عنوان صفحه مهمترین فاکتوری است که به موتورهای جستجو کمک میکند تا محتوای سایت شما را درک وتفهیم کنند. از طرف دیگر، تایتل ها اولین چیزهایی هستند که کاربر پس از جستجو در یک صفحه وب می‌بیند و با آن ارتباط برقرار می‌کند. علاوه بر عنوان صفحه، متادیسکریپشن یا همان تگ توضیحات یکی از مهمترین تگ‌های صفحه برای سئو سایت می‌باشد، چرا که یکی از عوامل تاثیر گذار بر ورود کاربر به یک سایت و ورود به آن وجود توضیحات زیر یک سایت می‌باشد. درست است که این‌ها موارد مهمی هستند اما برای تعداد کاراکترهای استفاده شده در آن‌ها شرایطی وجود دارد که در این مقاله به بررسی آنها می‌پردازیم.

سئو چیست و چه کاربردی دارد؟

عنوان صفحه (تایتل صفحه) ، متا کیورد و متادیسکریپشن از جمله المان‌های سئوداخلی (on page seo)  هستند که در بهینه سازی سایت بسیار اثرگذارند. به منظور بررسی دقیق این موارد ابتدا مروری کوتاه بر سئو و تقسیم بندی آن داریم و سپس تک تک این موارد را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم که در ارتقا رتبه سایت بسیار موثر است. زمانی که سایتی را طراحی و راه‌اندازی می‌کنیم قطعا به منظور دیده شدن و انتخاب شدن آن و محصولی که در آن قرار می‌دهیم، است. پس برای این هدف لازم است که اقداماتی صحیح انجام دهیم، که در پی آن آمدن و آوردن کاربران بیشتر به سایت ما از نتایج جستجو است.
 
لازمه‌ی چنین نتیجه‌ای، بودن در رتبه‌های بالاتر و برخورداری از کیفیت حضور در نتایج است. سئو همه‌ی اقداماتی است که بدین منظور و برای کسب ترافیک رایگان و طبیعی از نتایج موتور جستجو انجام می‌شود. سئو یک روش فوق العاده برای جذب کاربر بیشتر به سایت و بهبود رتبه‌ی آن در موتور جستجو است. دو فاکتور سئوداخلی و سئوخارجی نقش اصلی را در بهینه سازی وب سایت و یا وبلاگ ایفا می‌کنند.
 
 

سئوخارجی چیست ؟

منظور از سئو خارجی یا سئو “Off-page” مجموعه اقداماتی است که خارج از سایت صورت می‌گیرد و برروی جایگاه آن در  Bing، Google، Yahoo و … اثر می‌گذارد. اگر بخواهیم مثالی بزنیم تا ملموس تر باشد ، فعالیت بیشتر در شبکه های اجتماعی ، گرفتن بک لینک های قوی برای صفحات وب سایت ، رپورتاژ های خبری که در وب سایت های با دامین اتوریتی بالا هستن از مجموعه کارهایی هستند که میتوانند به شما کمک کنند تا سئوی خارجی قوی داشته باشید.

سئوداخلی چیست؟

 سئو داخلی کلیه اقدامات تحت کنترل ما، شامل:تنظیمات فنی، کیفیت کد نویسی، محتوای فنی ودیداری و کاربر پسند بودن سایت است. که بطور مستقیم در بهبود سایت تاثیر می‌گذارد. در این مقاله روی صحبت ما با سئوی درون صفحه است. با تمرکز بر روی سئوی درون صفحه تا حدود زیادی می‌توان سئوی برون صفحه را نیز به موفقیت رساند. پس لازم است که مطالعه‌ی دقیق‌تری در این زمینه داشته باشیم. در این زمینه می‌توانید به سایر مقالات ما در سایت کارسازشو مراجعه نمایید. با توجه به اهمیت سئوداخلی در ادامه سه مورد از موارد اصلی آن را که شامل عنوان صفحه، متادیسکریپشن و متاکیورد است، را ریزبینانه‌تر شرح می‌دهیم.
 
عنوان صفحه

تعداد کارکتر عنوان صفحه سایت

عنوان صفحه سایت یا همان meta title tag همان چیزی است که اکثر موتورهای جستجو در بالای پنجره‌ی خود نشان می‌دهند. درواقع زمانی که کاربر عبارت موردنظر خود را جستجو می‌کند، اولین خطی که در لیست نتایج جستجو برای وی قابل مشاهده است، عنوان صفحه(تایتل صفحه) است که در متا تگ تعریف شده است. همینطور زمانی که صفحه‌ی سایت شما در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود، title tag یا همان عنوان صفحه موردی است که در مطلب منتشر شده به نمایش گذاشته می‌شود.
 
علاوه بر همه اینها نکته‌ی دیگری که در رابطه با عنوان صفحه حائز اهمیت است تعداد کاراکترهای ان است. هرچند محدودیتی در این باره ندارید اما بهتر است که بخش اصلی عنوان را در 70-60 کاراکتر اول قرار دهید چرا که فقط همین تعداد کاراکتر در صفحه نتایج جستجو در عنوان صفحه قابل نمایش است بیشتر از این تعداد به صورت ( … ) درمی‌آید. همچنین بهتر است نام برند یا شرکت خود را در عنوان اصلی قرار دهید، که برای این منظور می‌توانید بعد از کلمه کلیدی و با قرار دادن کاراکتر ( | ) نام برند خود را ذکر کنید، که این خود موجب می‌شود عنوان صفحه ظاهر مناسب و آراسته‌ای داشته باشد.
 
نکته مهم دیگر در بحث تایتل این است که تا حد امکان از اعداد در آن استفاده کنید، چرا که باعث جذب بازدیدکننده از صفحه‌ی شما می‌شود. و در آخر تذکر این نکته را لازم می‌دانیم، هرگز از عنوان صفحه‌ی تکراری استفاده نکنید چرا که اغلب، گوگل در این مورد اخطار می‌دهد.
 
متادیسکریپشن

تعداد کارکترهای متادیسکریپشن صفحه 

متادیسکریپشن توضیح مختصری درباره‌ی محتوای صفحه است که در بخش متا تگ توضیحات قرار می‌دهیم. ازآنجا که این بخش در صفحه‌ی نتایج  جستجو در زیر عنوان صفحه قرار می‌گیرد لازم است که نکاتی را در این باره رعایت کنیم.  هرچند متادیسکریپشن تاثیر مستقیمی بر رتبه‌ی سایت ندارد، اما باعث افزایش تعداد بازدیدکننده می‌شود و از این رو بر رتبه اثر می‌گذارد.در رابطه با تعداد کاراکترهای این بخش باید بگوییم که کل محتوایی که در نتایج جستجو درمتادیسکریپشن نمایش داده می‌شود شامل 160 کاراکتر است. پس بهتر است که منظور و محتوای مهم را به بهترین شکل ممکن در همان 160 کاراکتر جای دهید. چرا که هر مقدار کاراکتر بیشتر از این، محو شده و به صورت (…) نشان داده می‌شود.
 
برخی به اشتباه متادیشکریپشن و توضیحات نمایش داده شده در نتایج جستجو (یا همان اسنیپت نتایج جستجو) را بجای هم بکار می‌برند. اما باید گفت که این دو کاملا از هم جدا هستند. اسنیپت توضیحاتی است که گوگل از صفحه ی شما انتخاب کرده و آن را در زیر عنوان صفحه سایت در نتایج جستجو نمایش می‌دهد.در نوشتن متادیسکریپشن بهتر است که کلمات کلیدی را بکار ببرید. هرچند گوگل بارها اعلام کرده که وجود کلمات کلیدی تاثیری در رتبه بندی سایت ندارد اما ما می‌بینیم که گوگل کلمات مورد جستجوی کاربران را در متادیسکریپشن پررنگ می‌کند.
 
متاکیورد

متاکیورد

متاکیوردها در واقع متاتگ‌های تعریف شده‌ای هستند که نشان دهنده‌ی همه‌ی کلمات کلیدی صفحه‌ی موردنظر هستند، و با اینکه از دید کاربران پنهان است اما برای موتورهای جستجو قابل دیدن و بررسی است، درواقع از محتوای این برچسب برای درک محتوای اصلی صفحات بهره می‌گیرد.متاکیوردها یا همان کلمه کلیدی متا یکی از فاکتورهای مهم در محاسبه رتبه‌ی سایت توسط موتورهای جستجو هستند. در زیر نکاتی که در رابطه با متاکیوردها باید رعایت شود را ذکر می‌کنیم:
 
1. به کاربردن کلمات کلیدی به صورت جمع و مفرد
2.عدم تکرار بیش از 3 بار کلمات کلیدی
3.درج حالت‌های رایج غلط املایی کلمات کلیدی
 
انتخاب متاتگ کلمات کلیدی متناسب به عهده‌ی شماست، حال نیز شما میخواهید با کمک نرم افزار آن را انجام دهید یا به‌ صورت دستی مختارید. 
 
در این مقاله سعی کردیم سه مورد مهم ( عنوان صفحه، متادیسکریپشن و متاکیورد) از موارد سئوداخلی را بررسی و تحلیل کنیم و نکاتی از این باب که در بهینه سازی سایت موثر هستند را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. امیدواریم مورد استفاده شما قرار گرفته باشد. با ما در کارسازشو همراه باشید و سایر مطالب مفید در زمینه طراحی سایت و محتوانویسی و… را دریافت کنید.

زهرا سپنج پور هستم کارشناس ارشد اقتصاد، علاقه‌مند به فعالیت در حوزه محتوا نویسی به صورت تخصصی در زمینه‌ی بازاریابی آنلاین و تبلیغات، که سعی میکنم بروزترین مطالب در این زمینه را که نیاز ضروری رونق هرکسب و کاری هست را در اختیار شما عزیزان قرار دهم و در این راستا با دوستان خوبم در تیم کارسازشو همراه شده‌ام.

میخواهم عضو شوم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید به هیچ وجه از ایمیل های خسته کننده تبلیغاتی خبری نسیت ...

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۱۳۵

ممکن است علاقه مند باشيد :

منتظر ثبت نظر شما هستیم :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *