گوگل پنالتی به معنای جریمه شدن شما توسط گوگل است. گوگل بسیار هوشمند است و هنگامی که شما از قوانین آن تخطی کنید شما را به عنوان یک متخلف شناسایی می کند و اقدام به جریمه شما خواهد کرد که اصطلاحا گوگل پنالتی نام دارد. گوگل الگوریتم های مختلفی را برای تشخیص تخلف دارد که می تواند به راحتی شما را پنالتی کند. در این مطلب به پرسش مهم گوگل پنالتی چیست و بررسی جوانب مختلف آن خواهیم پرداخت.

گوگل پنالتی

 

گوگل پنالتی چیست ؟

گوگل پنالتی چیست و چگونه می تواند موجب حذف شما از نتایج گوگل شود؟ همان طور که می دانید سایت برای اینکه در رتبه های بالای گوگل و صفحه اول آن نمایش داده شود نیاز به بهینه سازی دارد. بهینه سازی سایت که سئو نامیده می شود سه نوع مختلف دارد که آن ها را به نام سئوی سفید , سئوی خاکستری و سئوی سیاه می شناسیم. هنگامی که شما از سئوی سیاه برای افزایش رتبه سایت استفاده کنید الگوریتم های گوگل به سرعت شما را شناسایی و جریمه می کنند. این جریمه به روش های مختلفی اعمال می شود که در ادامه به آن اشاره می کنیم .

هنگامی که شما از سئوی سیاه برای افزایش رتبه سایت استفاده کنید الگوریتم های گوگل به سرعت شما را شناسایی و جریمه می کنند.

انواع مختلف گوگل پنالتی چیست ؟

جریمه گوگل به دو مدل مختلف تقسیم بندی می شود که هر کدام از آن ها می تواند به تنهایی برای شما بسیار گران تمام شود.

جریمه دستی ( پنالتی دستی )

پنالتی دستی که به عبارت Manual Penalty نیز شناخته می شود هنگامی رخ می دهد که فردی به طور مستقیم از جانب گوگل اقدام به بررسی سایت شما کند. متاسفانه سایت شما در این حالت به طور کامل از نتایج گوگل حذف می شود.

جریمه الگوریتمی ( پنالتی اتوماتیک )

پنالتی اتوماتیک که با عبارت Algorithmic Penalty شناخته می شود هنگامی رخ می دهد که سایت شما توسط الگوریتم های گوگل بررسی و جریمه شود. در این شرایط سایت شما به طور کامل از نتایج گوگل حذف نخواهد شد بلکه تنزل رتبه پیدا می کند و کاربر برای پیدا کردن سایت شما باید به صفحات عقب تر گوگل مراجعه کند که این مساله می تواند به میزان چشم گیری از ترافیک و بازدید سایت شما بکاهد.

دلایل گوگل پنالتی شدن سایت چیست ؟

همان طور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم دلیل اصلی پنالتی شدن سایت این است که قوانین و اصول گوگل را نادیده می گیریم. الگوریتم ها و قواعد گوگل مرتبا بروزرسانی و آپدیت می شوند و اگر سایت خود را بنا بر این تغییرات بهینه نکنیم بید انتظار جریمه از جانب او را داشته باشیم. اما سوال اینجاست که چه عواملی می تواند ما را دچار این جرائم کند؟

خرید بک لینک

خرید بک لینک یا بک لینک سازی انبوه در یک بازه زمانی کوتاه جزو مواردی است که گوگل نسبت به آن حساسیت بالایی نشان می دهد. به هیچ عنوان نباید تصور کنید که ایجاد 1000 بک لینک در یک روز می تواند رتبه وب سایت شما را به طرز چشم گیری افزایش دهد بلکه انجام این کار می تواند حساسیت گوگل را برانگیخته کند و شما را به عنوان یک سایت متخلف شناسایی و اسپم کند.
خرید بک لینک به عنوان سئوی سیاه شناخته می شود اما انجام این کار کاملا اشتباه نیست بلکه شما می توانید با خرید بک لینک معتبر موجب افزایش رتبه سایت به طور اصولی شوید. در مطلبی تحت عنوان ” خرید بک لینک معتبر ” به طور کامل و جامع به بررسی این موضوع پرداخته ایم و با بیان نکات اصلی در خرید بک لینک به کاربران کمک کردیم تا بتوانند از این روش جهت بهبود سئوی سایت شان بهره ببرند.

 

گوگل پنالتی

 

تبادل لینک دو طرفه

واقعیت این است که در سال های گذشته می توانستید با تبادل لینک دو طرفه به بهبود رتبه سایت کمک کنید. اما امروزه که الگوریتم ها و ربات های گوگل بسیار هوشمندتر شده اند انجام این کار می تواند به ضرر شما باشد. تبادل لینک به طور کامل رد نشده است زیرا گوگل از پایه و اساس با تبادل مشکلی ندارد بلکه برای آن قواعد و اصولی قائل است که اگر آن را رعایت نکنید دچار جریمه خواهید شد.

به طور مثال تبادل لینک با سایت هایی که غیر مرتبط با حوزه فعالیت شما هستند می تواند برای گوگل ناخوشایند باشد. و یا تبادل بیش از حد لینک نیز از جمله کارهای دردسر ساز برای شما خواهد بود و بر اساس میزان و شدت آن جریمه می شوید. برخی از سئوکاران می گویند که تبادل لینک سه طرفه و چهار طرفه می تواند باعث کاهش حساسیت گوگل شود و می توان از آن به عنوان سئوی خاکستری نام برد.

تبادل لینک با سایت هایی که غیر مرتبط با حوزه فعالیت شما هستند می تواند برای گوگل ناخوشایند باشد.

انتشار محتوای کپی

گوگل از کپی کردن بیزار است. به همین دلیل برای سایت هایی که از محتوای کپی استفاده می کنند جریمه سنگینی در نظر گرفته است و آن ها را اصطلاحا گوگل پنالتی می کند. استفاده از محتوای یونیک و دست اول می تواند محبوبیت سایت شما را نزد گوگل افزایش دهد و کاربران بیشتری را به سمت سایت شما بکشاند.

اگر دانش تولید محتوا را ندارید بهتر است به جای کپی کردن آن از سایت های دیگر اقدام به کسب دانش مورد نظر و تولید محتوا در مورد آن کنید. وب سایت کارسازشو می تواند با تولید محتوا دست اول و طبق استانداردهای گوگل به سایت شما کمک کند. محتوا می تواند به صورت متنی , ویدئویی , صوتی و …. باشد. امروزه تولید محتوای ویدئویی از محبوبیت بالایی در بین کاربران برخوردار است و می توانید با به اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی مانند آپارات , یوتیوب و …. نیز ترافیک بالایی را به سمت سایت خود سرازیر کنید.

 

استفاده بیش از یکبار از تگ H1

با در نظر گرفتن سئوی محتوا و اعمال آن در محتوای خود می توانید 30% از سئوی کلی سایت را پیش ببرید. در نوشتن متن و محتوا برای وب سایت باید اصول و قواعدی را رعایت کنید. یکی از این اصول استفاده از تگ ها در جای مناسب است. به طور مثال از تگ H1 تنها یکبار باید استفاده کنید و آن هم برای عنوان محتوا است. استفاده بیش از حد از این تگ می تواند شما را دچار گوگل پنالتی کند زیرا گوگل تصور می کند که شما می خواهید به زور خود را در نتایج قرار دهید و این مساله اصلا برای گوگل خوشایند نیست.

جریمه سایت چیست

خطای 404

خطای 404 نیز جزو عواملی است که اگر تعداد آن زیاد شود باعث می شود که توسط گوگل جریمه شوید. هنگامی که در محتوا و یا بخش های مختلف سایت لینک سازی می کنید باید از وجود محتوای مقصد اطمینان حاصل کنید. زیرا هنگامی که کاربر با لینکی مواجه می شود و بر روی آن کلیک می کند و با صفحه ای خالی روبرو می شود هیچ اطلاعاتی نصیب او نخواهد شد و این مورد برای وب سایت شما اصلا جالب نیست و جزو ضعف های سایت محسوب می شود.

هنگامی که در محتوا و یا بخش های مختلف سایت لینک سازی می کنید باید از وجود محتوای مقصد اطمینان حاصل کنید.

استفاده بی رویه از کلمات کلیدی

چگالی کلمات کلیدی در متن باید بین 1 % تا 2/5 % باشد. اگر از این میزان تخطی کنید الگوریتم گوگل به سراغ شما خواهد آمد. گوگل الگوریتمی تحت عنوان پاندا دارد که وظیفه او شناسایی این گونه از تخلف هاست. از آن جایی که شما ابتدا باید برای کاربر بنویسید و سپس برای گوگل , استفاده از کلمات کلیدی به میزان زیاد می تواند خوانایی مطلب را تحت تاثیر منفی قرار دهد و جذابیت خود را برای کاربر از دست بدهد.

استفاده نادرست از انکرتکست

هنگامی که قصد دارید کلمه یا عبارتی را به صفحه ای در سایت لینک دهید باید چند نکته مهم را در آن رعایت کنید. به طور مثال از لینک دادن عبارات عمومی ( ادامه مطلب , مشاهده ادامه مطلب , اینجا را کلیک کنید و …. ) بپرهیزید. در سال های گذشته لینک دار کردن این عبارات تاثیر منفی در سئوی سایت نداشت اما امروزه الگوریتم های گوگل شما را جریمه خواهند کرد.

مورد دیگری که باید در لینک سازی در نظر بگیرید این است که از انکر تکست تکراری برای لینک دهی به یک صفحه مشخص استفاده نکنید. به طور مثال شما نمی توانید در سراسر متن کلمه ” آموزش وردپرس ” را به صفحه آموزشی آن لینک دهید بلکه باید از انکرتکست های مختلف و مرتبط با آن استفاده کنید.

سرعت پایین سایت

تاثیر سرعت سایت در گوگل پنالتی چیست ؟ سرعت پایین سایت نه تنها موجب کلافه شدن کاربران می شود بلکه باعث می شود تا سایت شما پنالتی شود. امروزه کاربران بسیار کم طاقت شده اند. شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید کاربران کمتر از 5 ثانیه منتظر لود شدن سایت شما می مانند و اگر سرعت بالایی در لود شدن نداشته باشید

کاربر از سایت شما خارج خواهد شد. این مساله می تواند نرخ خروج سایت شما را افزایش دهد و نتیجه ای منفی در سئوی آن باقی بگذارد. راهکارهای مختلفی برای افزایش سرعت سایت وجود دارد که در کارسازشو به آن پرداخته ایم.

جریمه شدن سایت

 

چکار کنیم تا سایت مان گوگل پنالتی نشود؟

برای عدم گوگل پنالتی شدن تنها یک راهکار وجود دارد و آن هم این است که سایت تان را به درستی بهینه کنید. برخی از افراد تصور می کنند که بهینه کردن بیش از حد سایت می تواند موجه جلب توجه مثبت گوگل شود در صورتی که اینطور نیست. شما در مدیریت سایت و تولید محتوا ابتدا باید کاربر را در نظر بگیرید. در نظر گرفتن کاربر و تولید محتوای کاربر پسند اولین قدم در جلب توجه گوگل است زیرا یکی از فاکتورهای گوگل در نظر گرفتن کاربران و واکنش آن ها به سایت شماست. و رضایت کاربر می تواند رضایت گوگل را به دنبال داشته باشد.

چگونه متوجه شویم که سایت مان گوگل پنالتی شده است؟

گوگل وب مستر تولز ابزار مناسبی برای تشخیص گوگل پنالتی است. شما می توانید با مراجعه به بخش Mnual Action به راحتی متوجه شوید که سایت تان جریمه شده یا خیر. برخی از مواقع گوگل جریمه شدن سایت را به شما اعلام نمی کند تا سریعا به جبران آن بر نیایید. اما اگر به گوگل پنالتی شدن شک کردید می توانید از روش دیگری متوجه آن شوید. معمولا سایت های بزرگ ترافیک بالایی دارند و اگر در مقطع زمانی متوجه کاهش و افت شدید ترافیک شده اید می توانید متوجه شوید که سایت تان توسط گوگل پنالتی شده است.

یکی از علائم گوگل پنالتی شدن کاهش شدید ترافیک سایت است.

روش خارج شدن از گوگل پنالتی چیست ؟

راه نجات پیدا کردن از گوگل پنالتی چیست ؟ شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که سایت تان گوگل پنالتی شده است و از این بابت بسیار نگران هستید اما جای نگرانی نیست. زیرا شما می توانید با تغییر شرایط خود را از پنالتی نجات دهید. تمام موارد پنالتی شدن را بررسی کنید. اگر محتوای کپی در سایت منتشر کرده اید آن ها حذف کنید یا تغییر دهید. اگر از کلمات کلیدی به میزان زیادی استفاده کرده اید آن ها را تعدیل کنید و به درصد استاندارد برسانید. انکرتکست ها و موارد دیگر را بررسی و اصلاح کنید. برای برطرف کردن لینک های اسپم نیز می توانید با مراجعه به گوگل وب مستر تولز و در بخش link to your site آن ها شناسایی و حذف کنید.

بعد از انجام این راهکارها باید یک پیام بازبینی برای گوگل بفرستید تا بعد از بررسی های لازم شما را از پنالتی خارج کند. اگر به صورت دستی پنالتی شده اید باید یک درخواست بازبینی Reconsideration Request برای گوگل ارسال کنید. اما اگر از جانب الگوریتم های گوگل به صورت اتوماتیک پنالتی شده اید بهتر است صبر پیشه کنید تا الگوریتم ها دوباره به سراغ سایت شما بیایند و تغییرات جدید را مشاهده کنند.

دوره های آموزشی

در شرایط حال حاضر کسب و کارهای اینترنتی با رقابتی که ایجاد شده , کسب و کاری برنده این ماراتن خواهد شد که بتواند محتوای حرفه ای و کاربر پسند برای بازدیدکنندگان سایت خود ایجاد کند. نگین حبیب زاده هستم استراتژیست تولید محتوا برای کسب و کارهای تحت وب. بنده و تیم تولید محتوای کارسازشو آماده ارائه خدمات مشاوره و تولید محتوا به کسب و کارهای نوپا در وب هستیم. بنده را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

میخواهم عضو شوم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۳۸

ممکن است علاقه مند باشيد :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. عاطفه رضوانی
  3:21 2020/04/04

  سلام
  من از سئو و گوگل چیز زیادی نمیفهمممممم اما میخواستم واسه خانم حبیب زاده یه کامنت بزارم بگم خیلی خوب در همه زمینه ها مینویسی
  موفق باشی

  • نگین حبیب زاده
   4:26 2020/04/04

   سلام. مرسی از محبتتون
   با دنبال کردن مطالب و آموزش های ویدئویی سایت می تونین به تسلط خوبی از سئو و الگوریتم های گوگل برسین.
   موفق باشید