تولید محتوای سبز موضوعی که مورد توجه اغلب بلاگرها است و از آن جهت اهمیت دارد که موجب جذب کاربر به وب سایت و یا هر کسب و کاری می‌شود. محتوای سبز از جمله محتواهایی است که با دانستن و رعایت نکات مربوط به آن می‌توانید به راحتی کسب و کار خود را ارتقا دهید و ما در این مقاله سعی کرده ایم تعریفی دقیق از این اصطلاح و اهمیت آن را بیان کنیم. با ما در کارسازشو همراه باشید.

محتوای خوب

کانتنت مارکتینگ موضوعی است که در سال‌های اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده‌است، چرا که دیگر مردم نسبت به تبلیغات و بازاریابی‌های مرسوم و سنتی علاقه‌ای نشان نمی‌دهند و به عبارتی این موارد در فروش تاثیر آنچنانی ندارند، اما درعوض کانتنت مارکتینگ و یا همان بازاریابی محتوایی پر سر و صدا شده، به همین منظور است که بسیاری از مدیران کسب و کارها برای فروش بیشتر خود به این روش روی آورده‌اند، اما لازم است بدانید که هر محتوایی نمی‌تواند نتیجه‌ی دلخواه را به ارمغان بیاورد بنابراین نیاز است که نکات مربوط به نوشتن محتوا را در نظر داشته باشید، و درواقع یک محتوای خوب تولید کنید. یکی از محتواهایی که می‌تواند موجب ارتقاء وب‌سایت و درواقع کسب و کار اینترنتی شما شود، محتوای سبز است، پس توصیه می‌کنیم از همان ابتدا به فکر تولید محتوای سبز باشید.

محتوای سبز چیست و به چه معناست؟

محتوای همیشه سبز چیست؟

اصطلاح محتوای همیشه سبز یا Evergreen content  به مطالب و محتواهایی گفته می‌شود که با گذشت زمان ارزش خود را از دست نمی‌دهند و به عبارتی تاریخ انقضا ندارند. با یک مثال ساده سعی میکنیم مفهوم آن را برای شما قابل لمس نماییم. این اصطلاح برگرفته از درختانی است که در تمام فصول سبز هستند و یا به عبارتی قابل استفاده، درختانی همچون درخت کاج که شما هر زمان که به این درخت نگاه کنید سبز است و یا درخت لیموی چهار فصلی را تصور کنید که هر زمان که به سراغش میروید میوه ای برای شما دارد. محتوای همیشه سبز هم به همین صورت است که مطالب آن همیشه برای مخاطبان قابل استفاده است و با گذر زمان فاسد یا بی استفاده نمی‌شود. 
درواقع به محتوایی همیشه سبز گفته می‌شود که خیلی زود قدیمی نمیود و یا اصلا قدیمی نمی‌شود و همیشه تازه و پر استفاده است و هر زمان که کاربر به آن مراجعه کند حرفی برای گفتن دارد. محتواهای همیشه سبز پیرامون مسائلی ساخته و پرداخته می‌شوند که نیاز روز نیست، مثلا موضوعاتی شبیه بیماری کرونا که یک دوره‌ی کوتاه نمود پیدا کرده و به اوج رسیده و سریعا خاموش شد، ممکن است بعد از این بیماری دیگر کسی به سراغ آن نرود، بنابراین محتوایی همیشه سبز نخواهد بود. حال اگر بیاییم برای موضوعی با عنوان راه‌های تقویت سیستم ایمنی بدن محتوایی تهیه کنیم، در دسته‌ی محتواهای همیشه سبز قرار خواهد گرفت، چرا که همیشه و تا ابد حرفی برای گفتن دارد و نیاز مردم محسوب می‌شود.
 
در ادامه به تعریف دقیق‌تری از این سبک محتوا و لزوم وجود آن در وبلاگ می‌پردازیم. در نهایت موضوعاتی که می‌توان برای آنها چنین محتوایی تولید کرد را شرح می‌دهیم. پس اگر مایلید محتوایی همیشه بهار تولید کنید با ما همراه باشید.
 
محتوای سبز

انواع محتوای سبز چیست؟

همانطور که گفتیم محتوای سبز همانند درختان همیشه سبز، با گذشت زمان اهمچنان قابل استفاده و قابل ارجاع هستند، و هر زمان که کاربر به آن مراجعه کند می‌تواند پاسخ خود را از آن بگیرد. که این امر موجب افزایش بازدید کاربران از سایت یا وبلاگ شما می‌شود. در بین محتواهای سبز برخی خیلی سبز هستند و برخی کمتر سبز. یک سری از محتواها هستند که موضوع سبز دارند و برخی علاوه بر موضوع، محتوای سبز هم دارند. در ادامه ۴ مورد را بیان می‌کنیم که تا حدودی  تفاوت این موارد را درک کنید:

۱.رشد چشمگیر بازار سهام در سال جاری همه را غافلگیر کرده است.

۲.سامسونگ جدیدترین مدل گوشی خود از سری s را وارد بازار کرد.

۳.مشخصات فنی و نحوه استفاده از قهوه ساز دلونگی

۴.فواید زیتون در طب سنتی

محتوای همیشه سبز

موضوع محتوای سبز 

با کمی دقت متوجه می‌شوید که مورد یک اصلا محتوای سبز محسوب نمی‌شود چرا که با گذر زمان ارزش خود را از دست می‌دهد. ولی موضوع آن موضوعی سبز است چرا که همیشه مورد توجه کاربران است و مخاطبان خاص خود را دارد. درمورد موضوع دوم هم باید بگوییم که چون ارزش آن به تاریخ انتشارش بستگی دارد محتوای سبز محسوب نمی‌شود. در کل مطالبی که جزء اخبار روز هستند جزء این دسته به حساب نمی‌آیند چرا که با گذر زمان این ها هم نیز ارزش خود را از دست می‌دهند. اما در مورد موضوع سوم اینطور نیست چرا که تا زمانی که این محصول تولید می‌شود این مطلب هم قابل استفاده است بنابراین محتوای سبز به حساب می‌آید. 
 
در نهایت در ارتباط با موضوع چهارم بهتر است بگوییم محتوایی همیشه سبز است که هیچگاه ارزش خود را از دست نمی‌دهد و هر زمان که کاربر به آن احتیاج داشته باشد می‌تواند به آن مراجعه و از آن بهره بگیرد. با این حال باید بگوییم که مطالب تاریخی یا قدیمی که قابل تغییر نیستند محتوای همیشه سبز هستند که همیشه با ارزش می‌مانند ولی مواردی همچون مورد دوم نیز وجود دارند که حداقل در طول دوره‌ی تولید آن محصول و یا حتی بعد از آن به عنوان یک مطلب حاوی اطلاعاتی است که می‌توانند به خوانندگان آن فایده‌ای برساند،  محتوای سبز محسوب می‌شوند. 
 

مقایسه محتوای سبز با رنگ‌های دیگر!

از آنجا که هر کدام از روش‌های تولید محتوا ارزش مختص به خود را دارند و با توجه به ماهیت وب سایت شما هر کدام از این مطالب کاربرد خود را دارند، ما نمی‌توانیم به طور دقیق بگوییم که محتوای سبز بهتر است یا سایر محتواها، چرا که هر کدام از این مطالب به نوبه‌ی خود موجب افزایش بازدیدکنندگان می‌شوند. این خود شما هستید که با توجه به ماهیت وب سایت و نوع کسب و کارتان تصمیم میگیرید که کدام یک بهتر است.
 
به طور مثال محتوایی سبز برای سایت‌های خبری از اهمیت بالایی برخوردار نیست چرا که ارزش خبر به داغ بودن آن و سریع پخش شدن آن است. بنابراین از چنین وب سایتی انتظار تولید محتوای سبز نمی‌رود بلکه باید به تولید محتوا در جهت تولید خبرهای تازه بپردازد. در صورتی که سایت‌هایی با موضوعاتی مانند سلامت و بهداشت، روانشناسی و یا آشپزی، محتوای سبز و همیشه سبز دارند. بنابراین اگر تمایل دارید که سایت شما همیشه و با گذشت زمان برای کاربران، کاربردی و مفید باشد، باید درصدد تولید محتوای سبز باشید. نگران نباشید، این کار غیر ممکن نیست زیرا در هر کسب و کاری معمولا موضوعاتی هستند که بتوان در ارتباط با آنها تولید محتوای سبز کرد.
 

آیا فروشگاه اینترنتی محتوایی سبز دارد؟

تصور کنید وب سایتی فروشگاهی دارید که در آن ساعت های مچی مردانه و زنانه را بفروش می‌رسانید. در این راستا شما می‌توانید با تولید محتوا در مورد ویژگی های یک بند چرم یک محتوای سبز خوب ایجاد کنید که همیشه برای کاربران مفید خواهد بود و یا در ارتباط با خصوصیات یک ساعت زنانه و انواع آن محتوای همیشه سبز بنویسید. به همین سادگی در ارتباط با سایر وب سایت ها و موضوعات می‌توان مطالب همیشه سبز داشت، که با گذشت زمان ارزش خود را از دست نمی‌دهند. فروشگاه هیچ گاه سبزی محتوای خود را از دست نمی دهد.
 
محتوای سبز برای سایت‌های خبری از اهمیت بالایی برخوردار نیست چرا که ارزش خبر به داغ بودن آن و سریع پخش شدن آن است.

تفاوت موضوع سبز و محتوای سبز

اگر خاطرتان باشد در پاراگراف های قبل اشاره ای به موضوع سبز داشتیم حال نیز بصورت مفصل به بررسی آن می‌پردازیم. گفتیم که محتوای سبز تاریخ انقضا ندارد و به مرور زمان قدیمی نمی‌شود، چرا که شامل موضوعات و محتواهایی است که همیشه خوانندگان به آن مراجعه می‌کنند. برخی موضوعات ممکن است همیشه سبز باشند اما نتوان برای آنها محتوای سبز تولید کرد، همانند مثال “رشد چشمگیر سهام” این موضوعی است که بیشتر مردم و بخصوص سهامداران آن را سرچ می‌کنند و در واقع موضع سبز است، اما محتوای آن باید لحظه به لحظه به روز شود. 
 
نتایج مسابقات ورزشی و قیمت سکه از دیگر موضوعات سبز هستند که طرفداران آن به طور مکرر به جستجوی آنها می‌پردازند اما به دلیل متغیر بودن آنها نمیتوان محتوای سبز برایشان تولید کرد. مثلا محتوای موضوعی مانند نتایج مسابقات والیبال بستگی به زمان اجرای مسابقه و اتمام آن دارد و بصورت مرتب بروز رسانی می‌شود. برخی موضوعات مانند مشخصات کلی یک وسیله برقی، یک ماشین، و یا معرفی یک کتاب، اطلاعاتی در ارتباط با یک بیماری خاص و … از سایر موضوعات سبز هستند که می‌توان برای آنها محتوای سبز هم تولید کرد. هرچند ممکن است روزی یک بیماری به طور کلی ریشه کن شود اما از آنجایی که انسان‌ها مدت زمانی طولانی با آنها درگیر هستند محتوای مربوط به آن تا حد زیادی سبز خواهد بود. 
 
محتوای همیشه سبز

محتوای کمی سبز یا محتوای همیشه سبز

برای شرح قابل درک این عنوان باید دو موضوع سوم و چهارم که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم را یادآوری کنیم. موضوع سوم که در ارتباط با دستگاه قهوه ساز بود، تا زمانی سبز است که آن وسیله تولید می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما موضوع چهارم همیشه سبز می‎‌ماند. با کمی توجه به عمق این موضوع پی خواهیم برد که محتواهای سبز هم همانند مدادرنگی سبز کمرنگ و سبز پررنگ دارند. در واقع محتوای سبز کمرنگ محتوایی است که حداقل چند سال سبز می‌ماند و نیازی به تغییر ندارد اما محتوای سبز پررنگ محتوایی است که همیشه سبز و قابل استفاده است و تاریخ انقضا ندارد. که مثال های از این دست زیاد هستند. 
 
مثلا در مورد وقایع تاریخی یا اماکن تاریخی اگر محتوایی تهیه شود یک محتوای همیشه سبز خواهد بود چرا که این چیزی است که در گذشته رخ داده و تمام شده و دیگر تغییر نخواهد کرد. اما برخی موضوعات همانند موضوعات آموزشی ممکن است بعد از چند سال که روش جدیدی ابداع شود نیاز به تغییر داشته باشند، همانند آموزش برنامه جاوا که مدت طولانی محتوای سبز بوده و مورد استفاده کاربران قرار می‌گرفته است اما با پیشرفت تکنولوژی و جایگزین شدن زبان اندرویدی و برنامه‌های اندرویدی، انقضای آن سررسیده است.
 
با این اوصاف اگر تمایل دارید برای وبلاگ و کسب و کار خود به تولید محتوا آن هم از نوع سبز بپردازید، بهتر است از همین حالا شروع کنید. لزوما نیاز نیست که همه‌ی محتواهای سایت شما سبز یا همیشه سبز باشند، فقط کافی است که هر از گاهی یک مورد متناسب با کسب و کار و وب سایت خود آماده کنید. 

چرا محتوای سبز مهم است؟

حتما برایتان سوال شده که چرا انقدر بر محتوای سبز تاکید می‌کنیم و اهمیت آن در چیست؟ در ادامه دلایل اهمیت آن را بازگو می‌کنیم:

۱. افزایش احتمال ورود کاربران جدید به سایت

محتوای سبز بدلیل عمری بودن آن سالیان طولانی موجب ورود کاربران جدید به سایت شما می‌شود، بنابراین نیازی به صرف وقت برای بروز رسانی آن ندارید، و خود محتوای سبز همواره وب سایت شما را فعال نگه می‌دارد، بخصوص اگر محتوایی جذاب و ارزشمند باشد. 
بیشتر حجم ترافیک سایت‌ها از نوشته‌های قدیمی آن ها که حداقل یک ماه از تاریخ انتشار آنها گذشته است را بدست می‌اورند حال اگر نوشته ای با کیفیت و سبز باشد مسلما ترافیک بیشتری جذب می‌کند و در نتیجه موجب ارتقاء کسب و کارتان می‌شود.
 

۲. قرار گرفتن در صدر لیست نتایج با موضوعی خاص

با صرف وقت کافی برای تولید محتوای سبز، کاربر همیشه شما را انتخاب می‌کند، و درنتیجه گوگل هم این موضوع را درمی‌یابد و در نهایت ارتقاء رتبه شما را به ارمغان می‌آورد. چرا که هر روز سیل عظیمی از کاربران به مطالعه‌ی محتوای شما می‌پردازند و موجب ایجاد بازدیدهای همیشگی از سایت شما می‌شود که گاها تا یکسال بازدید را بالا نگه می‌دارد و وب سایت شما را به اولین نتایج گوگل ارتقاء می‌دهد.
 

۳. احتمال بالای لینک دهی به مطلب به این محتوا

با توجه به عمر طولانی این نوع محتوا و با ارزش ماندن آن در طول زمان، احتمال لینک دهی به آن بسیار بالا است. و ممکن است سایت های دیگر و یا وبلاگ نویسان به محتوای سبز شما لینک بدهند. این خود علاوه بر اینکه بازدیدهای بیشتری را به سمت شما می‌آورد بلکه موجب ارتقا رتبه شما در گوگل نیز می‌شود. پس بهتر است با دقت بیشتری محتوای همیشه سبز خود را تولید کنید که بتوانید بازخورد بهتر و بیشتری را دریافت نمایید. 
 

سبز درخشان باشید

تفاوت چندانی بین این محتوا و سایر محتواها وجود ندارد اما اگر با صرف وقت کافی و دقت لازم نکاتی را در نوشتن آن رعایت کنید دیگر لازم نخواهد شد که برگردید و آن را تغییر دهید. مثلا انتخاب یک عنوان مناسب باعث می‌شود که کاربر جذب نوشته‌ی شما شود و درنتیجه به مرور زمان محتوی شما را ارزشمندتر می‌کند. این محتوا به این دلیل که از عمر بالایی برخوردار است ارزشمند و مورد توجه است، پس با رعایت اصول سئو و نگارشی به جذابیت و ارزش آن بیافزاید تا کیفیت بالاتری داشته باشد و درنتیجه ماندگارتر و اثرگذارتر باشد. 
 
همیشه سبز

چه محتوایی تولید کنیم که همیشه سبز باشد؟

تاکنون به شرح و اهمیت این موضوع  پرداختیم حال نیز وقت آن رسیده که ایده‌هایی که می‌توان در ارتباط با آن محتوای سبز تولید کرد را بررسی کنیم.

ایده‌هایی برای تولید محتوای سبز

۱.  راهنمای استفاده از یک وسیله‌ی خاص

یک  راهنمای مفصل در رابطه با نحوه‌ی کار کردن با وسیله‌ای خاص مانند: ماشین لباس‌شویی، جارو برقی و یا حتی  یک نرم افزار کامپیوتری می‌تواند عمر طولانی و با ارزشی داشته باشد. راهنماها (manuals) محتواهای همیشه سبزی هستند که همواره به وجودشان نیاز است. چرا که معمولا افرادی هستند که تاکنون با این وسیله کار نکرده‌اند و برای دانستن نحوه‌ی کارکردن آن نیاز به یک راهنمای کامل و ساده  دارند. در نتیجه این محتوای شما با این موضوع می‌تواند این نیاز را برطرف کند.

۲.  پست‌های آموزشی

یافتن موضوعی مرتبط با کسب وکارتان و نوشتن محتوایی آموزشی در این زمینه می‌تواند جزو محتواهای سبز قرار گیرد که گره گشای مسائل بسیاری از کاربران و از این بابت حائز اهمیت است.

 ۳. موضوعات تاریخی

همانطور که گفتیم موضوعاتی که به تاریخ مربوط می‌شوند تولید محتوا در ارتباط با آن جز دسته‌ی محتوای همیشه سبز محسوب می‌شود. چرا که آنچه که در تاریخ اتفاق افتاده، تمام شده و قابل تغییر نیست. پس نوشتن درباره ی گذشته و وقایع تاریخی ایده مناسبی در جهت نوشتن محتوای سبز و یا همیشه سبز است.

۴. پاسخگویی به سوالات رایج 

در هر کسب و کاری و در هر سایتی با هر موضوعی به طور طبیعی سوالاتی برای مشتریان و یا کاربران بوجود می‌آید که ممکن است بارها توسط افراد مختلف پرسیده شوند، با یک بررسی ساده می‌توانید این سوالات را به همراه پاسخ آنها به صورت یک محتوای سبز در وب سایت خود قرار دهید. با این کار هم برای مخاطبان خود ارزش قائل شده‌اید هم در وقت خود صرفه‌جویی نموده‌اید. 

کلام سبز

در طی این مقاله متوجه شدیم که برای هر کسب و کار و یا هر موضوعی می‌توان محتواهایی تولید کرد که در طول زمان ارزش خود را از دست نمی‌دهند، که همان محتوای سبز هستند. محتوای همیشه سبز بازدید و ترافیک بیشتر را برای وب سایت شما درپی دارد که این خود موجب افزایش رتبه‌ی شما در نظر گوگل می‌شود. پس بهتر است همین حالا دست به کار شوید و موضوعات پر اهمیت در زمینه‌ی کسب وکار خودتان را بیابید و برای آن محتوای سبز تولید کنید که تعاملی پایدار و دائمی از سوی کاربر با وب سایت شما را به همراه داشته باشد. این نوع محتوا با جلب اعتماد کاربران آن‌ها را به مشتریان دائمی و وفادار وب سایت شما تبدیل می‌کند.
منبع: wordstream

زهرا سپنج پور هستم کارشناس ارشد اقتصاد، علاقه‌مند به فعالیت در حوزه محتوا نویسی به صورت تخصصی در زمینه‌ی بازاریابی آنلاین و تبلیغات، که سعی میکنم بروزترین مطالب در این زمینه را که نیاز ضروری رونق هرکسب و کاری هست را در اختیار شما عزیزان قرار دهم و در این راستا با دوستان خوبم در تیم کارسازشو همراه شده‌ام.

میخواهم عضو شوم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۳۴۰

ممکن است علاقه مند باشيد :

مایل هستیم نظر شما را درباره این محتوا بخوانیم ، منتظر نظر شما هستیم!! :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *