۲۰۲۰ را مورد بررسی قرار دهیم.

الگوريتم اينستاگرام چگونه کار ميکند؟ درست زمانی که فکر می‌کنیم الگوریتم اینستاگرام را دریافته‌ایم دوباره تغییر می‌کند. هدف اینستاگرام سرگرم کردن مخاطب است و بدین منظور سعی در بهتر کردن فضای اپلیکیشن خود دارد و دائما استراتژی هایش را تغییر می‌دهد.

در حال بارگزاری ویدئو

اگر شما به عنوان یک کاربر اینستاگرام می‌خواهید بهترین عملکرد را در این پلتفرم سرگرم کننده (و البته پر درآمد برای بسیاری از اینفلوئنسرها)، داشته باشید، بهتر است که سعی کنید الگوریتم‌های آن را به خوبی بشناسید و متناسب با آن‌ها فعالیت کنید. تمایل افراد به استفاده از اینستاگرام موجب شده تا بسیاری از کسب و کارها و مدیران شرکت‌ها به فکر راه‌اندازی یک پیج کاری در این پلتفرم باشند، درحالی که ممکن است تخصص کافی در این زمینه نداشته‌باشند و در نهایتف نتیجه‌ی مطلوب را دریافت ننمایند و این موجب بازخورد منفی برای‌شان می‌شود. اما شما اگر صاحب کسب و کاری هستید و می‌خواهید جزو دسته‌ی کسانی باشید که بیشتر سود را از اینستاگرام می‌برند باید الگوریتم جدید اینستاگرام و البته الگوریتم‌های سابق آن را به خوبی بشناسید. 

به طور کلی نمی‌توان ادعا کرد که اینستاگرام هر ساله یک الگو و الگوریتم جدید را از پایه طراحی و پیاده سازی می‌کند، چرا که تاکنون فقط دو بار الگوریتم‌های خود را تغییر داده‌است، اما برخی از موارد را هر ساله آپدیت می‌کند. که دانستن آنها خالی از لطف نیست و می‌تواند بر عملکرد شما در این پلتفرم تاثیر بگذارد.

الگوریتم جدید اینستاگرام و عملکرد آن

الگوریتم جدید اینستاگرام , قوانین جدید اینستاگرام , تغییرات جدید برنامه محبوب اینستاگرام. الگوریتم جدید اینستاگرام به گونه‌ای طراحی شده که همانند الگوریتم سابق آن، اگر قصد ماندن در کسب و کارتان را دارید باید به آن پای‌بند باشید. هرچند ممکن است شما را حذف نکند اما عقب ماندن از رقبایتان را در پی خواهد داشت. اینکه الگوریتم جدید اینستاگرام تا این روز از سال جدید میلادی چگونه پیش رفته است به‌صورت جهانی مورد بررسی قرار گرفته و صرفا منظور از آن تغییرات در کشور ما نیست، اما اینستاگرام در ایران هم یک شبکه اجتماعی پر طرفدار است، و بهتر است که شما نیز از الگوریتم‌های جدید آن مطلع باشید تا بتوانید عملکرد بهتری در آن داشته باشید.
 
پیش از صحبت پیرامون الگوریتم‌های اینستاگرام و تغییرات آن، لازم است که بر لزوم محتوای مناسب تاکید کنیم. به طور قطع می‌توان گفت که تولید محتوای مناسب برای هر کسب و کاری و در هر پلتفرمی از اهمیت بالایی برخوردار است و اینستاگرام نیز از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین با توجه به الگورتیم‌های آن محتوای مناسب تولید کنید. موارد مهمی در الگوریتم جدید اینستاگرام وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم. اما قبل از آن لازم می‌دانیم مروری بر الگوریتم قبلی اینستاگرام داشته باشیم. 
 
اینستاگرام

الگوریتم سابق اینستاگرام

یکی از موضوعات مهم در اینستاگرام نرخ درگیری مخاطبان یا همان engagement rate است. که هدف اینستاگرام نیز از طراحی الگوریتم‌های جدید بالا بردن این نرخ است. در سال ۲۰۱۹ الگوریتم اینستاگرام به گونه‌ای طراحی شد که همه‌ی پست‌های شما را به تمام مخاطبانتان نمایش نمی‌داد، مگر کاربری که با پست‌های شما تعامل داشته باشد، مثلا لایک کند یا کامنت بگذارد، پست‌های شما را بیشتر مشاهده می‌کند. این الگوریتم اینستاگرام دو پیامد داشت، یکی اینکه به پست‌هایی که بیشترین تعامل را با کاربران دارند پاداش می‌داد و پاداش آن نمایش دادن پست شما در صفحه‌ی اصلی اینستاگرام به افراد است. دوم اینکه به ارتباط شما با فالوورهایتان اهمیت می‌دهد و اولویت‌بندی الگوریتم آن برای نمایش پست‌ها، نه تنها براساس تعامل افراد با آن پیج است بلکه به ارتباط صاحب پیج با فالوورها و مخاطبین خود نیز اهمیت می‌دهد.

الگوریتم جدید اینستاگرام در سال ۲۰۲۰

همانطور که سال‌های قبل برای موفقیت در کسب و کار اینترنتی و فعالیت باید الگوریتم‌های اینستاگرام را می‌دانستیم و به آن عمل می‎‌کردیم، اطلاع از الگوریتم جدید در سال ۲۰۲۰ موجب می‌شود همسو با پیشرفت‌های اینستاگرام پیج و کسب و کار شما پیشرفت داشته باشد. درگیری کاربران یا به اصطلاح Engagmente از گذشته تاکنون مورد توجه فعالین اینستاگرامی بوده و است، که گاه متوجه ریزش آن بوده‌ایم.
 
ریزش درگیری کاربران دلایل مختلفی دارد که یکی از آنها را کاهش کیفیت محتوا عنوان کرده‌اند. البته نباید فراموش کنیم که رفتار کاربران اینستاگرام به واسطه تغییرات الگوریتم اینستاگرام رفتاری سینوسی بوده و فقط مختص به این چند وقت اخیر نیست. با این وجود ما در این چند سال، اغلب شاهد ریزش درگیری‌ها مانند کم شدن لایک‌ها، فالو و کامنت‌ها بوده ایم. در ادامه چند مورد از موارد مهم تاثیر گذار الگوریتم جدید اینستاگرام را شرح می‌دهیم تا با رعایت آن بتوانید نتایج خوبی از فعالیت در این پلتفرم بدست آورید.
 
اینستاگرام جدید

فالو در مقابل فالو ( فالو آنفالو)

اینستاگرام هم مانند سایر پلتفرم‌های مشابه به منظور ایجاد ارتباط، طراحی شده و هدف آن تعامل افراد است. اما این اپلیکیشن دارای محدودیت‌هایی است از جمله تعداد فالو کردن و آنفالو کردن! تعداد افرادی که می‌توان در اینستاگرام فالو کرد نامحدود نیست و از جایی و تعدادی به بعد، اینستاگرام جلوی این کار را می‌گیرد، و دلیل آن را جلوگیری از اسپم (spam) می‌داند. بنابراین شما باید دقت کنید که تعداد فالوهایی که در ساعت انجام می‌دهید از حد خاصی تجاوز نکند و حین انجام کار به قرار دادن پست‌های جدید و کامنت و ارتباط با مخاطبانتان نیز مشغول باشید.
پس بهتر است که فرآیند فالو کردن شما فالو برای فالو نباشد اما اگر تازه‌کار هستید و فالوورهای شما پایین یا صفر است می‌توانید برای شروع از این روش به صورت دستی استفاده کنید، و صد تا هزار فالوور که جذب کردید (یعنی حدود ۵ فالو در ساعت بیشتر انجام ندهید) تا همین کافی است و سعی کنید فالوورهایی که فعال هستند را برای مدتی طولانی حفظ کنید و آنفالو نکنید.

ربات مشاهده کننده استوری

در اینجا وقتی صحبت از ربات مشاهده کننده استوری می‌کنیم منظور استوری شما نیست بلکه برعکس کار این سری از ربات‌ها بازدید از استوری‌های سایر کاربران است. این ربات با در اختیار داشتن نام کاربری و رمز عبور حساب اینستاگرام شما و با توجه به مبلغی که پرداخت می‌کنید، از استوری کاربران اینستاگرام بازدید می‌کند، که توانایی نامحدوی هم در این امر دارند. حال برایتان سوال پیش می‌آید که این کار به چه دردی می‌خورد؟ کار این ربات به این گونه است که با بازدید شما از استوری کاربرانی که نمیشناسید و آنها هم شما را نمیشناسند، حس کنجکاوی در کاربر ایجاد می‌شود و در پی آن کاربر به بازدید از پیج شما می‌آید و در اغلب موارد پیج شما را فالو می‌کند.
 
به طور میانگین اگر شما روزانه توسط این ربات‌ها ۵ میلیون بازدید داشته باشید و از این پنج میلیون فقط ۰.۰۰۵ آن کاربران شما را فالو کنند این یعنی روزانه ۲۵ هزار فالوور جدید خواهید داشت، که آمار هیجان‌انگیزی است. اما نباید فراموش کنید که اینستاگرام به شدت به ورودی غیرمتعارف به اکانت شما حساس است و معمولا در این مواقع از شما می‌خواهد که رمز عبورتان را تغییر دهید، و اگر این روند ادامه داشته باشد ممکن است شما را جریمه کند. پس بهتر است از ربات‌ها برای توسعه پیج خود استفاده نکنید. 

ریزش درگیری کاربران

در اواخر سال ۲۰۱۹ شاهد کاهش نرخ درگیری کاربران بودیم. که این مسئله ربطی به نحوه کار شما ندارد و جای نگرانی نیست. چرا که همانطور که گفتیم رفتار کاربران اینستاگرامی سینوسی است، و صاحبان کسب و کار برای بهبود عملکردشان و عقب نماندن از رقبا همواره باید الگوریتم‌های جدید اینستاگرامی را مورد توجه قرار دهند. در این مواقع بهتر است با حفظ خونسردی و صبوری تا رونمایی از الگوریتم‌های جدید اینستاگرام به بهبود کیفیت محتوای خود بپردازید. چرا که الگوریتم‌ها کنترل کننده‌ی محتوا هستند و از این رو کیفیت بالا برایشان پراهمیت است. پس بالا بردن کیفیت محتوا افزایش درگیری کاربران را بدنبال خواهد داشت.

استراتژی هشتگ گذاری 

مهمترین بخش از الگوریتم جدید اینستاگرام ۲۰۲۰ استراتژی هشتگ گذاری است. هر چند تاکنون الگوهای متعددی در بحث هشتگ گذاری اتخاذ شده‌است، و در هر زمان تاثیر خاص خود ا داشته، اما اکنون هم مورد توجه اینستاگرام قرار گرفته است.در سال‌های قبل استراتژی به اینگونه بود که هشتگ گذرای در میانه محتوا باشد و بعد از آن هشتگ گذاری در انتهای کپشن مهم بود. اما اکنون فعالین اینستاگرام سعی می‌کنند در کامنت‌هایشان از این گزینه استفاده کنند، تا تاثیر بهتری بگیرند. چرا که اینستاگرام در تلاش است که کاربران در مشاهده محتوا حس بهتری داشته باشند، بنابراین هشتگ گذاری در کامنت‌ها ظاهر بهتری به محتوا  می‌دهد و  مانع از اسپم شدن، می‌شود. 
 
هشتگ اینستاگرام

افزایش کیفیت عکس

با تو جه با اعلام اینستاگرام تولید محتوای با کیفیت افزایش بازخورد دنبال کنندگان را بدنبال دارد. البته باید توجه داشت که خوب یا بد بودن محتوا را استقبال مخاطبین تعیین می‌کند و خود محتوا اطلاعات خاصی در این خصوص نمی‌دهد.همچنین لازم به ذکر است که بررسی ها نشان داده محتواهای بصری بیشتر مورد توجه کاربران قرار گرفته و بیشتر آن را به اشتراک می‌گذارند. پس بهتر است دست به کار شوید و پست‌های چشم‌گیری طراحی کنید و اگر فکر می‌کنید در این کار به قدر کافی خبره نیستید به متخصصان محتوا نویس، در این زمینه مراجعه کنید.

کپشن در الگوریتم جدید اینستاگرام

علاوه براین که پستی که منتشر می‌کنیم باید پر زرق و برق و چشم گیر باشد، باید و باید کپشن یا همان توضیحات جذابی هم نیز داشته باشد. چرا که موجب افزایش درگیری مخاطب با پست شما می‌شود. خیلی راحت با گذاشتن سوالی جذاب یا نظر خواهی در مورد موضوعی مخاطب را وادار به جواب دادن و درنتیجه گذاشتن یک کامنت کنید.
 
نکته‌ای که در رابطه با کپشن باید در نظر داشته باشید طول آن است که نباید از ۲۲۰۰ کاراکتر تجاوز کند. منظور از کپشن جذاب، کپشن خیلی طولانی نیست.البته بهتر است فراموش نکنید که پستی که قرار است منتشر کنید در ساعات پربازدید اقدام به نشر آن کنید. مخاطب هر کسب و کاری مختص به آن کسب و کار است. پس با در نظر گرفتن این موضوع بهترین ساعتی که مناسب کسب وکار شماست پست خود را نشر دهید هر چند ممکن است این کار حجم عظیمی از کاربران را به پیج شما سرازیر نکند ولی قطعا بهتر از انتشار در زمانی است که مخاطب شما در خواب است!
 

رفع محدودیت فالو در اینستاگرام

اما یکی از محدودیت‌هایی که اینستاگرام در آپدیت الگوریتم‌های خود بر روی آن تاکید زیادی دارد، بحث فالو کردن بیش از حد است. اگر تعداد فالوهای شما در ساعت از حد خاصی تجاوز کند اینستاگرام شما ربات تلقی کرده و شما را جریمه می‌کند. برای رفع محدودیت فالو در اینستاگرام چندین روش رایج است که در ادامه آنها را برای شما شرح می‌دهیم.

رفع محدودیت فالو در پیج‌های تازه ساخته

در الگوریتم جدید اینستاگرام و یا حتی می‌توان گفت الگوریتم سابق نیز، پیج‌هایی که تازه ساخته شده‌اند، در هفته‌ی اول حداکثر می‌تواند ۳۰۰ فالو داشته باشند، بنابراین اگر پیج شما جدید است، برای جلوگیری از اسپم شدن بهتر است، بیشتر از ۱۰۰ فالو در ساعت انجام ندهید. ممکن است هشدار محدودیت فالو برای شما ظاهر شود، بنابراین در صورت مواجه شدن با این پیام، چند ساعتی دست از فالو کردن بکشید، تا از این حالت خارج شوید و دوباره به فالو کردن به پردازید.
اما نگران نباشید مدتی که از راه اندازی اکانت شما گذشت می‌توانید حدود ۱۶۰ فالو در روز داشته باشید، که باز هم برای جلوگیری از اسپم شدن، لازم است فاصله زمانی بین فالوها را رعایت کنید و همین طور بهتر است که کمتر از این تعداد کاربر را فالو کنید.بنابراین با کمی صبوری می‌توانید تعداد فالوهای خود را افزایش دهید.

برخی روش‌های رفع محدودیت فالو در اینستاگرام

سعی کنید در بازه‌ی زمانی کوتاه به فالو و آنفالو کردن بیش از حد نپردازید چرا که از سوی اینستاگرام به عنوان ربات تلقی می‌شوید و در نتیجه شما را محدود می‌کند، برای جلوگیری از چنین اتفاقی کافی است برای چند ساعت دست از فالو کردن بکشید و به چک کردن صفحات اینستاگرام، لایک کردن پست‌ها و…. را انجام دهید، در این صورت اینستاگرام شما را یک کاربر عادی به شمار می‌آورد و مجدد می‌توانید به فالو کردن ادامه دهید.
گاهی اوقات ممکن است با تغییر اتصال وای فای به اتصال دیتای همراه و یا برعکس بتوانید این محدودیت را رفع کنید. تغییر IP گوشی و یا استفاده از vpn نیز از روش‌های دیگر رفع محدودیت فالو در اینستاگرام است.

 

نتیجه‌گیری نهایی الگوریتم جدید اینستاگرام ۲۰۲۰

همه مواردی که در اینجا برای شما شرح داده شد، گزیده‌ای از تجربیات بود که برای بهتر شدن عملکرد شما در اینستاگرام در اختیارتان قرار دادیم. دقت کنید که عرض کردیم تجربیات! چرا که اینستاگرام هم همانند سایر پلتفرم‌ها و کسب و کارها هیچ گاه الگوریتم های خود را به طور مستقیم بازگو نمیکند که اگر اینطور بود با دانستن رموز آنها، شما هم می‌توانستید دقیقا همان کسب و کار را راه‌اندازی کنید. پس این باور که الگوریتم‌ جدید اینستاگرام طی اطلاعیه‌ای منتشر می‌شود باوری غلط است و شما باید با تجزیه و تحلیل ایسنتاگرام به این الگوریتم‌ها دست پیدا کنید. با فعالیت و استراتژی منظم و درک درست از الگوریتم جدید اینستاگرام به راحتی در کسب و کار خود پیشرو باشید. برای دریافت بروزترین مقالات با کارسازشو همراه باشید. 
 

سوالات متداول و پرتکرار درباره این مقاله:

۱.استفاده از ربات در الگوریتم جدید اینستاگرام مجاز است؟

استفاده از ربات هایی مانن ربات مشاهده کننده استوری موجب حساس شدن اینستاگرام می‌شود و معمولا در این مواقع از شما می‌خواهد رمز عبور خود را تغییر دهید و اگر این روند را ادامه دهید ممکن است مشمول جریمه شوید.

۲.نرخ درگیری کابران در الگوریتم جدید اینستاگرام چگونه است؟

نرخ درگیری کاربران جزو آن دسته از معیارهای اینستاگرام است که هنوز به آن اهمیت می‌دهد و فقط روش های افزایش آن تغییر می‌کند بنابراین برای موفقیت در اینستاگرام در سال جدید باید بکوشید که این نرخ را افزایش دهید.

۳.چرا برخی از پست های تصویر در صفحه ی اینستاگرام من حذف می‌شود؟

اینستاگرام در استراتژی جدید خود به منظور جلوگیری از انتشار اطلاعات جعلی مانع از نشر عکس های فتوشاپی می‌شود.

منبع : hootsuite

ثبت نام در سایت

زهرا سپنج پور هستم کارشناس ارشد اقتصاد، علاقه‌مند به فعالیت در حوزه محتوا نویسی به صورت تخصصی در زمینه‌ی بازاریابی آنلاین و تبلیغات، که سعی میکنم بروزترین مطالب در این زمینه را که نیاز ضروری رونق هرکسب و کاری هست را در اختیار شما عزیزان قرار دهم و در این راستا با دوستان خوبم در تیم کارسازشو همراه شده‌ام.

میخواهم عضو شوم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۳۳۸

ممکن است علاقه مند باشيد :

مایل هستیم نظر شما را درباره این محتوا بخوانیم ، منتظر نظر شما هستیم!! :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. احمدی راد
  ۳:۰۵ ۱۳۹۹/۰۱/۲۸

  سلام و درود بی پایان
  در صورت امکان فیلمی نیز از این مقاله تهیه و قرار دهید ، سپاس فراوان از شما

  • زهرا سپنج پور
   ۱۲:۵۱ ۱۳۹۹/۰۱/۲۸

   سلام خدمت شما کاربر گرامی
   در آپدیت جدید مقاله الگوریتم جدید اینستاگرام، ویدیو قرار گرفته، می‌توانید مشاهده کنید.
   موفق باشید.