الگوریتم جدید اینستاگرام چیست؟ درست زمانی که فکر می‌کنیم الگوریتم اینستاگرام را دریافته‌ایم دوباره تغییر می‌کند. هدف اینستاگرام سرگرم کردن مخاطب است و بدین منظور سعی در بهتر کردن فضای اپلیکیشن خود دارد و دائما استراتژی هایش را تغییر می‌دهد. به منظور اطلاع از آخرین تغییرات با همراه باشید.

الگوریتم جدید اینستاگرام و عملکرد آن

الگوریتم جدید اینستاگرام به گونه‌ای طراحی شده که همانند الگوریتم سابق آن، اگر قصد ماندن در کسب و کارتان را دارید باید به آن پای‌بند باشید. هرچند ممکن است شما را حذف نکند اما عقب ماندن از رقبایتان را در پی خواهد داشت. اینکه الگوریتم جدید اینستاگرام تا این روز از سال جدید میلادی چگونه پیش رفته است به‌صورت جهانی مورد بررسی قرار گرفته و صرفا منظور از آن تغییرات در کشور ما نیست، اما اینستاگرام در ایران هم یک شبکه اجتماعی پر طرفدار است، و بهتر است که شما نیز از الگوریتم‌های جدید آن مطلع باشید تا بتوانید عملکرد بهتری در آن داشته باشید. موارد مهمی در الگوریتم جدید اینستاگرام وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم. اما قبل از آن لازم می‌دانیم مروری بر الگوریتم قبلی اینستاگرام داشته باشیم. 
 
اینستاگرام

 

الگوریتم سابق اینستاگرام

یکی از موضوعات مهم در اینستاگرام نرخ درگیری مخاطبان یا همان engagement rate است. که هدف اینستاگرام نیز از طراحی الگوریتم‌های جدید بالا بردن این نرخ است. در سال 2019 الگوریتم اینستاگرام به گونه‌ای طراحی شد که همه‌ی پست‌های شما را به تمام مخاطبانتان نمایش نمی‌داد، بلکه هرکاربری که با پست‌های شما تعامل داشته باشد، مثلا لایک کند یا کامنت بگذارد، پست‌های شما را بیشتر مشاهده می‌کند. این الگوریتم اینستاگرام دو پیامد داشت، یکی اینکه به پست‌هایی که بیشترین تعامل را با کاربران دارند پاداش می‌داد و پاداش آن نمایش دادن پست شما در صفحه‌ی اصلی اینستاگرام به افراد است.دوم اینکه به ارتباط شما با فالوورهایتان اهمیت می‌دهد و اولویت‌بندی الگوریتم آن برای نمایش پست‌ها، نه تنها براساس تعامل افراد با آن پیج است بلکه به ارتباط صاحب پیج با فالوورها و مخاطبین خود نیز اهمیت می‌دهد.
 
 

الگوریتم جدید اینستاگرام در سال 2020

همانطور که سال‌های قبل برای موفقیت در کسب و کار و فعالیت باید الگوریتم‌های اینستاگرام را می‌دانستیم و به آن عمل می‎‌کردیم، اطلاع از الگوریتم جدید در سال 2020 موجب می‌شود همسو با پیشرفت‌های اینستاگرام پیج و کسب و کار شما پیشرفت داشته باشد. درگیری کاربران یا به اصطلاح Engagmente از گذشته تاکنون مورد توجه فعالین اینستاگرامی بوده و است، که گاه متوجه ریزش آن بوده‌ایم.
 
ریزش درگیری کاربران دلایل مختلفی دارد که یکی از آنها را کاهش کیفیت محتوا عنوان کرده‌اند. البته نباید فراموش کنیم که رفتار کاربران اینستاگرام به واسطه تغییرات الگوریتم اینستاگرام رفتاری سینوسی بوده و فقط مختص به این چند وقت اخیر نیست. با این وجود ما در این چند سال، اغلب شاهد ریزش درگیری‌ها مانند کم شدن لایک‌ها، فالو و کامنت ها بوده ایم. در ادامه چند مورد از موارد مهم تاثیر گذار الگوریتم جدید اینستاگرام را شرح می‌دهیم تا با رعایت آن بتوانید نتایج خوبی از فعالیت در این پلتفرم بدست آورید.
 
اینستاگرام جدید

فالو در مقابل فالو ( فالو آنفالو)

اینستاگرام هم مانند سایر پلتفرم‌های مشابه به منظور ایجاد ارتباط، طراحی شده و هدف آن تعامل افراد است. اما این اپلیکیشن دارای محدودیت‌هایی است از جمله تعداد فالو کردن و آنفالو کردن! تعداد افرادی که می‌توان دراینستاگرام فالو کرد نامحدود نیست و از جایی و تعدادی به بعد، اینستاگرام جلوی این کار را می‌گیرد، و دلیل آن را جلوگیری از اسپم (spam) می‌داند. بنابراین شما باید دقت کنید که تعداد فالوهایی که در ساعت انجام می‌دهید از حد خاصی تجاوز نکند و حین انجام کار به قرار دادن پست‌های جدید و کامنت و ارتباط با مخاطبانتان نیز مشغول باشید.
پس بهتر است که فرآیند فالو کردن شما فالو برای فالو نباشد اما اگر تازه‌کار هستید و فالوورهای شما پایین یا صفر است می‌توانید برای شروع از این روش به صورت دستی استفاده کنید، و صد تا هزار فالوور که جذب کردید (یعنی حدود 5 فالو در ساعت بیشتر انجام ندهید) تا همین کافی است و سعی کنید فالوورهایی که فعال هستند را برای مدتی طولانی حفظ کنید و آنفالو نکنید.
 

ربات مشاهده کننده استوری

در اینجا وقتی صحبت از ربات مشاهده کننده استوری می‌کنیم منظور استوری شما نیست بلکه برعکس کار این سری از ربات‌ها بازدید از استوری‌های سایر کاربران است. این ربات با در اختیار داشتن نام کاربری و رمز عبور حساب اینستاگرام شما و با توجه به مبلغی که پرداخت می‌کنید، از استوری کاربران اینستاگرام بازدید می‌کند، که توانایی نامحدوی هم در یان امر دارند. حال برایتان سوال پیش  می‌آید که این کار به چه دردی می‌خورد؟ کار این ربات به این گونه است که با بازدید شما از استوری کاربرانی که نمیشناسید و آنها هم شما را نمیشناسند، حس کنجکاوی در کاربر ایجاد می‌شود و درپی آن کاربر به بازدید از پیج شما می‌آید و در اغلب موارد پیج شما را فالو می‌کند.
 
به طور میانگین اگر شما روزانه توسط این ربات‌ها 5 میلیون بازدید داشته باشید و از این پنج میلیون فقط 0.005 آن کاربران شما را فالو کنند این یعنی روزانه 25 هزار فالوور جدید خواهید داشت، که آمار هیجان‌انگیزی است. اما نباید فراموش کنید که اینستاگرام به شدت به ورودی غیرمتعارف به اکانت شما حساس است و معمولا در این مواقع از شما می‌خواهد که رمز عبورتان را تغییر دهید، و اگر این روند ادامه داشته باشد ممکن است شما را جریمه کند. پس بهتر است از ربات‌ها برای توسعه پیج خود استفاده نکنید. 

ریزش درگیری کاربران

در اواخر سال 2019 شاهد کاهش نرخ درگیری کاربران بودیم. که این مسئله ربطی به شما ندارد و جای نگرانی نیست. چرا که همانطور که گفتیم رفتار کاربران اینستاگرامی سینوسی است، و صاحبان کسب و کار برای بهبود عملکردشان و عقب نماندن از رقبا همواره باید الگوریتم‌های جدید اینستاگرامی را مورد توجه قرار دهند.در این مواقع بهتر است با حفظ خونسردی و صبوری تا رونمایی از الگوریتم‌های جدید اینستاگرام به بهبود کیفیت محتوای خود بپردازید. چرا که الگوریتم‌ها کنترل کننده‌ی محتوا هستند و از این رو کیفیت بالا برایشان پراهمیت است. پس بالا بردن کیفیت محتوا افزایش درگیری کاربران را بدنبال خواهد داشت.

استراتژی هشتگ گذاری 

مهمترین بخش از الگوریتم جدید اینستاگرام 2020 استراتژی هشتگ گذاری است. هر چند تاکنون الگوهای متعددی در بحث هشتگ گذاری اتخاذ شده‌است، و در هر زمان تاثیر خاص خود ا داشته، اما اکنون هم مورد توجه اینستاگرام قرار گرفته است.در سال‌های قبل استراتژی به اینگونه بود که هشتگ گذرای در میانه محتوا باشد و بعد از آن هشتگ گذاری در انتهای کپشن مهم بود. اما اکنون فعالین اینستاگرام سعی می‌کنند در کامنت‌هایشان از این گزینه استفاده کنند، تا تاثیر بهتری بگیرند. چرا که اینستاگرام در تلاش است که کاربران در مشاهده محتوا حس بهتری داشته باشند، بنابراین هشتگ گذاری در کامنت‌ها ظاهر بهتری به محتوا  می‌دهد و  مانع از اسپم شدن، می‌شود. 
 
هشتگ اینستاگرام

افزایش کیفیت عکس

با تو جه با اعلام اینستاگرام تولید محتوای با کیفیت افزایش بازخورد دنبال کنندگان را بدنبال دارد. البته باید توجه داشت که خوب یا بد بودن محتوا را استقبال مخاطبین تعیین می‌کند و خود محتوا اطلاعات خاصی در این خصوص نمی‌دهد.همچنین لازم به ذکر است که بررسی ها نشان داده محتواهای بصری بیشتر مورد توجه کاربران قرار گرفته و بیشتر آن را به اشتراک می‌گذارند. پس بهتر است دست به کار شوید و پست‌های چشم‌گیری طراحی کنید و اگر فکر می‌کنید در این کار به قدر کافی خبره نیستید به متخصصان محتوا نویس، در این زمینه مراجعه کنید.
 

کپشن در الگوریتم جدید اینستاگرام

علاوه براین که پستی که منتشر می‌کنیم باید پر زرق و برق و چشم گیر باشد، باید و باید کپشن یا همان توضیحات جذابی هم نیز داشته باشد. چرا که موجب افزایش درگیری مخاطب با پست شما می‌شود. خیلی راحت با گذاشتن سوالی جذاب یا نظر خواهی در مورد موضوعی مخاطب را وادار به جواب دادن و درنتیجه گذاشتن یک کامنت کنید.
 
نکته‌ای که در رابطه با کپشن باید در نظر داشته باشید طول آن است که نباید از 2200 کاراکتر تجاوز کند. منظور از کپشن جذاب، کپشن خیلی طولانی نیست.البته بهتر است فراموش نکنید که پستی که قرار است منتشر کنید در ساعات پربازدید اقدام به نشر آن کنید. مخاطب هر کسب و کاری مختص به آن کسب و کار است. پس با در نظر گرفتن این موضوع بهترین ساعتی که مناسب کسب وکار شماست پست خود را نشر دهید هر چند ممکن است این کار حجم عظیمی از کاربران را به پیج شما سرازیر نکند ولی قطعا بهتر از انتشار در زمانی است که مخاطب شما در خواب است!
 

نتیجه‌گیری

همه مواردی که در اینجا برای شما شرح داده شد، گزیده‌ای از تجربیات بود که برای بهتر شدن عملکرد شما در اینستاگرام در اختیارتان قرار دادیم. دقت کنید که عرض کردیم تجربیات! چرا که اینستاگرام هم همانند سایر پلتفرم ها و کسب و کارها هیچ گاه الگوریتم های خود را به طور مستقیم بازگو نمیکند که اگر اینطور بود با دانستن رموز آنها، شما هم می‌توانستید دقیقا همان کسب و کار را راه‌اندازی کنید. پس این باور که الگوریتم‌ جدید اینستاگرام طی اطلاعیه ای منتشر می‌شود باوری غلط است و شما باید با تجزیه و تحلیل ایسنتاگرام به این الگوریتم‌ها دست پیدا کنید . با فعالیت و استراتژی منظم و درک درست از الگوریتم جدید اینستاگرام به راحتی در کسب و کار خود پیشرو باشید. برای دریافت بروزترین مقالات با کارسازشو همراه باشید. 
 

زهرا سپنج پور هستم کارشناس ارشد اقتصاد، علاقه‌مند به فعالیت در حوزه محتوا نویسی به صورت تخصصی در زمینه‌ی بازاریابی آنلاین و تبلیغات، که سعی میکنم بروزترین مطالب در این زمینه را که نیاز ضروری رونق هرکسب و کاری هست را در اختیار شما عزیزان قرار دهم و در این راستا با دوستان خوبم در تیم کارسازشو همراه شده‌ام.

میخواهم عضو شوم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید به هیچ وجه از ایمیل های خسته کننده تبلیغاتی خبری نسیت ...

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۱۳۵

ممکن است علاقه مند باشيد :

منتظر ثبت نظر شما هستیم :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *