کسب و کار الکترونیکی چیست؟ به فعالیت هایی که در بستر وب و اینترنت صورت می‌گیرد کسب و کار الکترونیکی گفته می‌شود. کسب و کار اینترنتی مدل های متنوعی دارد که از بین آنها کسب و کارهای b2b  و کسب وکارهای b2c  رایج‌تر هستند و ما در این مقاله به مطالعه ی آنها و تفاوت هایشان خواهیم پرداخت. 

مدل‌های کسب و کاری

دنیا به سرعت درحال پیشرفت و تحول است، بنابراین طبیعی است که کسب و کار و متدهای آن نیز دچار تغییر و تحول شوند. همه‌ی تغییرات صورت گرفته در جهت کسب رضایت مشتری بوده و البته با توجه به فروش و سود فروشنده، به عبارتی رضایت دو طرفه ملاک و معیار اصلی روش‌های مختلف کسب و کار است. در حال حاضر مدل‌های کسب و کاری متفاوت و زیادی وجود دارد، که کسب و کار B2B و B2C متداول تر هستند و احتمالا بیشتر با آنها آشنا هستید. یک از عواملی که موجب تحول دنیا و فعالیت‌های بشر شده، اینترنت است.

با ظهور اینترنت و استفاده‌ی روزافزون افراد از این پدیده‌ی نسبتا نوظهور، همه‌ی جوانب زندگی بشر تحت تاثیر قرار گرفته و اکثر فعالیت‌ها به سمتی خو گرفته‌اند که بتوان در فضای مجازی یا همان اینترنت آنها را انجام داد. بنابراین اگر تاکنون کسب و کار خود را اینترنتی نکرده‌اید بهتر است هر چه زودتر خود را در این مسیر قرار دهید. کسب و کار اینترنتی در مقایسه با سایر کسب و کارها احتمال موفقیت و سود بیشتری دارند.

کسب و کارهای الکترونیکی

کسب و کارهای B2B و B2C , تفاوت کسب وکارهای B2B و B2C چیست؟ کسب وکارهای اینترنتی همچون سایر فعالیت‌هایی که در جریان تند الکترونیکی شدن قرار گرفتند، با سرعتی غیرقابل پیش بینی نیز پدید آمد. درصورتی که فقط ۱۰ سال بیشتر از فراگیر شدن اینترنت نمیگذرد، شاهد کاربرد شدید آن در زندگی روزمره هستیم، که این خود دلیلی محکم برای این است که به فکر همسو شدن با این جریان باشیم. کسب و کار نیز قاعده ای است که از این موضوع مستثنی نمی‌شود. بلکه بسیار پراهمیت است که آن را به سمت الکترونیکی شدن ببریم. چرا که موجب تسهیل در انجام معاملات و … می‌شود.
 
فرآیند الکترونیکی شدن در حوزه تجارت، علاوه برآن که امکانات و تسهیلات فراوانی برای شرکت‌های سنتی فراهم نموده و موفقیت و پیشرفت چشمگیر آنها را نیز به ارمغان آورده‌است، موجب بوجود آمدن بنگاه‌هایی شده است که فقط به روش الکترونیکی یا همان اینترنتی به ارائه خدمات و سرویس‌دهی می‌پردازتد. در ادامه انواع مختلف کسب و کار های اینترنتی را ذکر می‌کنیم.
 
کسب و کارهای الکترونیکی

 

انواع کسب و کارهای الکترونیکی

کسب و کارهای الکترونیکی بسته به این که طرفین معامله ( افراد یا سازمان‌ها) چه کسانی هستند انواع مختلفی دارد که ۵ مورد از آنها را در زیر نام می‌بریم:
B2B : واحد تجاری با واحد تجاری یا همان شرکت با شرکت (Business to Business)
 
B2C : واحد تجاری (شرکت) با مصرف کننده (Business to Consumer)
 
C2C : مصرف کننده با مصرف کننده (Consumer to Consumer)
 
B2G : واحد تجاری با دولت (Business to Government)
 
G2B : دولت با واحد تجاری (Government to Business)
 
از بین انواع کسب و کار اینترنتی، کسب و کار B2B و کسب و کار B2C بسیار استفاده می‌شوند. که در ادامه به بررسی جزئیات هر کدام و تفاوت شان با یکدیگر می‌پردازیم.
 
 
کسب و کارهای الکترونیکی

کسب وکارهای B2B

مدل کسب و کارهای B2B، مدلی است که در آن هر دو طرف معامله، شرکت ها هستند، و تمرکز بر فروش محصولات و خدمات به شرکت‌های دیگر است. فرآیند خرید و فروش در کسب و کارهای B2B معمولا به سه شکل صورت می‌گیرد: در حالت اول کسب و کار برای تولید، نیاز به خرید موادخام و اولیه دارد. حالت دوم نیاز به سرویس دهی یک کسب وکار است و حالت سوم اینکه کسب و کار برای فروش محصولات خود نیاز به کسب وکار دیگری دارد. 

کسب و کارهای B2B با یک مثال

با ذکر مثال سعی میکنیم سه حالت کسب و کارهای B2B را بهتر بیان کنیم. یک شرکت یخچال سازی را درنظر بگیرید که برای تولید یخچال های خود قطعات و لوازم زیادی را احتیاج دارد و تولید بسیاری از این مواد اولیه برای وی دارای مزیت اقتصادی نیستند بنابراین بهتر است که از یک شرکت که این قطعات را تولید می‌کند تهیه شوند. این همان حالت اول از کسب و کارهای B2B  است.
 
در مرحله‌ی بعد این شرکت برای رسیدگی به حساب‌های خود به یک شرکت حسابرسی احتیاج دارد و این همان حالت دوم کسب و کارهای B2B  است. در مرحله‌ی آخر این کارخانه به شرکت یا بنگاهی برای فروش یخچال‌های خود نیازمند است که در واقع حالت سوم کسب و کارهای B2B  رخ داده است. 

تصمیم گیری در کسب و کارهای B2B

در انجام معاملات به روش کسب و کارهای B2B در طرف خریدار به منظور خرید محصول هماهنگی بین واحد فنی، تجاری، مالی و اجرایی ضروری است و درواقع شخصی که محصول شما را خریداری می‌کند به تنهایی تصمیم گیرنده نیست و در مورد برخی کالاهای مهم و گران قیمت، تصمیم گیری توسط هیئت مدیره انجام می‌شود. در این مدل از کسب و کار همانطور که از اسم آن پیدا است، باید یک وب سایت داشته باشید که در آن کالاهای خود را برای همکاران تجاری خود به نمایش بگذارید. برای اینکه همکاران شما بتوانند سفارش خود را ثبت کنند باید ایمیل یا سایر روش‌های الکترونیک رایج را در اختیار آنها قرار دهید.
 
در انجام معاملات به این روش باید واحدهای مالی، امور مشتریان و انبار خود را در جریان معامله‌ای که در حال انجام آن هستید قرار دهید. پس بهتر است متناسب با کسب و کار خود به منظور مشتری مداری کالاهای خود را به گونه‌ای در سایت بچینید و دسته‌بندی کنید که مشتری به راحتی کالای مورد نظر خود را بیابد. لازم است که برای ارسال کالا تدبیری بیاندیشید که سیستم فروش آنلاین شما با شرکت‌های حمل و نقل  هماهنگ شوند. 
 
 
کسب و کارهای B2C

کسب وکارهای B2C

کسب و کارهای B2C یا همان Business to Consumer کسب و کاری است که در یک طرف شرکت حضور دارد و طرف دیگر مصرف کننده است. از آنجا که بازار هدف کسب و کارهای B2C شخص یا اشخاص هستند، از پیچیدگی کمتری برخوردار است، چرا که یک نفر تصمیم میگیرد که آن محصول را بخرد یا خیر. 
 
مکانیزم کسب و کارهای B2C زمانی اتفاق می‌افتد که یک کسب و کار محصول خود را برای عموم بازاریابی کند. مثلا تولید کننده مواد غذایی، یا خدمات حقوقی و حتی سازمان اطلاعات پزشکی که خدمات و محصولات خود را برای عموم مردم عرضه می‌کنند از این دست کسب وکار نیز می‌باشند. برای این منظور اطلاعات کالا مستقیما در یک وب سایت برای فروش قرار داده می‌شود. مشتریان اطلاعات لازم را از وب سایت فروشنده دریافت می‌کنند و بعد از تصمیم خرید اقدام به سفارش کالا می‌کنند و با پرداخت هزینه و ثبت آدرس برای دریافت کالا مراحل خرید تکمیل می‌شود.
 
همانطور که مشاهده کردید کسب و کارهای B2C پیچیدگی خاصی ندارد و فقط لازم است که در سایت خود به روشی که برای کسب و کار شما مناسب است کالا و قیمت آن را در معرض دید مشتری قرار دهید و ابزاری برای رصد کردن فرآیند خرید مشتریان داشته باشید. البته فراموش نکنید که برای پرداخت وجه باید درگاه‌های بانکی نیز داشته باشید. تاکنون با جزئیات کسب و کارهای B2B و B2C آشنا شدیم و تا حدودی به تفاوت‌های آنها پی بردیم. به منظور مطالعه ی دقیق تر تفاوت‌های این دو کسب و کار در ادامه مقاله با ما همراه باشید.
 
کسب و کارهای B2C

 

تفاوت کسب و کارهای B2B و کسب و کارهای B2C

در این قسمت به زبانی ساده تفاوت های این دو کسب و کار رایج را مطرح می‌کنیم:
 
۱. اولین تفاوت ساده و واضح این است که در کسب و کارهای B2B باید به زبان فنی و کاملا تخصصی به توصیف محصول خود بپردازید اما در کسب و کارهای B2C این کار لازم نیست بلکه با بیانی ساده و قابل درک برای گروهی متشکل از افراد مختلف محصول خود را معرفی کنید، کافی است.
 
۲.در کسب و کارهای B2C مشتری بدنبال رضایت از خرید و یا تخفیف است در صورتی که در کسب و کارهای B2B کارآمدی و بهره وری محصول ملاک است، در نتیجه شما باید کاملا منطقی و با ایجاد اعتماد در طرف مقابل وی را تشویق به خرید کنید. 
 
۳. مشتریان معمولی (در کسب و کارهای B2C ) خریداران محصول نهایی هستند، به عبارتی فقط لذت و رضایت خرید برایشان اهمیت دارد. در حالی که شرکت‌ها تمایل دارند از فرآیند تولید کالای مورد نظر به منظور کسب اطمینان بازدید کنند. لذا ممکن است نماینده خرید یک شرکت برای اطمینان از کیفیت محصول این درخواست را داشته باشد.
 
۴. در کسب و کارهای B2B مشخصات کالا یا خدمات باید با جزئیات در اختیار مشتریان قرار بگیرد. اما در کسب و کارهای B2C کافی است اطلاعاتی سطحی به شکلی جذاب و قابل درک در اختیار مشتریان قرار گیرد. 
 
۵. زمانی که محتوایی در ارتباط با کالای خود در کسب وکارهای B2B آماده می‌کنید باید دقت داشته باشید که به قدر کافی جامع و کامل باشد و از این طریق به شرکت مقابل القا کنید که تیم شما تخصصی و حرفه ای کار خود را انجام می‌دهند. اما در کسب و کارهای B2C هر چقدر محتوا ساده و گویا باشد اثر بخش تر خواهد بود.
 

تفاوت های کسب و کارهای B2B و B2C

۶. در کسب و کارهای B2B ارتباط اهمیت بالایی دارد و تیم خرید شرکت در پی برقراری ارتباط بیشتر و در نتیجه همکاری بیشتر با شرکت شما هستند. در صورتی که مشتریان معمولی بدنبال ارتباط نزدیک و ادامه‌دار با شما نیستند. 
 
۷. همانطور که در بخش‌های قبل ذکر کردیم در کسب وکارهای B2B خرید پیچیده‌تر است و سلسله مراتب طولانی‌تری نسبت به مدل B2C دارد، چرا که باید تایید خرید یک کالا را از واحد حسابداری و تدارکات و سایر رده‌های بالای سازمانی دریافت کنند. 
 
۸. یکی از تفاوت‌های مهم و اساسی بین کسب و کارهای B2B و B2C در پرداخت هزینه محصول است. در کسب وکارهای B2C مشتری پس از انتخاب کالا وجه را به صورت نقد، کارت اعتباری یا چک در زمان خرید می‌پردازد. در حالی که در مدل B2B پرداخت پیچیدگی خاصی دارد و بسته به نوع کالا و تعداد آن و … پرداخت نقدی و در لحظه صورت نمی‌گیرد و با درج موعد پرداخت در فاکتور پرداخت ممکن است به زمان دیگری موکول شود. 
 
۹. از تفاوت‌های دیگر این دو کسب و کار می‌توان به قیمت اشاره کرد. در کسب و کارهای B2C قیمت برای تمامی خریداران یکسان است در حالی که در مدل B2B اینطور نیست و بسته به نوع شرکت مقابل قیمت تفاوت پیدا می‌کند و به تصمیم و سیاست شما در تعامل و همکاری با آن شرکت بستگی دارد. 
 
۱۰. دوره و مدت زمان خرید در این دو کسب و کار نیز متفاوت است، در کسب و کارهای B2C خرید در زمان بسیار کوتاهی صورت می‌گیرد در حالی که در کسب و کارهای B2B گاهی یک قرارداد ممکن است ماه‌ها و یا حتی سال‌ها طول بکشد، این عامل موجب می‌شود که تصمیم‌گیری در این کسب و کار سخت شود. 
 

سوالات متداول و  پرتکرار این مقاله:

۱. کسب و کار اینترنتی چیست؟

به فعالیت هایی که در بستر وب و اینترنت صورت می‌گیرد کسب و کار الکترونیکی گفته می‌شود. کسب و کار اینترنتی مدل های متنوعی دارد که از بین آنها کسب و کارهای b2b  و کسب وکارهای b2c  رایج‌تر هستند.

۲. منظور از کسب و کار B2B چیست؟
مدل کسب و کارهای B2B، مدلی است که در آن هر دو طرف معامله، شرکت ها هستند، و تمرکز بر فروش محصولات و خدمات به شرکت‌های دیگر است.
۳. کسب و کار B2C چیست؟
کسب و کارهای B2C یا همان Business to Consumer کسب و کاری است که در یک طرف شرکت حضور دارد و طرف دیگر مصرف کننده است.
 
منبع: e-business

زهرا سپنج پور هستم کارشناس ارشد اقتصاد، علاقه‌مند به فعالیت در حوزه محتوا نویسی به صورت تخصصی در زمینه‌ی بازاریابی آنلاین و تبلیغات، که سعی میکنم بروزترین مطالب در این زمینه را که نیاز ضروری رونق هرکسب و کاری هست را در اختیار شما عزیزان قرار دهم و در این راستا با دوستان خوبم در تیم کارسازشو همراه شده‌ام.

میخواهم عضو شوم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۳۴۰

ممکن است علاقه مند باشيد :

مایل هستیم نظر شما را درباره این محتوا بخوانیم ، منتظر نظر شما هستیم!! :

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. هانسل
    ۳:۱۴ ۱۳۹۹/۰۱/۲۴

    سپاس از شما عالی بود فروشگاه اینترنتی هانسل از مدل تجارت الکترونیک b2c استفاده میکنه که بصورت تخصصی در حوزه فروش و معرفی کالای دیجیتال فعالیت داره.