نشانه های هک شدن سایت وردپرسی شما. آیا سایت من هک شده؟. شاید اینها سوالاتی باشد که در ذهن هر طراح سایت و یا مدیر کسب و کار اینترنتی باشد، چه علائمی وجود دارد تا ما متوجه شویم سایتمان هک شده؟ در این مقاله به موضوع هک سایت ها پرداختیم دعوت میکنم تا انتها با کارسازشو همراه باشید.

علائم هک شدن سایت

هک شدن سایت وردپرسی

هک شدن سایت وردپرسی، سال هاست که موضوعی حسابی داغ است و برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب حسابی در مورد هک شدن سایت وردپرسی بحث میکنند. اما یک حقیقت وجود دارد که نه تنها سایت های وردپرسی بلکه ما شاهد آن هستیم که گوگل با آن عظمت و بزرگی با وجود بهترین برنامه نویسان و کامل ترین سخت افزارها و فایروال ها باز هم هک میشود. پس هک و مقوله های مرتبط به آن جز جدای ناپذیر این روزهای دنیای اینترنت است

رفع هک سایت و امنیت در سایت

امنیت در سایت، اینکه چه کاری انجام دهیم تا از این موضوع در امان باشیم موضوعی است که در دوره امنیت سایت ها در سایت کارسازشو به زودی تهیه میشود و در اختیار کاربران عزیز قرار خواهد گرفت اما به طور کلی باید گفت که پیش گیری بهتر از درمان است بهتر است که قبل از اینکه مسئله ای پیش بیاید نسبت به برطرف کردن و ایمن کردن آن اقدام کنیم نه اینکه هک شویم و بعد اقدام کنیم.

۱۰ نشانه ای که نشان میدهد سایت وردپرسی شما هک شده

شاید تا به حال برای شما پیش آمده باشد که سایت شما که حاصل زحمت های فراوان بود تا به این نقطه رسیده در اثر یک کوتاهی در امر امنیت در سایت از بین رفته باشد، که امیدوارم چنین چیزی برای شما اتفاق نیوفتاده باشد، همان طور که گفتیم همیشه پیش گیری بهتر از درمان است و باید بدانید که بعد از راه اندازی سایت خود باید به فکر امنیت آن هم باشید

بار ها حاصل زحمت های چندین ماهه تلاش خودم را بخاطر جدی نگرفتن موضوع امنیت در سایت ها از دست دادم شما جدی بگیرید.

در این مقاله میخواهیم به موضوع نشانه های هک شدن سایت بپردازیم تا در صورت بروز چنین علائمی سریعا نسبت به برطرف کردن آنها اقدام کنید. البته ذکر این موضوع خالی از لطف نیست که وجود یکی از این موارد به معنی هک شدن ۱۰۰ درصد شما نیست اما با به اتمام رساندن این مقاله شمای کلی از موضوع هک وردپرس و جلوگیری از هک وردپرس را متوجه خواهید شد.

۱-پایین آمدن ترافیک وب سایت (کم شدن تعداد بازدید کننده)

اگر ابزار محبوب و حرفه ای گوگل آنالیتیکس را راه اندازی کرده باشید برای آمار سایتتان وقتی به آن مراجعه کردید و مشاهده کردید که به یک باره تعداد بازدید کننده گان سایت شما کم شده این خود دلیلی بر هک شدن سایت شما است چرا که طبیعی نیست سایتی که بازدید کننده دارد بخواهد به یکباره تعداد بازدید کنندگانش کم شود.

امنیت در وب سایت

البته این نکته را هم در نظر بگیرید بعضی از نرم افزارها هستند که ترافیک وب سایت شما را ریدایرکت میکنند به سمت سایت های دیگر و این عاملی بر کم شدن ترافیک شماست. اما دومین دلیل که باعث کاهش ناگهانی ترافیک سایت شما میشود این است که واقعا سایت شما هک شده، ابزار Google’s safe browsing میتواند به شما کمک کند تا متوجه شوید آیا سایت شما هک شده یا نه.

طی هر هفته گوگل ۲۰ هزار سایت را به دلیل بد افزار ها و ۵۰ هزار سایت را به دلیل فیشینگ به بلک لیست خود اضافه می کند. اینجاست که باید برنامه نویسان وب سایت و صاحبان کسب و کار اینترنتی توجه خاصی به امنیت سایت وردپرسی خود داشته باشند. اگر میخواهید خیالتان راحت باشد سعی کنید هر چند وقت یکبار سری به Google’s safe browsing بزنید

۲-لینک های خراب متصل شده به سایت وردپرسی شما

دوستان بکدور یا در اصطلاح در پشتی یک بدافزار است که قابلیت کنترل سرور شما را از راه دور مهیا میکند، خب چه چیزی را میخواهم بگویم؟ فرد هکر که قصد حمله به سایت وردپرسی شما را دارد از طریق اپلود کردن فایلی و کارهایی که روی آن فایل انجام میدهید اقدام به دور زدن حفاظ امنیتی وردپرس و سایت شما میکند و به نوعی دسترسی ادمین یا مدیر سایت پیدا میکند که میتواند هر کاری را انجام دهد. هرکاری یعنی اینکه حتی اگر بخواهد کل سایت را حذف کند

البته خیلی از هکرها اهدافی مهم تر از حذف کردن و این موارد را دارند آنها تلاش میکنند تا با قرار دادن لینک های اسپم در قسمت های مختلف سایت نسبت به افزایش رتبه سئو و … سایت مقصد اقدام کنند. البته این نکته را اعلام کنم که بخش زیادی از امنیت سایت به قالب وردپرسی شما بستگی دارد. پس در انتخاب قالب سایت وردپرس خود دقت کنید این را هم بگم که حذف کردن این لینک ها برنگشتن آنها را تضمین نمی کند، شما باید بکدور و فایل مخرب اصلی را پیدا کنید و آن را حذف کنید، زیرا آنچه به وب سایت شما لطمه می زند در اصل بکدور است نه لینک هایی که تولید شده است.

امینت در وب سایت های وردپرسی

۳- صفحه اصلی سایت شما تغییر شکل میدهد

احتمالا این واضح ترین و قابل رویت ترین نشانه هک شدن هر وب سایتی است و فرقی هم در سیستم مدیریت محتوای ان سایت ندارد، چرا که صفحه نخست صفحه ای است که بیشتر مورد بررسی قرار می گیرد و خیلی زود متوجه هک شدن وب سایت خود می شوید. شایان ذکر است که بسیاری از هکرها به دلیل همین قابل رویت بودن و دیدن عینی آن صفحه ی نخست، آن را تغییر نمی دهند تا بتوانند مدت زمان بیشتری بدون شناسایی، به اعمال مخرب خود ادامه دهند و ادمین سایت متوجه این موضوع نشود.

با این وجود تعدادی از هکرها نیز صفحه ی نخست وب سایت را تغییر شکل می دهند تا اعلام کنند که سایت شما هک شده است. این هکر ها معمولا در صفحه اصلی پیام خود را به نمایش می گذارند. اگر یادتان باشد سال گذشته این اتفاق مابین سایت های ایرانی و سایت های عربستانی خیلی زیاد اتفاق افتاد و هکر های ایرانی سایت های عربی عربستان را هک میکردند و نام و پرچم کشورمان را قرار میدادند و انها هم به تلافی این کار را برای ما انجام میدادند و به نوعی هک کردن صفحه اصلی سایت نمایان گر قدرت هکر مربوطه است.

امنیت در وب سایت

ویروسی شدن سایت وردپرس

بارزترین نمونه ویروسی شدن سایت وردپرسی شما تنها از طریق نصب قالب هایی است که به نوعی هویت ندارند و وردپرس هم با توجه به عمومی بودن آن تعداد زیادی قالب و افزونه برای آن وجود دارد پس قبل از نصب یک افزونه برای پیش گیری از ویروسی شدن سایت وردپرس خود بهتر است بدانید این قالب و یا افزونه وردپرسی را از کجا تهیه کرده اید.

وردپرس بخاطر محبوبت و آشنایی اکثر افراد با آن بیشتر مورد حمله قرار میگیرد.اما تامین امنیت آن هم راحت تر از بقیه است.

آموزش امنیت سایت وردپرسی

در هفته های آینده به صورت کامل موضوع امنیت در وب سایت های وردپرسی را بررسی خواهیم کرد و خیال شما را کامل راحت میکنیم که با چه کارهایی میتوانید امنیت سایت وردپرسی خود را افزایش داده و نگران هکر های به این شکل نباشید.

۴-نمیتوانید به پیشخوان وردپرس خود وارد شوید

اگر نتوانستید به پیشخوان وردپرس خود وارد شوید و پیغام این نام کاربری موجود نیست را به شما نشان داد به احتمال زیاد هکر محترم کار خود را انجام داده و نام کاربری و دسترسی شما را به سایت بسته است و دقیقا مشکل آنجا اوج میگیرید که نمیتوانید از طریق ریست کردن پسورد خود به هدفتان برسید چون نام کاربری وقتی حذف شود ایمیلی هم وجود ندارد که بخواهد آن را بازیابی کند

راه حل:
از طریق ورود به هاست و رفتن به قسمت phpmyadmin میتوانید یک اکانت جدید برای خود درست کنید تا بتوانید وارد سایت شوید. و باید به دنبال این باشید که اکانت هکر محترم را حذف کنید و دنبال را ورود بگردید

نشانه های هک شدن سایت

 

۵- وجود نام های کاربری مشکوک

سال ها پیش وقتی برای اولین بار وارد فضای کسب و کار اینترنتی شدم و سایت خودمو راه اندازی کردم بعد از یک بازه زمانی متوجه شدم که تعداد کاربران ثبت نامی در سایت هر روز در حال زیاد شدن است و خیلی خوشحال بود اما همیشه یک سوال در ذهن من وجود داشت اینکه چرا این اشخاصی که در سایت من ثبت نام کردن نام کاربری درستی برای خود انتخاب نمیکنند. بعد ها متوجه شدم وقتی در قسمت تنظیمات سایت > گزینه هر کسی میتواند ثبت نام کند فعال باشد و هیچ فکری جهت جلوگیری از اسپم های ثبت نامی نکرده باشید بعد از بازه زمانی کوتاهی سایت شما پر شده از این موارد هر چند میتوان با یک دکمه همه این موارد را حذف کرد ولی مشکل بزرگ میشود که تعداد این موارد زیاد میشود و مابین این کاربرهای فیک یکی دسترسی ادمین پیدا میکند.

۶-اسکریپت یا فایل های مشکوک در هاست

اگر در هاست خود لاگین کردید و متوجه فایل هایی شدید که شبیه به فایل های اصلی سایت هستند باید هرچه سریع تر نسبت به حذف این موارد اقدام کنید. ولی یک پیشنهاد برای شما عزیزان دارم و آن هم این است که از افزونه امنیتی ورپرس یعنی: Ithemes Security استفاده کنید این افزونه با دقت کامل و جامع تمامی فایل های هاست و سیستم شما را بررسی میکنید تا در صورت وجود فایل های مخرب به شما اطلاع میدهد و با اجازه گرفتن از شما نسبت به حذف این موارد اضافی اقدام میکند. توجه داشته باشید که با حذف این فایل ها هیچ تضمینی برای برنگشتن این فایل های مخرب وجود نخواهد داشت. تا زمانی که تدبیری برای امنیت وب سایت خود بخصوص امنیت فایل ها نیاندیشید این مشکل کماکان باقی است.

۷-سایت شما اغلب اوقات کند است

همه ی وب سایت ها در اینترنت می توانند قربانی حملات Denial of Service یا در اصطلاح همان DOS به وب سایت شوند. این حملات از کامپیوتر ها و سرور های هک شده در تمام دنیا استفاده می کنند و از IP های جعلی برای این کار بهره می برند. دوستان گاهی تنها با فرستادن درخواست های زیاد به سمت سرور سایت شما باعث کندی سایت شما میشود و سرور وقتی متوجه میشود که تعداد زیادی درخواست بی هدف به سمت آن می آید سایت شما را بلاک میکند و از دسترس خارج میشوید. اما باز هم لزوما کندی سایت دلیلی بر هک شدن سایت شما نیست، برای مطمئن شدن میتوانید از ابزار های تست سرعت سایت مثل GTmetrix استفاده کنید تا در صورت وجود مشکل واقعی از سمت کد ها و… نسبت به برطرف کردن آنها اقدام کنید تا سایتتان سرعتش به حالت طبیعی باز گردد.

۸-فعالیت مشکوک در سرور لاگ هاست (Server Logs)

هک شدن سایت وردپرسی شما از طریق Server Logs، این سرورلاگ ها فایل های متنی هستند که روی وب سرور شما ذخیره می شوند. این فایل ها همه ی خطا هایی که روی سرور شما روی می دهد همانند همه ی ترافیک اینترنتی سایت شما، نگهداری می کند و در کل اطلاعات مهمی را به شما میدهد، با مراجعه به این قسمت میتوانید متوجه شوید که چه اتفاقاتی در حال افتادن بر روی هاست و سایت شما است.

برای رسیدن به این فایل ها باید از طریق اکانت هاست سایت خود به داشبورد سی پنل یا دایرکت ادمین خود وارد شده و از آنجا این فایل ها را مشاهده کنید. این فایل ها اطلاعات آماری خوبی از اشخاصی که وارد سایت شده اند به شما می دهد. سرور لاگ ها می توانند به شما کمک کنند تا بفهمید زمانی که به سایت شما حمله شده است چه اتفاقی رخ داده است. این فایل ها، آدرس آی پی هایی که توسط آنها به وب سایت دسترسی پیدا کرده اند را در خود نگهداری می کند. شما می توانید هر کدام از این آدرس ها را که به نظر مشکوک بود بلاک کنید.

۹-نمیتوانید از طریق وردپرس یا هاست خود نسبت به ارسال ایمیل اقدام کنید

وقتی شما یک هاست برای سایت خود تهیه میکنید، شرکت هاستینگ مربوطه یک اکانت ارسال ایمیل رایگان نیز در اختیار شما قرار میدهد و به صورت معمول همه برای ارسال و دریافت ایمیل از این سرویس ها استفاده میکنند. اگر به هر علت نتوانستید ایمیلی ارسال کنید و یا دریافت کنید به احتمال بسیار قوی سایت شما مورد حمله قرار گرفته، و میتوانید این مورد را به هاستینگ خود اطلاع دهید تا بررسی های لازم را انجام دهد.

۱۰- وجود پنجره های تبلیغاتی و پاپ در صفحه سایت شما

هک شدن سایت وردپرسی با نمایش پاپ پاپ ها این یکی از بارزترین و مشخص ترین حالت های هک شدن سایت شما است، اینکه در سایت شما یک سری پاپ پاپ های تبلیغاتی شروع به نمایش دادن کند. این دسته از هکر های برای انجام دادن کارهای تبلیغاتی برای کسب درآمد و تبلیغ برای سایر سایت ها دست به چنین کاری میزند. البته این پاپ آپ ها برای کاربران وارد شده به سایت و یا کاربرانی که مستقیما از طریق دامین وارد وب سایت شده اند نمایش داده نمی شود. بلکه برای آن دسته کابرانی نمایان می شود که از طریق سرچ یک کلمه کلیدی به وب سایت شما رسیده اند و این نکته ای است که شاید شما نمیدانستید.

امن کردن و پاکسازی کامل وب سایت را به دست متخصصین این حوزه دهید.

هک شدن سایت وردپرسی: پاکسازی یک وب سایت هک شده بسیار سخت، پیچیده و طاقت فرساست و امکان این وجود ندارد بخواهید با سعی و خطا و تست گرفتن به هدف خودتان برسید، این موضوع نه تنها باعث خراب تر شدن سایت میشود بلکه همان مقدار احتمالی که میتواند منجر به موفقیت شود را از بین برده اید به همین دلیل ما به شما توصیه می کنیم این کار را به متخصص این امر بسپارید.

اما تیم کارسازشو که با هدف آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی به وجود آمده معتقد است، پیشگیری بهتر از درمان است و بر این اساس به شما صاحبان وب سایت وردپرسی پیشنهاد می کنیم آموزش های امنیت ابزار وردپرس را حتما مشاهده کنید و تا ۱۰۰% از هک شدن وب سایت خود پیشگیری کنید. اما اگر به هر دلیلی فعلا وقت آن را ندارید و یا ترجیح میدهید با اطمینان بیشتری به کسب درامد اینترنتی خود بپردازید میتوانید روی ما حساب باز کنید.

ما سعی میکنیم در آینده این مقاله را باز هم آپدیت کنیم و توضیحات و روش های جدیدی که هکر ها از آن استفاده میکنند تا به سایت ها نفوذ کنند را به شما ارائه دهیم..

یکی از دغدغه های اصلی ما که باعث شد ایده کارسازشو را عملی کنیم ، فراهم کردن تمام نیازمندی های فنی و آموزشی برای مدیران وبسایت ها در یک سامانه واحد و هماهنگ بود . این کار باعث صرفه جویی در زمان و انرژی مدیران کسب و کارها برای دریافت حداکثر خدمات با اختصاص کمترین زمان ممکن شده است و همواره سعی ما بر این خواهد بود که این خدمات ،به صورت مستمر به روزرسانی و تکمیل گردد.

میخواهم عضو شوم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۳۴۰

ممکن است علاقه مند باشيد :

مایل هستیم نظر شما را درباره این محتوا بخوانیم ، منتظر نظر شما هستیم!! :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. سسنی پور
    ۲:۱۹ ۱۳۹۹/۰۶/۱۳

    من که خدارو شکر وردپرس ندارم?