تولید محتوای سبز موضوعی که مورد توجه اغلب بلاگرها است و از آن جهت اهمیت دارد که موجب جذب کاربر به وب سایت و یا هر کسب و کاری می‌شود. محتوای سبز از جمله محتواهایی است که با دانستن و رعایت نکات مربوط به آن می‌توانید به راحتی کسب و کار خود را ارتقا دهید و ما در این مقاله سعی کرده ایم تعریفی دقیق از این اصطلاح و اهمیت آن را بیان کنیم. با ما در کارسازشو همراه باشید.

محتوای همیشه سبز یا درخت همیشه سبز!

محتوای سبز و جذاب , چه محتوایی مورد توجه گوگل قرار می گیرد؟ محتوای همیشه سبز یا اصطلاح محتوای همیشه سبز یا Evergreen content  به مطالب و محتواهایی گفته می‌شود که با گذشت زمان ارزش خود را از دست نمی‌دهند و به عبارتی تاریخ انقضا ندارند. با یک مثال ساده سعی میکنیم مفهوم آن را برای شما قابل لمس نماییم. این اصطلاح برگرفته از درختانی است که در تمام فصول سبز هستند و یا به عبارتی قابل استفاده، درختانی همچون درخت کاج که شما هر زمان که به این درخت نگاه کنید سبز است و یا درخت لیموی چهار فصلی را تصور کنید که هر زمان که به سراغش میروید میوه ای برای شما دارد. محتوای همیشه سبز هم به همین صورت است که مطالب آن همیشه برای مخاطبان قابل استفاده است و با گذر زمان فاسد یا بی استفاده نمی‌شود. 
 
در ادامه به تعریف دقیق‌تری از این سبک محتوا و لزوم وجود آن در وبلاگ می‌پردازیم. در نهایت موضوعاتی که می‌توان برای آنها چنین محتوایی تولید کرد را شرح می‌دهیم. پس اگر مایلید محتوایی همیشه بهار تولید کنید با ما همراه باشید.
 
محتوای سبز

محتوای سبز چیست؟

همانطور که گفتیم محتوای سبز همانند درختان همیشه سبز، با گذشت زمان استفاده‌ی خود را از دست نمیدهند و همیشه قابل ارجاع هستند، و هر زمان که کاربر به آن مراجعه کند می‌تواند پاسخ خود را از آن بگیرد. که این امر موجب افزایش بازدید کاربران از سایت یا وبلاگ شما می‌شود. 
در بین محتواهای سبز برخی خیلی سبز هستند و برخی کمتر سبز. یک سری از محتواها هستند که موضوع سبز دارند و برخی علاوه بر موضوع، محتوای سبز هم دارند. در ادامه 4 مورد را بیان می‌کنیم که تا حدودی  تفاوت این موارد را درک کنید:
 
1.رشد چشمگیر بازار سهام در سال جاری همه را غافلگیر کرده است.
2.سامسونگ جدیدترین مدل گوشی خود از سری s را وارد بازار کرد.
3.مشخصات فنی و نحوه استفاده از قهوه ساز دلونگی
4.فواید زیتون در طب سنتی
 

موضوع سبز 

با کمی دقت متوجه می‌شوید که مورد یک اصلا محتوای سبز محسوب نمی‌شود چرا که با گذر زمان ارزش خود را از دست می‌دهد. ولی موضوع آن موضوعی سبز است چرا که همیشه مورد توجه کاربران است و مخاطبان خاص خود را دارد. درمورد موضوع دوم هم باید بگوییم که چون ارزش آن به تاریخ انتشارش بستگی دارد محتوای سبز محسوب نمی‌شود. در کل مطالبی که جزء اخبار روز هستند جزء این  دسته به حساب نمی‌آیند چرا که با گذر زمان این ها هم نیز ارزش خود را از دست می‌دهند. اما در مورد موضوع سوم اینطور نیست چرا که تا زمانی که این محصول تولید می‌شود این مطلب هم قابل استفاده است بنابراین محتوای سبز به حساب می‌آید. 
 
و در نهایت در ارتباط با موضوع چهارم بهتر است بگوییم محتوایی همیشه سبز است که هیچگاه ارزش خود را از دست نمی‌دهد و هر زمان که کاربر به آن احتیاج داشته باشد می‌تواند به آن مراجعه و از آن بهره بگیرد. با این حال باید بگوییم که مطالب تاریخی یا قدیمی که قابل تغییر نیستند محتوای همیشه سبز هستند که همیشه با ارزش می‌مانند ولی مواردی همچون مورد دوم نیز وجود دارند که حداقل در طول دوره‌ی تولید آن محصول و یا حتی بعد از آن به عنوان یک مطلب حاوی اطلاعات که می‌توانند به خوانندگان آن فایده‌ای برساند،  محتوای سبز محسوب می‌شوند. 
 

مقایسه محتوای سبز با رنگ‌های دیگر!

از آنجا که هر کدام از تولید محتوا ارزش مختص به خود را دارند و با توجه به ماهیت وب سایت شما هر کدام از این مطالب کاربرد خود را دارند، ما نمی‌توانیم به طور دقیق بگوییم که محتوای سبز بهتر است یا سایر محتواها، چرا که هر کدام از این مطالب به نوبه‌ی خود موجب افزایش بازدیدکنندگان می‌شوند. این خود شمایید که با توجه به ماهیت وب سایت و نوع کسب و کارتان تصمیم میگیرید که کدام یک بهتر است.
 
به طور مثال محتوایی سبز برای سایت‌های خبری از اهمیت بالایی برخوردار نیست چرا که ارزش خبر به داغ بودن آن و سریع پخش شدن آن است. بنابراین از چنین وب سایتی انتظار تولید محتوای سبز نمی‌رود بلکه باید به تولید محتوا در جهت تولید خبرهای تازه بپردازد. در صورتی که سایت‌هایی با موضوعاتی مانند سلامت و بهداشت، روانشناسی و یا آشپزی، محتوای سبز و همیشه سبز دارند. بنابراین اگر تمایل دارید که سایت شما همیشه و با گذشت زمان برای کاربران، کاربردی و مفید باشد، باید درصدد تولید محتوای سبز باشید. نگران نباشید، این کار غیر ممکن نیست زیرا در هر کسب و کاری معمولا موضوعاتی هستند که بتوان در ارتباط با آنها تولید محتوای سبز کرد.
 

آیا فروشگاه اینترنتی محتوایی سبز دارد؟

تصور کنید وب سایتی فروشگاهی دارید که در آن ساعت های مچی مردانه و زنانه را بفروش می‌رسانید. در این راستا شما می‌توانید با تولید محتوا در مورد ویژگی های یک بند چرم یک محتوای سبز خوب ایجاد کنید که همیشه برای کاربران مفید خواهد بود و یا در ارتباط با خصوصیات یک ساعت زنانه و انواع آن محتوای همیشه سبز بنویسید. به همین سادگی در ارتباط با سایر وب سایت ها و موضوعات می‌توان مطالب همیشه سبز داشت، که با گذشت زمان ارزش خود را از دست نمی‌دهند. فروشگاه هیچ گاه سبزی محتوای خود را از دست نمی دهد.
 
 
محتوای سبز برای سایت‌های خبری از اهمیت بالایی برخوردار نیست چرا که ارزش خبر به داغ بودن آن و سریع پخش شدن آن است.
 

تفاوت موضوع سبز و محتوای س ب ز

اگر خاطرتان باشد در پاراگراف های قبل اشاره ای به موضوع سبز داشتیم حال نیز بصورت مفصل به بررسی آن می‌پردازیم. گفتیم که محتوای سبز تاریخ انقضا ندارد و به مرور زمان قدیمی نمی‌شود، چرا که شامل موضوعات و محتواهایی است که همیشه خوانندگان به آن مراجعه می‌کنند. برخی موضوعات ممکن است همیشه سبز باشند اما نتوان برای آنها محتوای سبز تولید کرد، همانند مثال “رشد چشمگیر سهام” این موضوعی است که بیشتر مردم و بخصوص سهامداران آن را سرچ می‌کنند و در واقع موضع سبز است، اما محتوای آن باید لحظه به لحظه به روز شود. 
 
نتایج مسابقات ورزشی و قیمت سکه از دیگر موضوعات سبز هستند که طرفداران آن به طور مکرر به جستجوی آنها می‌پردازند اما به دلیل متغیر بودن آنها نمیتوان محتوای سبز برایشان تولید کرد. مثلا محتوای موضوعی مانند نتایج مسابقات والیبال بستگی به زمان اجرای مسابقه و اتمام آن دارد و بصورت مرتب بروز رسانی می‌شود. برخی موضوعات مانند مشخصات کلی یک وسیله برقی، یک ماشین، و یا معرفی یک کتاب، اطلاعاتی در ارتباط با یک بیماری خاص و … از سایر موضوعات سبز هستند که می‌توان برای آنها محتوای سبز هم تولید کرد. هرچند ممکن است روزی یک بیماری به طور کلی ریشه کن شود اما از آنجایی که انسان‌ها مدت زمانی طولانی با آنها درگیر هستند محتوای مربوط به آن تا حد زیادی سبز خواهد بود. 
 

محتوای کمی س ب ز یا محتوای همیشه س ب ز

برای شرح قابل درک این عنوان باید دو موضوع سوم و چهارم که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم را یادآوری کنیم. موضوع سوم که در ارتباط با دستگاه قهوه ساز بود، تا زمانی سبز است که آن وسیله تولید می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما موضوع چهارم همیشه سبز می‎‌ماند. با کمی توجه به عمق این موضوع پی خواهیم برد که محتواهای سبز هم همانند مدادرنگی سبز کمرنگ و سبز پررنگ دارند. در واقع محتوای سبز کمرنگ محتوایی است که حداقل چند سال سبز می‌ماند و نیازی به تغییر ندارد اما محتوای سبز پررنگ محتوایی است که همیشه سبز و قابل استفاده است و تاریخ انقضا ندارد. که مثال های از این دست زیاد هستند. 
 
مثلا در مورد وقایع تاریخی یا اماکن تاریخی اگر محتوایی تهیه شود یک محتوای همیشه سبز خواهد بود چرا که این چیزی است که در گذشته رخ داده وتمام شده ودیگر تغییر نخواهد کرد. اما برخی موضوعات همانند موضوعات آموزشی ممکن است بعد از چند سال که روش جدیدی ابداع شود نیاز به تغییر داشته باشند، همانند آموزش برنامه جاوا که مدت طولانی محتوای سبز بوده و مورد استفاده کاربران قرار می‌گرفته است اما با پیشرفت تکنولوژی و جایگزین شدن زبان اندرویدی و برنامه‌های اندرویدی، انقضای آن سررسیده است.
 
با این اوصاف اگر تمایل دارید برای وبلاگ و کسب و کار خود به تولید محتوا آن هم از نوع سبز بپردازید، بهتر است از همین حالا شروع کنید. لزوما نیاز نیست که همه‌ی محتواهای سایت شما سبز یا همیشه سبز باشند، فقط کافی است که هر از گاهی یک مورد متناسب با کسب و کار و وب سایت خود آماده کنید. 
 
محتوای همیشه سبز

چرا محتوای سبز مهم است؟

حتما برایتان سوال شده که چرا انقدر بر محتوای سبز تاکید می‌کنیم و اهمیت آن در چیست؟ در ادامه دلایل اهمیت آن را بازگو می‌کنیم:

1. افزایش احتمال ورود کاربران جدید به سایت

محتوای سبز بدلیل عمری بودن آن سالیان طولانی موجب ورود کاربران جدید به سایت شما می‌شود، بنابراین نیازی به صرف وقت برای بروز رسانی آن ندارید، و خود محتوای سبز همواره وب سایت شما را فعال نگه می‌دارد، بخصوص اگر محتوایی جذاب و ارزشمند باشد. 
بیشتر حجم ترافیک سایت‌ها از نوشته‌های قدیمی آن ها که حداقل یک ماه از تاریخ انتشار آنها گذشته است را بدست می‌اورند حال اگر نوشته ای با کیفیت و سبز باشد مسلما ترافیک بیشتری جذب می‌کند و در نتیجه موجب ارتقاء کسب و کارتان می‌شود.
 

2. قرار گرفتن در صدر لیست نتایج با موضوعی خاص

با صرف وقت کافی برای تولید محتوای سبز، کاربر همیشه شما را انتخاب می‌کند، و درنتیجه گوگل هم این موضوع را درمی‌یابد و در نهایت ارتقاء رتبه شما را به ارمغان می‌آورد. چرا که هر روز سیل عظیمی از کاربران به مطالعه‌ی محتوای سبز شما می‌پردازند و موجب ایجاد بازدیدهای همیشگی از سایت شما می‌شود که گاها تا یکسال بازدید را بالا نگه می‌دارد و وب سایت شما را به اولین نتایج گوگل ارتقاء می‌دهد.
 

3. احتمال بالای لینک دهی به مطلب به این محتوا

با توجه به عمر طولانی این نوع محتوا و با ارزش ماندن آن در طول زمان، احتمال لینک دهی به آن بسیار بالا است. و ممکن است سایت های دیگر و یا وبلاگ نویسان به محتوای سبز شما لینک بدهند. این خود علاوه بر اینکه بازدیدهای بیشتری را به سمت شما می‌آورد بلکه موجب ارتقا رتبه شما در گوگل نیز می‌شود. پس بهتر است با دقت بیشتری محتوای همیشه سبز خود را تولید کنید که بتوانید بازخورد بهتر و بیشتری را دریافت نمایید. 
 

سبز درخشان باشید

تفاوت چندانی بین این محتوا و سایر محتواها وجود ندارد اما اگر با صرف وقت کافی و دقت لازم نکاتی را در نوشتن آن رعایت کنید دیگر لازم نخواهد شد که برگردید و آن را تغییر دهید. مثلا انتخاب یک عنوان مناسب باعث می‌شود که کاربر جذب نوشته‌ی شما شود و درنتیجه به مرور زمان محتوی شما را ارزشمندتر می‌کند.این محتوا به این دلیل که از عمر بالایی برخوردار است ارزشمند و مورد توجه است، پس با رعایت اصول سئو و نگارشی به جذابیت و ارزش آن بیافزاید تا کیفیت بالاتری داشته باشد و درنتیجه ماندگارتر و اثرگذارتر باشد. 
 

چه محتوایی تولید کنیم که همیشه سبز باشد؟

تاکنون به شرح و اهمیت این موضوع  پرداختیم حال نیز وقت آن رسیده که ایده‌هایی که می‌توان در ارتباط با آن محتوا سبز تولید کرد را بررسی کنیم.
 

ایده‌هایی برای تولید محتوای س ب ز

1.  راهنمای استفاده از یک وسیله‌ی خاص

یک  راهنمای مفصل در رابطه با نحوه‌ی کار کردن با وسیله‌ای خاص مانند: ماشین لباس‌شویی، جارو برقی و یا حتی  یک نرم افزار کامپیوتری می‌تواند عمر طولانی و با ارزشی داشته باشد. راهنماها (manuals) محتواهای همیشه سبزی هستند که همواره به وجودشان نیاز است. چرا که معمولا افرادی هستند که تاکنون با این وسیله کار نکرده‌اند و برای دانستن نحوه‌ی کارکردن آن نیاز به یک راهنمای کامل و ساده  دارند. در نتیجه این محتوای شما با این موضوع می‌تواند این نیاز را برطرف کند.
 

2.  پست‌های آموزشی

یافتن موضوعی مرتبط با کسب وکارتان و نوشتن محتوایی آموزشی در این زمینه می‌تواند جزو محتواهای سبز قرار گیرد که گره گشای مسائل بسیاری از کاربران و از این بابت حائز اهمیت است.
 

 3. موضوعات تاریخی

همانطور که گفتیم موضوعاتی که به تاریخ مربوط می‌شوند نوشتن محتوا در ارتباط با آن جز دسته‌ی محتوای همیشه سبز محسوب می‌شود. چرا که آنچه که در تاریخ اتفاق افتاده، تمام شده و قابل تغییر نیست. پس نوشتن درباره ی گذشته و وقایع تاریخی ایده مناسبی در جهت نوشتن محتوای سبز و یا همیشه سبز است.
 

4. پاسخگویی به سوالات رایج 

در هر کسب و کاری و در هر سایتی با هر موضوعی به طور طبیعی سوالاتی برای مشتریان و یا کاربران بوجود می‌آید که ممکن است بارها توسط افراد مختلف پرسیده شوند، با یک بررسی ساده می‌توانید این سوالات را به همراه پاسخ آنها به صورت یک محتوای سبز در وب سایت خود قرار دهید. با این کار هم برای مخاطبان خود ارزش قائل شده‌اید هم در وقت خود صرفه‌جویی نموده‌اید. 
 
 
در طی این مقاله متوجه شدیم که برای هر کسب و کار و یا هر موضوعی می‌توان محتواهایی تولید کرد که در طول زمان ارزش خود را از دست نمی‌دهند، که همان محتوای سبز هستند. محتوای همیشه سبز بازدید و ترافیک بیشتر را برای وب سایت شما درپی دارد که این خود موجب افزایش رتبه‌ی شما در نظر گوگل می‌شود. پس بهتر است همین حالا دست به کار شوید و موضوعات پر اهمیت در زمینه‌ی کسب وکار خودتان را بیابید و برای آن محتوای سبز تولید کنید که تعاملی پایدار و دائمی از سوی کاربر با وب سایت شما را به همراه داشته باشد. محتوای سبز با جلب اعتماد کاربران آن‌ها را به مشتریان دائمی و وفادار وب سایت شما تبدیل می‌کند.
 

زهرا سپنج پور هستم کارشناس ارشد اقتصاد، علاقه‌مند به فعالیت در حوزه محتوا نویسی به صورت تخصصی در زمینه‌ی بازاریابی آنلاین و تبلیغات، که سعی میکنم بروزترین مطالب در این زمینه را که نیاز ضروری رونق هرکسب و کاری هست را در اختیار شما عزیزان قرار دهم و در این راستا با دوستان خوبم در تیم کارسازشو همراه شده‌ام.

میخواهم عضو شوم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید به هیچ وجه از ایمیل های خسته کننده تبلیغاتی خبری نسیت ...

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۱۳۶

ممکن است علاقه مند باشيد :

منتظر ثبت نظر شما هستیم :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *